Afganistan-Polska. Umowa ramowa o współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Islamską Republiką Afganistanu. Kabul.2012.12.15.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.2019

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 września 2018 r.

UMOWA RAMOWA
o współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Islamską Republiką Afganistanu,
podpisana w Kabulu dnia 15 grudnia 2012 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 15 grudnia 2012 r. w Kabulu została podpisana Umowa ramowa o współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Islamską Republiką Afganistanu, w następującym brzmieniu:

Umowa ramowa o współpracy

między Rzecząpospolitą Polską a Islamską Republiką Afganistanu

Rzeczpospolita Polska i Islamska Republika Afganistanu, nazywane dalej Stronami,

- potwierdzając wolę kontynuowania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami ustanowionych na mocy Traktatu Przyjaźni między Najjaśniejszą Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Afganistańskiem, podpisanego w Angorze dnia 3 listopada 1927 roku;

- uwzględniając zapisy Porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Spraw Zagranicznych Islamskiej Republiki Afganistanu, podpisanego w Warszawie dnia 23 kwietnia 2009 roku;

- szanując zasady wyrażone w Karcie Narodów Zjednoczonych, podpisanej w San Francisco dnia 26 czerwca 1945 roku;

- uwzględniając zobowiązania podjęte na konferencjach międzynarodowych w ramach Procesu Kabulskiego, w szczególności na konferencji międzynarodowej w Bonn w grudniu 2011 roku i podkreślając konieczność ich stopniowej implementacji dla budowy oraz trwałości stabilnego i funkcjonalnego państwa afgańskiego;

- wyrażając poparcie dla Procesu Stambulskiego wspierającego integrację regionalną;

- podkreślając poparcie dla wartości demokratycznych, praw człowieka i rządów prawa;

- potwierdzając, że środowisko, w którym zagwarantowany jest pokój, bezpieczeństwo, stabilność, poszanowanie dla praw człowieka, zasad demokratycznych oraz rządów prawa, jest podstawą długotrwałego rozwoju oraz odbudowy państwa;

- pragnąc rozwijać przyjazne stosunki między nimi, w oparciu o wzajemny szacunek dla suwerenności państwowej, integralności terytorialnej oraz zasadę nieingerencji w sprawy wewnętrzne;

- podkreślając rolę, jaką odgrywają w rozwoju państwa handel i zagraniczne inwestycje bezpośrednie, a co za tym idzie potrzebę związania się zasadami, które rządzą międzynarodowym handlem, a które zawarte są między innymi w Porozumieniu ustanawiającym Światową Organizację Handlu, podpisanym w Marakeszu dnia 15 kwietnia 1994 roku;

- pragnąc wzmocnienia ich relacji także poprzez długoletnią umowę pomiędzy Islamską Republiką Afganistanu a Organizacją Paktu Północnoatlantyckiego oraz długoletnią umowę pomiędzy Islamską Republiką Afganistanu a Unią Europejską o partnerstwie i rozwoju;

- dążąc do umocnienia współpracy bilateralnej w dziedzinie polityki, bezpieczeństwa, gospodarki, kultury, nauki i edukacji, oraz do dalszej współpracy rozwojowej, w ramach uzupełnienia dotychczasowego i przyszłego zaangażowania Rzeczypospolitej Polskiej poprzez Organizację Paktu Północnoatlantyckiego, Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych i inne organizacje międzynarodowe;

Uzgodniły, co następuje:

Współpraca polityczna

1. 
Strony podkreślają konieczność odbywania konsultacji pomiędzy Ministerstwami Spraw Zagranicznych. Celem konsultacji będzie dokonanie oceny stosunków bilateralnych oraz wymiana poglądów na temat spraw regionalnych i międzynarodowych, szczególnie w odniesieniu do kwestii będących przedmiotem dyskusji na forach organizacji międzynarodowych.
2. 
Islamska Republika Afganistanu wyraża głęboką wdzięczność za zaangażowanie Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie w odniesieniu do jej obecności i działań w prowincji Ghazni i Paktika w zakresie wsparcia dla poprawy bezpieczeństwa ludności i rozwoju kraju.
3. 
Strony rozważą inicjatywy umożliwiające dalsze pogłębienie współpracy politycznej.
4. 
Strony popierają kontakty bezpośrednie i ustanowienie współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi obu krajów w odniesieniu do celów określonych niniejszą Umową.

Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa

1. 
Strony potwierdzają, iż dotychczasowa obecność i działania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Afganistanu od 2002 roku mają na celu wspieranie afgańskich władz w przywracaniu i utrzymaniu bezpieczeństwa i stabilizacji w kraju, wspieranie lokalnej administracji oraz szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa.
2. 
Strony wyrażają wolę kontynuowania współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa poprzez wsparcie afgańskich sił bezpieczeństwa, co stanowić może, zgodnie z wolą Stron, przedmiot odrębnej umowy określającej formę, zakres i warunki takiego wsparcia.
3. 
Strony podkreślają potrzebę wsparcia przez społeczność międzynarodową, w tym zwłaszcza państwa regionu, utrzymania przez demokratyczne władze tego państwa bezpieczeństwa i ładu społecznego w Islamskiej Republice Afganistanu. Rzeczpospolita Polska wyraża gotowość wspierania tych wysiłków w ramach zobowiązań wynikających z jej członkostwa w organizacjach międzynarodowych.
4. 
Dodatkowo, w razie zaistnienia potrzeby, Strony zobowiązują się do przeprowadzania konsultacji międzyrządowych, których celem będzie między innymi wzmocnienie działań w walce z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością.

