Zmiana zarządzenia w sprawie wprowadzenia w Ministerstwie Edukacji Narodowej instrukcji kancelaryjnej, jednolitego rzeczowego wykazu akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.2017.12

Akt jednorazowy
Wersja od: 2 stycznia 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 68
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 22 grudnia 2016 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie wprowadzenia w Ministerstwie Edukacji Narodowej instrukcji kancelaryjnej, jednolitego rzeczowego wykazu akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1506) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W załączniku nr 1 do zarządzenia nr 41 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie wprowadzenia w Ministerstwie Edukacji Narodowej instrukcji kancelaryjnej, jednolitego rzeczowego wykazu akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego (Dz. Urz. MEN z 2015 r. poz. 1 i 2), zwanego dalej "zarządzeniem", wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. 1. Przepisy instrukcji stosuje się przy użytkowaniu:

1) systemów teleinformatycznych dedykowanych do realizacji określonych wyspecjalizowanych usług oraz spraw do dokumentacji o charakterze pomocniczym, wpływającej i powstającej w związku z użytkowaniem tych systemów;

2) wskazanych przez Dyrektora Generalnego systemów teleinformatycznych wspierających realizację określonych wyspecjalizowanych usług, zwanych dalej "systemami wspierającymi", oraz spraw do dokumentacji o charakterze pomocniczym, wpływającej i powstającej w związku z użytkowaniem tych systemów

- o ile w przepisach dotyczących obsługi tych systemów i prowadzenia czynności w tych systemach nie wskazano innego sposobu prowadzenia czynności kancelaryjnych.

2. Dokumentacji, o której mowa w ust. 1, nie ujmuje się w rejestrach przesyłek wpływających, wychodzących i wewnętrznych, pod warunkiem, że w systemach tych możliwa jest analogiczna rejestracja, jaką przewidziano dla tych rejestrów.";

2)
w § 3 pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8) informatyczny nośnik danych - materiał lub urządzenie służące do zapisywania, przechowywania i odczytywania danych w postaci cyfrowej;";

3)
w § 4 w ust. 3 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) udokumentowanie przebiegu załatwiania i rozstrzygania określonych rodzajów spraw lub realizacji określonych usług, elektronicznych może być dokonywane w systemie teleinformatycznym dedykowanym do realizowania określonych usług lub do prowadzenia określonych rodzajów spraw albo w systemie wspierającym, jeżeli system ten zapewnia gromadzenie dokumentacji elektronicznej wpływającej do Ministerstwa oraz tworzonej w Ministerstwie w sposób odzwierciedlający proces załatwiania spraw, jej przechowywanie, wyszukiwanie oraz udostępnianie, a także ewidencjonowanie i wyszukiwanie towarzyszącej jej dokumentacji w postaci nieelektronicznej;";

4)
w § 18 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) przeznaczone do automatycznego rejestrowania w systemie teleinformatycznym dedykowanym do realizacji określonych wyspecjalizowanych usług oraz spraw albo w systemie wspierającym;";

5)
w § 28 w ust. 2 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"2) Ponowna dekretacja nie może zmieniać dyspozycji zwierzchnika, dotyczących między innymi sposobu załatwienia sprawy lub wydłużać wskazanego w pierwszej dekretacji terminu załatwienia sprawy.".

§  2. 
Załącznik nr 2 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do

niniejszego zarządzenia.

§  3. 
W załączniku nr 3 do zarządzenia w § 6 pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8) inicjowanie brakowania dokumentacji niearchiwalnej, udział w jej komisyjnym brakowaniu oraz przekazywanie wybrakowanej dokumentacji przeznaczonej na makulaturę po uprzednim uzyskaniu zgody dyrektora właściwego archiwum państwowego na brakowanie, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 lipca 1983 o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1506);".

§  4. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2017 r.

ZAŁĄCZNIK

JEDNOLITY RZECZOWY WYKAZ AKT MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

Spis treści:

Rozdział 1 Objaśnienia

Rozdział 2 Wykaz haseł klasyfikacyjnych i kategorii archiwalnych

Rozdział  1

Objaśnienia:

1. W Ministerstwie Edukacji Narodowej, zwanym dalej "Ministerstwem", obowiązuje bezdziennikowy system kancelaryjny oparty na jednolitym rzeczowym wykazie akt, zwanym dalej "wykazem akt", którego konstrukcja zakłada:

1) jednolitość klasyfikowania dokumentacji według kryteriów rzeczowych;

2) klasyfikowanie dokumentacji w oparciu o system klasyfikacji dziesiętnej;

3) ustalenie kwalifikacji archiwalnej dla klas końcowych, o których mowa w ust. 3;

4) ujęcie w wykazie akt wszystkich zagadnień z zakresu działalności Ministerstwa, a tym samym całości dokumentacji wytwarzanej i gromadzonej w związku z realizowaniem tych zagadnień.

2. Jednolitość klasyfikowania dokumentacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, polega na jej niezależności od struktury organizacyjnej Ministerstwa oraz podziału kompetencji wewnątrz Ministerstwa.

3. Wykaz akt jest oparty na systemie klasyfikacji dziesiętnej, o której mowa w ust. 1 pkt 2. System klasyfikacji dziesiętnej polega na dokonaniu podziału wszystkich zagadnień z zakresu działalności Ministerstwa, a tym samym całości wytwarzanej i gromadzonej w związku z tym dokumentacji, na nie więcej niż dziesięć klas pierwszego rzędu (klasy główne). W ramach klasy głównej dokonuje się podziału na klasy drugiego rzędu (co najmniej dwie, lecz nie więcej niż dziesięć). Dalszy podział klas na klasy kolejnych rzędów jest dokonywany analogicznie aż do stworzenia klasy oznaczonej kategorią archiwalną (klasa końcowa), dla której prowadzi się spis spraw albo w ramach, której grupuje się dokumentację nietworzącą akt sprawy bez wymogu jej rejestracji w spisie spraw.

4. Ustalenie kwalifikacji archiwalnej dla klas końcowych polega na przyporządkowaniu tym klasom oznaczeń kategorii archiwalnej, wynikających z przepisów wydanych odpowiednio na podstawie art. 5 ust. 2 lub ust. 2b ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 1506).

5. Wykaz akt cechuje się budową logiczną. Każda klasa jest rzeczowo powiązana z klasą wyższego i niższego rzędu, z tym że klasa niższego rzędu zawsze wywodzi się z klasy wyższego rzędu. Klasa wyższego rzędu mieści w sobie wszystkie zagadnienia przyporządkowane do klas niższego rzędu w ramach tej klasy.

6. Każda klasa otrzymuje symbol klasyfikacyjny stanowiący kombinację cyfr:

1) od 0 do 9 - dla klas pierwszego rzędu (symbole jednocyfrowe);

2) od 00 do 99 - dla klas drugiego rzędu (symbole dwucyfrowe);

3) od 000 do 999 - dla klas trzeciego rzędu (symbole trzycyfrowe);

4) od 0000 do 9999 - dla klas czwartego rzędu (symbole czterocyfrowe).

Symbole klasyfikacyjne
IIIIIIIV
0
00
000
0000
0001
001
01
010
011
0110
0111
1
10
100
101
1010
1011
11
110
111

7. Zmiany w wykazie akt polegające na przekształceniu lub dodaniu nowych symboli i haseł klasyfikacyjnych mogą być dokonywane wyłącznie na podstawie decyzji Ministra w porozumieniu z dyrektorem właściwego archiwum państwowego.

8. Komórki organizacyjne Ministerstwa mogą sporządzać na własne potrzeby wyciąg klas z wykazu akt, zawierający odpowiednie symbole i hasła klasyfikacyjne oraz kategorie archiwalne dokumentacji występujące w sprawach należących do właściwości tych komórek.

9. Wyciąg, o którym mowa w ust. 8, sporządza się w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz zachowuje się w komórce organizacyjnej, a drugi ewentualnie przekazuje do archiwum zakładowego.

10. Opis klasy w wykazie akt obejmuje:

1) symbol klasyfikacyjny, o którym mowa w ust. 6;

2) hasło klasyfikacyjne (nazwa zagadnienia z zakresu działalności Ministerstwa);

3) w przypadku klas końcowych - kategorię archiwalną, o której mowa w ust. 4.

11. Opis klasy w wykazie akt może obejmować, w razie potrzeby, uszczegółowienie hasła klasyfikacyjnego przez wyjaśnienia i komentarz w formie uwag dotyczących w szczególności rodzaju dokumentacji, sposobu jej prowadzenia, nietypowych metod liczenia okresów przechowywania lub określenia kryteriów dla przyszłej ekspertyzy archiwalnej.

