Zmiana zasad ewidencji inwestycji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1971.2.4

Akt jednorazowy
Wersja od: 4 lutego 1971 r.

OKÓLNIK Nr 3/KS
z dnia 11 stycznia 1971 r.
w sprawie zmiany zasad ewidencji inwestycji.

W związku z uchwałą Nr 179 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. zmieniającą uchwałę w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 40, poz. 296) oraz zmianą zakresu funduszu statutowego, określoną w nowych przepisach o gospodarce finansowej przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń - wprowadza się z dniem 1 stycznia 1971 roku następujące zmiany w okólniku Nr 10/KS z dnia 16 kwietnia 1970 r. w sprawie ewidencji inwestycji (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 4, poz. 6):
1)
w cz. II (Zmiany w branżowych planach kont) dodaje się ust. 3-6 w brzmieniu:

"3. Wprowadza się następujące zmiany w branżowych planach kont:

1) likwiduje się konta:

903 "Rachunek środków na inwestycje przedsiębiorstw"

905 "Rachunek środków funduszu remontowego"

919 "Pożyczki zjednoczeń na inwestycje i remonty kapitalne"

952 "Inwestycje zakończone"

954 "Rozliczenie zadań inwestycyjnych"

983 "Wykorzystanie funduszu rozwoju na inwestycje przedsiębiorstw"

985 "Fundusz remontowy"

2) wprowadza się konta:

851 "Fundusz statutowy w środkach trwałych"

852 "Fundusz statutowy w środkach obrotowych"

3) zmienia się symbol konta 851 "Rozliczenie nieodpłatnego przekazania środków" na:

853 "Rozliczenie nieodpłatnego przekazania środków"

4) zmienia się nazwę konta 953 "Inwestycje zakończone przekazane" na:

953 "Inwestycje przekazane".

4. W jednostkach, w których zamiast funduszu inwestycyjno-remontowego tworzony jest fundusz inwestycyjny, konto 984 "Fundusz inwestycyjno-remontowy" otrzymuje nazwę:

984 "Fundusz inwestycyjny",

a konto 904 "Rachunek środków funduszu inwestycyjno-remontowego" otrzymuje nazwę:

904 "Rachunek środków funduszu inwestycyjnego".

5 W wydzielonych zakładach prowadzonych według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego (np. w zakładach kombinatu) zamiast kont 851 i 852 prowadzi się konta:

861 "Fundusz wydzielony w środkach trwałych"

862 "Fundusz wydzielony w środkach obrotowych".

W jednostce wydzielającej środki zakładom konta 861 i 862 otrzymują nazwy:

861 "Wydzielone środki trwałe"

862 "Wydzielone środki obrotowe".

6. Zamiast kont 851 i 852 oraz 861 i 862 można prowadzić konta:

850 "Fundusz statutowy" oraz 860 "Fundusz środków wydzielonych" ("Środki wydzielone"), pod warunkiem że ewidencja analityczna do kont 850 i 860 zabezpiecza wyodrębnienie obrotów i sald objętych zakresem kont 851 i 852 oraz 861 i 862";

2)
w cz. III ust. 2 (Konto 9112 "Kredyty na inwestycje branżowe"):
a)
w pkt 7 lit. b) dodaje się wyrazy w brzmieniu:

"jeżeli spłata kredytów z zysku roku sprawozdawczego ma miejsce w roku następnym, wówczas część zysku, przeznaczoną na spłatę kredytów, księguje się pod datą 31 grudnia roku sprawozdawczego w ciężar konta 835 "Odpisy na fundusze specjalne" i na dobro konta 269 "Inne rozrachunki"; dokonaną w roku następnym spłatę kredytów z zysku roku ubiegłego księguje się pod datą spłaty w ciężar konta 912/III "Kredyty na inwestycje branżowe w okresie spłaty" i na dobro konta 110 "Rachunek rozliczeniowy" oraz równolegle w ciężar konta 269 "Inne rozrachunki" i na dobro konta 988 "Fundusz na inwestycje branżowe";

b)
w pkt 8 dodaje się nowe zdanie w brzmieniu:

