Art. 15. - [Udostępnianie dodatkowych usług w aplikacji mObywatel] - Aplikacja mObywatel.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1234

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 marca 2024 r.
Art.  15.  [Udostępnianie dodatkowych usług w aplikacji mObywatel]
1. 
Minister właściwy do spraw informatyzacji, mając na celu w szczególności zapewnianie rozwoju usług elektronicznych administracji publicznej i uwzględniając uwarunkowania prawne, techniczne, organizacyjne oraz finansowe związane ze świadczeniem usług, a także uwarunkowania w zakresie bezpieczeństwa aplikacji mObywatel, systemu mObywatel i użytkowników aplikacji mObywatel, może opracować i udostępnić w aplikacji mObywatel usługę, której świadczenie pozwala na realizację zadań podmiotu publicznego albo podmiotu niepublicznego lub określonej kategorii tych podmiotów.
2. 
Minister właściwy do spraw informatyzacji określa listę usług, o których mowa w ust. 1.
3. 
Minister właściwy do spraw informatyzacji określa ogólne warunki świadczenia każdej z usług, o których mowa w ust. 1, zawierające:
1)
cel i zakres świadczenia usługi;
2)
warunki korzystania z usługi przez użytkownika aplikacji mObywatel;
3)
warunki organizacyjne i techniczne korzystania z aplikacji mObywatel oraz systemu mObywatel w ramach świadczenia usługi;
4)
zakres danych dotyczących użytkownika aplikacji mObywatel, wykorzystywanych w ramach usługi oraz wykaz rejestrów publicznych, rejestrów niepublicznych lub systemów teleinformatycznych podmiotów publicznych lub podmiotów niepublicznych, z których są pobierane te dane;
5)
sposób potwierdzenia spełniania warunków, o których mowa w pkt 3.
4. 
W celu świadczenia usługi, o której mowa w ust. 1, podmiot publiczny albo podmiot niepubliczny składa do ministra właściwego do spraw informatyzacji wniosek, który zawiera co najmniej:
1)
dane identyfikacyjne podmiotu:
a)
nazwę (firmę),
b)
numer REGON,
c)
NIP,
d)
numer KRS, jeżeli został nadany,
e)
adres siedziby,
f)
adres poczty elektronicznej,
g)
numer telefonu,
h)
adres korespondencyjny;
2)
wskazanie usługi, której dotyczy wniosek;
3)
oświadczenie o zaakceptowaniu ogólnych warunków świadczenia usługi.
5. 
Wniosek składa się w postaci elektronicznej i opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.
6. 
Minister właściwy do spraw informatyzacji określa wzór wniosku w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
7. 
Minister właściwy do spraw informatyzacji wyraża zgodę na świadczenie usługi, o której mowa w ust. 1, po spełnieniu przez podmiot publiczny albo podmiot niepubliczny warunków określonych w ogólnych warunkach świadczenia usługi. Wyrażenie zgody stanowi czynność materialno-techniczną.
8. 
Minister właściwy do spraw informatyzacji odmawia, w drodze decyzji administracyjnej, świadczenia usługi, o której mowa w ust. 1, w przypadku:
1)
niespełniania przez podmiot publiczny albo podmiot niepubliczny warunków określonych w ogólnych warunkach świadczenia usługi;
2)
wystąpienia ryzyka naruszenia bezpieczeństwa aplikacji mObywatel, systemu mObywatel lub użytkowników aplikacji mObywatel.