Rozdział  2

Wykaz haseł klasyfikacyjnych i kategorii archiwalnych

SPIS KLAS PIERWSZEGO I DRUGIEGO RZĘDU

0 ZARZĄDZANIE

00 Komisje, komitety, rady i zespoły oraz inne organy kolegialne

01 Organizacja

02 Akty normatywne i inne dokumenty rządowe, legislacja i obsługa prawna

03 Programy, plany, sprawozdawczość i analizy

04 Informatyzacja Ministerstwa

05 Skargi i wnioski i inne wystąpienia do Ministerstwa

06 Działalność informacyjna, wydawnicza i promocyjna

07 Współpraca z krajowymi jednostkami organizacyjnymi

08 Współpraca międzynarodowa

09 Kontrola, audyt

1 KADRY

10 Regulacje i wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne i procedury dotyczące zagadnień z zakresu spraw kadrowych

11 Nawiązywanie, przebieg i rozwiązywanie stosunku pracy oraz innych form zatrudnienia

12 Ewidencja osobowa

13 Bezpieczeństwo i higiena pracy

14 Szkolenie i doskonalenie zawodowe osób zatrudnionych

15 Dyscyplina i organizacja pracy

16 Sprawy socjalno-bytowe pracowników

17 Ubezpieczenia osobowe i opieka zdrowotna

2 ŚRODKI RZECZOWE I SPRAWY ADMINISTROWANIA

20 Regulacje oraz wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu spraw administrowania i środków rzeczowych

21 Inwestycje i remonty

22 Administrowanie nieruchomościami

23 Gospodarka materiałowa

24 Transport, łączność, infrastruktura informatyczna i telekomunikacyjna

25 Ochrona osób i mienia, sprawy obronne

26 Zamówienia publiczne i zadania publiczne

3 FINANSE I OBSŁUGA FINANSOWO-KSIĘGOWA

30 Regulacje i zasady ekonomiczno-finansowe

31 Rachunkowość, księgowość, obsługa kasowa

32 Obsługa i realizacja funduszy unijnych

33 Inwentaryzacja

34 Dyscyplina finansowa

35 Planowanie i realizacja budżetu

4 KSZTAŁCENIE I WYCHOWANIE

40 Organizacja kształcenia i wychowania

41 Organizacja czasu wolnego w formach pozalekcyjnych i pozaszkolnych

42 Kształcenie zawodowe i ustawiczne

43 Organy szkoły

44 Mniejszości narodowe i etniczne

45 Młodzież

46 Arbitrzy egzaminacyjni

47 Kształcenie i współpraca z zagranicą

5 PROFILAKTYKA SPOŁECZNA I ZDROWOTNA

50 Profilaktyka społeczna

51 Profilaktyka zdrowotna

6 NAUCZYCIELE

60 Pragmatyka zawodowa nauczycieli

61 Kształcenie i doskonalenie nauczycieli

7 SYSTEM INFORMACJI OŚWIATOWEJ

70 Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące systemu informacji oświatowej

71 Funkcjonowanie systemu informacji oświatowej

72 Przetwarzanie danych systemu informacji oświatowej

8 DZIAŁANIE INSTYTUCJI POŚREDNICZĄCEJ DLA PROGRAMÓW OPERACYJNYCH

80 Wyjaśnienia, interpretacje, opinie dotyczące realizacji Programów Operacyjnych

81 Realizacja Programów Operacyjnych

JEDNOLITY RZECZOWY WYKAZ AKT DLA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

Symbol klasyfikacyjnyHasła klasyfikacyjneKategoria archiwalnaUwagi
IIIIIIIV
1234567
0ZARZĄDZANIE
00KOMISJE, KOMITETY, RADY I ZESPOŁY ORAZ INNE ORGANY KOLEGIALNE
000Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące komisji, komitetów, rad i zespołów oraz innych organów kolegialnychA
001Własne komisje, komitety, rady i zespoły oraz pozostałe organy kolegialneAnp. Komisja Dyscyplinarna, itp.

Materiały na posiedzenia, listy członków, protokoły, opracowania, wnioski, uchwały i sprawozdania z ich wykonania.

002Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli (OKDN)Pozostałe klasy z obszaru OKDN: 002 oraz 6026.
0020Centralny Rejestr Orzeczeń DyscyplinarnychA
0021Postępowanie dyscyplinarne dla nauczycieliA
0022Przetwarzanie danych Centralnego Rejestru Orzeczeń DyscyplinarnychB5Wnioski o informację, udostępnianie, danych, zestawienia, analizy.
003Udział w posiedzeniach Rady Ministrów i innych komisjach, komitetach, radach i zespołachA
004Obsługa udziału członków Kierownictwa i pracowników Ministerstwa w posiedzeniach Rady Ministrów i stałego komitetu Rady MinistrówB10Klasa dotyczy obsługi udziału członków Kierownictwa i pracowników Ministerstwa w posiedzeniach, których przedmiotem są między innymi sprawy wychodzące poza zakres właściwości Ministerstwa.
005Obsługa udziału członków Kierownictwa i pracownikówB10Klasa dotyczy obsługi udziału członków
Ministerstwa w innych komisjach, komitetach, radach i zespołachKierownictwa i pracowników Ministerstwa w innych komisjach, komitetach, radach i zespołach, których przedmiotem są między innymi sprawy wychodzące poza zakres właściwości Ministerstwa.
006Narady (zebrania pracowników)A
01ORGANIZACJA
010Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące organizacjiAm.in. zarządzenia Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej i Dyrektora Generalnego dotyczące zmian organizacyjnych oraz regulaminów komórek organizacyjnych
011Organizacja MinisterstwaADotyczy m.in. rejestracji i odpisów z rejestrów, nadania numeru NIP, REGON, itp. oraz korespondencji w tym zakresie.
012Organizacja jednostek podległych i nadzorowanychB5Statuty, regulaminy organizacyjne, zakresy czynności kierownictwa należy zakwalifikować do kategorii A.
013Pełnomocnictwa, upoważnienia, wzory podpisów i podpisy elektroniczneB10W tym m.in: ich rejestry, pisma wskazujące pracownika zastępującego dyrektora, bankowe karty wzoru podpisu; okres przechowywania pełnomocnictw i upoważnień liczy się od momentu utraty ważności tego dokumentu.
014Obsługa kancelaryjna
0140Środki do ewidencji i kontroli obiegu dokumentacji jawnej (w tym przesyłek i pism)B5Z wyjątkiem danych w systemie EZD.
0141Opracowanie oraz wdrażanie wzorów formularzy oraz ich wykazyA
0142Ewidencja pieczęci i pieczątek oraz ich odciskówA
0143Ewidencja druków ścisłego zarachowaniaB10
0144Przekazywanie dokumentacji spraw niezakończonychANp. między komórkami i jednostkami organizacyjnymi w związku ze zmianami organizacyjnymi, zmianami w zakresie zadań.
0145Prenumerata prasy i innych publikacjiB5
015Obsługa archiwum zakładowego
0150Przepisy kancelaryjne i archiwalne oraz wyjaśnienia i poradnictwoAW tym instrukcja kancelaryjna, wykaz akt, instrukcja w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego, inne instrukcje oraz korespondencja w tych sprawach.
0151Ewidencja dokumentacji przechowywanej w archiwum zakładowymAPrzy czym sposób jej prowadzenia został określony w instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego.
0152Przekazywanie dokumentacji na stan archiwum zakładowegoBE5W tym doradzanie komórkom organizacyjnym w zakresie postępowania z dokumentacją, wyznaczanie terminów przekazania dokumentacji do archiwum zakładowego.
0153Udostępnianie i wypożyczanie dokumentacji w archiwum zakładowymB5W tym zezwolenia, karty lub księgi (rejestry) udostępniania i wypożyczania akt.
0154Kwerendy archiwalneBE5
0155Przekazywanie materiałów archiwalnych do archiwum państwowegoA
0156Brakowanie dokumentacji niearchiwalnejAW tym korespondencję w zakresie ekspertyz archiwalnych.
0157Skontrum dokumentacji w archiwum zakładowymA
0158Profilaktyka i konserwacja dokumentacji w archiwum zakładowymBE10
016Zbiory biblioteczne
0160Ewidencja zbiorów bibliotecznychBE50W tym księgi, kartoteki, bazy danych.
0161Gromadzenie zbiorów bibliotecznychB5W tym prenumerata fachowa.
0162Udostępnianie zbiorów bibliotecznychB5
017Ochrona informacji ustawowo chronionych
0170Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne

i procedury dotyczące zagadnień z zakresu ochrony informacji ustawowo chronionych

