Badanie skuteczności i efektywności pomocy publicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.31.254

Akt utracił moc
Wersja od: 26 maja 2004 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lutego 2003 r.
w sprawie badania skuteczności i efektywności pomocy publicznej

Na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa metody badania skuteczności i efektywności udzielonej pomocy publicznej, zwanej dalej "pomocą", termin przedstawienia jego wyników organowi nadzorującemu, zakres informacji udzielanych przez przedsiębiorców oraz wzory formularzy, na których informacje te są przekazywane.
1.
Organ udzielający pomocy dokonuje badania:
1)
skuteczności udzielonej pomocy, polegającego na ocenie, czy udzielenie pomocy spowodowało zamierzone skutki;
2)
efektywności udzielonej pomocy, polegającego na ocenie, czy możliwe było osiągnięcie zakładanego celu udzielonej pomocy, przy kwocie pomocy mniejszej, niż została udzielona.
2.
Organ udzielający pomocy bada skuteczność i efektywność udzielonej pomocy przez zbieranie i systematyzowanie informacji dotyczących pomocy o określonym przeznaczeniu, wskazując ilość i wartość przypadków pomocy:
1)
skutecznej i efektywnej;
2)
skutecznej i nieefektywnej;
3)
nieskutecznej i nieefektywnej.
Organ udzielający pomocy dokonuje badania skuteczności i efektywności pomocy udzielonej w danym roku w zakresie celów, których osiągnięcie planowano w tym roku.
1.
Organ udzielający pomocy dokonuje badania skuteczności i efektywności udzielonej pomocy na podstawie, przekazanych przez przedsiębiorców korzystających z pomocy, informacji dotyczących w szczególności:
1)
przeznaczenia pomocy;
2)
formy pomocy;
3)
wartości pomocy;
4)
podstawy prawnej udzielenia pomocy;
5)
dnia udzielenia pomocy;
6)
wykorzystania pomocy;
7)
przychodów, kosztów i wyniku finansowego oraz działalności inwestycyjnej.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, przedstawia się na formularzu sprawozdawczym, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Do formularza, o którym mowa w ust. 2, dołącza się formularz sprawozdawczy F01, sporządzony zgodnie z przepisami określającymi wzory formularzy sprawozdawczych, za kwartał, w którym udzielono pomocy, oraz za kwartał, w którym osiągnięto planowane cele.
1. 1
 Organ udzielający pomocy przedstawia organowi nadzorującemu wyniki badań skuteczności i efektywności pomocy w terminie 8 miesięcy od zakończenia roku, dla którego przeprowadził badanie skuteczności i efektywności pomocy.
2.
Wyniki badań skuteczności i efektywności pomocy organ udzielający pomocy przedstawia organowi nadzorującemu na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

FORMULARZ SPRAWOZDAWCZY PRZEDSIĘBIORCY KORZYSTAJĄCEGO Z POMOCY PUBLICZNEJ, KTÓRA PODLEGA BADANIU POD WZGLĘDEM SKUTECZNOŚCI I EFEKTYWNOŚCI ZA ROK ........

A. INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZEDSIĘBIORCY, KTÓRY OTRZYMAŁ POMOC
1. Pełna nazwa (firma) przedsiębiorcy
2. Adres lubwojewództwopowiat
siedziba gminamiejscowość
przedsiębiorcyulica i nr domu
3. Numer identyfikacyjny REGON4. Numer identyfikacji podatkowej (NIP)
5. Informacje o uzyskanej pomocy podlegającej badaniu
Przeznaczenie pomocy podlegającej badaniu skuteczności i efektywności w danym roku otrzymanej od określonego organuForma pomocyWartość pomocy w PLNPodstawa prawna udzielenia pomocyDzień udzielenia pomocy
B. OCENA SKUTECZNOŚCI I EFEKTYWNOŚCI PRZYZNANEJ POMOCY PUBLICZNEJx

wzór

Objaśnienia do formularza nr 1

Przedsiębiorca zobowiązany do przekazania informacji na temat skuteczności i efektywności otrzymanej pomocy publicznej wypełnia tylko te punkty, które dotyczą określonego przeznaczenia pomocy otrzymanej od organu występującego o przedmiotowe informacje.

Część A

W punktach od 1 do 4 przedsiębiorca podaje informacje, które pozwolą na jego identyfikację, m.in.: nazwę, adres, numer identyfikacji podatkowej, klasę działalności i formę prawną.

W punkcie 5 przedsiębiorca podaje przeznaczenie pomocy, która została objęta badaniem skuteczności i efektywności, uzyskanej od organu, który wystąpił o informacje. Przedsiębiorca podaje także informacje na temat formy tej pomocy, podstawy prawnej, wartości i dnia jej udzielenia.

