Badania psychologiczne strażników Straży Marszałkowskiej oraz kandydatów na strażników Straży Marszałkowskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.556

Akt utracił moc
Wersja od: 29 kwietnia 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 28 kwietnia 2014 r.
w sprawie badań psychologicznych strażników Straży Marszałkowskiej oraz kandydatów na strażników Straży Marszałkowskiej

Na podstawie art. 127a ust. 7 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2014 r. poz. 170 i 502) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
zakres i tryb przeprowadzania badań psychologicznych:
a)
strażników Straży Marszałkowskiej,
b)
kandydatów na strażników Straży Marszałkowskiej

- zwanych dalej "osobami badanymi";

2)
podmioty uprawnione do przeprowadzania badań psychologicznych.
Do przeprowadzania badań psychologicznych osób badanych jest uprawniony psycholog upoważniony do przeprowadzania badań psychologicznych na podstawie ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829 oraz z 2014 r. poz. 295), zwany dalej "psychologiem upoważnionym".
Badanie psychologiczne obejmuje:
1)
określenie sprawności intelektualnej,
2)
ocenę osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania psychologicznego w trudnych sytuacjach,
3)
określenie dojrzałości społecznej i emocjonalnej

- osoby badanej.

Badanie psychologiczne osoby badanej jest przeprowadzane na podstawie skierowania, którego wzór określają przepisy wydane na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317, z późn. zm.), wydanego przez Kancelarię Sejmu do oznaczonego podmiotu.
Badanie psychologiczne przeprowadza się po sprawdzeniu tożsamości osoby badanej.
1.
Psycholog upoważniony wydaje orzeczenie psychologiczne o braku albo istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności strażnika Straży Marszałkowskiej na podstawie wyników badania psychologicznego, zgodnie z wzorem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy.
2.
W przypadku stwierdzenia w orzeczeniu psychologicznym istnienia przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności strażnika Straży Marszałkowskiej, psycholog upoważniony informuje osobę badaną o przyczynach uzasadniających wydanie orzeczenia oraz wpisuje uzasadnienie do dokumentacji badań psychologicznych osoby badanej, prowadzonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy.
3.
Orzeczenie psychologiczne wydaje się w trzech egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba badana, drugi przekazuje się niezwłocznie Kancelarii Sejmu, a trzeci jest dołączany do dokumentacji badań psychologicznych osoby badanej.
1.
Od orzeczenia psychologicznego osobie badanej oraz Kancelarii Sejmu przysługuje odwołanie wnoszone na piśmie.
2.
Odwołanie wraz z uzasadnieniem wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia psychologicznego, za pośrednictwem psychologa upoważnionego, który wydał orzeczenie psychologiczne, do właściwego podmiotu odwoławczego:
1)
wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, a w przypadku gdy odwołanie dotyczy orzeczenia wydanego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy - instytutu badawczego w dziedzinie medycyny pracy;
2)
jednostki służby medycyny pracy podmiotów leczniczych utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
3)
jednostki służby medycyny pracy podmiotów leczniczych utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej.
3.
Psycholog upoważniony, za którego pośrednictwem jest wnoszone odwołanie, przekazuje je wraz z dokumentacją badań psychologicznych osoby badanej do podmiotu odwoławczego w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
4.
Badanie w trybie odwoławczym przeprowadza się w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania przez podmiot odwoławczy.
5.
Do orzeczeń psychologicznych wydanych w trybie odwoławczym stosuje się przepisy § 6.
6.
Orzeczenie psychologiczne wydane w trybie odwoławczym jest ostateczne.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2014 r.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 248, poz. 1495 i Nr 284, poz. 1672).