Rozdział 3 - Zasady udzielania aprobat technicznych - Aprobaty i kryteria techniczne dotyczące wyrobów budowlanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.10.48

Akt utracił moc
Wersja od: 16 grudnia 1995 r.

Rozdział  3

Zasady udzielania aprobat technicznych

§  5.
1.
Aprobaty techniczne są udzielane dla wyrobów, których właściwości użytkowe i własności techniczne zapewniają prawidłowo projektowanym i wykonywanym obiektom budowlanym, w których wyroby mają być użyte, spełnianie stawianych im wymagań podstawowych.
2.
Właściwości użytkowe i własności techniczne, o których mowa w ust. 1, ocenia się na podstawie badań, analiz obliczeniowych i ocen ekspertów, dokonywanych zgodnie z zaleceniami udzielania aprobat technicznych, zwanymi dalej "zaleceniami".
3.
Aprobata techniczna określa właściwości użytkowe i własności techniczne wyrobu, podlegające ocenie, o której mowa w ust. 2, z wyodrębnieniem tych, które stanowią kryteria techniczne określone w § 3 pkt 3.
§  6.
1.
Zalecenia, o których mowa w § 5 ust. 2, opracowywane przez jednostki aprobujące powinny w szczególności zawierać:
1)
wymagania dotyczące wyrobów, wynikające z wymagań podstawowych, oraz założenia do określenia kryteriów technicznych,
2)
plan, program i metody badań,
3)
metody oceniania i wnioskowania na podstawie wyników badań.
2.
Zalecenia powinny uwzględniać, w miarę możliwości, właściwe przedmiotowo "Wytyczne dla europejskich aprobat technicznych" i "Zasady udzielania europejskich aprobat technicznych" Europejskiej Organizacji Aprobat Technicznych - EOTA.
3.
Jednostki aprobujące publikują i upowszechniają zalecenia, z wyłączeniem zaleceń dotyczących wyrobów stosowanych wyłącznie w budownictwie obronnym.
§  7.
Uzyskanie aprobaty technicznej jest wymagane dla wyrobów:
1)
określonych w § 3 pkt 1 lit. a), na które nie ustanowiono właściwych przedmiotowo Polskich Norm, lub wyrobów, których właściwości użytkowe i cechy odnoszące się do wymagań podstawowych różnią się od właściwości określonych we właściwych przedmiotowo Polskich Normach,
2)
określonych w § 3 pkt 1 lit. b), nie sprawdzonych w krajowej praktyce i nie mających podstaw w obowiązujących przepisach i Polskich Normach.
§  8. 8
Uzyskanie aprobaty technicznej nie jest wymagane dla wyrobów stosowanych lub wytwarzanych jednostkowo, na indywidualne zamówienie stosującego.
§  9.
O aprobaty techniczne mogą ubiegać się dostawcy będący podmiotami gospodarczymi w rozumieniu odrębnych przepisów.
§  10.
1.
Kierownik jednostki aprobującej powołuje komisję aprobat technicznych, zwaną dalej "Komisją". Komisja działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez kierownika jednostki aprobującej.
2.
W skład Komisji wchodzą przedstawiciele jednostki aprobującej, eksperci spoza jednostki aprobującej, przedstawiciele jednostek certyfikujących wyroby budowlane oraz organizacji producentów i wykonawców budowlanych. Na posiedzenia Komisji są zapraszani przedstawiciele: dostawcy ubiegającego się o aprobatę, Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz innych ministrów właściwych ze względu na jednostkę aprobującą.
3.
Do zadań Komisji należy bezstronne opiniowanie przydatności wyrobu do zamierzonego stosowania na podstawie oceny przeprowadzonej według § 5 ust. 2 oraz opiniowanie zaleceń, o których mowa w § 6.
8 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 listopada 1995 r. (Dz.U.95.136.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1995 r.