Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

Dzienniki resortowe

NFZ.2020.94

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 lipca 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 94/2020/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 1 lipca 2020 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 182/2019/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 grudnia 2019 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, zmienionym zarządzeniem Nr 25/2020/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 lutego 2020 r., wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 11 w ust. 1 po pkt 2 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3) dotyczących skierowania do poradni specjalistycznej w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), na badania w ramach zakresu ASDK lub do szpitala w ramach leczenia szpitalnego będącego podstawą wpisania na listę oczekujących lub do harmonogramu przyjęć, wystawionego w postaci:

a) elektronicznej, zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej, wydanego na podstawie art. 59aa ust. 2 ustawy o świadczeniach - poprzez wykazanie produktu o kodzie 5.01.28.0000004 (SE wydanie e-skierowania/ e-skierowań podczas porady) oraz identyfikatora/ identyfikatorów tych e-skierowań zgodnie z regułami określonymi w jednolitym pliku sprawozdawczym świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (I fazy) w elemencie: "nfz:wystawiony-dok",

b) papierowej - poprzez wykazanie produktu o kodzie 5.01.28.0000005 (SP wydanie skierowania/ skierowań papierowych podczas porady).";

2)
w § 12 po ust. 26 dodaje się ust. 27 i 28 w brzmieniu:

"27. W przypadku udzielania świadczeń w poradniach specjalistycznych oraz ASDK określonych w katalogach:

a) ambulatoryjnych grup świadczeń specjalistycznych, stanowiącym załącznik nr 5a do zarządzenia, z wyłączeniem świadczenia oznaczonego: kodem W02 oraz kodem rozpoczynającym się PPW i PZ,

b) specjalistycznych świadczeń odrębnych, stanowiącym załącznik nr 5b do zarządzenia, z wyłączeniem świadczeń rozliczanych na podstawie faktury zakupu,

c) diagnostycznych pakietów specjalistycznych, stanowiącym załącznik nr 5e do zarządzenia,

d) zakresów ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych (ASDK), stanowiącym załącznik nr 1 część b do zarządzenia

- wartość rozliczanego świadczenia ulega skorygowaniu z zastosowaniem współczynnika określonego w załączniku nr 8 do zarządzenia, pod warunkiem spełnienia warunków premiowania przyjmowania lub wystawiania e-skierowań określonych w tym załączniku.

28. Przepis ust. 27 stosuje się do świadczeń udzielanych poza systemem podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.";

3)
dodaje się załącznik nr 8 do zarządzenia w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  3. 
1. 
Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 2.
§  4. 
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 1 lipca 2020 r.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie zmieniające zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn zm.).

Zmiany przepisów, wprowadzone niniejszym zarządzeniem (wdrożone zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia) polegają na zwiększeniu poziomu finansowania określonych świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) w sytuacji zwiększenia obsługi e-skierowań w miejsce dotychczasowych skierowań wystawianych w formie papierowej. Rozwiązania te mają na celu przyśpieszenie wdrażania przez świadczeniodawców rozwiązań informatycznych przy organizacji pracy w ramach systemu opieki zdrowotnej.

Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2020 r.

Szacowane skutki finansowe modyfikacji wdrożonych w niniejszym zarządzeniu nie są możliwe do oszacowania.

Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2016 r. poz. 1146, z późn. zm.), został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych. W ramach tych konsultacji opinię wyraziło 6 podmiotów nie zgłaszając uwag do projektu zarządzenia.

ZAŁĄCZNIK

Załącznik Nr 8
I. PRZYJMOWANIE PACJENTÓW NA PODSTAWIE E - SKIEROWANIA
l.p.Rejestracja pacjentów na AOS/ ASDK na podstawie e-skierowania - progi uprawniające do współczynnika korygującegoOkres stosowania systemu rejestracji

e-skierowań - miesiąc

Współczynnik korygującyUwagi - warunki wyliczania współczynnikaUwagi - rozliczanie świadczeń:
1.2.3.4.5.6.
1.10% i powyżejVII-IX1,0%1. Współczynnik, o którym mowa w kol. 2. stanowi: stosunek liczby e-skierowań do poradni specjalistycznych AOS albo pracowni ASDK w ramach danego miejsca udzielania świadczeń, zarejestrowanych w danym okresie sprawozdawczym, do średniej miesięcznej liczby odpowiednio porad specjalistycznych albo badań ASDK w ramach danego miejsca udzielania świadczeń za okres marzec 2019 r. - luty 2020 r. (z uwzględnieniem czasu realizacji obowiązującej umowy).