A
0171Materiały niejawne przesyłane w celu informacyjnymB3m. in. biuletyny, notatki informacyjne, szyfrogramy
0172Stan zabezpieczenia informacji niejawnychBE10
0173Udostępnianie informacji niejawnychBE10
0174Nadawanie, zmiana i znoszenie klauzuli tajnościBE10
0175Naruszenie przepisów o ochronie informacji niejawnychB10m. in. postępowanie wyjaśniające wobec osób, które naruszyły przepisy o ochronie informacji niejawnych
0176Bezpieczeństwo niejawnych sieci i systemów informatycznychBE10m. in. dokumentacja bezpieczeństwa oraz ochrony kryptograficznej i elektromagnetycznej
0177Ochrona i udostępnianie danych osobowychB10
0178Ochrona innych informacji ustawowo chronionychB10m. in. ustawa o tajemnicy skarbowej, ustawa o prawie autorskim, tajemnica handlowa, adwokacka
0179Polityka Bezpieczeństwa InformacjiAW tym zasady zarządzania bezpieczeństwem informacji.
018Dostęp do informacji publicznej
0180Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące zagadnień z zakresu udostępniania informacji publicznejA
0181Udostępnianie informacji publicznejBE10
0182Obsługa merytoryczna Biuletynu Informacji PublicznejBE10Nie dotyczy obsługi BIP od strony informatycznej.
019Obsługa osób doświadczających trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu sięB5m. in. korespondencja dotycząca zapewnienia tłumacza języka migowego, skorzystania z usługi wideotłumacza.
02AKTY NORMATYWNE I INNE DOKUMENTY RZĄDOWE, LEGISLACJA I OBSŁUGA PRAWNA
020Wyjaśnienia, interpretacje, opinie oraz akty prawne i proceduryAnp. opracowywanie zarządzeń Dyrektora Generalnego
dotyczące prowadzenia prac nad projektami aktów prawnych i innych dokumentów rządowych w Ministerstwiew sprawie wytycznych dotyczących prac nad dokumentami rządowymi.
021Zbiór własnych aktów prawnych wydawanych przez Ministra oraz podpisanych przez Ministra w porozumieniuAKomplet podpisanych aktów prawnych oraz ich rejestry (np. rozporządzenia Ministra, zarządzenia Ministra, obwieszczenia Ministra). Każdy rodzaj aktów prawnych można grupować oddzielnie na każdy rok kalendarzowy. Założenie i prowadzenie sprawy w związku z przygotowywaniem danego aktu następuje we właściwych klasach wykazu akt odpowiadających merytorycznie zakresowi danego aktu.
022Zbiór aktów prawnych wydawanych przez Dyrektora GeneralnegoAKomplet podpisanych aktów prawnych oraz ich rejestry (np. zarządzenia, decyzje). Każdy rodzaj aktów prawnych można grupować oddzielnie na każdy rok kalendarzowy. Założenie i prowadzenie sprawy w związku z przygotowywaniem danego aktu następuje we właściwych klasach wykazu akt odpowiadających merytorycznie zakresowi danego aktu.
023Opiniowanie i ocena pod względem prawnym, legislacyjnym i redakcyjnym projektów aktów prawnych i dokumentów rządowych opracowanych przez Ministra.AKlasa ta dotyczy wyłącznie komórki właściwej w sprawach legislacji; w tym sprawy publikowania aktów prawnych.
024Opiniowanie i ocena pod względem prawnym, legislacyjnym i redakcyjnym projektów wewnętrznych aktów prawnychAKlasa ta dotyczy wyłącznie komórki właściwej w sprawach legislacji; w tym sprawy publikowania aktów prawnych.
025Udział w pracach nad projektami aktów prawnych i dokumentami rządowymi innych organów na etapie uzgodnień międzyresortowychBE10Każdy rodzaj aktu prawnego i dokumentu rządowego można grupować oddzielnie na każdy rok kalendarzowy.
026Udział w pracach nad projektami aktów prawnych i dokumentami rządowymi innych organów na pozostałych etapachBE10Jak w klasie 025.
027Opinie prawne i nadzór prawny
0270Opinie prawne dla własnego urzęduA
0271Opinie prawne dla jednostek podległych lub nadzorowanychBE5
0272Zbiór umówBE10Jeżeli jest potrzeba jego prowadzenia; komplet prowadzonych umów wraz z ich rejestrami. Materiały źródłowe wraz z jednym egzemplarzem umowy przechowuje się i rejestruje w odpowiedniej klasie zgodnie z wykazem akt w komórce organizacyjnej, która umowę przygotowała.
028Sprawy sądowe i sprawy w postępowaniu administracyjnym
0280Sprawy sądoweBE10Sprawy cywilne, gospodarcze, karne, administracyjne. Wezwania do sądu niestanowiące akt sprawy w innych komórkach organizacyjnych należy zakwalifikować do kategorii B2.
0281Postępowanie administracyjneBE10Klasa dotyczy tylko postępowań w trybach nadzwyczajnych w sprawach decyzji wydawanych na podstawie ustawy z 25 lutego 1958 r. o uregulowaniu stanu prawnego mienia pozostającego pod zarządem państwowym oraz postępowań, których nie można zaklasyfikować we właściwych klasach wykazu akt.
0282Sprawy rozpatrywane przez Trybunał KonstytucyjnyA
0283Sprawy sądowe przed sądami i trybunałami międzynarodowymiASprawy sądowe przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, Sądem Pierwszej Instancji oraz Trybunałem EFTA [European Free Trade Association].
03PROGRAMY, PLANY, SPRAWOZDAWCZOŚĆ I ANALIZY
030Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące sposobu opracowania programów, planów, sprawozdań i analizA
031Programy, plany, sprawozdawczość opisowa własnaAJeżeli sprawozdania cząstkowe w danym roku są zgodne co do zakresu i rodzaju danych ze sprawozdaniami o większym zakresie czasowym, to można akta spraw w zakresie sprawozdawczości cząstkowej zakwalifikować do kategorii B5.
032Programy, plany, sprawozdawczość opisowa jednostek podległych i nadzorowanychBE10
033Sprawozdawczość statystycznaAJeżeli sprawozdania cząstkowe w danym roku są zgodne co do zakresu i rodzaju danych ze sprawozdaniami o większym zakresie czasowym, to można akta spraw w zakresie sprawozdawczości cząstkowej zakwalifikować do kategorii B5.
034Raporty sytuacyjne, analizy tematyczne lub przekrojowe, zestawienia i informacje o charakterze bieżącym (roboczym), sprawozdania roczne z działalności innych podmiotów przesłane do wiadomościBE5
035Analizy tematyczne lub przekrojowe, ankietyzacja, zestawienia i informacje MinisterstwaAm. in. oceny przyjmowania i załatwiania skarg i wniosków, wykaz prac legislacyjnych, informacja o działalności lobbingowej podejmowanej wobec Ministerstwa.
04INFORMATYZACJA MINISTERSTWA
040Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące zagadnień z zakresu informatyzacji MinisterstwaAW tym Polityka Bezpieczeństwa Informatycznego.
041Projektowanie oprogramowania i systemów teleinformatycznychBE10
042Wdrażanie i eksploatacja oprogramowania i systemów teleinformatycznych
0420Prace wdrożeniowe i eksploatacja oprogramowania i systemów teleinformatycznychBE5
0421Instrukcje wdrażania i eksploatacji systemów teleinformatycznych, systemów ewidencjonowania informacji, nośników i kopii bezpieczeństwa oraz archiwizowania oprogramowania i zbiorów danychA
0422Ustalanie uprawnień dostępu do danych i systemówB10Okres przechowywania liczy się od daty utraty uprawnień dostępu.
0423Zabezpieczania kryptograficzne oprogramowania i systemówAŁączność niejawna i zabezpieczenia kryptograficzne należy zakwalifikować do kategorii BE10 przy klasie 0176.
0424Ewidencja stosowanych programów i systemówA
043Licencje na oprogramowanie i systemy teleinformatyczneB10Okres przechowywania liczy się od momentu wygaśnięcia licencji.
044Bezpieczeństwo systemów teleinformatycznychBE10Dotyczy spraw włamania do systemu i złego użytkowania (notatki, protokoły, decyzje o blokadzie dostępu do systemu, korespondencja).
045Projektowanie i eksploatacja stron i portali internetowych i intranetowychBE10
05SKARGI I WNIOSKI I INNE WYSTĄPIENIA DO MINISTERSTWA
050Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące zagadnień z zakresu skarg, wniosków i innych wystąpieńA
051Skargi i wnioski załatwiane przez MinisterstwoAW tym ich rejestr.
052Skargi i wnioski przekazywane do załatwienia według właściwościB5
053Petycje, postulaty, protesty, inicjatywy i inne wystąpienia do MinisterstwaA
054Interpelacje, zapytania i interwencje poselskie oraz oświadczenia i interwencje senatorskieAW tym ich rejestr.
055Sprawy odesłane wnioskodawcom lub do załatwienia innym podmiotomB2Dotyczy spraw, które nie mieszczą się w zadaniach Ministerstwa, a zostały do niego błędnie skierowane, anonimowe pisma oraz przesyłki do wiadomości.
06DZIAŁALNOŚĆ INFORMACYJNA, WYDAWNICZA I PROMOCYJNA
060Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące działalności informacyjnej, wydawniczej i promocyjnejA
061Patronaty i udział Ministra w komitetach honorowychA
062Kontakty ze środkami masowego przekazu
0620Udział w polityce informacyjnej Rady MinistrówBE5W tym współpraca z Centrum Informacyjnym Rządu.
0621Informacje własne dla środków masowego przekazu, odpowiedzi i sprostowania na informacje medialneA
0622Konferencje prasowe i wywiadyA
0623Monitoring środków masowego przekazuAW tym tzw. wycinki prasowe.
063Promocja i reklama działalności MinisterstwaAW tym sprawy związane z prowadzeniem akcji promujących i popularyzujących działania podejmowane przez Ministerstwo, z udziałem w akcjach promocyjnych prowadzonych przez inne podmioty oraz opracowywaniem materiałów promocyjnych i reklamowych, udział w targach, wystawach, organizowanie konkursów, olimpiad promocyjno- popularyzacyjnych.
064Wydawnictwa własne oraz udział w obcych wydawnictwachAW tym techniczne wykonanie.
065Zbiór zaproszeń, życzeń, podziękowań, kondolencji, itp.BE5Inne niż związane z załatwianiem określonej sprawy.
066Realizacja programów, audycji edukacyjnych z ośrodkami telewizyjnymi i radiowymiBE10m. in. umowy, porozumienia
07WSPÓŁPRACA Z KRAJOWYMI JEDNOSTKAMI ORGANIZACYJNYMI
