Oddział 1 - Młocarnie. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy obsłudze maszyn i narzędzi rolniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.48.293

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1959 r.

1.

Młocarnie.

§  23.
1.
Przed uruchomieniem młocarni pas główny należy na całej jego długości zabezpieczyć z obu stron przy pomocy lin, drągów, płotków itp. ustawionych w odległości 60 cm od pasa.
2.
Przy ogrodzeniu powinna być ustawiona tablica z napisem ostrzegawczym "Przejście wzbronione".
§  24.
Krawężnik przy pomoście podczas pracy młocarni może być opuszczony tylko od tej strony, z której nakłada się zboże.
§  25.
Młocarnia powinna być wyposażona w drabinę. Drabina powinna mieć taką długość, aby przy normalnym oparciu o młocarnię górny jej stopień był na poziomie pomostu. Lewa podłużnica drabiny powinna być w górnej części dłuższa od prawej przynajmniej o 75 cm. U góry drabina powinna być zaopatrzona w haki zaczepowe.
§  26.
Przed uruchomieniem młocarnię należy spoziomować, a następnie sprawdzić prawidłowość ustawienia jej bębna i klepiska oraz ich umocowanie.
§  27.
Każda młocarnia powinna być zaopatrzona w tabliczkę określającą maksymalną ilość obrotów bębna młócącego. Na ścianie młocarni pod bębnem od strony koła pasowego należy podać ilość obrotów bębna oraz strzałką wskazać kierunek obrotów. Przekraczanie maksymalnej liczby obrotów bębna jest zabronione.
§  28.
Jeżeli do napędu młocarni używa się silnika elektrycznego, silnik ten powinien być bezwzględnie uziemiony; obudowa silnika powinna być hermetyczna.
§  29.
Po przygotowaniu młocarni do pracy należy ją uruchomić na próbę, a zauważone w czasie próby usterki i niedociągnięcia natychmiast usunąć.
§  30.
1.
W razie nawinięcia się słomy na bęben lub zapchania się otworu wpustowego młocarnię należy zatrzymać, wyłączyć napęd, a następnie usunąć słomę lub oczyścić otwór wpustowy.
2.
Resztki zgarniętego (zgrabionego) zboża można wrzucać do otworu wpustowego młocarni po dokładnym przejrzeniu, czy nie ma w nich kamieni, przedmiotów drewnianych, metalowych itp.