Rozdział 12 - Przepisy zmieniające oraz dostosowujące i przepis końcowy - Akademia Kopernikańska

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.463 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 marca 2024 r.

Rozdział  12

Przepisy zmieniające oraz dostosowujące i przepis końcowy

W ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 1215) w art. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie: (zmiany pominięte).

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.) w art. 21 w ust. 1 po pkt 39f dodaje się pkt 39g w brzmieniu: (zmiany pominięte).

W ustawie z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2021 r. poz. 1633) w art. 4 w pkt 44 po lit. d średnik zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. e w brzmieniu: (zmiany pominięte).

W ustawie z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1933 oraz z 2022 r. poz. 807 i 872) w art. 3 w ust. 1 po pkt 9 dodaje się pkt 9a w brzmieniu: (zmiany pominięte).

W ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).

Tworzy się Akademię.

Akademia lub Szkoła mogą być wyposażone lub doposażone w mienie na zasadach określonych w dziale II w rozdziale 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344, z późn. zm.).

(uchylony).

1. 
Minister powołuje, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, Pełnomocnika do organizacji i kierowania pracami Akademii oraz ustala jego wynagrodzenie. Pełnomocnik wykonuje swoje zadania do dnia powołania pierwszego Sekretarza.
2. 
Pełnomocnik, o którym mowa w ust. 1, przygotowuje i przedstawia ministrowi do zatwierdzenia pierwszy plan finansowy Akademii.
1. 
Pierwszych członków Akademii w liczbie nieprzekraczającej połowy pełnego składu każdej z Izb Akademii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powołuje na wniosek ministra. Przepisów art. 3 ust. 3 pkt 1 i art. 6 ust. 2 i 3 nie stosuje się.
2. 
Organem właściwym do przedłożenia oświadczenia, o którym mowa w ustawie z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, pierwszych członków Akademii jest minister.
3. 
Minister powołuje, w terminie miesiąca od dnia powołania pierwszych członków Akademii, członków Akademii pełniących zadania przewodniczących Izb Akademii do czasu wyboru przewodniczących Izb Akademii.
4. 
Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra, nadaje Akademii pierwszy statut, obowiązujący do czasu zatwierdzenia statutu uchwalonego w trybie, o którym mowa w art. 3.
5. 
Sekretarza na pierwszą kadencję powołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra, na okres 2 lat.

Izba Laureatów Nagrody Kopernikańskiej rozpoczyna działalność z dniem, w którym liczba laureatów Nagrody Kopernikańskiej przekroczy 10. Do tego czasu laureaci Nagrody Kopernikańskiej biorą udział w pracach Izby Akademii, z inicjatywy której otrzymali Nagrodę Kopernikańską, a w przypadku laureatów, których kandydatury zostały zgłoszone przez podmioty inne niż Izby Akademii - Izby Akademii wskazanej przez Sekretarza.

1. 
Tworzy się Szkołę i wchodzące w jej skład:
1)
Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu;
2)
Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie;
3)
Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie;
4)
Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie;
5)
Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie.
2. 
Pierwszy statut Szkole nadaje, na wniosek ministra, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Pierwszego rektora Szkoły powołuje minister. Kadencja pierwszego rektora kończy się w dniu 31 sierpnia 2024 r.
4. 
Kadencji rektora, o której mowa w ust. 3, nie wlicza się do kadencji, o której mowa w art. 26 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
5. 
Rektor Szkoły zarządza wybory do senatu Szkoły. Wybory do senatu Szkoły odbędą się nie później niż do dnia 1 czerwca 2023 r.
6. 
Do dnia wybrania senatu Szkoły na pierwszą kadencję jego zadania wykonuje rektor Szkoły.
7. 
Pierwsza kadencja senatu Szkoły trwa do 31 sierpnia 2024 r.
8. 
Kadencji członków senatu, o której mowa w ust. 7, nie wlicza się do kadencji, o której mowa w art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Szkoła niezależnie od przyznanych kategorii naukowych posiada status uczelni akademickiej, nie dłużej jednak niż do dnia 31 sierpnia 2027 r.