"Równowartość przeterminowanych kredytów na inwestycje branżowe spłaconych ze środków obrotowych (Wn konto 912/IV - Ma konto 110) jest księgowana pod datą spłaty w ciężar konta 852 "Fundusz statutowy w środkach obrotowych" i na dobro konta 988 "Fundusz na inwestycje branżowe";

3)
w cz. III ust. 3 (konto 924 "Rozrachunki wewnętrzno-branżowe z tytułu inwestycji") w pkt 2 lit. a) wyrazy: "Wn konto 939 "Dokumentacja dla przyszłych inwestycji" zastępuje się wyrazami:

"Wn konto 951/I "Koszty inwestycji"

4)
w cz. III ust. 4 (Konto 988 "Fundusz na inwestycje branżowe"):
a)
w pkt 3 pierwsze zdanie zastępuje się wyrazami w brzmieniu:

"Konto 988 prowadzone przez inwestorów obciąża się za równowartość spłaconego kredytu lub środków wykorzystanych na finansowanie, zakończonych i rozliczonych inwestycji branżowych w korespondencji ze stroną Ma kont:

a) 851 "Fundusz statutowy w środkach trwałych" - za równowartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b) 852 "Fundusz statutowy w środkach obrotowych" - za równowartość pierwszego wyposażenia w środki obrotowe,

c) 953 "Inwestycje przekazane" - za równowartość inwestycji nieodpłatnie przekazanych.

Księgowań, o których wyżej mowa, dokonuje się pod datą spłaty rat kredytu lub jego umorzenia albo pod datą przekazania kredytu do spłaty dysponentowi funduszu. Jeżeli zakończona inwestycja nie była finansowana z kredytu bankowego, wówczas księgowań tych dokonuje się pod datą rozliczenia zadania inwestycyjnego.

Przy ratalnej spłacie kredytu przyjmuje się umownie, że w pierwszej kolejności spłata kredytu dotyczy inwestycji przekazanych nieodpłatnie innym jednostkom, w drugiej - pierwszego wyposażenia w środki obrotowe, a w trzeciej - środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zakres operacji, ujmowanych po stronie Wn konta 988, a także sposób ich księgowania dotyczą odpowiednio innych kont funduszów inwestycyjnych (984-987)".

b)
w pkt 5 dodaje się wyrazy w brzmieniu:

"Konto 988, prowadzone przez inwestora nie będącego dysponentem funduszu czy też inwestorem zastępczym, nie wykazuje salda - chyba że nastąpiło:

a) nieodpłatne otrzymanie inwestycji rozpoczętych i zapasów inwestycyjnych,

b) wykorzystanie uprzednio odpisanej dokumentacji dla przyszłych inwestycji,

c) otrzymanie świadczeń w ramach inwestycyjnych czynów społecznych.

Równowartość wymienionych wyżej operacji figuruje w saldzie konta 988 do czasu rozliczenia inwestycji".

c)
dodaje się w pkt 6 w brzmieniu:

"Konto 988, występujące u dysponenta funduszu, zamyka się saldem Wn i Ma. Saldo Wn, wykazywane w aktywach bilansu, oznacza stan przejętych od inwestorów do spłaty, a jeszcze nie spłaconych kredytów na inwestycje branżowe (odpowiednik właściwej części sald kont 912/III i 912/IV), a saldo Ma, wykazywane w pasywach bilansu - stan funduszu na inwestycje branżowe".

5)
w cz. III ust. 7 (Konto pozabilansowe 992 "Rozliczenie udziałów w inwestycjach wspólnych") początek trzeciego zdania otrzymuje brzmienie:

"Konto 992 uznaje się za:

a) równowartość udziałów otrzymanych od współinwestorów (księgowanie u inwestora zastępczego)";

6)
w cz. III dodaje się ust. 8 w brzmieniu:

"8. Konto 953 "Inwestycje przekazane"

1) Konto 953 służy do ewidencji nieodpłatnie przekazanych:

a) inwestycji zakończonych,

b) inwestycji rozpoczętych,

c) zapasów inwestycyjnych.