070Współdziałania z innymi podmiotami na gruncie krajowymASprawy, które nie mieszczą się w zakresie innych haseł klasyfikacyjnych m.in. z Sejmem i Senatem, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, partiami politycznymi.
071Nadzór Ministra nad fundacjami ze sfery edukacji narodowejA
072Konferencje, sympozja organizowane przez MinisterstwoA
073Udział w konferencjach, sympozjach organizowanych przez inne podmiotyAm.in. sprawozdania z udziału
08WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
080Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące współpracy międzynarodowejA
081Współpraca dwustronna i wielostronna
0810Nawiązywanie kontaktów i określanie zakresu współpracy dwustronnej i wielostronnej i kontynuowanie współpracy międzynarodowej MinisterstwaAW tym opracowania, sprawozdania, protokoły, stanowiska.
0811Wyjazdy zagraniczne przedstawicieli MinisterstwaBE10
0812Przyjmowanie przedstawicieli z zagranicyBE10
0813Programy i projekty współpracy oraz wymiany międzynarodowej finansowane ze środków publicznych i zagranicznychBE10Obejmuje m. in. edukację globalną i międzynarodową współpracę dzieci i młodzieży, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.
082Umowy międzynarodoweW zakresie wynikającym z ustawy o umowach międzynarodowych.
0820Umowy międzynarodowe w zakresie właściwości MinistraADokumenty określone ustawą o umowach międzynarodowych i przepisach wewnętrznych.
0821Umowy międzynarodowe w zakresie właściwości innychB10
ministrów
09KONTROLA, AUDYT
090Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne i procedury dotyczące zagadnień z zakresu kontroli i audytuBE10
091Kontrole
0910Zasady i tryb przeprowadzania kontroliAPrzepisy własne.
0911Kontrole zewnętrzne w MinisterstwieAW przypadku kontroli działań z EFS, okres przechowywania dokumentacji określają regulacje dotyczące EFS.
0912Kontrole wewnętrzne w MinisterstwieA
0913Kontrola zewnętrzna w jednostkach podległych i nadzorowanychBE10
0914Kontrola wewnętrzna w jednostkach podległych i nadzorowanychBE10
0915Kontrola Ministerstwa w jednostkach podległych i nadzorowanychAZ wyłączeniem kontroli projektów współfinansowanych z EFS ujętych w klasie 815.
0916Kontrole jednostek innych niż podległe i nadzorowaneB10np. kontrole UKS w jednostkach samorządu terytorialnego obejmujące część oświatową subwencji ogólnej.
0917Książka kontroliBE5
092Audyt
0920Stałe akta audytu wewnętrznegoA
0921Bieżące akta audytu wewnętrznegoA
0922Dokumentacja związana z audytem wewnętrznym niestanowiąca akt stałych i akt bieżącychA
0923Audyt zewnętrznyA
1KADRY
10REGULACJE I WYJAŚNIENIA, INTERPRETACJE, OPINIE, AKTY PRAWNE I PROCEDURY DOTYCZĄCE ZAGADNIEŃ Z ZAKRESU SPRAW KADROWYCH
100Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące zagadnień z zakresu spraw kadrowychAm.in. regulamin pracy, układ zbiorowy pracy.
101Opisy i wartościowanie stanowisk pracyB5
102Kontakty i wymiana informacji ze związkami zawodowymi w sprawach kadrowychA
11NAWIĄZYWANIE, PRZEBIEG I ROZWĄZYWANIE STOSUNKU PRACY ORAZ INNYCH FORM ZATRUDNIENIA
110Zapotrzebowanie i nabór kandydatów do pracyDokumentacja naboru, korespondencja z kandydatami, dokumentacja dotycząca ogłoszeń o wolnych stanowiskach; przy czym okres przechowywania ofert kandydatów nieprzyjętych i tryb ich niszczenia wynika z odrębnych przepisów.
1100Nabór na wyższe stanowiska w korpusie służby cywilnejB5
1101Nabór na stanowiska niebędące wyższymi w korpusie służby cywilnejB5
1102Zapotrzebowanie i nabór na stanowiska poza korpusem służby cywilnejB5
1103Oferty pracy niezwiązane z ogłoszonymi naboramiB2
1104Rekrutacja wewnętrznaB5
1105Zatrudnienie w instytucjach Unii EuropejskiejB5
1106Zatrudnienie absolwentów Krajowej Szkoły Administracji PublicznejB5
111Obsługa zatrudnienia
1110Obsługa zatrudnienia pracowników MinisterstwaB5m. in. umowy o pracę, przeniesienia, zastępstwa, awanse (zmiany stanowisk), podwyżki, przydział, zakończenie stosunku pracy; dokumentację dotyczącą konkretnych pracowników odkłada się do akt osobowych danego pracownika.
1111Obsługa kadrowa kierowników jednostek podległych i nadzorowanychBE10
1112Oświadczenia majątkowe lub inne oświadczenia osób zatrudnionychB*)Okres przechowywania wynika z odrębnych przepisów, w innym przypadku wynosi 6 lat.
112Opiniowanie i ocenianie osób zatrudnionychPrzy czym dokumentację dotyczącą poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych danego pracownika.
1120Oceny okresowe członków korpusu służby cywilnejB5
1121Pierwsza ocena w służbie cywilnejB5W tym służba przygotowawcza członków korpusu służby cywilnej.
1122Oceny osób niebędących członkami korpusu służby cywilnejB5
113Prace zlecone (umowy cywilno-prawne)
1130Prace zlecone ze składką na ubezpieczenie społeczneB50
1131Prace zlecone bez składki na ubezpieczenie społeczneB10
1132Umowy z kancelariami prawnymi na świadczenie usług w zakresie doradztwa prawnegoB10
114Restrukturyzacja zatrudnieniaA
115Nagradzanie, odznaczanie i karanie
1150Nagrody dla osób zatrudnionychBE10Przy czym dokumenty dotyczące poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych danego pracownika.
1151Podziękowania, listy gratulacyjne, dyplomy, pochwały i wyróżnieniaBE10Przy czym dokumenty dotyczące poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych danego pracownika.
1152Odznaczenia państwowe, resortowe dla nauczycieli i pracowników oświatyBE10
1153Nagrody MinistraAm. in. wnioski, decyzje
1154KaranieB*)*) Okres przechowywania uzależniony jest od obowiązujących przepisów prawa; przy czym dokumenty dotyczące poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych - zgodnie z przepisami kodeksu pracy.
1155Postępowanie dyscyplinarneB*)*) Okres przechowywania uzależniony jest od obowiązujących przepisów prawa; posiedzenia Komisji Dyscyplinarnej klasyfikuje się przy klasie "Własne komisje, komitety, rady i zespoły" w ramach grupy rzeczowej 002.
1156Polityka urzędu w zakresie etyki, równouprawnienia oraz mobbinguBE10np. pisma, ankiety, zestawienia o charakterze informacyjnym; posiedzenia Komisji klasyfikuje się przy klasie "Własne komisje, komitety, rady i zespoły" w ramach grupy rzeczowej 002.
116Sprawy wojskowe osób zatrudnionychBE10Przy czym dokumenty dotyczące poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych danego pracownika.
117Dostęp do informacji niejawnych
1170Postępowanie w sprawie dostępu do informacji niejawnychBE20m. in. akta postępowań sprawdzających
1171Zwolnienie z obowiązku zachowania tajemnicyBE20
118Staże zawodowe, wolontariat, praktyki
1180Staże zawodoweBE10
1181WolontariatBE10
1182PraktykiBE10
119Zezwolenia na dodatkowe zajęcia zarobkoweB5Przy czym dokumenty dotyczące poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych danego pracownika.
12EWIDENCJA OSOBOWA
120Akta osobowe osób zatrudnionychBE50
121Pomoce ewidencyjne do akt osobowychBE50W tym programy i systemy teleinformatyczne do obsługi spraw kadrowych.
122Zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniuB5Dokumentacje dotyczącą konkretnych pracowników odkłada się do akt osobowych danego pracownika.
13BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY
130Przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracyAPrzepisy własne w tym zakresie.
131Przegląd warunków i bezpieczeństwa pracyA
132Działania w zakresie zwalczania wypadków, chorób zawodowych, ryzyka pracyAW tym ocena ryzyka zawodowego.
133Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie środków ochronnychBE5
134Wypadki
1340Wypadki przy pracyBE10Przy czym dokumentacja wypadków zbiorowych, śmiertelnych, inwalidzkich kwalifikowana jest do kategorii A.
1341Wypadki w drodze do pracy i z pracyBE10Przy czym dokumentacja wypadków zbiorowych, śmiertelnych, inwalidzkich kwalifikowana jest do kategorii A.
1342Rejestr wypadkówA
135Warunki szkodliwe i choroby zawodowe
1350Warunki szkodliweBE10W tym rejestr kwalifikuje się do kategorii B40.
1351Choroby zawodoweBE10
136Analizy wypadków i chorób zawodowychAW tym ich rejestry.
14SZKOLENIE I DOSKONALENIE ZAWODOWE OSÓB ZATRUDNIONYCH
140Ustalenie ścieżek rozwoju zawodowego dla osób zatrudnionychB10Przy czym dokumentację dotycząca poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych danego pracownika.
141Podnoszenie kwalifikacji zawodowychKopie dokumentów ukończenia odkłada się do akt osobowych.
1410Szkolenia zewnętrzneB10W tym szkolenia otwarte, zamknięte, resortowe, centralne.
1411Szkolenia wewnętrzneB10Prowadzone przez pracowników Ministerstwa.
1412Dokształcanie pracownikówB5Studia, specjalizacje, aplikacje organizowane przez inne instytucje dla osób zatrudnionych w Ministerstwie.
142Podnoszenie kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracownikówBE5
143Wyjazdy zagraniczne w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowychKopie dokumentów ukończenia odkłada się do akt osobowych.
1430Staże zagraniczneBE10
1431Wyjazdy studyjneBE10
1432Zagraniczne kursy językoweBE10
15DYSCYPLINA I ORGANIZACJA PRACY
150Czas pracy
1500Dowody obecności w pracyB3np. listy obecności, wykazy, zestawienia.
1501Absencje w pracyB3
1502Rozliczenie czasu pracyB5
1503Delegacje służboweB3W tym ich ewidencja.
1504Ustalanie i zmiany czasu pracyB3
1505Praca w godzinach nadliczbowychB5
151Urlopy osób zatrudnionych
1510Urlopy wypoczynkoweB5
