Zmiana zarządzenia w sprawie wzorca oraz zasad i norm użytkowania mundurów leśnika przez pracowników Lasów Państwowych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2018.1.7

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 stycznia 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 50
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 18 grudnia 2017 r.
w sprawie zmiany Zarządzenia nr 62 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 lipca 2013 r. w sprawie wzorca oraz zasad i norm użytkowania mundurów leśnika przez pracowników Lasów Państwowych

OR.241.15.2017

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2  - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, o którym mowa w art. 33 ust. 3 pkt 1a ustawy o lasach 3 , mając na względzie art. 35a ust. 1 ustawy o lasach 4 oraz § 17b Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników PGL LP 5 , zarządza się, co następuje:

§  1. 
W Zarządzeniu nr 62 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 lipca 2013 r. w sprawie wzorca oraz zasad i norm użytkowania mundurów leśnika przez pracowników Lasów Państwowych wprowadza się następujące zmiany:
1)
uchyla się § 8;
2)
dodaje się §§ 11a i 11b w brzmieniu:

"§ 11a. 1. Pracownikom jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych zatrudnionym na stanowiskach nierobotniczych poza Służbą Leśną oraz kierowców samochodów osobowych lub osobowo-terenowych, zgodnie z § 17b Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników PGL LP, na pisemny wniosek przysługuje bezpłatne umundurowanie i oznaki służbowe, z obowiązkiem ich noszenia w czasie pełnienia obowiązków służbowych.

2. Obowiązek noszenia munduru, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wskazanego przez kierownika jednostki zakresu zadań, okoliczności lub sytuacji, w których pracownik powinien występować w mundurze.

3. Dla pracowników, o których mowa w ust. 1, liczba punktów przeliczeniowych wynosi 40 na rok, tj. okres 12 miesięcy liczony od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik złożył wniosek.

4. Zezwala się na wykorzystywanie limitu punktów przeliczeniowych w czasie dłuższym niż jeden rok, w okresie nieprzekraczającym 3 lat.

5. W ramach limitu punktów pracownik może pobrać wyłącznie elementy munduru wyjściowego leśnika, wyszczególnione w tabeli, stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

6. W przypadku rozwiązania stosunku pracy lub pisemnej rezygnacji z bezpłatnego umundurowania i oznak służbowych pracownik zobowiązany jest do zwrotu równowartości punktów przeliczeniowych wykorzystanych za okres po ustaniu stosunku pracy lub rezygnacji z uprawnienia.

7. W przypadku przejścia pracownika na stanowisko w Służbie Leśnej w tej samej jednostce organizacyjnej liczbę przysługujących punktów przeliczeniowych, o której mowa w § 9, pomniejsza się o liczbę wykorzystanych punktów przeliczeniowych proporcjonalnie do okresu korzystania z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1.

8. Do pracowników korzystających z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, zapisy § 10 ust. 2 i § 11 ust. 3-4 stosuje się".

"§ 11b. Pracownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych niezaliczeni do Służby Leśnej oraz niekorzystający z uprawnienia, o którym mowa w § 11a ust. 1, mogą na koszt własny nabyć i nosić mundury leśnika wraz z oznakami służbowymi według wzorów określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 1 ust. 1";

3)
załącznik do zarządzenia oznacza się jako "Załącznik nr 1";
4)
dodaje się Załącznik nr 2 pt. "Tabela wartości punktów dla poszczególnych elementów munduru wyjściowego leśnika przysługujących pracownikom zatrudnionym na stanowiskach nierobotniczych poza Służbą Leśną oraz kierowców samochodów osobowych lub osobowo-terenowych, o których mowa w § 17b Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników PGL LP" w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązująca od dnia 1 stycznia 2018 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA WARTOŚCI PUNKTÓW

dla poszczególnych elementów munduru wyjściowego leśnika przysługujących pracownikom zatrudnionym na stanowiskach nierobotniczych poza Służbą Leśną oraz kierowców samochodów osobowych lub osobowo-terenowych, o których mowa w par. 17b Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników PGL LP

Element munduru wyjściowego leśnikaPunktacja
1. Marynarka męska, damska - gabardyna lub tropik25
2. Spodnie męskie, damskie lub spódnica - gabardyna lub tropik15
3. Koszula męska, bluzka damska koloru białego7
4. Krawat3
5. Czapka7
6. Kurtka męska, damska40
7. Szalik2
8. Skarpety2
9. Półbuty męskie, damskie12
Oznaki uzupełniające
10. Oznaki służbowe wyhaftowane bajorkiem5
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 788) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Art. 33 ust. 3 pkt 1a ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny "inicjuje, koordynuje oraz nadzoruje działalność dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz kierowników innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych o zasięgu krajowym".
4 Art. 35a ust. 1 ustawy o lasach stanowi, że pracownicy Lasów Państwowych uprawnieni są do noszenia munduru leśnika.
5 Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników PGL LP został zawarty dnia 29 stycznia 1998 r. i wpisany do Rejestru Ponadzakładowych Układów Zbiorowych Pracy pod numerem U-XLIII; przepis § 17b został wprowadzony Protokołem dodatkowym nr 26 zawartym dnia 20 marca 2017 r. i stanowi: "Na pisemny wniosek pracownika zatrudnionego na stanowisku nierobotniczym poza Służbą Leśną oraz kierowcy samochodu osobowego lub osobowo-terenowego wydaje się bezpłatne umundurowanie i oznaki służbowe, z limitem wynoszącym 40 pkt na rok, z obowiązkiem ich noszenia w czasie pełnienia obowiązków służbowych".