2) Konto 953 obciąża się za przekazane nieodpłatnie innym jednostkom:

a) inwestycje zakończone - uznając konto 951/II "Przeniesienie kosztów inwestycji",

b) inwestycje rozpoczęte - uznając konto 951/I "Koszty inwestycji",

c) zapasy inwestycyjne - uznając konto 930 "Materiały na inwestycje" lub konto 931 "Maszyny i urządzenia".

Podstawą tych księgowań jest protokół przekazania składników inwestycyjnych, zawierający m. in. potwierdzenie odbioru przez upełnomocnionych przedstawicieli strony przejmującej.

W końcu każdego roku obroty strony Wn konta 953 powinny być potwierdzone pisemnie przez te jednostki, które w danym roku przejęły nieodpłatnie składniki inwestycyjne.

Konto 953 uznaje się za rozliczenie równowartości przekazanych składników inwestycyjnych w ciężar odpowiedniego konta funduszu inwestycyjnego (984-888). Księgowań tych dokonuje się pod datą rozliczenia zadania inwestycyjnego, w skład którego wchodziły nieodpłatnie przekazane składniki inwestycyjne, a jeżeli zadanie to zostało sfinansowane wstępnie z kredytu bankowego - pod datą spłaty rat kredytu lub jego umorzenia albo przekazania kredytu do spłaty dysponentowi funduszu.

3) Ewidencja analityczna do konta 953 powinna umożliwić wyodrębnienie obrotów według poszczególnych kontrahentów.

4) Saldo Wn konta 953 oznacza równowartość przekazanych nieodpłatnie składników inwestycyjnych, nie rozliczonych z właściwymi funduszami inwestycyjnymi.

5) Jednostki otrzymujące nieodpłatnie inwestycje rozpoczęte (Wn konto 951/I) lub zapasy inwestycyjne (Wn konto 930 lub 931) księgują równowartość tych składników na dobro konta właściwego funduszu inwestycyjnego (Ma 984-988), na wyodrębnionym koncie analitycznym p. n. "Rozliczenie nieodpłatnego przekazania środków", funkcjonującym według takich samych zasad jak konto 853.

Wartość nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych (Wn konto 000), obrotowych (Wn konto 350 lub 310) lub wartości niematerialnych i prawnych (Wn konto 051) jednostki te księgują na dobro konta 853 "Rozliczenie nieodpłatnego przekazania środków".

Księgowań związanych z nieodpłatnym otrzymaniem składników inwestycyjnych dokonuje się pod datą protokołu przekazania, tj. pod tą samą datą, co u przekazującego".

7)
w cz. IV (Ewidencja funduszów premiowych za osiągnięcia inwestycyjne) w ust. 3 drugi akapit otrzymuje brzmienie:

"Konto 920 obciąża się w korespondencji z kontem 912/II "Kredyty na realizowane inwestycje branżowe" lub kontem 908 "Rachunek środków na inwestycje branżowe" za kwoty funduszu przekazane dostawcom lub za kwoty niewykorzystanego funduszu, przekazane do budżetu - a uznaje w korespondencji z kontem 931 "Maszyny i urządzenia" za odpis na fundusz premiowy (utworzenie funduszu premiowego)";

8)
w cz. V ust. 1 (Koszty przygotowania inwestycji do realizacji) dodaje się po pkt 2 wyrazy w brzmieniu:

"Na koncie 939 księguje się także straty i zyski powstające w toku przygotowania inwestycji, jak np. odsetki płacone za nieterminowe regulowanie faktur, płacone i otrzymane kary i odszkodowania umowne. Są one następnie rozliczane w takim samym trybie jak koszty przygotowania inwestycji do realizacji. W przypadku przeniesienia ich na konto 951/I "Koszty inwestycji" zalicza się je do strat i zysków inwestycyjnych".