1511Urlopy macierzyńskie, ojcowskie, rodzicielskie, wychowawcze, itp.B5Przy czym dokumentację dotycząca poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych danego pracownika.
1512Urlopy bezpłatneB5Przy czym dokumentację dotyczącą poszczególnych pracowników można odłożyć do akt osobowych danego pracownika.
16SPRAWY SOCJALNO - BYTOWE PRACOWNIKÓW
160Udzielanie pomocy materialnej, rzeczowej, finansowej dla pracownikówB5W tym zapomogi, bony towarowe, paczki.
161Udzielanie pomocy materialnej, rzeczowej, finansowej dla emerytów i rencistówB5Jak przy klasie 1500.
162Pożyczki na cele mieszkanioweB10Korespondencja, w tym umowy dotyczące pożyczek dla pracowników, emerytów i rencistów.
163Dofinansowanie do wypoczynkuB5Dotyczy pracowników, emerytów i rencistów oraz dzieci (np. kolonie, wczasy, obozy).
164Działalność kulturalno-oświatowaB5W tym bilety do teatru, muzeów, na wystawy.
165Działalność sportowo-rekreacyjnaB5W tym zawody sportowe, karnety na basen.
17UBEZPIECZENIA OSOBOWE I OPIEKA ZDROWOTNA
170Zgłoszenia do ubezpieczenia społecznegoB10
171Obsługa ubezpieczenia społecznegoB5W tym deklaracje rozliczeniowe dla ZUS.
172Dowody uprawnień do zasiłkówB5
173Emerytury i rentyB10W tym ewidencja.
174Ubezpieczenia zbiorowe, pracownicze, itp.B10
175Profilaktyczna opieka zdrowotna
1750Organizowanie i obsługa opieki zdrowotnejB10m.in. sprawy dot. okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze.
1751Badania lekarskie w zakresie medycyny pracyB10
2ŚRODKI RZECZOWE I SPRAWY ADMINISTROWANIA
20REGULACJE ORAZ WYJAŚNIENIA, INTERPRETACJE, OPINIE, AKTY PRAWNE DOTYCZĄCE ZAGADNIEŃ Z ZAKRESU SPRAW ADMINISTROWANIA I ŚRODKÓW RZECZOWYCH
200Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące środków rzeczowych i spraw administrowaniaA
201Otrzymane od organów i jednostek zewnętrznych regulacje, wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące zagadnień z zakresu spraw administrowania i środków rzeczowychBE10
21INWESTYCJE I REMONTYBE5Dokumentacja dot. przygotowania, wykonawstwa i odbioru. Okres przechowywania liczy się od momentu rozliczenia inwestycji, przy czym dokumentacja techniczna obiektu przechowywana jest u użytkownika przez cały czas eksploatacji i jeszcze przez 5 lat od momentu jego utraty; jeżeli dotyczy obiektów zabytkowych i nietypowych, kwalifikuje się ją do kategorii A.
22ADMINISTROWANIE NIERUCHOMOŚCIAMI
220Stan prawny nieruchomościAW tym nabywanie i zbywanie, zamiana nieruchomości, lokali, pomieszczeń.
221Udostępnianie i oddawanie w najem lub w dzierżawę własnych obiektów i lokali innym jednostkom i osobomB5
222Najmowanie lokali od innych na potrzeby własneB5
223Konserwacja i eksploatacja bieżąca budynków, lokali i pomieszczeńB5Korespondencja oraz umowy dot. konserwacji, zaopatrzenia w energię elektryczną, wodę, gaz, sprawy oświetlenia, kanalizacji, ścieków i ogrzewania, utrzymanie czystości, dekorowanie, flagowanie itp., w tym przeglądy stanu technicznego, itp.
224Podatki i opłaty publiczneB10
225Gospodarowanie terenami wokół obiektówB5Tereny zielone itp.
23GOSPODARKA MATERIAŁOWA
230Zaopatrzenie
2300Zapotrzebowanie w sprzęt elektroniczny, meble, materiały i pomoce biurowe, pieczątki i stemple, artykuły spożywcze oraz inne zakupy na rzecz MinisterstwaB5Zapytania, zamówienia (np. kondolencji i nekrologów), potwierdzenia, korespondencja towarzysząca, reklamacje, umowy, korespondencja handlowa. Dla każdego zlecenia może być prowadzona odrębna teczka.
2301Ewidencja materiałowaB5
231Gospodarka środkami rzeczowymi
2310Magazynowanie i użytkowanie środków trwałych i nietrwałychB5Dowody przychodu i rozchodu, zestawienia ilościowo-wartościowe, zestawienia wyposażenia.
2311Obsługa wypożyczania i wywozu środków rzeczowychB5W tym przepustki zwrotne i bezzwrotne.
2312Gospodarka narzędziamiB5Jak przy klasie 2311.
2313Ewidencja środków trwałych i nietrwałych oraz wartości niematerialnych i prawnychB10W tym księgi inwentarzowe, licencje, koncesje, prawa do wzorów użytkowych i wzorniczych.
2314Eksploatacja i likwidacja środków trwałych i przedmiotów nietrwałychB10Dowody przyjęcia do eksploatacji środków, dowody zmiany miejsca użytkowania środka, kontrole techniczne itp. Okres przechowywania liczy się od momentu upłynnienia środka.
2315Konserwacja i remonty środków trwałychB5
2316Dokumentacja techniczno-eksploatacyjna środków trwałychBE5Opisy techniczne, instrukcje obsługi. Okres przechowywania liczy się od momentu likwidacji urządzenia.
232Gospodarka odpadami i surowcami wtórnymiB5
24TRANSPORT, ŁĄCZNOŚĆ, INFRASTRUKTURA INFORMATYCZNA I TELEKOMUNIKACYJNA
240Zakupy środków i usług transportowych, łącznościB5
241Usługi pocztowe i kurierskie, informacje adresowe przesłane do wiadomościB5W tym przesyłki przesłane do wiadomości w zakresie zmian w organizacji wymiany międzyresortowej, zmiany adresu, zmiany w strukturze organizacyjnej lub zakresie wykonywanych zadań przez wydziały w zewnętrznych jednostkach organizacyjnych.
242Ewidencja środków transportuB5
243Eksploatacja własnych środków transportowychB5m. in. karty drogowe samochodów, karty eksploatacji samochodów, przeglądy techniczne, ubezpieczenia, remonty bieżące i kapitalne, sprawy garaży, myjni.
244Użytkowanie obcych środków transportowychB5Zlecenia, umowy, korespondencja o wykorzystaniu prywatnych samochodów.
245Eksploatacja środków łączności (telefonów, telefaksów, modemów, łączy informatycznych)B10W tym dokumentacja dotycząca konserwacji i remontów środków łączności.
246Organizacja i eksploatacja infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnejBE10
25OCHRONA OSÓB I MIENIA, SPRAWY OBRONNE
250Strzeżenie mieniaBE10Plany ochrony obiektów, umowy z firmami ochroniarskimi, przepustki, karty magnetyczne, ewidencja wydanych przepustek i kart magnetycznych. Okres przechowywania liczy się od momentu utraty mocy obowiązującej planu.
251Sprawy z zakresu wydawania przepustek dla pracowników MinisterstwaB2
252Ubezpieczenia majątkoweB10m. in. ubezpieczenia od pożaru, kradzieży nieruchomości, ruchomości, środków transportu, itp. sprawy odszkodowań. Okres przechowywania liczy się od daty wygaśnięcia umowy.
253Ochrona przeciwpożarowaBE10W Ministerstwie (instrukcje, systemy wykrywania pożaru, obsługa ppoż. itp.).
254Pozamilitarne przygotowania obronneW Ministerstwie oraz w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych realizujących zadania obronne.
2540Planowanie obronneAW tym planowanie operacyjne, programowanie obronne i przeglądy obronne.
2541Wykonywanie zadań obronnychBE10W tym współudział w szczególnej ochronie i militaryzacji, współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC), spełnianiu roli państwa-gospodarza (HNS).
2542System kierowania bezpieczeństwem narodowymBE10W tym dokumentacja stanowiska kierowania MEN i zespołów zadaniowych stanowiących jego obsadę.
255Zarządzanie kryzysoweW Ministerstwie oraz w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych realizujących przedsięwzięcia zarządzania kryzysowego.
2550Planowanie kryzysoweAW tym plan zarządzania kryzysowego, infrastruktura krytyczna, przygotowanie i utrzymanie zasobów, raporty o zagrożeniach.
2551Zespół Zarządzania KryzysowegoAW tym jego struktura, spotkania i posiedzenia, monitorowanie zagrożeń, realizacja i koordynacja działań.
2552Procedury i przedsięwzięcia zarządzania kryzysowegoBE10
256Obrona cywilnaW Ministerstwie jako jednostce organizacyjnej.
2560Planowanie i realizacja zadań obrony cywilnejA
2561Formacje obrony cywilnejA
2562Powszechny obowiązek obronyB10
26ZAMÓWIENIA PUBLICZNE I ZADANIA PUBLICZNE
260Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące zagadnień z zakresu zamówień publicznychA
261Dokumentacja zamówień publicznychB5Dla każdego postępowania prowadzi się odrębną teczkę zawierającą dokumentację postępowania. Okres przechowywania liczy się od dnia zakończenia umowy; czas przechowywania dokumentacji zamówień publicznych udzielanych w ramach realizacji programów finansowanych ze środków UE wynika z odrębnych regulacji i umów.
262Dokumentacja postępowań o dokonanie zakupów, do których nie stosuje się przepisów prawa zamówień publicznychB5Dla każdego postępowania prowadzi się odrębną teczkę zawierającą dokumentację postępowania. Okres przechowywania liczy się od dnia zakończenia umowy: czas przechowywania dokumentacji zamówień publicznych udzielanych w ramach realizacji programów finansowanych ze środków UE wynika z odrębnych regulacji i umów. Założenie i prowadzenie spraw, do których nie stosuje się przepisów prawa zamówień publicznych następuje we właściwych klasach wykazu akt odpowiadających merytorycznie zakresowi danego zamówienia.
263Zlecanie zadań publicznychB5Dokumentacja zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym, podmiotom realizującym zadania z zakresu działalności pożytku publicznego i wolontariatu, jednostkom samorządu terytorialnego, uczelniom wyższym itp.
264Zamówienia centralneB5
3FINANSE I OBSŁUGA FINANSOWO-KSIĘGOWA
30REGULACJE I ZASADY EKONOMICZNO-FINANSOWE
300Polityka rachunkowości i plany kontA
301Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne i procedury dotyczące zagadnień z zakresu finansów publicznych, rachunkowości, księgowości i obsługi kasowejBE10
31RACHUNKOWOŚĆ, KSIĘGOWOŚĆ, OBSŁUGA KASOWA
310Obrót gotówkowy i bezgotówkowy
3100Obrót gotówkowyB5Raporty kasowe, kopie asygnat i kwitariuszy, grzbiety książeczek czekowych i rozrachunkowych.
3101Obrót bezgotówkowyB5Wyciągi bankowe, przelewy.
