Zwrot kosztów leczenia członków służby zagranicznej wykonujących obowiązki w placówce zagranicznej i członków ich rodzin.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSZ.2006.1.37

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 2006 r.

INSTRUKCJA Nr 1
DYREKTORA GENERALNEGO SŁUŻBY ZAGRANICZNEJ
z dnia 3 lutego 2006 r.
w sprawie zwrotu kosztów leczenia członków służby zagranicznej wykonujących obowiązki w placówce zagranicznej i członków ich rodzin.

§  1.
Instrukcja określa tryb postępowania w sprawach zwrotu kosztów leczenia członka służby zagranicznej oraz członków jego rodziny przebywających wraz z nim w państwie przyjmującym.
§  2.
1.
W postępowaniu o zwrot kosztów leczenia należy dbać o prawnie chroniony interes osób uprawnionych, w szczególności zapobiec przekazywaniu informacji o stanie zdrowia członka służby zagranicznej lub członków jego rodziny osobom nieupoważnionym do zapoznania się z nimi w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.
2.
Dokumenty sporządzane w związku z postępowaniem o zwrot kosztów leczenia, o ile zawierają informacje dotyczące rodzaju choroby członka służby zagranicznej lub członka jego rodziny, powinny być opatrzone klauzulą "zastrzeżone".
§  3.
1.
Zwrotu uzasadnionych kosztów leczenia dokonuje się na pisemny wniosek członka służby zagranicznej. Wzór wniosku określa załącznik do instrukcji.
2.
Wniosek w sprawie zwrotu kosztów leczenia należy złożyć przed upływem 1 miesiąca od dnia otrzymania rachunku.
3.
W celu udokumentowania poniesionych kosztów leczenia członek służby zagranicznej obowiązany jest dołączyć do wniosku oryginał dowodu księgowego (rachunku) zawierający przynajmniej:
1)
nazwisko i imię pacjenta;
2)
nazwisko (firma) i adres lekarza, szpitala, apteki lub laboratorium wystawiających rachunek;
3)
rodzaj usług lekarskich i wysokość kosztów;
4)
ilość, nazwę i cenę lekarstwa;
5)
potwierdzenie dokonania zapłaty;
6)
miejsce i datę wystawienia rachunku.
4.
Rachunek należy opisać we wniosku o zwrot kosztów leczenia w sposób określony w załączniku do instrukcji.
5.
W przypadku, w którym członek służby zagranicznej jest obowiązany przedłożyć zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej oryginał rachunku, do wniosku należy dołączyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem fotokopię rachunku. Potwierdzenia dokonuje kierownik administracyjno-finansowy placówki bądź inna osoba wyznaczona przez kierownika placówki.
§  4.
1.
W przypadku, gdy przewidywany koszt leczenia objęty wnioskiem, zwłaszcza związany z pobytem w szpitalu, przekracza 1.000 euro lub gdy leczenie przypada w okresie czterech miesięcy poprzedzających powrót członka służby zagranicznej do kraju na skutek odwołania ze stanowiska w placówce zagranicznej, członek służby zagranicznej występuje do naczelnego lekarza MSZ o akceptację kosztów leczenia przed poniesieniem wydatku.
2.
Ust. 1 nie stosuje się w sytuacjach wymagających natychmiastowego udzielenia pomocy lekarskiej.
§  5.
1.
Decyzję w sprawie akceptacji wniosku o zwrot kosztów leczenia podejmują:
1)
kierownik placówki - w przypadku gdy łączny koszt leczenia objęty wnioskiem nie przekracza kwoty1.000 euro lub jej równowartości;
2)
dyrektor generalny służby zagranicznej lub osoba przez niego upoważniona - w przypadku zwrotu kosztów leczenia przewyższających wysokość określoną w pkt 1 oraz zwrotu kosztów leczenia kierownikowi placówki, a także w przypadku, o którym mowa w § 10.
2.
Decyzję o akceptacji wniosku o zwrot kosztów leczenia podejmuje się wyłącznie po potwierdzeniu przez kierownika administracyjno-finansowego placówki, bądź innego pracownika wyznaczonego przez kierownika placówki, braku zastrzeżeń do jego kompletności, formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości załączonych dowodów księgowych.
3.
Kierownik placówki może udostępnić kierownikowi administracyjno-finansowemu informacje dotyczące rodzaju choroby osoby uprawnionej wyłącznie w trybie określonym w § 2 ust. 2 i w przypadku, gdy jest to niezbędne do dokonania przez niego czynności, o których mowa w ust. 2.
4.
W przypadku istotnych wątpliwości, co do zasadności poniesionych przez członka służby zagranicznej kosztów leczenia, potwierdzonych opinią pracownika, o którym mowa w ust. 2, kierownik placówki przed podjęciem decyzji w sprawie akceptacji wniosku zasięga opinii naczelnego lekarza Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  6.
1.
Wniosek o zwrot kosztów leczenia należy przesłać do dyrektora generalnego służby zagranicznej za pośrednictwem naczelnego lekarza MSZ, który opiniuje go we współpracy z dyrektorem Biura Kadr i Szkolenia oraz dyrektorem Biura Administracji i Finansów.
2.
Naczelny lekarz MSZ po zaopiniowaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przedkłada go do decyzji dyrektorowi generalnemu służby zagranicznej lub osobie przez niego upoważnionej.
§  7.
Akceptacja bądź odmowa akceptacji wniosku następuje w formie pisemnej adnotacji osoby uprawnionej na wniosku.
§  8.
1.
