Rozdział 12 - Nadzór nad wykonywaniem zadań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. - Bezpieczeństwo i higiena pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.13.91

Akt utracił moc
Wersja od: 6 kwietnia 1965 r.

Rozdział  12.

Nadzór nad wykonywaniem zadań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

1.
Nadzór nad warunkami bezpieczeństwa i higieny pracy sprawują:
1)
związki zawodowe przez swoje instancje oraz przez inspektorów pracy i społecznych inspektorów pracy,
2)
działające z mocy przepisów szczególnych organy administracji państwowej,
2.
Organy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, współdziałają z instancjami związkowymi, inspektorami pracy i społecznymi inspektorami pracy przy wykonywaniu zadań w zakresie nadzoru nad warunkami bezpieczeństwa i higieny pracy.
1.
Związki zawodowe współdziałają z właściwymi organami i osobami przy podejmowaniu przez nie decyzji w sprawach bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
Instancje związkowe mają prawo dokonywania kontroli i oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy i występowania z wnioskami o zastosowanie właściwych środków zapobiegawczych.
3.
W celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 2, instancje związkowe mają prawo żądania od zakładów pracy i ich jednostek nadrzędnych potrzebnych danych i okazywania dokumentów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
4.
Instancje związkowe mają prawo występowania z wnioskami do właściwych organów o pociągnięcie do odpowiedzialności osób winnych nieprzestrzegania zasad i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Organ, do którego wniosek skierowano, obowiązany jest nie później niż w terminie miesięcznym zawiadomić instancję związkową o sposobie załatwiania wniosku.
5.
Zadania i uprawnienia inspektorów pracy i społecznych inspektorów pracy regulują odrębne przepisy.

Załogom zakładów pracy przysługuje prawo nadzorowania i kontrolowania warunków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawo stanowienia w zasadniczych sprawach z tego zakresu na zasadach przewidzianych obowiązującymi przepisami, a w szczególności przepisami o samorządzie robotniczym.

1.
W zakładach pracy przeprowadza się okresowo społeczne przeglądy warunków pracy mające na celu:
1)
badanie stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przestrzegania obowiązujących przepisów w tym zakresie,
2)
ocenę wykonania planu poprawy warunków pracy oraz sposobu i celowości dokonywania na ten cel wydatków,
3)
przedstawianie wniosków w zakresie poprawy warunków pracy.
2.
Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych określają zasady i tryb przeprowadzania okresowych społecznych przeglądów warunków pracy oraz sposób wykorzystania materiałów i realizacji wniosków wynikających z takich przeglądów.
1.
Państwowa Inspekcja Sanitarna wykonuje nadzór nad warunkami higieny pracy.
2.
Do zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy w szczególności wydawanie decyzji w sprawach:
1)
usuwania stwierdzonych w zakładach pracy uchybień mogących powodować choroby zawodowe,
2)
przeprowadzania badań lekarskich wstępnych, okresowych lub kontrolnych,
3)
przenoszenia do innych prac pracowników zagrożonych chorobami zawodowymi bądź chorych na takie choroby.
3.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w przypadku stwierdzenia uchybień w zakresie warunków higieny pracy wydają zarządzenia o unieruchomieniu zakładu pracy w całości lub w części, jeżeli niezwłoczne usunięcie tych uchybień nie jest możliwe lub gdy do tego celu jest konieczne unieruchomienie zakładu pracy lub jego części.