9)
w cz. V ust 2 (Koszty realizacji inwestycji):
a)
w pkt 2, w dalszym tekście po wyrazach: "Nie zalicza się do kosztów inwestycji względnie ich zmniejszeń", lit b) i c) otrzymują brzmienie:

"b) odsetek od kredytów bankowych na inwestycje zakończone w okresie spłaty; w przypadku gdy spłata kredytu następuje z zysku lub z zysku i amortyzacji zmniejszają one wynik do podziału (Wn 835), a w pozostałych przypadkach - właściwe fundusze inwestycyjne (Wn 984-988); odsetki karne za zwłokę od kredytów nie spłaconych w terminie obciążają u inwestora wynik działalności eksploatacyjnej (Wn 800), a u dysponenta funduszu na inwestycje branżowe - właściwy fundusz (Wn 988);

c) osiągniętych w toku inwestowania uzysków, jak np. produktów uzyskanych w trakcie rozruchu, materiałów uzyskanych z rozbiórki i innych tego typu dochodów - powiększają one właściwe fundusze inwestycyjne; nie dotyczy to odzysków, potrącanych w fakturze wykonawcy, a powstałych przy budowie obciążających inwestora tymczasowych dróg i dojazdów oraz innych budowli prowizorycznych, podlegających następnie rozbiórce, jak również odzysków powstałych przy inwestycjach polegających na przeróbce lub modernizacji środków trwałych, a zwłaszcza powstałych przy przebudowie torowisk, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej i innych tego typu inwestycjach liniowych i sieciowych (odzyski tego rodzaju zalicza się do zmniejszeń kosztów inwestycji);"

b)
w pkt 3 zdanie drugie zastępuje się wyrazami w brzmieniu:

"Konto to obciąża się sumą kosztów zakończonej inwestycji pod datą jej rozliczenia w korespondencji ze stroną Ma konta 951/I, a uznaje w korespondencji ze stroną Wn następujących kont:

a) 000 "Środki trwałe - za obiekty majątku trwałego,

b) 350 "Przedmioty nietrwałe w użytkowaniu" lub 310 "Materiały" - za pierwsze wyposażenie w środki obrotowe,

c) 953 "Inwestycje przekazane" - za nieodpłatnie przekazane inwestycje zakończone,

d) 051 "Wartości niematerialne i prawne" - za aktywa niematerialne,

e) 924 "Rozrachunki wewnętrznobranżowe z tytułu inwestycji", a jeżeli inwestorem jest dysponent funduszu: 988 "Fundusz na inwestycje branżowe" - za koszty bez efektu w zakresie inwestycji branżowych,

f) 984 "Fundusz inwestycyjno-remontowy" lub 987 "Fundusz na inwestycje socjalno kulturalne" - za koszty bez efektu w zakresie inwestycji przedsiębiorstw,

g) 986 "Fundusz na inwestycje mieszkaniowe" - za koszty bez efektu w zakresie budownictwa mieszkaniowego,

h) 800 "Straty i zyski" - za saldo strat i zysków inwestycyjnych.

Księgowań, o których mowa w pkt a) do c) dokonuje się pod datą przekazania zadania inwestycyjnego lub jego części do eksploatacji lub innym użytkownikom, a księgowań wymienionych w pkt d) do h) - pod datą rozliczenia zadania inwestycyjnego. Pod datą rozliczenia zadania inwestycyjnego przeprowadza się również księgowania związane z korektą wyceny środków trwałych, dokonaną w toku rozliczenia inwestycji; równolegle do tej korekty dokonuje się odpowiednich sprostowań amortyzacji i umorzeń (por. okólnik Nr 16/KS z dnia 10 grudnia 1969 r. w sprawie korekt odpisów amortyzacji i umorzeń środków trwałych - Dz. Urz. Min. Fin. Nr 16, poz. 40)";

c)
w pkt 4 końcowe wyrazy pierwszego zdania zawarte w nawiasie otrzymują brzmienie:

"(Wn konto 000 "Środki trwałe" - Ma konto 951/II "Przeniesienie kosztów inwestycji")".

