Aplikacja notarialna i egzamin notarialny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.33.156

Akt utracił moc
Wersja od: 6 sierpnia 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 23 lipca 1956 r.
w sprawie aplikacji notarialnej i egzaminu notarialnego.

Na podstawie art. 196 ustawy z dnia 25 maja 1951 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 1951 r. Nr 36, poz. 276 oraz z 1956 r. Nr 16, poz. 88) zarządza się, co następuje:
Podanie o mianowanie na stanowisko aplikanta notarialnego wnosi się do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Aplikant notarialny odbywa aplikację w wyznaczonym mu państwowym biurze notarialnym.
Ogólny nadzór nad aplikantami notarialnymi w okręgu sądu wojewódzkiego sprawuje prezes tego sądu.
Aplikant notarialny składa ślubowanie służbowe przed prezesem sądu wojewódzkiego.
Prezes sądu wojewódzkiego prowadzi dla każdego aplikanta notarialnego wykaz przebiegu jego służby.
W razie powołania aplikanta notarialnego do odbycia czynnej służby wojskowej czasu tej służby nie wlicza się do okresu aplikacji.
1.
Bezpośredni nadzór nad przebiegiem aplikacji notarialnej sprawuje kierownik państwowego biura notarialnego, do którego aplikant został przydzielony.
2.
Aplikant powinien brać udział w pracach państwowego biura notarialnego i zaznajamiać się ze wszystkimi rodzajami czynności biura.
1.
W okresie aplikacji aplikant notarialny powinien być delegowany na sześć miesięcy do sądu powiatowego - wydziału cywilnego i wydziału ksiąg wieczystych, o ile uprzednio nie odbywał takiej aplikacji w ciągu ostatnich trzech lat.
2.
Do sądu powiatowego deleguje aplikanta notarialnego prezes sądu wojewódzkiego na wniosek kierownika państwowego biura notarialnego.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego przedstawi Ministerstwu Sprawiedliwości akta osobowe aplikanta notarialnego, który ukończył aplikację, wraz ze swoją opinią.
2.
Termin egzaminu wyznaczy aplikantowi notarialnemu przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
3.
W skład wyznaczonej przez Ministra Sprawiedliwości komisji egzaminacyjnej wchodzą: przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości jako przewodniczący i dwaj notariusze jako członkowie.
Przedmiotem egzaminu notarialnego są dziedziny prawa, których znajomość jest niezbędna dla należytego wykonywania obowiązków notariusza.
Aplikant notarialny składa egzamin ustny i piśmienny. Egzamin piśmienny polega na opracowaniu jednego lub więcej aktów notarialnych.
Wynik egzaminu notarialnego ocenia komisja egzaminacyjna jako: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny.
W razie niedostatecznej oceny przez komisję powtórny termin egzaminu notarialnego będzie wyznaczony po upływie sześciu miesięcy.
W przypadku nieprzystąpienia aplikanta notarialnego do egzaminu bez należytego usprawiedliwienia lub uzyskania niedostatecznej oceny w powtórnie wyznaczonym terminie - aplikant notarialny zostanie zwolniony.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 grudnia 1951 r. w sprawie zakresu egzaminu notarialnego, trybu jego przeprowadzenia i składu komisji egzaminacyjnej (Dz. U. Nr 65, poz. 449).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.