Rozdział 2 - Ochrona pracowników przed pyłami szkodliwymi dla zdrowia - Bezpieczeństwo i higiena pracy, prowadzenie ruchu oraz specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.67.342

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 2001 r.

Rozdział  2

Ochrona pracowników przed pyłami szkodliwymi dla zdrowia

§  800.
1.
Pomiar stężenia zapylenia powietrza dla określenia stopnia zagrożenia pyłami szkodliwymi dla zdrowia należy wykonywać sposobem grawimetrycznym, określając dla pyłów o zawartości wolnej krzemionki poniżej 2% masę pyłu całkowitego wyrażoną w mg w 1m3 powietrza, a dla pyłów o zawartości wolnej krzemionki powyżej 2% - masę frakcji wdychalnej w mg w 1 m3 powietrza.
2.
Do pomiarów kontrolnych stężenia zapylenia mogą być stosowane także pyłomierze inne niż grawimetryczne, dopuszczone do stosowania w zakładach górniczych na podstawie odrębnych przepisów.
§  801.
1.
Czas pobierania próbki do oznaczania stężenia zapylenia powietrza powinien trwać nie mniej niż 5 godzin i obejmować co najmniej 70% czasu trwania zmiany produkcyjnej i uwzględniać wszystkie czynności powodujące powstawanie zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu.
2.
W razie gdy zmiana robocza trwa krócej niż 5 godzin, czas pomiaru powinien trwać całą zmianę.
§  802.
1. 79
 W miejscach, w których nie stwierdzono przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń pyłu, pomiary należy wykonywać nie rzadziej niż raz w roku, a w razie jakichkolwiek zmian w warunkach wykonywania pracy wpływających na wielkość zapylenia - każdorazowo po stwierdzeniu tych zmian.
2.
  80  W miejscach, w których stwierdzono przekroczenie wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń zapylenia ponad wartość:
1)
pierwszego stopnia zagrożenia - pomiary powinny być przeprowadzone nie rzadziej niż co 6 miesięcy,
2)
drugiego stopnia zagrożenia - pomiary powinny być przeprowadzone nie rzadziej niż co 3 miesiące,
3)
trzeciego stopnia zagrożenia - pomiary powinny być przeprowadzone nie rzadziej niż co miesiąc.
3.
Pomiary należy wykonywać każdorazowo nie później niż 7 dni po rozpoczęciu nowego wyrobiska górniczego, po oddaniu do ruchu nowego obiektu lub urządzenia, przy których pracy może nastąpić zapylenie powietrza, po wprowadzeniu zmian technologicznych oraz wystąpieniu zaburzeń i zmian warunków geologicznych powodujących zmiany w stężeniu zapylenia powietrza.
4.
Określenia stopnia zagrożenia pyłowego dokonuje się na podstawie średniej arytmetycznej wyniku czterech pomiarów zapylenia, wykonanych w porównywalnych okresach na kolejno po sobie następujących zmianach produkcyjnych. W zakładach górniczych wydobywających rudy metali dopuszcza się wykonanie powyższych pomiarów w okresie 4 następujących po sobie dni, jeżeli uzasadnia to organizacja produkcji.
§  803.
Wolną krzemionkę w pyle należy oznaczać metodą dopuszczoną do stosowania przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
§  804.
1.
Pył do oznaczania zawartości wolnej krzemionki należy pobierać bezpośrednio z powietrza w miejscach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Dla oznaczenia zawartości wolnej krzemionki próbki pyłu należy pobierać każdorazowo:
1)
po rozpoczęciu drążenia nowego wyrobiska górniczego,
2)
przy wystąpieniu w wyrobisku zaburzeń i zmian warunków geologicznych oraz przy zmianach technologii urabiania,
3)
po oddaniu do ruchu urządzeń do odstawy, przeładunku i przeróbki mechanicznej.
3.
Pomiary należy powtarzać w przodkach co pół roku, a poza przodkami - co dwanaście miesięcy.
§  805.
1.
W razie stwierdzenia w zakładzie górniczym lub jego części przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń zapylenia powietrza, należy wprowadzić środki techniczne lub zmiany technologiczne i organizacyjne ograniczające stężenie zapylenia, polegające na:
1)
niedopuszczeniu do rozprzestrzeniania się obłoków pyłu przez stosowanie sprawnych układów zraszania lub odpylania,
2)
stosowaniu przepłuczki wodnej lub odsysaniu zwiercin przy wierceniu otworów w skale płonnej,
3)
zmywaniu lub unieszkodliwianiu pyłów osiadłych,
4)
stosowaniu środków chemicznych, podnoszących sprawność metod zwalczania zapylenia,
5)
nawilżaniu pokładów węgla,
6)
stosowaniu urządzeń i metod wentylacyjnych.
2.
Zabrania się stosowania:
1)
maszyn i urządzeń, które w czasie pracy powodują zapylenie powietrza i nie są wyposażone w sprawnie działające urządzenia zapobiegające zapyleniu,
2)
niesprawnie działających urządzeń i środków do zwalczania zapylenia powietrza.
§  806. 81
 W razie przekroczenia następujących stężeń zapylenia w wyrobiskach lub pomieszczeniach:
1)
60 mg/m3 pyłu całkowitego, przy zawartości SiO2 poniżej 2%,
2)
16 mg/m3 pyłu respirabilnego, przy zawartości SiO2 od 2% do 10%,
3)
6 mg/m3 pyłu respirabilnego, przy zawartości SiO2 od 10% do 50%,
4)
3 mg/m3 pyłu respirabilnego, przy zawartości SiO2 powyżej 50%

