Zmniejszenie zużycia paliw i energii w okresach jesienno-zimowych od dnia 1 października do dnia 31 marca każdego roku przez jednostki organizacyjne więziennictwa.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1987.1.4

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 grudnia 1986 r.
w sprawie zmniejszenia zużycia paliw i energii w okresach jesienno-zimowych od dnia 1 października do dnia 31 marca każdego roku przez jednostki organizacyjne więziennictwa

Na podstawie § 22 uchwały nr 208/85 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1985 r. w sprawie ograniczeń w użytkowaniu niektórych rodzajów paliw i energii w latach 1986-1990 (Monitor Polski Nr 48, poz. 311) zarządza się co następuje:
§  1.
Wprowadza się w okresach jesienno-zimowych od dnia 1 października do dnia 31 marca każdego roku obowiązek zmniejszenia zużycia paliw i energii w:
1)
zakładach karnych, aresztach śledczych i ośrodkach przystosowania społecznego,
2)
okręgowych zarządach zakładów karnych,
3)
ośrodkach szkolenia oraz doskonalenia kadr służby więziennej i zakładach budżetowych,
4)
gospodarstwach pomocniczych i przedsiębiorstwach państwowych działających, przy zakładach karnych i aresztach śledczych - zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi więziennictwa".
§  2.
1.
Ustala się ramowy program przedsięwzięć zmierzających do zmniejszenia zużycia paliw i energii elektrycznej w jednostkach organizacyjnych więziennictwa, stanowiący załącznik do zarządzenia.
2.
Zobowiązuje się kierowników jednostek organizacyjnych więziennictwa do:
1)
opracowania szczegółowego programu zmniejszenia zużycia paliw i energii elektrycznej, zwanego dalej "programem",
2)
spowodowania zmniejszenia poboru mocy elektrycznej w okresach jesienno-zimowych (od dnia 1 października do dnia 31 marca) w godzinach taryfowej strefy szczytowej rannej i wieczornej, to jest:
a)
w miesiącach październiku i marcu - w godzinach od 8 do 11 i od 18 do 21,
b)
w miesiącach listopadzie, grudniu, styczniu i lutym - w godzinach od 8 do 11 i od 16 do 21.
§  3.
1.
Program powinien zawierać:
1)
wykaz godzin pracy odbiorników energii cieplnej pod kątem racjonalnego wykorzystania tej energii,
2)
wykaz przedsięwzięć, jakie mają być realizowane w celu zmniejszenia zużycia paliw stałych i gazu wysokometanowego,
3)
wykaz przedsięwzięć, jakie mają być realizowane w okresach jesienno-zimowych w celu zmniejszenia poboru mocy elektrycznej, oraz wykaz odbiorników energii elektrycznej podlegających ograniczeniom w zakresie poboru mocy elektrycznej w godzinach określonych w § 2 ust. 2,
4)
imienny wykaz osób odpowiedzialnych za realizację programu.
2.
Program powinien być opracowany tak, aby jego realizacja nie powodowała zakłóceń w podstawowej działalności jednostek organizacyjnych więziennictwa.
§  4.
Kontrolę realizacji, programu o którym mowa w § 2 ust. 2, powierza się Wydziałowi Kwatermistrzowskiemu Centralnego Zarządu Zakładów Karnych.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 lutego 1983 r. w sprawie zmniejszenia poboru mocy elektrycznej w okresach jesienno-zimowych przez jednostki organizacyjne więziennictwa i przedsiębiorstwa działające przy zakładach karnych (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 1, poz. 2).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

RAMOWY PROGRAM

przedsięwzięć umożliwiających ograniczenie zużycia paliw i energii oraz poboru mocy elektrycznej
1.
Zmniejszenie zużycia paliw stałych lub gazu wysokometanowego należy uzyskiwać w drodze:
1)
właściwego przygotowania obiektów i urządzeń grzewczych do sezonu jesienno-zimowego,
2)
przestrzegania zasad regulacji temperatury czynnika grzewczego w źródłach i sieciach cieplnych, określonych w przepisach zarządzenia nr 3 Dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych z dnia 24 czerwca 1985 r. w sprawie zasad ogrzewania obiektów specjalnego przeznaczenia będących w użytkowaniu jednostek organizacyjnych więziennictwa oraz norm zużycia opału przez te jednostki,
3)
ograniczania ogrzewania pomieszczeń biurowych i produkcyjnych poza godzinami pracy, przez zaniżanie temperatury w tych pomieszczeniach do +5°C,
4)
systematycznych przeglądów sieci ciepłowniczych, uzupełniania ubytków izolacji ciepłochronnej,
5)
eliminowania ubytków pary technologicznej i gorącej wody,
6)
właściwego rozkładu czasu pracy urządzeń zużywających energię cieplną, umożliwiającego utrzymywanie w ruchu optymalnej liczby kotłów wytwarzających tę energię.
2.
Zmniejszenie poboru mocy i zużycia energii elektrycznej należy uzyskiwać w drodze:
1)
ograniczenia do niezbędnego minimum oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego,
2)
wygaszania zbędnego oświetlenia,
3)
zwiększenia efektywności oświetlenia przez utrzymanie w należytej czystości źródeł światła i opraw oświetleniowych oraz okien i pomieszczeń,
4)
ograniczenia do niezbędnego, minimum korzystania z grzejników elektrycznych stanowiących podstawowe źródło ogrzewania, w szczególności w godzinach wyszczególnionych w zarządzeniu,
5)
wyeliminowania dogrzewania pomieszczeń grzejnikami elektrycznymi, w szczególności w godzinach wyszczególnionych w zarządzeniu,
6)
wyeliminowania jałowego biegu maszyn napędzanych silnikami elektrycznymi,
7)
przesuwania poza godziny wymienione w § 2 ust. 2 zarządzenia pracy takich urządzeń, które nie muszą być zasilane energią elektryczną w godzinach szczytowego obciążenia sieci elektrycznej,
8)
dokonywania prób sprawności agregatów prądotwórczych w godzinach szczytu elektroenergetycznego, zasilając z nich wewnętrzne sieci zasilające.
3.
Odbiorniki energii elektrycznej przewidziane w programie do systematycznego wyłączania należy oznakować przez namalowanie na nich farbą napisu W.
4.
Należy nadać szczególną rangę propagandzie (radiowęzeł, gazetka, plakat) akcentującej konieczność i potrzebę oszczędzania paliw i energii oraz codziennej kontroli wewnętrznej na wszystkich zmianach służby.