Zmiany obowiązków sprawozdawczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1993.7.48

Akt utracił moc
Wersja od: 11 października 1993 r.

ZARZĄDZENIE Nr 12
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 22 czerwca 1993 r.
w sprawie zmian obowiązków sprawozdawczych

(znak: MD-1-020-4/93)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
W zarządzeniu nr 49 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 17 listopada 1992 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie statystyki finansów i środków trwałych w roku 1993 (Dz. Urz. GUS Nr 25, poz. 113) wzór formularza oznaczony symbolem F-01, stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia otrzymuje brzmienie ustalone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
2.
Sprawozdanie na formularzu F-01, o którym mowa w ust. 1, sporządza się poczynając od danych statystycznych za lipiec 1993 r.
§  2. 1
(uchylony).
§  3.
W zarządzeniu nr 29 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 17 sierpnia 1992 r. w sprawie obowiązku sprawozdawczego przekazywania miesięcznych informacji o działalności gospodarczej (Dz. Urz. GUS Nr 13, poz. 74, zm.: Nr 26 z 1992 r., poz. 118, Nr 1 z 1993 r., poz. 2) wprowadza się następujące uzupełnienia w objaśnieniach do sporządzania miesięcznego meldunku DG-1 i DG-1t w dziale 1:
1)
w wierszu 01 poczynając od danych za lipiec 1993 r. należy wykazywać przychody ze sprzedaży wyrobów i usług łącznie z należnym podatkiem od przychodów ze sprzedaży wyrobów i usług własnej produkcji (wykazanym w wierszu 10),
2)
w wierszu 10 należy wykazać należny podatek od przychodów ze sprzedaży wyrobów i usług własnej produkcji,
3)
znosi się zakładaną zgodność danych wykazywanych w wierszu 01 rubr. 2 sprawozdania DG-1 i DG-1t z danymi ze sprawozdania F-01.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

F-01

Sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym

za okres od początku roku do końca

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA F-01

Dział 1. Przychody ze sprzedaży i wynik finansowy

Dane statystyczne wykazywane w sprawozdaniu F-01 powinny być zgodne z Wytycznymi Ministra Finansów z 28 maja 1993 r. w sprawie ewidencji podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego i obrotowego (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 9, poz. 49).

W wierszu 01 wykazuje się przychody ogółem z działalności gospodarczej obejmujące otrzymane i należne kwoty:

- za sprzedane produkty (wyroby i usługi), towary, materiały, środki trwałe, wyposażenie, inwestycje itp. (niezależnie od tego, czy zostały zapłacone), wynikające z przemnożenia ilości sprzedanej przez jednostkową cenę sprzedaży (skorygowane o udzielone rabaty, bonifikaty i tym podobne upusty), zmniejszone o należy od tej sprzedaży VAT,

- z operacji finansowych,

- z dotacji przedmiotowych (podmiotowych) i innych zwiększeń.

W jednostkach, w których przychód ze sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym oraz przejściowo podatkiem obrotowym, przez przychód rozumie się przychód ze sprzedaży łącznie z podatkiem akcyzowym i podatkiem obrotowym.

W wierszu 02 wykazuje się przychody ze sprzedaży na zewnątrz przedsiębiorstwa produktów, tj. własnej produkcji: wyroby gotowe, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlano-montażowe itp.

W przypadku zawarcia umowy na warunkach zlecenia w wierszu 02 należy wykazać zryczałtowaną odpłatność agenta, natomiast w przypadku zawarcia umowy agencyjnej - pełne przychody agenta z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży towarów.

W wierszu 03 wykazuje się przychody ze sprzedaży towarów, tj. rzeczowych składników majątku nabytych w celu odsprzedaży.

W wierszu 04 wykazuje się przychody ze sprzedaży papierów wartościowych (dotyczy to obrotu obcymi papierami wartościowymi, a nie emisji własnej), przychody z udziałów, dywidendy i odsetki od udzielonych kredytów i pożyczek, dyskonto przy zakupie weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, dodatnie różnice kursowe.