Odmawia się akceptacji przedłożonego wniosku o zwrot kosztów leczenia w przypadkach:
1)
określonych w § 15 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej;
2)
nieudokumentowania kosztów leczenia w sposób określony w § 3 instrukcji.
2.
W odmowie akceptacji wniosku o zwrot kosztów leczenia należy wskazać jej przyczynę.
§  9.
1.
W przypadku odmowy zwrotu kosztów leczenia członek służby zagranicznej może zwrócić się do dyrektora generalnego służby zagranicznej z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć uzasadnienie.
3.
Decyzja dyrektora generalnego służby zagranicznej podjęta w wyniku rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest ostateczna.
§  10.
1.
Zwrotu kosztów leczenia członka służby zagranicznej oraz członków jego rodziny dokonuje się ze środków budżetowych placówki, w której członek służby zagranicznej wykonywał obowiązki służbowe w czasie powstania tych kosztów, oraz w walucie, w jakiej zostały poniesione.
2.
Zwrotu kosztów leczenia członka rodziny członka służby zagranicznej zatrudnionego w tej samej lub w innej placówce zagranicznej dokonuje się ze środków budżetowych placówki, w której członek służby zagranicznej wykonuje lub wykonywał obowiązki służbowe.
§  11.
1.
Członkowie służby zagranicznej wykonujący obowiązki służbowe w państwach będących członkami Unii Europejskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz członkowie ich rodzin są obowiązani do korzystania w państwie przyjmującym ze świadczeń medycznych finansowanych z ubezpieczenia zdrowotnego.
2.
Członkowi służby zagranicznej, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje zwrot kosztów leczenia, które zostało bądź mogło zostać przeprowadzone w ramach świadczeń medycznych finansowanych z ubezpieczenia zdrowotnego.
3.
Jeżeli prawo państwa przyjmującego, o którym mowa w ust. 1, nie przewiduje finansowania określonych świadczeń medycznych z ubezpieczenia zdrowotnego lub przewiduje finansowanie częściowe, wówczas członkowi służby zagranicznej przysługuje zwrot poniesionych kosztów leczenia w granicach limitów określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej.
4.
Za koszty leczenia w rozumieniu § 15 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej uznaje się także koszty administracyjne, których poniesienie warunkuje możliwość korzystania ze świadczeń finansowanych przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową, w szczególności opłaty rejestracyjne, koszty wystawienia miejscowych dokumentów (kart), koszty manipulacyjne i inne koszty o podobnym charakterze.
5.
W państwach przyjmujących, o których mowa w ust. 1, w których stosuje się opłaty ryczałtowe za wystawienie recept lub zakup leku, koszt tych opłat nie podlega zwrotowi.
6.
Członek służby zagranicznej, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany posiadać aktualne dokumenty uprawniające do korzystania przez niego i członków jego rodziny ze świadczeń medycznych finansowanych w państwie przyjmującym z ubezpieczenia zdrowotnego.
§  12.
1.
Pracownikom placówek zagranicznych należy zapewnić aktualną informację na temat zasad i warunków korzystania ze świadczeń medycznych, w tym w szczególności świadczeń finansowanych z ubezpieczenia zdrowotnego w miejscowości, w której ma siedzibę placówka zagraniczna.
2.
Za wykonanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1, odpowiedzialny jest kierownik administracyjno-finansowy placówki bądź inna osoba wyznaczona przez kierownika placówki.
§  13.
Komisje do spraw opiniowania kosztów leczenia działające w placówkach zagranicznych ulegają likwidacji z dniem zakończenia prowadzonych przez nie spraw wszczętych, a niezakończonych przed wejściem w życie niniejszej instrukcji.
§  14.
Instrukcja wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

Wniosek o zwrot kosztów leczenia

Nazwa placówki

............................

Imię i nazwisko członka służby zagranicznej

.............................................

Stosownie do przepisów rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów

z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie dodatku zagranicznego i

świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej

wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej wnoszę

o zwrot następujących kosztów leczenia ...... (kogo dotyczą

koszty) ................:

Lp.Przyczyna[1]Poniesiony kosztRodzaj, data i numer dowodu księgowego
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
RAZEM:

Podpis członka służby zagranicznej

....................................

--------------------------------------------------------------

Wypełnia placówka

Potwierdzam zasadność wniosku Akceptuję/odmawiam

i zgodność pod względem akceptacji wniosku[2]

formalnym załączonych

dowodów księgowych

............................... ......................

______

[1] Należy wpisać przyczynę wydatku np. wizyta lekarska, pobyt w szpitalu, zakup leku.

[2] W przypadku odmowy akceptacji wniosku należy podać i uzasadnić jej przyczynę.