Rozdział 10 - Rurowanie otworu i uszczelnianie rur okładzinowych. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi oraz w zakładach prowadzących roboty wiertnicze z powierzchni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.7.23

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  10

Rurowanie otworu i uszczelnianie rur okładzinowych.

§  79.
Rurowanie otworu wiertniczego powinno odbywać się pod nadzorem kierownika ruchu zakładu górniczego lub wyznaczonej przez niego osoby dozoru ruchu.
§  80.
Przed przystąpieniem do rurowania otworu oraz do robót ratunkowych należy dokonać oględzin wieży lub masztu, olinowania wielokrążków, haka, elewatorów, wyciągu i ciężarowskazu oraz bezzwłocznie usunąć wszystkie usterki. Wyniki oględzin należy odnotować w książce kontroli urządzeń.
§  81.
1.
Prace ratunkowe z użyciem podnośników powinny być prowadzone pod nadzorem osoby dozoru wyższego, a urządzenia te - zabezpieczone przed rozrzutem.
2.
Napinanie podnośnikami przewodu wiertniczego lub rur powinno odbywać się z bezpiecznej odległości z zewnątrz wieży lub masztu.
§  82.
Płukanie otworu płuczką, ropą lub płynami żrącymi w celu uwolnienia przechwyconego przewodu powinno być wykonywane pod nadzorem kierownika wiertni.
§  83.
W razie wydzielania się z otworu wielkośrednicowego gazów palnych, rurowanie może być prowadzone tylko w sposób zatwierdzony przez okręgowy urząd górniczy.
§  84.
1.
Cementowanie rur okładzinowych w celu uszczelnienia przestrzeni pozarurowej lub izolowania przewiercanych poziomów wody, ropy lub gazu może być wykonane tylko na podstawie projektu zatwierdzonego przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo erupcji podczas zapuszczania i cementowania rur okładzinowych w otworach wierconych za ropą i gazem, otwór powinien być wyposażony w urządzenie umożliwiające zamknięcie wylotu z przestrzeni pierścieniowej.
3.
Kierownik ruchu zakładu górniczego podejmuje decyzję dotyczącą przeprowadzania prób szczelności kolumn rur okładzinowych, zgodnie z instrukcją dotyczącą rurowania i cementowania obowiązującą w zakładzie górniczym.
§  85.
1.
Pracownicy zatrudnieni przy sporządzaniu zaczynu z cementu pakowanego w worki powinni być zaopatrzeni w okulary ochronne.
2.
Instalacja cementacyjna wraz z głowicą cementacyjną powinny być wypróbowane na ciśnienie nie mniejsze od dopuszczalnego ciśnienia cementowania, przewidzianego w projekcie cementowania, a agregaty cementacyjne powinny być zaopatrzone w sprawne manometry oraz zawory bezpieczeństwa.
3.
W czasie tłoczenia pod wysokim ciśnieniem cementu i przybitki należy odsunąć na bezpieczną odległość od agregatu i przewodów tłocznych wszystkich zbędnych przy tych czynnościach pracowników.
4.
Zabrania się wykonywania jakichkolwiek prac związanych z koniecznością użycia wyciągu wiertnicy, w czasie, gdy głowica cementacyjna znajduje się pod ciśnieniem w okresie oczekiwania na związanie cementu.
§  86.
Jeżeli pod butem rur istnieje możliwość wystąpienia płynów złożowych, przewiercanie korka cementowego w kolumnie rur jest dozwolone po założeniu głowicy przeciwerupcyjnej. Okręgowy urząd górniczy może zezwolić na odstępstwo od tego przepisu.