2. Przy wyliczaniu współczynnika nie uwzględnia się danych dotyczących realizacji świadczeń w zakresach: położnictwa i ginekologii, ginekologii dla dziewcząt oraz onkologii, onkologii i hematologii dziecięcej, leczenia AIDS, udzielanych ustawowo bez skierowania. 3. Przy wyliczaniu współczynnika nie uwzględnia się danych dotyczących realizacji świadczeń ambulatoryjnej opieki ze wskazań nagłych (AON). 4. E-skierowanie o danym identyfikatorze uwzględniane jest jeden raz do wyliczenia współczynnika.

1. W przypadku kiedy świadczeniodawca spełnia warunki uzyskania współczynników za przyjmowanie i wydawanie e-skierowań, to premia za przyjęcie e-skierowania liczona jest od obecnej (wyjściowej)wyceny za poradę.

2. Przy rozliczaniu świadczeń, współczynniki korygujące za przyjmowanie pacjentów na podstawie e-skierowania stosuje się do ogólnej liczby porad albo badań ASDK, z wyłączeniem świadczeń w zakresach: położnictwa i ginekologii, ginekologii dla dziewcząt, onkologii, onkologii i hematologii dziecięcej, leczenia AIDS oraz świadczeń ambulatoryjnej opieki ze wskazań nagłych (AON) z zastrzeżeniem przepisów § 12 ust. 27 zarządzenia.

2.15% i powyżejVII-IX1,5%
3.20% i powyżejVII-IX2,0%
4.30% i powyżejX-XII0,5%
5.50% i powyżejX-XII1,0%
II. WYSTAWIANIE E-SKIEROWAŃ DO PORADNI AOS, PRACOWNI ASDK i NA LECZENIE SZPITALNE
l.p.Wystawianie e-skierowań do poradni AOS, pracowni ASDK, i na leczenie szpitalne - progi uprawniające do współczynnika korygującegoOkres stosowania systemu wydawania

e-skierowań - miesiąc

Współczynnik korygującyUwagi - warunki wyliczania współczynnikaUwagi - rozliczanie świadczeń:
1.2.3.4.5.6.
1.10% i powyżejmiesiąc rozliczany3,0%1. Współczynnik, o którym mowa w kol. 2. stanowi: stosunek liczby porad, w trakcie których wystawiono e-skierowanie w ramach danego zakresu świadczeń i miejsca udzielania świadczeń w danym miesiącu, do liczby wszystkich porad, w trakcie których wystawiono skierowania w tym samym okresie sprawozdawczym (suma wystawionych e-skierowań i skierowań w postaci papierowej) w ramach danego zakresu świadczeń i miejsca udzielania świadczeń.

2. Przy wyliczaniu współczynnika korygującego uwzględnia się tylko i wyłącznie wystawianie e-skierowań i skierowań w postaci papierowej) do poradni AOS, pracowni ASDK i na leczenie szpitalne.

1.W przypadku kiedy świadczeniodawca spełnia warunki uzyskania współczynników za przyjmowanie i wydawanie e-skierowań, to premia za wydawanie e- skierowań liczona jest od obecnej (wyjściowej)wyceny za poradę.

2. Przy rozliczaniu świadczeń, współczynniki korygujące za wydawanie e-skierowań stosuje się wyłącznie do porad specjalistycznych (wymienionych w załączniku nr 5a, 5b oraz 5e do zarządzenia z zastrzeżeniem przepisów § 12 ust.27 zarządzenia), na których wydano e-skierowanie.

2.20% i powyżejmiesiąc rozliczany4,0%
3.30% i powyżejmiesiąc rozliczany5,0%