przebywanie załogi w tych wyrobiskach i pomieszczeniach jest zabronione.

§  807.
O zaliczeniu wyrobisk górniczych i pomieszczeń na powierzchni do poszczególnych stopni zagrożenia pyłami szkodliwymi powinni być poinformowani zainteresowani pracownicy oraz kierownik właściwej przychodni lekarskiej.
§  808.
1.
Do zwalczania zapylenia powietrza wolno stosować tylko:
1)
urządzenia dopuszczone do stosowania w zakładach górniczych na podstawie odrębnych przepisów,
2)
środki chemiczne dopuszczone do użytku w zakładach górniczych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
2.
Woda stosowana do urządzeń zraszających powinna pod względem bakteriologicznym odpowiadać normom wprowadzonym do obowiązkowego stosowania, ustalonym dla wody pitnej.
§  809.
W zakładzie górniczym należy rejestrować i przechowywać dane dotyczące pracy każdego pracownika w zagrożeniu pyłami szkodliwymi dla zdrowia oraz zestawienia w skali miesięcznej i rocznej liczby dniówek przepracowanych w wyrobiskach i pomieszczeniach zaliczonych do pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia zagrożenia pyłowego.
§  810.
1.
Pracownicy zatrudnieni w wyrobiskach oraz w pomieszczeniach na powierzchni zakwalifikowanych do poszczególnych stopni zagrożenia pyłowego powinni być zaopatrzeni w sprzęt ochrony osobistej dróg oddechowych dostosowanych do stopnia zagrożenia pyłami szkodliwymi dla zdrowia. Pracownicy obowiązani są stosować ten sprzęt.
2.
Zatrudnianie pracowników w wieku poniżej 21 lat w miejscach zakwalifikowanych do trzeciego stopnia zagrożenia pyłowego jest zabronione.
§  811.
1.
Do ochrony dróg oddechowych przed szkodliwym działaniem pyłów wolno stosować sprzęt ochrony osobistej dopuszczony do stosowania w zakładach górniczych na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Kierownik ruchu zakładu górniczego obowiązany jest zorganizować system kontroli prawidłowego stosowania przez pracowników przydzielonego im sprzętu ochrony osobistej.
79 § 802 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 63 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1997 r. (Dz.U.98.3.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 1998 r.
80 § 802 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 63 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1997 r. (Dz.U.98.3.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 1998 r.
81 § 806 zmieniony przez § 1 pkt 64 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1997 r. (Dz.U.98.3.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 1998 r.