W wierszu 05 wykazuje się odsetki od udzielonych kredytów i pożyczek.

W wierszu 06 wykazuje się przychody z tytułu dotacji (np. przedmiotowych), subwencji i innych wpływów o podobnym charakterze, jak np. zwrot podatku obrotowego i cła w przypadku eksportu.

W wierszu 07 wykazuje się przychody ze sprzedaży materiałów, likwidacji i sprzedaży środków trwałych, inwestycji itp.

Uwaga.

1. Przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego i ciepłowniczego:

- wytwarzające energię elektryczną i cieplną wykazują przychody ze sprzedaży energii elektrycznej lub cieplnej w w. 02 oraz odpowiednio koszty uzyskania przychodów w w. 09,

- przesyłając energię elektryczną lub cieplną (jednostki sieci i zbytu) wykazują:

a) w w. 01 przychód ze sprzedaży energii elektrycznej lub cieplnej łącznie z wartością zakupionej energii i odpowiednio wykazują koszty uzyskania tego przychodu w w. 08,

b) wartość zakupionej energii elektrycznej lub cieplnej w cenach zakupu (nabycia) w w. 03 i w. 10, a jako wartość swojej usługi w w. 02 różnicę między wartością energii elektrycznej lub cieplnej w cenach sprzedaży a wartością w cenach zakupu (nabycia) i odpowiednie do tej usługi koszty w w. 09.

2. Podmioty gospodarcze zajmujące się kompletacją dostaw i działające jako generalni dostawcy za przychód ze sprzedaży wyrobów własnej produkcji i usług w w. 02 wykazują różnicę między wartością dostawy w cenach zakupu (nabycia) a wartością dostawy w faktycznie uzyskanych cenach sprzedaży, a w w. 09 koszty związane z wykonaną usługą, natomiast wartość zakupionej dostawy w w. 03 i w. 10.

3. W podmiotach gospodarczych prowadzących działalność gastronomiczną należy rozgraniczyć działalność produkcyjno-usługową od działalności handlowej.

W przypadku sprzedaży wytwarzanych przez gastronomię wyrobów (działalność produkcyjno-usługowa) należy wykazać:

- przychód ze sprzedaży wyrobów własnej produkcji w faktycznie uzyskanych cenach w w. 02,

- poniesione koszty własne sprzedanych wyrobów w w. 09.

W przypadku sprzedaży nabytych towarów (działalność handlowa) należy wykazywać:

- przychód ze sprzedaży towarów w faktycznie uzyskanych cenach sprzedaży w w. 03,

- poniesione koszty związane z działalnością handlową, tj. koszty sprzedaży i obrotu towarowego w w. 09,

- wartość towarów w cenie zakupu (nabycia) w w. 10.

4. Podmioty gospodarcze sprzedające swoje wybory w sklepach fabrycznych w w. 02 wykazują wartość tych wyrobów według faktycznie uzyskanej w sklepie ceny (wartości tej nie należy wykazywać ponownie w w. 03), natomiast sprzedaż nabytych towarów (tj. rzeczowych składników majątku nabytych w celu sprzedaży) należy wykazywać w w. 03.

W wierszu 08 wykazuje się koszty uzyskania przychodu wykazanego w wierszu 01.

Koszty uzyskania przychodu obejmują:

- koszt własny sprzedanych produktów, tj. wyrobów, robót i usług,

- wartość w cenach zakupu (nabycia) sprzedanych towarów,

- koszty operacji finansowych,

- pozostałe koszty uzyskania przychodu,

- podatek obrotowy i akcyzowy oraz inne obciążenia przychodu.