10)
w cz. V ust. 3 (Koszty poniesione po rozliczeniu inwestycji branżowych):
a)
pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) Otwarcie przy rozliczeniu inwestycji rachunku specjalnego, przeznaczonego na sfinansowanie robót uzupełniających nie wykonanych do dnia rozliczenia inwestycji, a objętych dokumentacją, księguje się w ciężar konta 908 "Rachunek środków na inwestycje branżowe" i na dobro konta 912/II "Kredyty na realizowane inwestycje branżowe".

Faktury za wykonanie robót uzupełniających księgowane są tak samo jak faktury za wykonanie inwestycji (Wn konto 951/I - Ma konto 920). Składniki majątkowe otrzymane w wyniku wykonania robót uzupełniających księgowane są według ogólnych zasad (np. Wn konto 000 - Ma konto 951/II). Rozliczenie kosztów robót uzupełniających (Wn konto 951/II - Ma konto 951/I) księguje się pod datą zamknięcia rachunku specjalnego.

Jeżeli środki odprowadzone na rachunek specjalny są przeznaczone na finansowanie robót, w wyniku których nie powstaną nowe obiekty inwentarzowe, lecz przewidzianych do wykonania w obiektach już przekazanych do eksploatacji (np. uzupełnienie elewacji, malowanie wnętrz), a przy tym nie angażujących mocy przerobowej przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego - wówczas, dla uproszczenia i przyśpieszenia rozliczenia kosztów inwestycji, można na tego rodzaju roboty uzupełniające utworzyć rezerwę. Rezerwę tworzy się do wysokości środków odprowadzonych na rachunek specjalny, księgując: Wn konto 951/I "Koszty inwestycji" - Ma konto 920 "Rozrachunki z tytułu inwestycji i remontów kapitalnych" (odrębne dla każdego zadania inwestycyjnego konto analityczne pn. "Rezerwa na roboty uzupełniające")".

b)
w pkt 5 lit c) otrzymuje brzmienie:

"c) przyjęcie do eksploatacji aktywów, np. środków trwałych, uzyskanych w wyniku inwestycji lub korekty wyceny tych aktywów: Wn konto 000 "Środki trwałe" - Ma konto 951/II "Przeniesienie kosztów inwestycji";

c)
dodaje się pkt 8 i 9 w brzmieniu:

"8) Jeżeli ujawnione w danym roku dodatkowe zmniejszenia kosztów inwestycji (pkt 6) przewyższają ujawnione w tym samym roku dodatkowe koszty inwestycji (pkt 5), wówczas powstałą z tego tytułu na koncie 800 nadwyżkę zysków nad stratami (w zakresie wszystkich zadań) traktuje się jako zysk niezależny.

9) Ujawnione po rozliczeniu inwestycji branżowej straty i zyski związane z tą inwestycją księguje się od razu na koncie 800 "Straty i zyski". Dotyczy to także otrzymanych od kontrahentów, po rozliczeniu inwestycji branżowych, kar umownych i odszkodowań. Do strat i zysków inwestycyjnych ujawnionych po rozliczeniu inwestycji branżowych nie stosuje się przepisów pkt 8".

11)
w cz. V ust. 5 (Wykaz zadań inwestycyjnych):
a)
po pierwszym zdaniu dodaje się nowe zdanie w brzmieniu:

"Wykazem zadań można nie obejmować inwestycji przedsiębiorstw polegających wyłącznie na zakupach nie związanych z budownictwem".

b)
pkt 10 otrzymuje brzmienie:

"10) termin osiągnięcia" pełnej zdolności produkcyjnej - rok i miesiąc:

a) dyrektywny,

b) rzeczywisty".

12)
w cz. VI (Ewidencja kosztów kapitalnych remontów) dodaje się w ust. 5 w brzmieniu:

"5. Koszty zakończonych remontów kapitalnych księguje się na koncie 962 "Remonty kapitalne zakończone". Konto 962 obciąża się kosztem remontów kapitalnych - pod datą oddania wyremontowanego obiektu do eksploatacji - w korespondencji z kontem 961 "Remonty kapitalne rozpoczęte". Równolegle do tego zapisu dokonuje się księgowania: Wn konto 010 "Umorzenie środków trwałych" - Ma konto 851 "Fundusz statutowy w środkach trwałych". Zapisu tego dokonuje się nawet wówczas, gdy koszt zakończonego remontu kapitalnego przekracza dotychczasowe umorzenie obiektu.