Do dnia 31 grudnia 2023 r. utworzenie przez Szkołę studiów na kierunku przyporządkowanym do dyscyplin naukowych filozofia lub ekonomia i finanse, jako dyscyplin wiodących, nie wymaga pozwolenia.

Szkole przysługują uprawnienia podmiotu posiadającego kategorię naukową B+, o której mowa w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, niezależnie od spełniania wskazanych w tej ustawie warunków, w dyscyplinach naukowych astronomia, nauki medyczne, filozofia, nauki teologiczne, nauki prawne oraz ekonomia i finanse, nie dłużej jednak niż do dnia 31 sierpnia 2027 r.

Pierwszą Nagrodę Kopernikańską przyznaje się w roku 2023.

1. 
Pierwszy Światowy Kongres Kopernikański, zwany dalej "pierwszym Kongresem", odbędzie się w dniach 19-21 lutego 2023 r. w Toruniu.
2. 
Do zadań organizatora pierwszego Kongresu należy:
1)
koordynowanie działań organów administracji publicznej związanych z organizacją pierwszego Kongresu;
2)
monitorowanie postępów przygotowań związanych z organizacją pierwszego Kongresu oraz dokonywanie okresowej oceny stanu tych przygotowań;
3)
prowadzenie prac merytorycznych związanych z przygotowaniem zakresu programowego pierwszego Kongresu;
4)
nadzorowanie realizacji zadań związanych z organizacją pierwszego Kongresu;
5)
przygotowanie wydarzeń towarzyszących;
6)
zapewnienie miejsca, w tym pomieszczeń, do organizacji pierwszego Kongresu wraz z odpowiednim wyposażeniem i odpowiednią infrastrukturą;
7)
zapewnienie usług związanych z organizacją pierwszego Kongresu, w tym usług cateringowych i gastronomicznych oraz usług związanych z tłumaczeniami i noclegami.
1. 
Wojewoda Kujawsko-Pomorski, w porozumieniu z organizatorem pierwszego Kongresu, opracowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas pierwszego Kongresu i przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Komendantowi Służby Ochrony Państwa nie później niż do dnia 15 stycznia 2023 r.
2. 
Plan, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:
1)
program pierwszego Kongresu;
2)
graficzny plan obiektu (terenu), sporządzony odrębnie dla każdego z obiektów (terenów), w których mają być przeprowadzone poszczególne wydarzenia w ramach pierwszego Kongresu, wraz z ich opisem, zawierający:
a)
oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się osób uczestniczących w tych wydarzeniach, dróg ewakuacyjnych, w tym dróg i sposobu ewakuacji osób niepełnosprawnych, oraz dróg dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych, Policji i innych służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa podczas pierwszego Kongresu,
b)
oznaczenie stałych punktów pomocy medycznej, punktów czerpalnych wody do celów przeciwpożarowych oraz punktów informacyjnych,
c)
oznaczenie lokalizacji hydrantów przeciwpożarowych, zaworów, przyłączy wody, gazu i energii elektrycznej oraz innych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowników obiektu lub terenu,
d)
informacje o rozmieszczeniu służb porządkowych oraz służb informacyjnych, rozmieszczeniu osób uczestniczących w poszczególnych wydarzeniach,
e)
oznaczenie stref szczególnych podlegających wzmocnionej ochronie oraz opis sposobu ich zabezpieczenia;
3)
instrukcję postępowania w przypadku pożaru lub innego miejscowego zagrożenia w miejscu i czasie poszczególnych wydarzeń w ramach pierwszego Kongresu, spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1466 i 1700);
4)
informację o:
a)
liczbie miejsc, w tym stojących, dla osób uczestniczących w poszczególnych wydarzeniach w ramach pierwszego Kongresu,
b)
przewidywanych zagrożeniach bezpieczeństwa i porządku publicznego,
c)
liczbie, organizacji, oznakowaniu i wyposażeniu służby porządkowej oraz służby informacyjnej;
5)
imię i nazwisko osoby wyznaczonej do kontaktów z:
a)
Policją - w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego,
b)
Państwową Strażą Pożarną - w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego,
c)
Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego - w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa antyterrorystycznego;
6)
informację o sposobie zapewnienia identyfikacji uczestników oraz innych osób biorących udział w pierwszym Kongresie;
7)
szczegółowy podział zadań służb i innych podmiotów zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego;
8)
sposoby monitorowania zagrożeń oraz ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach;
9)
sposób zapewnienia zabezpieczenia medycznego i socjalnego;
10)
instrukcję postępowania w sytuacjach kryzysowych innych niż wymienione w pkt 3;
11)
miejsca przeprowadzania kontroli dostępu oraz kontroli bezpieczeństwa pojazdów zapewniających dostawy do obiektów lub na teren, w których lub na którym mają odbyć się poszczególne wydarzenia w ramach pierwszego Kongresu.
1. 
Wykonywanie zadań w zakresie zabezpieczenia medycznego pierwszego Kongresu zapewni Wojewoda Kujawsko-Pomorski, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
2. 
Zabezpieczenie medyczne pierwszego Kongresu obejmuje:
1)
zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej na rzecz uczestników pierwszego Kongresu oraz wydarzeń towarzyszących przez wskazanie podmiotów wykonujących działalność leczniczą gotowych do udzielania zwiększonej liczby świadczeń opieki zdrowotnej, w tym świadczeń wykonywanych odpłatnie;
2)
organizację punktów pomocy medycznej w miejscu odbywania się pierwszego Kongresu, a także zapewnienie wykwalifikowanego personelu medycznego do udzielania pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia oraz transportu do szpitala;
3)
powołanie koordynatora zabezpieczenia medycznego pierwszego Kongresu oraz określenie jego obowiązków w celu zapewnienia możliwie najbardziej sprawnego udzielania pomocy medycznej.
3. 
Wykonywanie zabezpieczenia medycznego pierwszego Kongresu w zakresie, o którym mowa w ust. 2, odbywa się na podstawie umowy zawartej przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą.
4. 
Umowa, o której mowa w ust. 3, zawiera co najmniej:
1)
minimalne wymagania dotyczące osób wykonujących zadania zabezpieczenia medycznego pierwszego Kongresu;
2)
określenie minimalnego wyposażenia koniecznego do wykonywania zabezpieczenia medycznego pierwszego Kongresu;
3)
określenie maksymalnej kwoty wydatków na wykonywanie zabezpieczenia medycznego pierwszego Kongresu;
4)
zobowiązanie podmiotu wykonującego zabezpieczenie medyczne pierwszego Kongresu do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody będące następstwem udzielania pomocy medycznej lub zaniechania jej udzielenia albo oświadczenie o posiadaniu takiego ubezpieczenia;
5)
zakres i warunki odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania tej umowy.
5. 
Przez gotowość do udzielania zwiększonej liczby świadczeń opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 2 pkt 1, rozumie się zapewnienie przez podmiot wykonujący działalność leczniczą zwiększonej liczby: osób wykonujących zawód medyczny, produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz sprzętu i aparatury medycznej, niezbędnych do wykonywania zadań zabezpieczenia medycznego pierwszego Kongresu.
6. 
Zawarcie umowy, o której mowa w ust. 3, nie stanowi i nie narusza, w zakresie określonym w ust. 2 pkt 1 i 2, wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, 2674 i 2770) ani zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej określonych w tej ustawie albo w przepisach odrębnych.
1. 
W celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas pierwszego Kongresu, a także w celu zapobieżenia popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz wykrywania i ścigania ich sprawców, Policja może przetwarzać informacje, w tym dane osobowe, dotyczące osób zarejestrowanych jako uczestnicy pierwszego Kongresu, osób uczestniczących w wydarzeniach towarzyszących lub osób współpracujących przy ich organizacji, także bez wiedzy i zgody osób, których dotyczą te informacje, w terminie do 90 dni od dnia zakończenia pierwszego Kongresu.
2. 
Przetwarzanie przez Policję informacji, w tym danych osobowych, o których mowa w ust. 1, odbywa się na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 171, z późn. zm.), ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości (Dz. U. z 2019 r. poz. 125 oraz z 2022 r. poz. 1700), ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 756), a także w umowach międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną.
3. 
W przypadku uzyskania informacji, w tym danych osobowych, o których mowa w ust. 1, od innego organu, służby lub instytucji Policja, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas pierwszego Kongresu, a także w celu zapobieżenia popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz wykrywania i ścigania ich sprawców, udostępnia je innym organom, służbom i instytucjom po uzyskaniu zgody tego organu, służby lub instytucji, od których uzyskała informacje. Organ, służba lub instytucja udziela zgody, jeżeli udostępnienie informacji nie utrudni lub nie uniemożliwi realizowania przez nie zadań.
4. 
Policja odmawia udostępnienia informacji, w tym danych osobowych, o których mowa w ust. 1, jeżeli:
1)
ich udostępnienie mogłoby utrudnić lub uniemożliwić realizację zadań Policji lub
2)
nie uzyskała zgody, o której mowa w ust. 3.
5. 
Informacje, w tym dane osobowe, o których mowa w ust. 1, przetwarza się przez okres niezbędny do realizacji zadań Policji wynikających z niniejszej ustawy i usuwa ze zbiorów danych osobowych, których administratorem jest Komendant Główny Policji, w terminie, o którym mowa w ust. 1, z wyjątkiem informacji, w tym danych osobowych, przetwarzanych na potrzeby toczących się postępowań.
1. 
W celach związanych z organizacją pierwszego Kongresu organizator pierwszego Kongresu, Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz inne podmioty, którym powierzono zadania związane z organizacją pierwszego Kongresu, przetwarzają dane osobowe zgodnie z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1, z późn. zm.).
2. 
Przetwarzanie danych osobowych, o których mowa w ust. 1, obejmuje dane o osobach zarejestrowanych jako uczestnicy pierwszego Kongresu oraz osobach współpracujących przy organizacji pierwszego Kongresu.