3102Depozyty kasowe, obsługa wadiumB5
311Księgowość
3110Dowody księgoweB5
3111Dokumentacja księgowaB5Zapisy na kontach, zestawienia obrotów i sald.
3112RozliczeniaB5Rozrachunki z dostawcami, odbiorcami, pracownikami, instytucjami ubezpieczeniowymi i podatkowymi, w tym wezwania do zapłaty, potwierdzenia sald.
3113Kontrole i rewizje kasyB5
3114Zobowiązania, poręczenia i należnościB5W tym zajęcia komornicze kontrahentów.
3115Dokumentacja bankowaBE10Karty wzoru podpisu, karty uprawnień użytkowników, korespondencja z bankami.
312Rozliczanie płac i wynagrodzeń
3120Dokumentacja płac i potrąceń z płacB5W tym zajęcia komornicze kont pracowniczych, zaświadczenia Rp-7, pomocnicze akta wynagrodzeniowe pracowników (m. in. zgody do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia, wnioski o obniżenie progu podatkowego i zwiększenie kosztu uzyskania przychodu).
3121Listy płacB50
3122Karty zasiłkowe i wynagrodzeńB50
3123Zwolnienia lekarskieB5
3124Deklaracje podatkowe podatku dochodowegoB5
3125Rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczneB50
3126Dokumentacja bezosobowego funduszu płac ze składkami na ubezpieczenie społeczneB50
3127Dokumentacja bezosobowego funduszu płac bez składek na ubezpieczenie społeczneB10
3128Dokumentacja bezosobowego funduszu płac środków europejskichBE10
32OBSŁUGA I REALIZACJA FUNDUSZY UNIJNYCHZ wyjątkiem dokumentacji ujętej w klasie 8, okres przechowywania liczy się od momentu ostatecznego rozliczenia projektu lub programu. Chyba, że odrębne przepisy wymagają dłuższego okresu przechowywania dokumentacji, dotyczy to m.in. dowodów księgowych związanych z realizowanymi projektami unijnymi, pomocą de minimis majątku.
320Dowody księgoweBE10
321Dokumentacja księgowaBE10Dziennik, zapisy na kontach, zestawienia obrotów i sald.
33INWENTARYZACJA
330Wycena, przecena i amortyzacjaB10
331Spisy i protokoły inwentaryzacyjne, sprawozdania z przebiegu inwentaryzacji i różnice inwentaryzacyjneB5W tym komisje inwentaryzacyjne.
332Zestawienie zbiorcze wyników powszechnej inwentaryzacjiBE10
34DYSCYPLINA FINANSOWA
340Interwencje Głównego KsięgowegoA
341Sprawy dotyczące nadzoru finansowegoBE5m. in. powoływanie biegłych księgowych, listy biegłych.
342Naruszenie przepisów w zakresie dyscypliny finansów publicznychBE10m. in. wyjaśnienia, opinie, stanowiska. Posiedzenia Komisji Dyscyplinarnej klasyfikuje się przy 002.
35PLANOWANIE I REALIZACJA BUDŻETU
350Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące zagadnień z zakresu planowania i realizacji budżetuA
351Projektowanie budżetu państwa
3510Plany dochodów i wydatków budżetowych oraz układ wykonawczy budżetuBE5
3511Plany dochodów i wydatków dla jednostek podległych MinisterstwuBE5
3512Plany i podział środków budżetowych na poszczególne zadania realizowane przez Ministerstwo oraz przez jednostki podległe MinisterstwuBE5
3513Plany i podział środków rezerw celowych budżetu państwaBE5
3514Roczne plany finansowania, analizy i realizacja budżetuA
352Realizacja budżetu
3520Sprawozdania okresowe z wykonania budżetuB10Jeżeli sprawozdania cząstkowe w danym roku są zgodne co do zakresu i rodzaju danych ze sprawozdaniami o większym zakresie czasowym, to można akta spraw w zakresie sprawozdawczości cząstkowej zakwalifikować do kategorii B5.
3521Sprawozdania roczne i analizy z wykonania budżetuA
3522Sprawozdawczość finansowa (roczna)A
3523Sprawozdania okresowe z wykonania budżetu środków europejskichBE10
353Dotowanie jednostek samorządu terytorialnego i innych podmiotów
3530Dotowanie jednostek samorządu terytorialnegoB5
3531Dotowanie publicznych przedszkoli, szkół i placówek, prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnegoB5W tym dotowanie innych form wychowania przedszkolnego.
3532Dotowanie niepublicznych przedszkoli, szkół i placówek, prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnegoB5W tym dotowanie innych form wychowania przedszkolnego.
354Finansowanie i kredytowanie
3540Finansowanie działalnościB5
3541Finansowanie inwestycjiBE5
3542Finansowanie remontówB5
3543Współpraca z bankami finansującymi i kredytującymiB5
3544Obsługa finansowa funduszy ze środków zagranicznych, w tym UEB*)*) Czas przechowywania wynika z odrębnych regulacji i umów, w innym przypadku wynosi co najmniej 5 lat.
3545Gospodarka pozabudżetowaB5
355Egzekucja i windykacjaB10
356Subwencjonowanie jednostek samorządu terytorialnegoBE10
4KSZTAŁCENIE I WYCHOWANIE
40ORGANIZACJA KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA
400Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące organizacji kształcenia i wychowaniaA
401Organizacja kształcenia i wychowania w przedszkolach, szkołach oraz placówkach systemu oświaty
4010Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnegoBE5Klasa obejmuje sprawy dotyczące odpowiedzi na zapytania kuratorów oświaty, osób indywidualnych.
4011Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie podstawy programowej kształcenia w zawodachBE5
4012Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie programów nauczania i wychowaniaBE5Programy nauczania i wychowania przed 2009 r. były dopuszczane do użytku w szkole przez Ministra (kat. A). Od 2009 r. programy dopuszczane są do użytku w szkole przez dyrektora.
4013Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie ramowych planów nauczaniaBE5
4014Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolach, szkołach, placówkach, w tym poradnictwo edukacyjno-zawodoweAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa. Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz poradnictwa edukacyjno-zawodowego
4015Programy wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieżyA
4016Ramowe statuty przedszkoli, szkół, placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego i ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowegoB5
4017Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie przebiegu nauczania oraz działalności wychowawczej i opiekuńczejBE5
4018Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie świadectw, dyplomów i innych formularzy i druków szkolnychBE5Obejmuje również legalizację.
4019Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniówBE5Klasa obejmuje sprawy dotyczące odpowiedzi na zapytania kuratorów oświaty, osób indywidualnych. Brak sprawozdań, analiz i innej dokumentacji, którą można byłoby zakwalifikować do kat. A.
402Sieć szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego i ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego
4020Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie zasad tworzenia, przekształcania i likwidowania przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnychBE5
4021Decyzje i postanowienia wydawane przez Ministra w postępowaniu administracyjnym w zakresie zasad tworzenia, przekształcania i likwidowania przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnychA
4022Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie funkcjonowania szkół prowadzących kształcenie zawodowe dla młodzieżyBE5
4023Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie funkcjonowania szkół dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego i ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowegoBE5
4024Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie funkcjonowania przedszkoli i szkół podstawowych, w tym szkoły podstawowe z oddziałami międzynarodowymiBE5
4025Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie funkcjonowania gimnazjów dla dzieci i młodzieży, w tym gimnazja dwujęzyczne oraz gimnazja z oddziałami międzynarodowymiBE5
4026Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie funkcjonowania liceów ogólnokształcących dla młodzieży, w tym licea dwujęzyczne oraz licea z oddziałami międzynarodowymiBE5
4027Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie funkcjonowania niepublicznych placówek i szkół, w tym szkoły dwujęzyczne oraz szkoły z oddziałami międzynarodowymiBE5
4028Działalność innowacyjna i eksperymentalna szkółA
403Działalność szkół i placówekW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa.
4030Wyjaśnienia, stanowiska i opinie w zakresie przyjmowania uczniów do szkół i placówekBE5
4031Wyjaśnienia, stanowiska i opinie w zakresie realizacji obowiązku szkolnego i naukiBE5
4032Wyjaśnienia, stanowiska i opinie w zakresie organizacji roku szkolnegoBE5
4033Wyjaśnienia, stanowiska i opinie w zakresie organizacji kształcenia w przedszkolach i szkołach zorganizowanych w podmiotach leczniczych i w jednostkach pomocy społecznejBE5
4034Wyjaśnienia, stanowiska i opinie w zakresie organizacji indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidualnego nauczaniaBE5
4035Warunki i organizacja kształcenia specjalnegoAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa. Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie warunków i organizacji kształcenia specjalnego należy zakwalifikować do kategorii BE5.
4036Wczesne wspomaganie rozwoju dzieciAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa. Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci należy zakwalifikować do kategorii BE5.
4037Organizacja zajęć rewalidacyjno-wychowawczychAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa. Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie organizacji zajęć rewalidacyjno- wychowawczych należy zakwalifikować do kategorii BE5.
404Egzaminy
