Rozdział 4 - Egzamin sędziowski i kolokwium. - Aplikanci sądowi i notarialni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.37.195

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1990 r.

Rozdział  4

Egzamin sędziowski i kolokwium.

§  18.
1.
Aplikanci składają egzamin sędziowski przed komisją egzaminacyjną, powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości.
2.
Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, którym jest Minister Sprawiedliwości lub wyznaczona przez niego osoba, oraz sędziów w liczbie od pięciu do siedmiu, w tym przynajmniej trzech specjalistów z zakresu prawa cywilnego (prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego) i dwóch z zakresu prawa karnego; jednym z tych sędziów powinien być wojewódzki kierownik szkolenia.
3.
Podczas egzaminu mogą być obecni sędziowie patroni oraz osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji.
§  19.
Komisja egzaminacyjna podejmuje uchwały większością głosów; w razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
§  20.
1.
Egzamin sędziowski odbywa się w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
2.
O składzie komisji egzaminacyjnej oraz terminie i miejscu egzaminu przewodniczący komisji zawiadamia co najmniej miesiąc wcześniej członków komisji oraz aplikantów podlegających egzaminowi.
§  21.
Egzamin sędziowski jest pisemny i ustny. Egzamin pisemny odbywa się w obecności i pod nadzorem co najmniej jednego członka komisji egzaminacyjnej, a ustny - przed całą komisją egzaminacyjną.
§  22.
1.
Egzamin pisemny polega na opracowaniu orzeczenia z uzasadnieniem w sprawie karnej i cywilnej (z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego) na podstawie akt sądowych wybranych przez komisję.
2.
Przy egzaminie pisemnym wolno posługiwać się tekstami ustaw, komentarzami i zbiorami orzeczeń.
§  23.
Komisja egzaminacyjna ocenia wyniki egzaminu pisemnego i na tej podstawie podejmuje uchwałę o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu aplikanta do egzaminu ustnego.
§  24.
1.
Egzamin ustny obejmuje sprawdzenie umiejętności stosowania prawa przez aplikanta w sprawach rozpoznawanych przez sądy, z uwzględnieniem zasad wykładni prawa i orzecznictwa Sądu Najwyższego, oraz znajomości innych dziedzin wiedzy potrzebnych do wykonywania funkcji sędziego.
2.
Przy egzaminie ustnym za zezwoleniem przewodniczącego komisji egzaminacyjnej wolno posługiwać się tekstami przepisów.
§  25.
1.
Ocenę wyniku egzaminu pisemnego i ustnego określa się łącznie stopniami: "bardzo dobry", "dobry", "dostateczny" lub "niedostateczny".
2.
Z przebiegu i wyników egzaminu sędziowskiego sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej.
§  26. 1
Przewodniczący i członkowie komisji egzaminacyjnej za przeprowadzenie egzaminu sędziowskiego otrzymują za każdego egzaminowanego aplikanta wynagrodzenie w wysokości 1/400 miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego sędziego sądu wojewódzkiego.
§  27.
1.
Aplikanci sądowi składają jeden raz w okresie aplikacji kolokwium z tego działu prawa (cywilnego lub karnego), w którym rozpoczęli szkolenie seminaryjne, bezpośrednio po zakończeniu zajęć seminaryjnych z tego działu.
2.
Do kolokwium mają odpowiednio zastosowanie przepisy o egzaminach sędziowskich, z tym że kolokwium przeprowadza komisja egzaminacyjna powoływana przez prezesa sądu wojewódzkiego, w którym prowadzi się szkolenie seminaryjne aplikantów.
1 § 26:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 sierpnia 1987 r. (Dz.U.87.25.143) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1987 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1988 r. (Dz.U.88.25.179) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 lipca 1989 r. (Dz.U.89.43.239) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1989 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 lipca 1990 r. (Dz.U.90.49.292) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1990 r.