Rozdział 12 - Uszczelnianie poziomów wodnych, ropnych i gazowych oraz likwidacja otworu wiertniczego. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi oraz w zakładach prowadzących roboty wiertnicze z powierzchni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.7.23

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  12

Uszczelnianie poziomów wodnych, ropnych i gazowych oraz likwidacja otworu wiertniczego.

§  90.
1.
Nawiercone w otworze wiertniczym poziomy wód podziemnych oraz kurzawek powinny być uszczelnione w taki sposób, aby woda nie mogła przedostawać się do warstw zalegających niżej lub wyżej.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy nawiercaniu złóż kopalin płynnych.
3.
Dalsze roboty wiertnicze w otworze hydrogeologicznym lub w otworze wykonywanym w celu poszukiwania wód mineralnych lub surowców stałych wolno prowadzić tylko po sprawdzeniu przez kierownika wiertni i osobę sprawującą dozór geologiczny skuteczności uszczelnienia poziomu wodonośnego.
4.
Bez zezwolenia okręgowego urzędu górniczego nie wolno usuwać rur izolujących wody lub kopaliny płynne.
§  91.
1.
Po zakończeniu wiercenia każdy otwór wiertniczy, jeżeli nie jest przeznaczony do eksploatacji lub do innych celów, powinien być zlikwidowany.
2.
Likwidacja otworu wiertniczego powinna być wykonana w sposób zapewniający szczelną izolację warstw oraz poziomów wodnych, ropnych i gazowych.
§  92.
W razie stwierdzenia zawodnienia lub zagazowania złóż kopalin albo szkodliwego dla gospodarki naruszenia stosunków wodnych, gazowych lub ropnych, albo stwierdzenia możliwości takiego niebezpieczeństwa, powinna być przeprowadzona rekonstrukcja otworu wiertniczego. W braku możliwości wykonania rekonstrukcji należy przystąpić do likwidacji otworu.