4040Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie standardów wymagań egzaminacyjnych i przeprowadzania egzaminówBE5
4041Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnegoBE5
4042Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie organizacji i przeprowadzania matury międzynarodowej IBBE5
4043Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie organizacji i przeprowadzania egzaminu gimnazjalnegoBE5
4044Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie organizacji i przeprowadzania sprawdzianu po szóstej klasie szkoły podstawowejBE5
4045Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie organizacji i przeprowadzania egzaminu zawodowegoBE5
4046Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie organizacji i przeprowadzania egzaminów eksternistycznychBE5
4047Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie organizacji i przeprowadzania egzaminów przez izby i cechy rzemieślniczeBE5
405Wspieranie młodzieży uzdolnionej
4050Stypendia Ministra Edukacji NarodowejA
4051Stypendia Prezesa Rady MinistrówBE10
4052Stypendia za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe przyznawane przez osoby fizyczne i osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnegoB5
4053Pomoc materialna o charakterze motywacyjnym, w tym regionalne, lokalne programy tworzone przez jednostki samorządu terytorialnego oraz stypendia za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnegoB5
4054Olimpiady, konkursy i turnieje organizowane przez MinisterstwoABez konieczności zachowywania prac uczestników i laureatów olimpiad, konkursów i turniejów. Konkursy, olimpiady promocyjno- popularyzacyjne podejmowane przez Ministerstwo należy zaklasyfikować pod nr 063.
4055Olimpiady, konkursy i turnieje organizowane przez inne podmioty nadzorowane przez MinisterstwoB10
4056Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie organizacji pracy z uczniem zdolnymBE5
406Strategia edukacyjna i badania w obszarze edukacji i młodzieży
4060Strategia edukacyjnaA
4061Koordynowanie wdrażania zintegrowanego systemu kwalifikacjiA
4062Badania krajowe w obszarze edukacji i młodzieżyA
4063Realizacja zadań związanych z budową i rozwojem społeczeństwa informacyjnego w obszarze edukacjiASprawozdania, raporty, stanowiska, wytyczne i rekomendacje Ministerstwa.
407Kształcenie w ramach wyodrębnionych zajęć
4070Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie zajęć edukacyjnych wychowania fizycznegoBE5
4071Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie wychowania do życia w rodzinieBE5
4072Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie nauczania religii i etykiBE5
4073Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie wychowania dla bezpieczeństwa i wymogów komunikacyjnychBE5
4074Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie nauczania języków obcychBE5
408Środki dydaktyczne
4080Podręczniki do kształcenia ogólnegoAWnioski o dopuszczenie, opinie, decyzje o dopuszczeniu, korespondencja z wydawcami, rzeczoznawcami oraz innymi podmiotami, informacje dla kierownictwa MEN, ostateczne wersje podręczników, wraz z podręcznikami niezatwierdzonymi oraz korespondencja w tym zakresie. Sprawy dotyczące opracowania i wydania podręczników lub ich części w wyniku zlecenia przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania uwzględnia klasa 4088.
4081Podręczniki do kształcenia zawodowegoAWnioski o dopuszczenie, opinie, decyzje o dopuszczeniu, korespondencja z wydawcami, rzeczoznawcami oraz innymi podmiotami, informacje dla kierownictwa MEN, ostateczne wersje podręczników, wraz z podręcznikami niezatwierdzonymi oraz korespondencja w tym zakresie.
4082Podręczniki dla uczniów niepełnosprawnychAWnioski o dopuszczenie, opinie, decyzje o dopuszczeniu, korespondencja z wydawcami, rzeczoznawcami oraz innymi podmiotami, informacje dla kierownictwa MEN, ostateczne wersje podręczników, wraz z podręcznikami niezatwierdzonymi oraz korespondencja w tym zakresie.
4083Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie podręczników szkolnychBE5
4084Dotacje przedmiotowe do podręczników szkolnychB5
4085Rejestr rzeczoznawcy podręczników szkolnychA
4086Szkolna infrastruktura informatyczna oraz oprogramowanie dla szkół i placówekB5Konsultacje, wyjaśnienia w zakresie wykorzystania urządzeń komputerowych i oprogramowania w szkołach i placówkach.
4087Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie funkcjonowania bibliotek szkolnychBE5
4088Opracowanie i wydanie podręczników lub ich części w wyniku zlecenia przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowaniaA
4089Dystrybucja podręcznikówB5Wyjaśnienia, opinie, korespondencja dotycząca spraw organizacyjnych.
409Nadzór pedagogiczny
4090System nadzoru pedagogicznegoA
4091Organizacja Kuratoriów OświatyA
4092Sprawność i efektywność nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez kuratorów oświatyA
4093Nadzór pedagogiczny nad szkołami, zespołami szkół oraz szkolnymi punktami konsultacyjnymi poza granicami RPA
4094Nadzór pedagogiczny nad publicznymi placówkami doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowymA
41ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO W FORMACH POZALEKCYJNYCH I POZASZKOLNYCH
410Własne akty prawne i procedury dotyczące organizacji czasu wolnego w formach pozalekcyjnych i pozaszkolnychA
411Nadzór nad działalnością placówek zapewniających opiekę i wychowanie w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkaniaABursy i domy wczasów dziecięcych.
412Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie działalności placówek zapewniających opiekę i wychowanie w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkaniaBE5
413Wychowanie pozaszkolne- rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży w placówkach oświatowo-wychowawczych oraz ruch artystyczny w szkołach i prezentacja szkolnej twórczości dzieci i młodzieżyAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa.
414Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie wychowania pozaszkolnegoBE5
415Wypoczynek dzieci i młodzieżyAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa.
416Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieżyBE5
417Turystyka i krajoznawstwo dzieci i młodzieżyAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa.
418Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie turystyka i krajoznawstwa dzieci i młodzieżyBE5
419Pomoc materialna i pozamaterialna dla uczniówB5
42KSZTAŁCENIE ZAWODOWE I USTAWICZNE
420Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące kształcenia zawodowego i ustawicznegoA
421Kształcenie zawodowe
4210Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie praktycznej nauki zawoduBE5
4211Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie klasyfikacji zawodówBE5
4212Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie przygotowania zawodowego młodocianych pracownikówBE5
4213Dostosowanie kształcenia do rynku pracy, w tym realizacja programów rządowychA
4214Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie dostosowania kształcenia do rynku pracyBE5
4215Analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa w zakresie kształcenia zawodowegoA
422Kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych
4220Akredytacja placówek prowadzących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnychA
4221Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie prowadzenia kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnychBE5
43ORGANY SZKOŁY
430Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie działania organów szkołyBE5
431Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie działania społecznych organów szkołyBE5
44MNIEJSZOŚCI NARODOWE I ETNICZNE
440Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące mniejszości narodowych i etnicznychA
441Podręczniki dla uczniów deklarujących przynależność do mniejszości narodowych i etnicznychAWnioski o dopuszczenie, opinie, decyzje o dopuszczeniu, korespondencja z wydawcami, recenzentami oraz innymi podmiotami, informacje dla kierownictwa MEN, ostateczne wersje podręczników wraz z podręcznikami niezatwierdzonymi oraz korespondencję w tym zakresie.
442Organizacja nauczania dla uczniów deklarujących przynależności do mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnymA
45MŁODZIEŻ
450Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące młodzieżyA
451Koordynacja współpracy z organizacjami młodzieżowymi oraz Polską Radą Organizacji MłodzieżowychBE5Wnioski, sprawozdania, protokoły.
452Współdziałanie z resortami w zakresie programów na rzecz młodzieży w ramach edukacjiBE5Wnioski, sprawozdania, protokoły.
46ARBITRZY EGZAMINACYJNI
460Rozpatrywanie wniosków o wpis na listę arbitrówBE5
461Lista arbitrów w zakresie egzaminu maturalnego do rozpatrywania odwołańA
462Lista arbitrów w zakresie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie do rozpatrywania odwołańA
47KSZTAŁCENIE I WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ
470Współpraca z Unią Europejską
4700Nawiązywanie kontaktów i współpraca z organami, instytucjami i agencjami Unii EuropejskiejAInstrukcje, sprawozdania, stanowiska Rządu, raporty, plany pracy, opinie.
4701Programy edukacyjne i młodzieżowe UEASprawy dotyczące unijnych programów współpracy, w tym plany pracy, funkcjonowanie komitetów tych programów, wnioski, spotkania, instrukcje, interpretacje, opinie.