Konto 962 uznaje się w korespondencji z kontem 984 "Fundusz inwestycyjno-remontowy" za koszty zakończonych remontów, po pełnym ich sfinansowaniu ze środków funduszu inwestycyjno-remontowego. Zapisów z tego tytułu dokonuje się bieżąco, a w odniesieniu do kosztów remontów zakończonych i sfinansowanych w roku 1970 - pod datą 31 grudnia 1970 r. Ewidencję analityczną do konta 962 prowadzi się łącznie z ewidencją analityczną do strony Ma konta 961 "Remonty kapitalne rozpoczęte".

13)
cz. VII otrzymuje brzmienie:

"Przejściowe zasady ewidencji w roku 1970"

14)
po cz. VII dodaje się nową część VIII i IX w brzmieniu:

"VIII. Przejściowe zasady ewidencji w roku 1971

1. W celu dostosowania zapisów w ewidencji księgowej do zasad ewidencji obowiązujących od 1971 r. należy w ramach przekształcenia bilansu otwarcia na dzień 1 stycznia 1971 r. dokonać - w niżej podanej kolejności - następujących czynności:

1) przenieść na konto 904 "Rachunek środków funduszu inwestycyjno-remontowego" uzgodnione z bankiem salda kont:

903 "Rachunek środków na inwestycje przedsiębiorstw" i

905 "Rachunek środków funduszu remontowego";

2) przenieść na konto 984 "Fundusz inwestycyjno-remontowy" salda kont:

983 "Wykorzystanie funduszu rozwoju na inwestycje przedsiębiorstw" i

985 "Fundusz remontowy";

3) przenieść na konto 953 "Inwestycje przekazane" tę część salda Wn konta 920 "Rozrachunki z tytułu inwestycji i remontów kapitalnych", która dotyczy przekazanych nieodpłatnie inwestycji rozpoczętych i zapasów inwestycyjnych;

4) przenieść na konta właściwych funduszów inwestycyjnych (984-988) tę część salda Ma konta 920 "Rozrachunki z tytułu inwestycji i remontów kapitalnych", która dotyczy nieodpłatnie otrzymanych inwestycji rozpoczętych i zapasów inwestycyjnych; w analityce do kont 984-988 przeniesienia te należy ująć na wyodrębnionym koncie analitycznym pn. "Rozliczenie nieodpłatnego przekazania środków";

5) przenieść w ciężar właściwych kont funduszów inwestycyjnych (984-988) salda Wn kont:

952 "Inwestycje zakończone" i

954 "Rozliczenie zadań inwestycyjnych",

a jeżeli fundusze te nie są wystarczające - to różnicę (równowartość inwestycji zakończonych sfinansowanych z kredytu) odnieść w ciężar konta 850 "Fundusz statutowy".

2. Po dokonaniu czynności, o których mowa w ust. 1, należy dokonać podziału konta 850 "Fundusz statutowy" na konta:

851 "Fundusz statutowy w środkach trwałych" i

852 "Fundusz statutowy w środkach obrotowych".

3. Saldo konta 851 ustala się w wysokości sumy sald kont:

000 "Środki trwałe",

051 "Wartości niematerialne i prawne",

059 "Pozostałe wartości trwałe" - w części dotyczącej wkładów na lokale użytkowe wniesionych do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego

- pomniejszonej o sumę sald kont:

010 "Umorzenie środków trwałych",

912-918 "Kredyty na inwestycje" - w części dotyczącej kredytów na zakończone i rozliczone zadania inwestycyjne oraz w części dotyczącej kredytów na inwestycje rozpoczęte w takiej wysokości, w jakiej odnoszą się do środków trwałych przekazanych do eksploatacji w ramach nie rozliczonych zadań inwestycyjnych,

920 "Rozrachunki z tytułu inwestycji i remontów kapitalnych" - w części dotyczącej zobowiązań za środki trwałe przekazane do eksploatacji w ramach nie rozliczonych zadań inwestycyjnych.