Uwaga. Do kosztów nie wlicza się naliczonego "VAT" z wyjątkiem przypadków, gdzie podatnik jest podmiotowo zwolniony od "VAT" i nie przysługuje mu prawo zwrotu naliczonego "VAT" oraz gdy działalność przedmiotowo jest zwolniona od "VAT", gdyż od nakładów poniesionych na taką działalność nie przysługuje zwrot naliczonego "VAT".

Powyższa uwaga odnosi się do innych wierszy dotyczących kosztów.

W wierszu 09 wykazuje się wartość poniesionych w okresie sprawozdawczym kosztów prostych według rodzajów powiększonych o wartość stanu początkowego, a pomniejszonych o wartość stanu końcowego produktów gotowych, produkcji nie zakończonej i rozliczeń międzyokresowych kosztów skorygowanych o inne zmiany (np. koszty produkcji nie zakończonej) lub techniczny koszt wytworzenia sprzedanych w okresie sprawozdawczym produktów gotowych i całość poniesionych kosztów handlowych, kosztów sprzedaży oraz kosztów ogólnego zarządu (koszty ogólnozakładowe).

W wierszu 10 wykazuje się wartość sprzedanych towarów w cenie zakupu (nabycia).

Uwaga. Za cenę zakupu przyjmuje się cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, a przy imporcie powiększoną ponadto o cło, podatek importowy i podatek akcyzowy.

Za cenę nabycia przyjmuje się cenę zakupu powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem (koszty transportu, załadunku i wyładunku itp.) oraz podatek od towarów i usług, a także o podatek akcyzowy w częściach nie podlegających odliczeniu od podatku należnego, o którym mowa w odrębnych przepisach.

W wierszu 11 wykazuje się koszty operacji finansowych, a w szczególności: wartość nabycia sprzedanych papierów wartościowych, odsetki od obligacji, odsetki od zaciągniętych kredytów i pożyczek, dyskonto przy sprzedaży weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe.

W wierszu 13 wykazuje się podatek obrotowy i podatek akcyzowy.

W wierszu 14 wykazuje się pozostałe podatki (obciążające nie koszty, lecz przychody), np. cła wywozowe.

W wierszu 15 wykazuje się wartość w cenach zakupu lub nabycia sprzedanych materiałów, wartość netto sprzedanych lub zlikwidowanych środków trwałych i wyposażenia, wartość sprzedanych inwestycji (koszty ich uzyskania) itp.

W wierszach 18 lub 19 wykazuje się odpowiednio zysk brutto lub stratę brutto, która stanowi różnicę między przychodem ogółem a kosztami uzyskania tego przychodu, skorygowaną o saldo strat i zysków nadzwyczajnych.

W wierszu 22 wykazuje się zysk netto, który otrzymuje się po pomniejszeniu zysku brutto o obowiązkowe odpisy (w szczególności podatek dochodowy, podatek od wzrostu wynagrodzeń, dywidenda od funduszu założycielskiego).

W wierszu 23 wykazuje się stratę netto, którą otrzymuje się po dokonaniu obowiązkowych zwiększeń straty brutto (w szczególności dywidendę od funduszu założycielskiego, podatek od wzrostu wynagrodzeń) oraz stratę netto, w przypadku gdy odpisy obowiązkowe przekraczają zysk brutto.

W wierszu 25 wykazuje się również odsetki od wniesionego przez Skarb Państwa kapitału w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa.

Dział 2. Majątek obrotowy

W wierszu 01 wykazuje się zapasy ogółem obejmujące materiały, produkcję nie zakończoną, produkty gotowe, towary oraz zaliczki na poczet dostaw robót i usług.

W wierszu 02 wykazuje się materiały obejmujące surowce, materiały podstawowe i pomocnicze, półfabrykaty obcej produkcji, opakowania, paliwo, części zamienne i odpadki według rzeczywistych cen zakupu (nabycia).

W wierszu 03 wykazuje się produkcję nie zakończoną, do której zalicza się produkcję w toku, półfabrykaty, tj. niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi itp. przed ich ukończeniem wycenione według technicznego kosztu ich wytworzenia.

