Zmiany w składzie i zasadach funkcjonowania Komitetu Redakcyjnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1994.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1994 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 1 lutego 1994 r.
w sprawie zmian w składzie i zasadach funkcjonowania Komitetu Redakcyjnego

(znak: GP-2-020-1)

Na podstawie § 3 ust. 5 statutu Głównego Urzędu Statystycznego stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 stycznia 1994 r. w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Statystycznemu (Dz. U. Nr 5, poz. 18) zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Powołany w Głównym Urzędzie Statystycznym Komitet Redakcyjny, zwany dalej "Komitetem", od dnia 1 lutego 1994 r. działa w składzie:

przewodniczący - Józef Oleński

redaktor główny - Janina Pawlik

członkowie - Wojciech Adamczewski

- Stanisław Bartczak

- Wanda Bohdanowicz

- Józef Chmiel

- Halina Dmochowska

- Halina Dziewałtowska

- Małgorzata Fronk

- Bożena Jakóbiak

- Wiesława Komosińska

- Dorosława Kurek

- Wiesław Łagodziński

- Lucyna Nowak

- Marek Obrębalski

- Tadeusz Ścibek

- Wanda Tkaczyk

- Danuta Walendzik

- ks. Witold Zdaniewicz

Sekretarz - Alina Świderska.

2.
Zmiany w składzie Komitetu nie wymagają formy zarządzenia.
3.
W pracach Komitetu mogą uczestniczyć inne osoby zaproszone przez przewodniczącego lub redaktora głównego.
4.
Posiedzenia Komitetu odbywają się w pełnym lub zwężonym składzie w zależności od rodzaju prac i podejmowanej tematyki.
§  2.
Zadaniem Komitetu jest:
1)
opracowywanie kierunków założeń dotyczących całokształtu polityki wydawniczej GUS, a w szczególności:
a)
wnioskowanie w sprawie kierunków rozwoju działalności publikacyjno-informacyjnej,
b)
dokonywanie corocznej oceny systemu publikacyjno-informacyjnego resortu statystyki oraz formułowanie wynikających z tej oceny wniosków dla działalności systemu,
c)
inicjowanie nowych zamierzeń wydawniczych z uwzględnieniem różnych form prezentacji danych (publikacje, nośniki magnetyczne, wydruki itp.),
d)
zgłaszanie do programu badań wniosków w sprawie rozwoju badań statystycznych wynikających z aktualnych potrzeb informacyjnych odbiorców,
2)
opiniowanie - na etapie projektu - programów badań, w tym planu publikacji i informacji z punktu widzenia polityki wydawniczej GUS i WUS,
3)
formułowanie zaleceń dotyczących stosowania w systemie publikacyjno-informacyjnym poprawnych i jednolitych rozwiązań merytorycznych,
4)
kształtowanie polityki wydawniczej w językach obcych,
5)
inicjowanie nowoczesnych metod prezentacji danych i formy edytorskiej publikacji,
6)
opiniowanie kierunkowych założeń dla publikacji i informacji GUS, poprzez rozpatrzenie takich pozycji, jak: Biuletyn Statystyczny, Rocznik Statystyczny, Mały Rocznik Statystyczny, Rocznik Statystyki Międzynarodowej, roczniki branżowe, studia i analizy, publikacje okolicznościowe czy wybrane publikacje tematyczne. Obszar działalności Komitetu w tym zakresie powinien być określony na etapie zatwierdzania planu opracowań publikacji i informacji, a tematy czy tytuły pozycji umieszczone w harmonogramie prac Komitetu na dany rok,
7)
udzielanie konsultacji w szczególnie istotnych sprawach wydawniczych na wniosek jednostek organizacyjnych resortu,
8)
dokonywanie przynajmniej raz w roku analizy działalności publikacyjno-informacyjnej wojewódzkich urzędów statystycznych i formułowanie wniosków i zaleceń na przyszłość,
9)
opiniowanie i akceptacja koncepcji ogólnokrajowych publikacji wojewódzkich, zakresowo wykraczających poza informacje danego WUS,
10)
występowanie z wnioskiem o nagradzanie publikacji i zespołów wyróżniających się pozycji wydawniczych GUS i WUS.
§  3.
Zalecenia i wnioski Komitetu mają dla komórek organizacyjnych GUS i WUS charakter wiążący. W przypadku rozbieżności stanowisk, jednostka autorska zgłasza sprzeciw wraz z uzasadnieniem do rozstrzygnięcia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  4.
Tryb prac Komitetu określa regulamin, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  5.
1.
Za prace w Komitecie redaktor główny, członkowie i sekretarz będący pracownikami statystyki otrzymują dodatek służbowy w wysokości określonej odrębnie.
2.
Redaktor główny zawiera umowy o dzieło i umowy zlecenia na wykonanie prac związanych z działalnością Komitetu.
§  6.
Traci moc zarządzenie nr 2 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 18 marca 1992 r. w sprawie Komitetu Redakcyjnego.
§  7.
Zarządzenie obowiązuje od dnia podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