W celu realizacji zadań, o których mowa w art. 73, Policja może dokonać, na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego lub organizatora pierwszego Kongresu, sprawdzenia osoby współpracującej przy organizacji pierwszego Kongresu w zakresie możliwości stwarzania przez nią zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas pierwszego Kongresu, z tym że sprawdzenia tej osoby w zakresie stwarzania przez nią zagrożenia o charakterze terrorystycznym dokonuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na wniosek Policji.

W okresie od 72 godzin przed rozpoczęciem pierwszego Kongresu do 48 godzin po zakończeniu pierwszego Kongresu na terenie miasta Torunia zabrania się uczestniczenia w zgromadzeniach spontanicznych, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1389).

W celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań związanych z organizacją pierwszego Kongresu, Wojewoda Kujawsko-Pomorski może, po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw finansów publicznych, dokonać przeniesienia wydatków między działami klasyfikacji budżetowej w ramach części budżetowej, której jest dysponentem, z uwzględnieniem przepisów art. 171 ust. 2, 2a, 7 i 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634, z późn. zm.), z zastrzeżeniem art. 194 tej ustawy.

W celu realizacji ustawy Prezes Rady Ministrów może, w drodze rozporządzenia, dokonywać przeniesienia planowanych dochodów i wydatków, w tym wynagrodzeń, między częściami, działami i rozdziałami budżetu państwa, z zachowaniem przeznaczenia środków publicznych wynikającego z ustawy budżetowej, a do czasu jego wejścia w życie dochody i wydatki mogą być realizowane w ramach dotychczasowych części, działów i rozdziałów.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r., z wyjątkiem art. 36-42, art. 61 i art. 65-68, które wchodzą w życie z dniem 1 marca 2023 r.