Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

Dzienniki resortowe

NFZ.2017.131

Akt jednorazowy
Wersja od: 22 grudnia 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 131/2017/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 22 grudnia 2017 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25, art. 146 ust. 1 oraz art. 159 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, 2110 i 2217), w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. poz. 1860) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 125/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", zmienionym zarządzeniem Nr 32/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 maja 2017 r., zarządzeniem Nr 60/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 26 lipca 2017 r. oraz zarządzeniem Nr 91/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 27 września 2017 r. wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku Nr 1b do zarządzenia w brzmieniu określonym w załączniku Nr 4 do zarządzenia nr 60/2017/DSOZ po lp. 27 dodaje się lp. 28 w brzmieniu:

"

285.10.00.0000150Podanie immunoglobuliny anty RhD pacjentce RhD-ujemnej1- konieczność udokumentowania zakupu fakturą/rachunkiem (w przypadku wykorzystania produktu leczniczego dystrybuowanego przez RCKiK nie podlega rozliczeniu), - wymagane wskazanie procedury wg ICD-9 99.111z odpowiednim ryczałtem KOC II/III wymienionym w zał. 1a

";

2)
w załączniku Nr 1c do zarządzenia w brzmieniu określonym w załączniku Nr 6 do zarządzenia nr 60/2017/DSOZ w lp. 6 w kolumnie 6 wyrażenie: "- możliwość rozliczenia maksymalnie 9 produktów w ciągu całej opieki DOK." otrzymuje brzmienie:

" możliwość rozliczenia maksymalnie 3 produktów w ciągu całej opieki DOK."

§  2. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  3. 
1. 
Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 2.
§  4. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania.

Uzasadnienie

Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, 2110 i 2217), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach".

Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem, zmieniającym zarządzenie 125/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", polegają na wprowadzeniu produktu - podanie immunoglobuliny anty RhD pacjentce RhD-ujemnej w ramach świadczenia Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży na II lub III poziomie opieki perinatalnej (KOC II/III) oraz sprostowaniu oczywistej omyłki pisarskiej w zakresie maksymalnej dopuszczalnej liczby możliwej do rozliczenia świadczenia dotyczącego rocznej oceny w DOK dedykowanego dla dzieci do 3 r. ż.

Konieczność wprowadzenia modyfikacji w zakresie dodania nowego świadczenia ma na celu dostosowanie przepisów zarządzenia do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1565) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 września 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. poz. 1766) wprowadzających nowe świadczenie gwarantowane. Przedmiotowa modyfikacja zarządzenia jest spójna z analogiczną modyfikacją zarządzenia określającego realizację świadczeń Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży KOC I oraz zarządzenia dotyczącego realizacji świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne i gwarantuje realizację pełnego schematu opieki nad kobietą w ciąży.

Wprowadzone modyfikacje w zarządzeniu mają charakter porządkowy oraz ujednolicający sposób rozliczania analogicznych świadczeń realizowanych w ramach obowiązujących już zarządzeń Prezesa NFZ w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie oraz w rodzaju leczenie szpitalne.

Skutek finansowy wynikający z wprowadzenia nowego produktu "Podanie immunoglobuliny anty RhD pacjentce RhD-ujemnej" szacuje się na 1,4 mln PLN rocznie, przyjmując, że liczba pacjentek objętych koordynowaną opieką nad kobietą w ciąży na II lub III poziomie opieki perinatalnej (KOC II/III) nie ulegnie znaczącej zmianie.

Nazwa projektu

Zarządzenie Prezesa NFZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"

Kontakt do opiekuna merytorycznego projektu

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Data sporządzenia

22.12.2017 r.

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Wprowadzenie produktu – podanie immunoglobuliny anty RhD pacjentce RhD-ujemnej oraz sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej w zakresie maksymalnej dopuszczalnej liczby możliwej do rozliczenia świadczenia dotyczącego rocznej oceny w DOK dedykowanego dla dzieci do 3 r. ż.
2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem, zmieniającym zarządzenie 125/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", polegają na wprowadzeniu produktu – podanie immunoglobuliny anty RhD pacjentce RhD-ujemnej w ramach świadczenia Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży na II lub III poziomie opieki perinatalnej (KOC II/III) oraz sprostowaniu oczywistej omyłki pisarskiej w zakresie maksymalnej dopuszczalnej liczby możliwej do rozliczenia świadczenia dotyczącego rocznej oceny w DOK dedykowanego dla dzieci do 3 r. ż.

Konieczność wprowadzenia modyfikacji w zakresie dodania nowego świadczenia ma na celu dostosowanie przepisów zarządzenia do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1565) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 września 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz.U. poz. 1766) wprowadzających nowe świadczenie gwarantowane. Przedmiotowa modyfikacja zarządzenia jest spójna z analogiczną modyfikacją zarządzenia określającego realizację świadczeń Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży KOC I oraz zarządzenia dotyczącego realizacji świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne i gwarantuje realizację pełnego schematu opieki nad kobietą w ciąży.

3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
Centrala NFZ i OW NFZImplementacja postanowień zarządzenia do aplikacji informatycznych obsługujących proces zawierania/aneksowania umów oraz proces rozliczeń.
Świadczeniodawcy realizujący świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie - KOCII/III18 (wg stanu na dzień 19.12.2017 r.)Centrala NFZ
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Wprowadzone w zarządzeniu modyfikacje mają jedynie charakter porządkowy oraz ujednolicający sposób rozliczania analogicznych świadczeń realizowanych w ramach obowiązujących już zarządzeniach Prezesa NFZ w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie oraz w rodzaju leczenie szpitalne
5. Skutki finansowe
Skutek finansowy wynikający z wprowadzenia nowego produktu "Podanie immunoglobuliny anty RhD pacjentce RhD-ujemnej" szacuje się na 1,4 mln PLN rocznie, przyjmując, że liczna kobiet z grupą krwi RhD ujemną stanowi 15% populacji oraz, iż liczba pacjentek objętych koordynowaną opieką nad kobietą w ciąży na II lub III poziomie opieki perinatalnej (KOC II/III) (wg stanu na dzień 20.12.2017 r. – stanowi 22914) nie ulegnie znaczącej zmianie.
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Nie dotyczy