Rozdział 4 - Maszyny i urządzenia techniczne stosowane do mechanizacji produkcji zwierzęcej - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.12.51

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1998 r.

Rozdział  4

Maszyny i urządzenia techniczne stosowane do mechanizacji produkcji zwierzęcej

§  40.
1.
Uruchamianie maszyn i urządzeń technicznych stosowanych do mechanizacji produkcji zwierzęcej powinno być poprzedzone kontrolą zabezpieczeń elementów ruchomych i stanu technicznego zespołów roboczych.
2.
Maszyny i urządzenia techniczne, o których mowa w ust. 1, napełniane ręcznie materiałem przetwarzanym, powinny być tak usytuowane, aby wysokość górnej krawędzi napełnianego pojemnika nie przekraczała 1,25 m od podłoża, a wysokość wysypu materiału przetworzonego, jeżeli wysyp nie następuje bezpośrednio do worków, wynosiła nie więcej niż 0,7 m od podłoża.
§  41.
Koryto sieczkarni powinno być umieszczone na wysokości od 0,7 m do 0,8 m od podłoża, przy wysokości jego obrzeża wynoszącej od 0,1 m do 0,2 m.
§  42.
1.
Przy podawaniu masy pod walce zgniatająco-zasilające sieczkarni z wydmuchem sieczki niedopuszczalne jest popychanie tej masy ręką lub podręcznymi przedmiotami.
2.
Mechanizm do posuwu podawanej masy zainstalowanej w korycie sieczkarni powinien umożliwiać natychmiastowe włączenie posuwu wstecznego.
§  43.
W czasie pracy maszyn i urządzeń technicznych do przygotowania pasz niedopuszczalne jest:
1)
zdejmowanie lub zakładanie pasów i łańcuchów napędowych,
2)
regulowanie długości taśm przenośników, pasów lub łańcuchów.
§  44.
Przenośnik stały do usuwania obornika z nie osłoniętymi, ruchomymi częściami roboczymi, zainstalowany w pomieszczeniach inwentarskich, powinien być oznakowany tablicami ostrzegawczymi.
§  45.
Przy obsłudze silosu paszowego należy:
1)
przed jego załadunkiem sprawdzić stan przewodu odpowietrzającego,
2)
wyposażyć w środki ochrony indywidualnej osoby konserwujące jego wnętrze,
3)
zlecać wykonanie czynności, o których mowa w pkt 2, co najmniej dwóm osobom.
§  46.
Do pneumatycznego transportu ziarna, paszy i innych materiałów sypkich należy stosować przewody rurowe wykonane z materiału odpornego na elektryzowanie, nie powodującego wyładowań elektrostatycznych.
§  47.
1.
Odcinki rurociągu mlecznego przebiegające nad ciągami komunikacyjnymi lub przejściami dla pieszych powinny być zainstalowane na wysokości co najmniej 2,5 m od podłoża.
2.
Elementy dojarek mechanicznych, wymagające stałej kontroli ich pracy i bieżącej obsługi technicznej, a w szczególności: regulatory ciśnienia, zawory odwadniające, przechwytywacz, osadnik i filtry mleka, powinny być zainstalowane w miejscu łatwo dostępnym dla obsługującego.
§  48.
Zgarnianie pasz na przenośnik do ich transportu powinno odbywać się po uzyskaniu przez transporter pełnej prędkości roboczej.
§  49.
1.
Ładowarki i przenośniki do pionowego przenoszenia ładunków powinny być wyposażone w hamulce bezpieczeństwa do unieruchamiania podnoszonego ładunku.
2.
Niedopuszczalne jest przebywanie pod wysięgnikiem ładowarki lub w zasięgu jej działania.
§  50.
1.
Otwieranie pokrywy parnika kolumny parnikowej w czasie jej pracy powinno być poprzedzone zamknięciem dopływu pary wodnej.
2.
Niedopuszczalne jest:
1)
wykonywanie napraw kotła kolumny parnikowej znajdującego się pod ciśnieniem,
2)
używanie kolumny parnikowej z nieszczelnymi zaworami i z niesprawnymi manometrami ciśnienia pary oraz bez wymaganego poziomu wody w kotle,
3)
pozostawianie pracującej kolumny parnikowej bez nadzoru.
§  51.
1.
W czasie pracy rozdrabniacza bijakowego niedopuszczalne jest otwieranie pokrywy komory bijakowej.
2.
W czasie pracy siekacza mechanicznego dopuszczalne jest dociskanie roślin okopowych drewnianą łopatką.