4. Ustalone w sposób podany w ust. 3 saldo konta 851 "Fundusz statutowy w środkach trwałych" odejmuje się następnie od salda konta 850 "Fundusz statutowy". Różnica stanowi saldo konta 852 "Fundusz statutowy w środkach obrotowych".

5. Czynności, o których mowa w ust. 1-4, przeprowadza się po dokonaniu przeklasyfikowania środków trwałych do przedmiotów nietrwałych według stanu na dzień 1 stycznia 1971 r.

6. Formę i tryb przekształcenia bilansu otwarcia na dzień 1 stycznia 1971 r. regulują odrębne przepisy".

IX. Wyjaśnienia końcowe

Z dniem 1 stycznia 1971 r. nie mają zastosowania wyjaśnienia zawarte w okólniku Nr KS/13/65 z dnia 30 listopada 1965 r. w sprawie ewidencji środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie przez użytkowników od zjednoczeń lub przedsiębiorstw dokonujących scentralizowanych zakupów lub wykonujących inwestycje na rzecz innych jednostek organizacyjnych (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 11, poz. 35)."

KOMUNIKAT 28

Państwowej Komisji Egzaminacyjnej

dla biegłych księgowych

1.
Zgodnie z § 8 Regulaminu Przewodu Egzaminacyjnego dla biegłych księgowych (Dz. Urz. Min. Fin. z 1964 r. Nr 3, poz. 6 i z 1970 r. Nr 7, poz. 67) Państwowa Komisja Egzaminacyjna zawiadamia osoby, ubiegające się o tytuł zawodowy dyplomowanego biegłego księgowego, że egzamin państwowy odbędzie się w wiosennej sesji egzaminacyjnej w miesiącu maju (druga połowa):
a)
część pierwsza ogólna z następujących przedmiotów:

– rachunkowości - egzamin pisemny,

– wybranych wiadomości z zakresu prawa - egzamin ustny,

– polityki ekonomicznej i organizacji gospodarki narodowej - egzamin ustny,

– elementów statystyki ekonomicznej - egzamin ustny,

– analizy działalności gospodarczej - egzamin pisemny.

Osoby ubiegające się o dopuszczenie do egzaminu część pierwsza ogólna powinny złożyć osobiście lub listem poleconym do Sekretariatu PKE w Warszawie przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, ul. Hibnera 13, nie później niż do 31 marca 1971 r. następujące dokumenty:

1) zgłoszenie do egzaminu w 2-ch egzemplarzach na specjalnych formularzach,

2) 5 podpisanych czytelnie fotografii 4 X 6,

3) uwierzetelnione notarialnie lub wydane przez szkoły odpisy świadectw szkolnych,

4) oryginał zaświadczenia z aktualnego miejsca pracy, które m. in. powinno zawierać opinię o kwalifikacjach zawodowych i moralnych kandydata,

5) uwierzytelnione notarialnie odpisy świadectw z pracy, dokumentujące wymagany staż pracy i zajmowane stanowisko,

6) dowód uiszczonej opłaty egzaminacyjnej w kwocie 300,- zł.

Formularze zgłoszeń do egzaminu można otrzymać w każdym Oddziale Okręgowym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, a mianowicie:

Okręgowy OddziałAdrestelefon
Białystokul. Wesołowskiego 1 m 52259-00
Bydgoszczul. Konarskiego 1241-37
Gdańskul. Jaśkowa Dolina 47a412-530
Katowiceul. Żwirki i Wigury 17513-315
Kielceul. Chęcińska 2342-75
Koszalinul. Asnyka 1843-85
Krakówul. Rakowicka 27/19232-00
Lublinul. Pstrowskiego 12228-17
Łódźul. Piotrkowska 53375-00
Olsztynul. Partyzantów 17/2049-32
Opoleul. Reymonta 31b43-23
Poznańul. Kościelna 19470-10
Rzeszówul. Słowackiego 940-96
Szczecinul. Partyzantów 1398-32
Warszawaul. Hibnera 13273-565
Wrocławul. Antoniego 12376-27
Zielona GóraPl. Powst. Wielkopolskich35-91
b)
część druga specjalistyczna według starego programu:

(przemysł, handel, budownictwo, rolnictwo, działalność jednostek budżetowych) z następujących przedmiotów:

– analizy działalności gospodarczej - egzamin ustny,

– metod i techniki pracy biegłego - egzamin ustny i pisemny,

– wybranych wiadomości z planowania - egzamin ustny,

– rachunkowości - egzamin pisemny.

Osoby, które zdały część pierwszą ogólną egzaminu według starego programu w terminach wcześniejszych i które uzyskały zgodę na przesunięcie tego egzaminu powinny złożyć osobiście lub listem poleconym wniosek do Sekretariatu PKE o zamieszczenie na liście egzaminacyjnej oraz wnieść opłatę egzaminacyjną w kwocie 300,- zł nie później niż do 31 marca 1971 r.; dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku (nie dotyczy to osób, którym przesunięto termin egzaminu z zaliczeniem uprzednio wniesionej opłaty egzaminacyjnej).

2.
Osoby, które poddały się egzaminowi część pierwsza ogólna według starego lub nowego programu oraz części drugiej specjalistycznej w poprzednich sesjach egzaminacyjnych i nie zdały w tych sesjach egzaminu z jednego przedmiotu powinny złożyć egzamin poprawkowy w wiosennej sesji egzaminacyjnej.

Uwaga: egzaminy porawkowe z przedmiotów objętych częścią pierwszą ogólną egzaminu według starego programu przeprowadzone będą po raz ostatni.

Osoby, o których wyżej mowa zostaną zamieszczone na liście zdających egzamin poprawkowy, o ile wpłacą do dnia 31 marca 1971 r. opłatę egzaminacyjną w kwocie zł 100,- i zgłoszą równocześnie odpowiedni wniosek do Sekretariatu PKE załączając dowód wniesionej opłaty egzaminacyjnej.

3.
Opłaty egzaminacyjne należy wpłacać do PKO na konto Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Sekretariat Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla biegłych księgowych, ul. Hibnera 13, I Oddział Miejski Warszawa 1-9-121.537.
4.
Ośrodki egzaminacyjne zostaną ustalone przez PKE we właściwym terminie w zależności od ilości kandydatów z poszczególnych województw na cześć ogólną i specjalistyczną egzaminu.

Szczegółowe informacje dla osób dopuszczonych do egzaminu, dotyczące sesji egzaminacyjnych jak: terminy, miejsce egzaminu zostaną podane do wiadomości zainteresowanym na 10 dni przed sesją egzaminacyjną. O-osobom niedopuszczonym do egzaminu zostaną zwrócone dokumenty oraz opłaty egzaminacyjne.

5.
Kandydaci, którzy zdali część pierwszą - ogólną egzaminu według nowego programu będą mogli poddać się egzaminowi z drugiej części specjalistycznej (nowy program) w listopadowej sesji egzaminacyjnej.
6.
Państwowa Komisja Egzaminacyjna dla biegłych księgowych przypomina, że nie podlegają zwrotowi wpłaty należności egzaminacyjnych kandydatom, którzy bez uzasadnionej przyczyny nie przystąpili do egzaminów.

Za uzasadnione przyczyny niestawienia się do egzaminu uznaje się po ich udokumentowaniu:

a)
chorobę stwierdzoną urzędowym świadectwem lekarskim,
b)
odbywanie służby wojskowej,
c)
służbowy wyjazd za granicę,
d)
wypadki losowe.

Jeśli kandydat, mimo zgłoszonego uprzednio wniosku, rezygnuje z egzaminu z innych niż wymienione wyżej przyczyny, to wniesiona opłata egzaminacyjna zostanie zaliczona pod warunkiem zgłoszenia odpowiedniego wniosku Sekretariatowi PKE listem poleconym w terminie do dnia 25 kwietnia.