Regulamin trybu pracy Komitetu Redakcyjnego

1.
Komitet Redakcyjny zbiera się na posiedzeniach plenarnych lub roboczych w zwężonym gronie. O zakwalifikowaniu tematyki lub określonych prac na posiedzenie plenarne lub robocze decyduje przewodniczący Komitetu Redakcyjnego lub redaktor główny.
2.
Posiedzeniom Komitetu Redakcyjnego przewodniczy przewodniczący lub redaktor główny.
3.
Komitet Redakcyjny działa według harmonogramu sporządzonego przez sekretarza Komitetu, zatwierdzonego przez Komitet Redakcyjny na początku roku.
4.
Komitet Redakcyjny może powoływać do współpracy konsultantów spośród pracowników Głównego Urzędu Statystycznego oraz specjalistów spoza Urzędu.
5.
Komitet Redakcyjny wnioskuje o powołanie roboczych zespołów redakcyjnych do opracowania szczególnie trudnych, nowatorskich publikacji.
6.
Redaktor główny Komitetu Redakcyjnego ma prawo podejmowania decyzji bez zwoływania posiedzenia Komitetu, pod warunkiem że decyzje te nie są sprzeczne z zasadniczymi kierunkami zalecanymi przez Komitet Redakcyjny.
7.
Sekretarz Komitetu organizuje jego działalność merytoryczną, tj.:
1)
opracowuje plany prac Komitetu i wnioskuje w sprawach rozdziału zadań i obowiązków,
2)
kontroluje prawidłowość i terminowość realizacji tych planów w ramach bieżącej współpracy Komitetu z departamentami,
3)
dokonuje wstępnej oceny poprawności materiałów przygotowywanych przez departamenty autorskie,
4)
przekazuje protokoły posiedzeń do wszystkich zainteresowanych zespołów i osób.
8.
Praca Komitetu Redakcyjnego oparta jest na materiałach opracowanych przez departamenty, zespoły, członków Komitetu Redakcyjnego i powołanych recenzentów oraz na dyskusjach, opiniach i wnioskach przedstawionych na posiedzeniach Komitetu Redakcyjnego. W przypadku recenzji do danego tematu wyznacza się co najmniej 2 recenzentów. Recenzentów wyznacza przewodniczący lub redaktor główny na wniosek sekretarza Komitetu Redakcyjnego.
9.
Materiały przedkładane przez jednostki autorskie w formie i liczbie egzemplarzy uzgodnionej z redaktorem głównym lub sekretarzem Komitetu, Komitet Redakcyjny rozpatruje w okresie 14 dni od daty przekazania sekretarzowi Komitetu i formułuje swoje wnioski i uwagi ujmowane w protokole z posiedzenia.