Rozdział 16 - Ratownictwo górnicze. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi oraz w zakładach prowadzących roboty wiertnicze z powierzchni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.7.23

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  16

Ratownictwo górnicze.

§  126.
1.
Zadaniem ratownictwa górniczego jest niesienie niezwłocznej pomocy w razie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego oraz wykonywanie prac mających na celu zapobieganie powstawaniu zagrożeń w zakładzie górniczym.
2.
Każdy zakład górniczy jest obowiązany na wezwanie drugiego zakładu górniczego udzielić mu natychmiastowej pomocy.
§  127.
1.
Zakład górniczy wydobywający ropę lub gaz oraz prowadzący prace wiertnicze na potrzeby górnictwa naftowego powinien posiadać odpowiednio zorganizowane i wyposażone ratownictwo górnicze.
2.
W uzasadnionych wypadkach, związanych z wielkością zakładu górniczego, o którym mowa w ust. 1, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego może zezwolić na wspólne organizowanie ratownictwa górniczego przez zakłady górnicze.
§  128.
W zakładach górniczych prowadzących prace geologiczne, obejmujące roboty górnicze lub wiercenia studzienne, które podlegają przepisom prawa górniczego stosownie do art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym, o potrzebie utworzenia ratownictwa górniczego decyduje właściwy minister lub organ założycielski.
§  129.
1.
Za stan ratownictwa górniczego w zakładzie górniczym odpowiada kierownik ruchu zakładu górniczego.
2.
Kierownik ruchu zakładu górniczego jest obowiązany wyznaczyć osobę dozoru ruchu do bezpośredniego kierowania ratownictwem górniczym.
§  130.
1.
Nadzór nad ratownictwem górniczym sprawuje Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego.
2.
Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego wykonuje swoje zadania przy pomocy okręgowych stacji ratownictwa górniczego.
§  131.
Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w uzgodnieniu z jednostką nadrzędną nad zakładem górniczym określa:
1)
warunki, jakim powinni odpowiadać członkowie drużyn ratowniczych,
2)
szczegółową organizację drużyn ratowniczych,
3)
rodzaj i zakres wyposażenia stacji (punktów) ratownictwa górniczego,
4)
rodzaje sprzętu ratowniczego, dopuszczonego do użytku w ratownictwie górniczym, a także zasady stosowania, konserwacji i naprawy tego sprzętu,
5)
zasady i sposób prowadzenia kursów szkoleniowych z zakresu ratownictwa górniczego, ćwiczeń ratowniczych i badań lekarskich członków drużyn ratowniczych,
6)
wytyczne prowadzenia akcji ratowniczych w zakładach górniczych.