Współpraca gospodarcza

1. 
Strony będą wspierać dwustronną współpracę gospodarczą, w szczególności poprzez efektywne promowanie działalności polskich przedsiębiorców w Islamskiej Republice Afganistanu oraz afgańskich w Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Strony podkreślają potrzebę zwiększenia obrotów handlowych w stosunkach bilateralnych i zobowiązują się do rozważenia uruchomienia dodatkowych narzędzi wspierających realizację tego zadania.
3. 
Strony podejmą działania mające na celu zwiększenie polsko-afgańskiej współpracy gospodarczej, szczególnie w sektorach: wydobywczym, rolniczo-spożywczym, usługowym oraz w budownictwie, poprzez organizowanie cyklicznych, bilateralnych spotkań umożliwiających nawiązanie kontaktów o charakterze gospodarczym.
4. 
Strony podkreślają, iż zwiększenie bilateralnej współpracy gospodarczej wymaga, by Islamska Republika Afganistanu dołożyła wszelkich starań na rzecz kształtowania środowiska przychylnego rozwojowi biznesu i inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zapewnienia bezpieczeństwa.
5. 
Strony będą wspierać wzajemne inwestycje na swoich terytoriach zgodnie z wewnętrznym ustawodawstwem.
6. 
Strony rozważą podpisanie porozumienia o współpracy gospodarczej, zawierającego dalsze szczegóły dotyczące sposobów wsparcia rozwoju stosunków gospodarczych o charakterze bilateralnym.

Współpraca rozwojowa

1. 
Wspierając rozwój pełnej funkcjonalności państwa, Strony wyrażają poparcie dla budowy instytucjonalnych zdolności władz afgańskich z wykorzystaniem polskich doświadczeń transformacji ustrojowej, co powinno prowadzić do poprawy warunków życia Afgańczyków.
2. 
Wraz ze stopniową zmianą dotychczasowego charakteru zaangażowania w związku z trwającym procesem przejściowym (do 2014 roku), a w jego następstwie dziesięcioletnim procesem transformacji, Rzeczpospolita Polska wyraża gotowość dalszego wspierania Islamskiej Republiki Afganistanu poprzez przekazywanie doświadczeń transformacyjnych oraz udzielanie pomocy afgańskiej ludności w różnych formach uzgodnionych między Stronami, w razie zaistnienia takiej potrzeby.
3. 
Strony zobowiązują się do przeprowadzania konsultacji i do cyklicznego przeglądu obszarów zaangażowania Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Afganistanu tak, by odpowiadało ono potrzebom społeczeństwa afgańskiego.

Współpraca w dziedzinie edukacji, nauki i kultury

1. 
Dążąc do pogłębienia stosunków bilateralnych w dziedzinie edukacji, nauki i kultury, Strony rozważą podpisanie nowej umowy, która zastąpi obowiązującą Umowę o Współpracy Kulturalnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Afganistanu, podpisaną w Kabulu dnia 25 czerwca 1966 roku.
2. 
Strony wyrażają gotowość stworzenia instytucjonalnych relacji pomiędzy ich rządami w zakresie edukacji poprzez nawiązanie współpracy między właściwymi ministerstwami.
3. 
Strony wyrażają zainteresowanie pogłębianiem współpracy w zakresie nauki i edukacji. W tym celu popierają współpracę pomiędzy jednostkami naukowymi, organizacjami i instytucjami państwowymi oraz pozarządowymi, szczególnie w zakresie szkolnictwa wyższego.
4. 
Strony popierają rozwój nauki języka polskiego w Islamskiej Republice Afganistanu oraz języków dari i pasztu w Rzeczypospolitej Polskiej.
5. 
Strony wyrażają gotowość rozważenia możliwości wsparcia kształcenia w zakresie szkolnictwa wyższego obywateli obu krajów, w ramach istniejących krajowych mechanizmów finansowych oraz prawnych i w obszarach stanowiących zainteresowanie każdej ze Stron.
6. 
Strony będą rozwijać współpracę w dziedzinie ochrony dziedzictwa narodowego i kulturowego, oraz podejmować wspólne projekty w zakresie restauracji i konserwacji zabytków, w stopniu odpowiadającym potrzebom i możliwościom Stron.

Postanowienia końcowe

1. 
Niniejsza Umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem wewnętrznym każdej ze Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie Umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.
2. 
Niniejsza Umowa będzie zarejestrowana w Sekretariacie Narodów Zjednoczonych, zgodnie z artykułem 102 ustęp 1 Karty Narodów Zjednoczonych, podpisanej w San Francisco dnia 26 czerwca 1945 roku.
3. 
Wszelkie zmiany do tekstu Umowy powinny być uzgodnione między Stronami w formie pisemnej i wejdą w życie w trybie określonym w ustępie 1.
4. 
Niniejsza Umowa zawarta jest na okres 15 lat. Jej ważność będzie przedłużana automatycznie na dalsze okresy pięcioletnie, o ile jedna ze Stron nie powiadomi drugiej Strony, pisemnie i przynajmniej na rok przed wygaśnięciem kolejnego okresu ważności, o swojej decyzji wypowiedzenia Umowy.
5. 
Wszelkie spory dotyczące wykonania lub interpretacji niniejszej Umowy będą rozwiązywane w pierwszej kolejności w drodze negocjacji dyplomatycznych między Stronami.

Na dowód czego, upoważnieni Pełnomocnicy Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją właściwymi pieczęciami.

Sporządzono w Kabulu dnia 15 grudnia 2012 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, dari i pasztu oraz angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc. W przypadku rozbieżności co do interpretacji zapisów niniejszej Umowy, angielska wersja językowa tekstu jest rozstrzygającą.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 5 grudnia 2014 r.