W wierszu 04 wykazuje się produkty gotowe własnej produkcji obejmujące: wyroby gotowe, wykonane usługi, zakończone roboty, w tym także budowlano-montażowe, zlecone prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne itp. wycenione według technicznego kosztu ich wytworzenia).

W wierszu 05 wykazuje się towary, tj. rzeczowe składniki majątku obrotowego nabyte w celu odsprzedaży według rzeczywistych cen zakupu (nabycia).

W wierszu 06 wykazuje się należności i roszczenia obejmujące w szczególności należności z tytułu dostaw wyrobów, robót i usług własnej produkcji, należności od budżetu, pozostałe należności, roszczenia sporne według wartości ustalonej przy ich powstaniu.

W wierszu 07 wykazuje się należności z tytułu dostaw wyrobów, robót i usług własnej produkcji, według wartości ustalonej przy ich powstaniu.

W wierszu 08 wykazuje się stan gotówki w kasie zarówno w walucie krajowej, jak i w walutach obcych, wartość bonów pieniężnych, stan zagranicznych i polskich środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach bankowych, wartość innych środków pieniężnych zarówno w walucie polskiej, jak i w walutach obcych (weksle i czeki obce) oraz nabyte w celu odsprzedaży krótkoterminowe papiery wartościowe (obligacje, akcje itp.).

W wierszu 10 wykazuje się wysokość kosztów przypadających na następne okresy sprawozdawcze z wyłączeniem kosztów zakupu materiałów i towarów rozliczanych w czasie, które wykazuje się odpowiednio w wierszach 02 i 05.

Dział 3. Wybrane źródła finansowania majątku

W wierszu 01 wykazuje się ogólną wartość nie spłaconych kredytów i pożyczek zarówno bankowych, jak też z innych źródeł (krajowych i zagranicznych), uzyskanych w walucie polskiej według wartości nominalnej, w walutach obcych po przeliczeniu na złote polskie z uwzględnieniem zasady określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów.

W wierszu 02 wykazuje się wartość nie spłaconych w terminie, zarówno długoterminowych jak i pozostałych kredytów bankowych oraz uzyskanych pożyczek.

W wierszu 03 wykazuje się wartość kredytów i pożyczek, których termin spłaty jest krótszy niż rok.

W wierszu 04 wykazuje się zobowiązania: z tytułu dostaw, robót i usług, wekslowe, wobec budżetu, z tytułu wynagrodzeń oraz pozostałe zobowiązania według wartości ustalonej przy ich powstaniu.

W wierszu 05 wykazuje się zobowiązania z tytułu dostaw wyrobów, robót i usług.

W wierszu 06 wykazuje się zobowiązania wobec budżetu według wartości ustalonej przy ich powstaniu łącznie z zobowiązaniami długoterminowymi.

W wierszu 08 wykazuje się czynsz dzierżawny z tytułu otrzymanych gruntów w tzw. wieczyste użytkowanie.

W wierszu 10 wykazuje się zobowiązania długoterminowe (płatne po upływie jednego roku).

Dział 4. Dane uzupełniające

W wierszu 01 wykazuje się wartość poniesionych od początku roku do końca miesiąca sprawozdawczego nakładów na działalność inwestycyjną polegającą na budowie lub na zakupach gotowych dóbr trwałego użytku wyznaczonych według obowiązujących przepisów do środków trwałych, podjętą z zamiarem użytkowania tych dóbr przez okres dłuższy niż rok. Wartości te należy podać bez zakupionych (przejętych) używanych środków trwałych. W wierszu tym wykazuje się także nakłady na pierwsze wyposażenie inwestycji w maszyny, urządzenia oraz narzędzia i inwentarz, także w tych przypadkach, gdy wartość pojedynczego zakupu dobra jest mniejsza od ustalonej dla danej granicy środków trwałych.

