§ 4. - Badanie zawartości niektórych substancji w dymie papierosowym oraz informacje i ostrzeżenia zamieszczane na opakowaniach wyrobów tytoniowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.31.275

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2007 r.
§  4.
1.
Na jednostkowych opakowaniach papierosów, cygar, cygaretek, tytoni fajkowych, tytoni przeznaczonych do skręcania papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych przeznaczonych do palenia, a także na zbiorczych opakowaniach tych wyrobów, występujących w handlu detalicznym, umieszcza się:
1)
ostrzeżenie powszechne o treści: "Palenie zabija" albo "Palenie poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu";
2)
jedno z następujących ostrzeżeń dodatkowych:
a)
"Palacze tytoniu umierają młodziej",
b)
"Palenie tytoniu zamyka naczynia krwionośne i jest przyczyną zawałów serca i udarów mózgu",
c)
"Palenie tytoniu powoduje śmiertelnego raka płuc",
d)
"Palenie tytoniu w czasie ciąży szkodzi Twojemu dziecku",
e)
"Chrońcie dzieci - nie zmuszajcie ich do wdychania dymu tytoniowego",
f)
"Twój lekarz lub farmaceuta pomoże Ci rzucić palenie",
g)
"Palenie tytoniu silnie uzależnia - nie zaczynaj palić",
h)
"Zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko groźnych chorób serca i płuc",
i)
"Palenie tytoniu może spowodować powolną i bolesną śmierć",
j)
"Dzwoniąc pod nr telefonu 0801108108, uzyskasz pomoc w rzuceniu palenia",
k)
"Palenie tytoniu może zmniejszyć przepływ krwi i powodować impotencję",
l)
"Palenie tytoniu przyśpiesza starzenie się skóry",
m)
"Palenie tytoniu może uszkodzić nasienie i zmniejszać płodność",
n)
"Dym tytoniowy zawiera benzen, nitrozoaminy, formaldehyd i cyjanowodór".
2.
Ostrzeżenia powszechne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, umieszcza się na jednej z dwóch największych płaszczyzn opakowania, zapewniając przemienne i regularne występowanie w produkcji i obrocie handlowym jednego i drugiego tekstu.
3.
Ostrzeżenia dodatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 2, umieszcza się na drugiej z największych, przeciwległej płaszczyźnie opakowania, zapewniając przemienne i regularne występowanie w produkcji i obrocie handlowym każdego z 14 tekstów.
4.
Na opakowaniach jednostkowych i na opakowaniach zbiorczych występujących w handlu detalicznym ostrzeżenia powszechne zajmują nie mniej niż 30 %, a ostrzeżenia dodatkowe nie mniej niż 40 % płaszczyzny opakowania, na której są umieszczane.
5.
Przepisów ust. 4 nie stosuje się do opakowań wyrobów tytoniowych przeznaczonych do palenia innych niż papierosy, występujących w handlu detalicznym, których najbardziej widoczne, największe płaszczyzny mają powierzchnie większe niż 75 cm2. Na tych opakowaniach ostrzeżenia zajmują powierzchnie nie mniejsze niż po 22,5 cm2 na każdej z płaszczyzn.
6.
Na jednej z dwu bocznych ścian jednostkowego opakowania papierosów umieszcza się informację o zawartości substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w dymie papierosowym o treści: "substancje smoliste: ....mg/papieros; nikotyna: ....mg/papieros; tlenek węgla: ....mg/papieros", przy czym wyraz "substancje" można zastąpić skrótem "subst." lub "sub.". Informacja powyższa zajmuje nie mniej niż 10 % płaszczyzny opakowania, na której jest umieszczana.
7.
Na opakowaniu tabaki umieszcza się ostrzeżenie o treści: "Ten wyrób tytoniowy może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i powoduje uzależnienie".
8.
Ostrzeżenie, o którym mowa w ust. 7, umieszcza się na największej, najbardziej widocznej powierzchni opakowania jednostkowego w taki sposób, by zajmowało nie mniej niż 30 % odpowiedniej powierzchni opakowania.