4702Realizacja zadań związanych z funkcjonowaniem szkół europejskichASprawozdania, instrukcje, opinie.
4703Nawiązywanie kontaktów i określanie zakresu współpracy w obszarze Unia Europejska- Państwa TrzecieAInstrukcje, sprawozdania, stanowiska, plany pracy, opinie.
4704Notyfikowanie Komisji Europejskiej transpozycji dyrektyw wspólnotowych w zakresie właściwości MinistraA
4705Koordynowanie systemu notyfikacji norm i przepisów technicznych w zakresie właściwości MinistraA
471Udział Polski w międzynarodowych programach i badaniachAm. in. organizacja badań, pozyskiwanie wykonawców oraz nadzór nad realizacją badań, upowszechnianie wyników badań
472Współpraca Ministerstwa z poszczególnymi krajami w zakresie oświaty polonijnej i polskiej za granicą
4720Kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicąAPlany działalności, sprawozdania, protokoły, raporty, opinie, powierzanie stanowiska dyrektora, oceny pracy, konkursy na stanowisko dyrektora.
4721Wspomaganie nauczania języka polskiego i innych przedmiotów nauczanych w języku polskim wśród Polonii i Polaków za granicąBE5Wnioski o skierowanie nauczycieli, zaopatrzenie w podręczniki, konkursy na realizację zadań publicznych.
4722Organizowanie kursów języka polskiego i kursów adaptacyjnych dla repatriantówASprawozdania, plany kursów.
473Kształcenie obywateli polskich za granicą i cudzoziemców w PolsceB10
474Uznawanie świadectw i dyplomów i kwalifikacji zawodowych uzyskanych za granicą
4740Uznawanie świadectw i dyplomów uzyskanych za granicąB50W tym decyzje i postanowienia Ministra.
4741Uznawanie kwalifikacji zawodowych uzyskanych za granicąB50W tym decyzje i postanowienia Ministra.
4742Informowanie i monitorowanie w zakresie uznawania świadectw, dyplomów i kwalifikacji zawodowychB5
5PROFILAKTYKA SPOŁECZNA I ZDROWOTNA
50PROFILAKTYKA SPOŁECZNA
500Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące profilaktyki społecznejA
501Działania i programy z zakresu bezpieczeństwa i profilaktyki zachowań problemowych dzieci i młodzieży
5010Programy rządowe z zakresu bezpieczeństwa i profilaktyki zachowań problemowych dzieci i młodzieżyA
5011Zadania ministra do spraw oświaty i wychowania w programach rządowych, krajowych z zakresu bezpieczeństwa, zdrowia, przeciwdziałania przemocy w rodzinieA
5012Zapobieganie i przeciwdziałanie zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym, w tym agresji, przemocy rówieśniczejBE5
5013Współdziałanie z resortami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieżyAW tym także z organizacjami pozarządowymi, uczelniami i organizacjami dziecięcymi.
5014Wspieranie działalności młodzieżowych ośrodków, socjoterapii i młodzieżowych ośrodków wychowawczychAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa.
5015Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie wspierania działalności młodzieżowych ośrodków, socjoterapii i młodzieżowych ośrodków wychowawczychBE5
51PROFILAKTYKA ZDROWOTNA
510Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące profilaktyki zdrowotnejA
511Edukacja prozdrowotna i promocja zdrowia w szkoleAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa. Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia w szkole.
512Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zapobieganie kryzysom psychicznymAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa. Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, zapobiegania kryzysom psychicznym.
513Profilaktyczna opieka zdrowotna i promocja zdrowia w środowisku nauczania i wychowania oraz współdziałanie z innymi resortami w zakresie.AW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa. Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej i promocji zdrowia w środowisku nauczania i wychowania oraz współdziałania z innymi resortami w tym zakresie.
514Prawidłowe odżywianie, zapobieganie nadwadze i otyłości oraz zaburzeniom w odżywianiuAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa. Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie prawidłowego odżywiania, zapobiegania nadwadze i otyłości oraz zaburzeniom w odżywianiu.
515Wspieranie działalności poradni psychologiczno- pedagogicznychAW tym analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa. Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie wspierania działalności poradni psychologiczno- pedagogicznych.
6NAUCZYCIELE
60PRAGMATYKA ZAWODOWA NAUCZYCIELI
600Płace nauczycieli
6000Własne akty prawne i procedury dotyczące płac nauczycieliA
6001Stanowiska Ministerstwa w sprawie wynagradzania nauczycieliB5
6002Potrzeby i plany w zakresie zatrudniania nauczycieliA
6003Inne świadczenia ze stosunku pracy, w tym socjalne, dla nauczycieliB5
6004Analizy, zbiorcze opracowania i raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieliA
601Awans zawodowy nauczycieli
6010Własne akty prawne i procedury dotyczące awansu zawodowego nauczycieliA
6011Postępowanie kwalifikacyjne i egzaminacyjne dla nauczycieliB50
6012Decyzje Ministra wynikające z odwołań nauczycieliB50
6013Eksperci wchodzący w skład komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowyB50W tym wnioski, decyzje, korespondencja merytoryczna.
6014Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie awansu zawodowego nauczycieliBE5
6015Analizy, zbiorcze opracowania i raporty notatki dla kierownictwa MinisterstwaA
6016Nadawanie tytułów i odznaczeń honorowych dla nauczycieli przez MinistraAm. in. tytuł Honorowego Profesora Oświaty
602Stosunki służbowe nauczycieli
6020Własne akty prawne i procedury dotyczące stosunków służbowych nauczycieliA
6021Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w sprawie nawiązywania, zmiany i rozwiązywania stosunku pracy z nauczycielamiBE5
6022Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie urlopów nauczycieliBE5
6023Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie oceny pracy nauczycieliBE5
6024Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie stanowisk kierowniczych w szkołach i placówkach oświatowychBE5
6025Wyjaśnienia, stanowiska, opinie w zakresie uzyskiwania przez nauczycieli prawa do emerytur, rent i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnychBE5
6026Wyjaśnienia, interpretacje, opinie w zakresie postępowania dyscyplinarnego dla nauczycieliBE5
61KSZTAŁCENIE I DOSKONALENIE NAUCZYCIELI
610Kształcenie nauczycieli
6100Własne akty prawne i procedury dotyczące kształcenia oraz kwalifikacji nauczycieliA
6101Tworzenie, przekształcanie i likwidowanie zakładów kształcenia nauczycieliA
6102Wyjaśnienia, stanowiska, opinie dotyczące kwalifikacji wymaganych od nauczycieliB10
6103Poświadczanie kwalifikacji nauczycieli celem ich uznania poza granicami RPBE10
6104Zgody Ministra na organizowanie kursów kwalifikacyjnychBE10
6105Kształcenie nauczycieli w zakładach kształcenia nauczycieliAm. in. analizy, zbiorcze opracowania, raporty, notatki dla kierownictwa Ministerstwa
6106Nadzór pedagogiczny Ministra nad zakładami kształcenia nauczycieliBE10m. in. oceny pracy dyrektorów, wyrażanie zgody na powierzenie stanowiska dyrektora, udział w pracach komisji awansowych
611Doskonalenie nauczycieli
6110Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, własne akty prawne i procedury dotyczące doskonalenia nauczycieliA
6111Akredytacja placówek doskonalenia nauczycieliA
6112Organizacja systemu doskonalenia zawodowego nauczycieliBE10tj. sieć placówek, doskonalenie placówek o zasięgu krajowym, monitorowanie ich działalności, sprawy bieżące, zapytania z zewnątrz
6113Finansowanie systemu doskonalenia nauczycieliB10
612Określanie zasad organizacji i działalności bibliotek pedagogicznychA
7SYSTEM INFORMACJI OŚWIATOWEJ
70WYJAŚNIENIA, INTERPRETACJE, OPINIE, WŁASNE AKTY PRAWNE I PROCEDURY DOTYCZĄCE SYSTEMU INFORMACJI OŚWIATOWEJA
71FUNKCJONOWANIE SYSTEMU INFORMACJI OŚWIATOWEJA
72PRZETWARZANIE DANYCH SYSTEMU INFORMACJI OŚWIATOWEJB2Udostępnianie danych, zestawienia, analizy.
8DZIAŁANIE INSTYTUCJI POŚREDNICZĄCEJ DLA PROGRAMÓW OPERACYJNYCH
80WYJAŚNIENIA, INTERPRETACJE, OPINIE DOTYCZĄCE REALIZACJI PROGRAMÓW OPERACYJNYCHBE10
81REALIZACJA PROGRAMÓW OPERACYJNYCH
810Planowanie i programowanie oraz ewaluacja działańBE10Dotyczy planów działań, dokumentów programowych stanowiących podstawę do udzielania dalszego wsparcia.
811Kontraktowanie i procedura odwoławcza w ramach programów operacyjnychBE10Dotyczy projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych.
812Obsługa projektówBE10Dotyczy projektów systemowych/pozakonkursowych oraz konkursowych i obejmuje działania związane z kompleksową obsługą finansową i merytoryczną projektów; w przypadku decyzji, postanowień administracyjnych kategoria A.
813Deklaracje i poświadczanie wydatkówBE10
814Sprawozdawczość i monitoring działańBE10Dotyczy programów, projektów, w tym obsługi funkcjonowania systemów informatycznych, wspierających procesy związane z wdrażaniem funduszy strukturalnych.
815Kontrole realizacji projektówBE*)*) Czas przechowywania wynika z odrębnych przepisów: w innym przypadku BE10.
816Wsparcie instytucji z Pomocy TechnicznejBE10
817Koordynacja krajowych i regionalnych programów operacyjnychBE10Dotyczy współpracy z instytucjami zarządzającymi regionalnymi programami operacyjnymi, w tym komplementarności działań edukacyjnych na poziomie regionalnym i krajowym.
1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 1903).