Przez działalność inwestycyjną rozumie się nakłady na budowę (zakup) nowych środków trwałych oraz rozbudowę (powiększenie), modernizację istniejących środków trwałych, w celu osiągnięcia zamierzonego efektu produkcyjnego, usługowego lub użytkowego.

Nakłady inwestycyjne obejmują:

- wartość robót budowlano-montażowych,

- wartość zakupów maszyn, urządzeń, środków transportowych, narzędzi i inwentarza,

- pozostałe nakłady: prace badawcze i projektowe (np. opracowanie lub nabycie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla konkretnych obiektów, nabycie patentów, wykonanie ekspertyz, badania geologiczne), utrzymanie jednostek nadzoru inwestycyjnego, odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości, odsetki od kredytów i pożyczek za okres realizacji inwestycji i inne koszty dotyczące realizacji inwestycji.

W wierszu 02 "w tym zakupy inwestycyjne" z nakładów ogółem należy wydzielić nakłady na maszyny i urządzenia techniczne, środki transportowe, narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie.

Dane wykazane w wierszu 01 winny być zgodne z danymi wykazanymi za okresy kwartalne w sprawozdaniu I-01 wiersz 01 działu 1.

Uwaga. Pozostałe wiersze tego działu wypełnia się w cyklu kwartalnym przy uwzględnieniu uwagi do wiersza 10 dz. I.

W wierszu 03 wykazuje się wszystkie poniesione koszty w okresie sprawozdawczym (według rodzaju).

W wierszu 13 wykazuje odpowiednio importer zgodnie z dokumentem SAD bez opłat manipulacyjnych.

W wierszach 14 i 15 wykazuje się przeterminowane należności lub zobowiązania; w przypadku braku ewidencji można wykazać dane szacunkowe.

Dział 5. Podatek od towarów i usług "VAT" oraz podatek akcyzowy (od 5 lipca 1993 r.)

Ilekroć w objaśnieniach powołuje się na odpowiednie artykuły ustawy, to rozumie się przez to ustawę o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z 8 I 1993 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50).

Dział 5 wypełniają jedynie podmioty gospodarcze obowiązane do składania deklaracji podatkowej podatku od towarów i usług "VAT" oraz deklaracji podatku akcyzowego.

W wierszu 01 wykazuje się kwotę (zafakturowaną) należnego podatku ogółem z działalności gospodarczej obejmującej:

- sprzedaż towarów i innych rzeczowych składników majątku,

- odpłatne świadczenie usług na terytorium RP,

- eksport towarów i usług (art. 4 pkt 4).

Kwota podana w wierszu 01 będzie odpowiednikiem wiersza 53 deklaracji podatkowej podatku od towarów i usług.

W wierszu 02 wykazuje się kwotę (zafakturowaną) należnego podatku od sprzedaży wyrobów i usług wykazanej w wierszu 02 działu 1.

W wierszu 03 wykazuje się kwotę (zafakturowaną) należnego podatku od sprzedaży towarów wykazanej w wierszu 03 działu 1.

W wierszu 04 wykazuje się kwotę naliczonego podatku ogółem - zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy.

W wierszach 05, 06, 07 i 08 wykazuje się kwotę podatku naliczonego (wykazanego w fakturach), zapłaconego przy zakupach odpowiednio materiałów, towarów, usług, majątku trwałego.

W wierszu 09 wykazuje się kwotę ogółem należnego podatku akcyzowego obliczonego zgodnie z artykułem 3 ustawy.

W wierszu 10 wykazuje się kwotę podatku akcyzowego obliczonego u producenta krajowego.

W wierszu 11 wykazuje się podatek akcyzowy obliczony u importera od wyrobów sprowadzonych z zagranicy.

1 § 2 uchylony przez § 5 pkt 3 zarządzenia nr 33 z dnia 8 października 1993 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie cen (Dz.Urz.GUS.93.15.95) z dniem 11 października 1993 r.