Asysta Policji, Służby Ochrony Państwa lub Straży Granicznej przy dokonywaniu czynności egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji dokonywanych w obrębie budynków zajmowanych przez te służby.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.845

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 maja 2019 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 26 kwietnia 2019 r.
w sprawie asysty Policji, Służby Ochrony Państwa lub Straży Granicznej przy dokonywaniu czynności egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji dokonywanych w obrębie budynków zajmowanych przez te służby

Na podstawie art. 50 § 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2018 r. poz. 1314, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa sposób asystowania przez Policję, Służbę Ochrony Państwa lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych przez organ egzekucyjny lub egzekutora w obrębie budynków zajmowanych przez Policję, Służbę Ochrony Państwa lub Straż Graniczną, w szczególności:
1)
przypadki i miejsca, w których jest wymagana asysta organów Policji, Straży Granicznej lub Służby Ochrony Państwa;
2)
tryb powiadamiania organów Policji, Straży Granicznej lub Służby Ochrony Państwa przez organ egzekucyjny i egzekutora o zamiarze dokonania czynności egzekucyjnych i wymagane dokumenty;
3)
sposób postępowania przy wykonywaniu asysty;
4)
sposób dokumentowania czynności wykonywanych przy asyście organów Policji, Straży Granicznej lub Służby Ochrony Państwa i rozliczania ich kosztów.
1. 
Organ egzekucyjny lub egzekutor powiadamia w formie pisemnej:
1)
odpowiednio właściwego komendanta lub kierownika jednostki Policji lub Straży Granicznej - ze względu na położenie budynków zajmowanych przez te służby, w obrębie których dokonywane mają być czynności egzekucyjne,
2)
Służbę Ochrony Państwa - w odniesieniu do czynności egzekucyjnych dokonywanych w obrębie budynków zajmowanych przez tę służbę

- o czynności egzekucyjnej, którą zamierza podjąć w obrębie budynków zajmowanych przez te służby, co najmniej 7 dni przed terminem jej dokonania.

2. 
W pilnych przypadkach, zwłaszcza gdy zwłoka groziłaby udaremnieniem egzekucji, udzielenie asysty następuje na ustne powiadomienie przez organ egzekucyjny lub egzekutora.
Organ Policji, organ Straży Granicznej lub Służba Ochrony Państwa udzielają asysty po okazaniu przez organ egzekucyjny lub egzekutora tytułu wykonawczego, stanowiącego podstawę przeprowadzenia egzekucji.
Służba Ochrony Państwa, właściwa miejscowo jednostka organizacyjna Policji lub Straży Granicznej, udzielając organowi egzekucyjnemu lub egzekutorowi asysty przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, zapewnia:
1)
dostęp do miejsca, w którym mają one być wykonywane;
2)
porządek w miejscu przeprowadzania egzekucji administracyjnej;
3)
osobiste bezpieczeństwo organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi.
1. 
Funkcjonariusz sporządza notatkę urzędową z przebiegu czynności, która zawiera:
1)
oznaczenie organu egzekucyjnego i egzekutora;
2)
określenie sposobu wezwania do udzielenia asysty przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych przez wskazanie, czy asysta została udzielona na wezwanie ustne czy pisemne;
3)
określenie miejsca, terminu, czasu trwania i rodzaju prowadzonej egzekucji;
4)
opis zakresu udzielonej przez Policję, Straż Graniczną lub Służbę Ochrony Państwa asysty przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.
2. 
Notatkę funkcjonariusz przekazuje swojemu bezpośredniemu przełożonemu.
1. 
Koszty poniesione przez Policję, Straż Graniczną lub Służbę Ochrony Państwa z tytułu udzielonej przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych asysty rozlicza się według stawki zryczałtowanej w wysokości 1,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2. 
Rachunek obejmujący koszty z tytułu udzielonej asysty przesyła się właściwemu organowi egzekucyjnemu.
3. 
Organ egzekucyjny przekazuje należność z tytułu poniesionych kosztów z tytułu udzielonej asysty, na rachunek bankowy odpowiednio jednostki organizacyjnej Policji, Straży Granicznej albo rachunek bankowy Służby Ochrony Państwa w terminie 30 dni od dnia otrzymania rachunku.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 sierpnia 2001 r. w sprawie sposobu udzielania przez Policję lub Straż Graniczną pomocy lub asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych (Dz. U. poz. 1106), które utraciło moc na podstawie art. 389 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 828).