Rozdział 2 - Warunki przygotowania i prowadzenia robót budowlanych - Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.47.401

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 marca 2003 r.

Rozdział  2

Warunki przygotowania i prowadzenia robót budowlanych

§  3. [Zawiadomienie inspektora pracy o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych]
Inwestor jest obowiązany zawiadomić o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych właściwego inspektora pracy, na 7 dni przed rozpoczęciem budowy lub rozbiórki, na której przewiduje się wykonywanie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i jednoczesne zatrudnienie co najmniej 20 osób albo na której planowany zakres robót przekracza 500 osobodni.
§  4. [Współdziałanie uczestników procesu budowlanego; podmiotowy zakres obowiązku stosowania środków ochrony indywidualnej]
1.
Uczestnicy procesu budowlanego współdziałają ze sobą w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w procesie przygotowania i realizacji budowy.
2.
Stosowanie niezbędnych środków ochrony indywidualnej obowiązuje wszystkie osoby przebywające na terenie budowy.
§  5. [Osoby sprawujące bezpośredni nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy na stanowiskach pracy]
Bezpośredni nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy na stanowiskach pracy sprawują odpowiednio kierownik robót oraz mistrz budowlany, stosownie do zakresu obowiązków.
§  6. [Zabezpieczenie stanowisk pracy na wysokości]
1.
Do zabezpieczeń stanowisk pracy na wysokości, przed upadkiem z wysokości, należy stosować środki ochrony zbiorowej, w szczególności balustrady, o których mowa w § 15 ust. 2, siatki ochronne i siatki bezpieczeństwa.
2.
Stosowanie środków ochrony indywidualnej, w szczególności takich jak szelki bezpieczeństwa, jest dopuszczalne, gdy nie ma możliwości stosowania środków ochrony zbiorowej.
§  7. [Obowiązek stosowania zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości]
1.
Osoba wykonująca roboty w pobliżu krawędzi dachu płaskiego lub dachu o nachyleniu do 20%, jest obowiązana posiadać odpowiednie zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, o których mowa w § 6.
2.
Osoba wykonująca roboty na dachu o nachyleniu powyżej 20%, jeżeli nie stosuje się rusztowań ochronnych, jest obowiązana stosować środki ochrony indywidualnej lub inne urządzenia ochronne.