Część B

Punkty od 1 do 8 są wypełniane w przypadku, gdy przedsiębiorca uzyskuje pomoc przeznaczoną na:

- restrukturyzację,

- pomoc doraźną,

- prace badawczo-rozwojowe,

- ochronę środowiska,

- rozwój małych i średnich przedsiębiorców,

- utrzymanie poziomu zatrudnienia lub tworzenie nowych miejsc pracy,

- szkolenia.

Punkt 9 formularza jest wypełniany przez przedsiębiorcę, w przypadku gdy uzyskuje pomoc regionalną.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

FORMULARZ ZAWIERAJĄCY WYNIKI BADANIA SKUTECZNOŚCI I EFEKTYWNOŚCI UDZIELONEJ POMOCY PUBLICZNEJ

A. NAZWA ORGANU PRZEPROWADZAJĄCEGO BADANIE .................

B. NUMER IDENTYFIKACJI PODATKOWEJ (NIP) ORGANU

PRZEPROWADZAJĄCEGO BADANIE ..............................

C. ROK, ZA KTÓRY PRZEPROWADZANE JEST BADANIE ...............

D. PRZEZNACZENIE POMOCY PODLEGAJĄCEJ BADANIU ...............

E. PODSTAWY PRAWNE UDZIELONEJ POMOCY .......................

F. WYNIKI BADANIA SKUTECZNOŚCI I EFEKTYWNOŚCI UDZIELONEJ

POMOCY

IlośćWartość
1.Przypadki pomocy udzielonej w danym roku
2.Przypadki pomocy udzielonej w danym roku podlegające badaniu, w tym:
a) skutecznych i efektywnych
b) skutecznych i nieefektywnych
c) nieskutecznych i nieefektywnych

G. Dane osoby upoważnionej do przekazywania informacji:

Imię i nazwisko: Stanowisko służbowe: Data i podpis:

Dane osoby upoważnionej do roboczych kontaktów z Urzędem

Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie informacji

i danych zawartych w sprawozdaniu:

Imię i nazwisko: Stanowisko służbowe: Telefon:

Faks:

e-mail:

Objaśnienia do formularza nr 2

Załącznik określa wzór formularza, na którym podawane są przez organ badający skuteczność i efektywność udzielonej przez siebie pomocy wyniki tego badania.

Badanie jest prowadzone na podstawie ankiety przedstawionej przez przedsiębiorcę. W przypadku gdy przedsiębiorca uzyskuje pomoc mającą określone przeznaczenie, wypełnia odpowiedni punkt ankiety. Odpowiedź twierdząca w pierwszej części określonego punktu ankiety (oznaczonej cyfrą rzymską I) oznacza, iż pomoc na to przeznaczenie była skuteczna. Odpowiedź twierdząca w drugiej części określonego punktu (oznaczonej cyfrą rzymską II) oznacza, iż pomoc na to przeznaczenie była nieefektywna. Uwaga: pomoc, która została określona jako nieskuteczna, zawsze jest nieefektywna.

Uwaga: Formularz jest wypełniany dla każdego przeznaczenia pomocy oddzielnie.

Punkty A i B załącznika określają organ udzielający pomocy, który bada skuteczność i efektywność udzielonej przez siebie pomocy o określonym przeznaczeniu. Należy tu podać nazwę i numer identyfikacji podatkowej (NIP) organu.

W punkcie C należy podać rok, za który przeprowadzane jest badanie.

W punkcie D należy podać przeznaczenie pomocy podlegającej badaniu.

W punkcie E należy podać podstawę prawną pomocy podlegającej badaniu, w przypadku gdy pomoc miała różne podstawy prawne, należy podać wszystkie podstawy.

W punkcie F należy podać informacje na temat skuteczności i efektywności pomocy o określonym przeznaczeniu. W punkcie 1 należy podać liczbę wszystkich przypadków pomocy o danym przeznaczeniu, udzielonej w danym roku, oraz wartość tej pomocy. W punkcie 2 należy podać liczbę wszystkich przypadków pomocy o danym przeznaczeniu, udzielonej w danym roku, które podlegały badaniu, i ich wartość, wraz z wyszczególnieniem, ile pośród nich i o jakiej wartości było przypadków pomocy:

a) skutecznej i efektywnej,

b) skutecznej i nieefektywnej,

c) nieskutecznej i nieefektywnej.

W punkcie G należy podać dane osoby upoważnionej do przekazywania powyższych informacji oraz osoby upoważnionej do roboczych kontaktów z UOKiK w sprawie zawartości merytorycznej danego sprawozdania.

1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 2004 r. (Dz.U.04.118.1229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 2004 r.