Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

Dzienniki resortowe

NFZ.2017.91

Akt jednorazowy
Wersja od: 27 września 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 91/2017/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 27 września 2017 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25, art. 146 ust. 1 oraz art. 159 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.), w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. poz. 1860) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 125/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", zmienionym zarządzeniem Nr 32/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 maja 2017 r. oraz zarządzeniem Nr 60/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 26 lipca 2017 r., wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 9 uchyla się ust. 4;
2)
w załączniku Nr 1b do zarządzenia w brzmieniu określonym w załączniku Nr 4 do zarządzenia nr 60/2017/DSOZ:
a)
w lp. 1 kolumna 5 otrzymuje brzmienie:

"– za każdy dzień żywienia,

– w przypadku żywienia niemowląt - produkt dotyczy niemowląt między 4 a 26 tygodniem życia",

b)
po lp. 1 dodaje się lp. 1a i 1b w brzmieniu:

"

1a5.10.99.0000154Żywienie dojelitowe mlekiem z banku mleka kobiecego lub odciągniętym mlekiem matki184,95za każdy dzień żywienia dojelitowego wcześniaków do ukończenia 4 tygodnia życia wieku korygowanego oraz chorych noworodków, które nie mogą być karmione piersią, do 4 tygodnia życiaz produktami wymienionymi

w zał. 1a

1b5.10.99.0000155Żywienie dojelitowe mlekiem modyfikowanym44,35za każdy dzień żywienia dojelitowego wcześniaków do ukończenia 4 tygodnia życia wieku korygowanego oraz chorych noworodków, które nie mogą być karmione piersią, do 4 tygodnia życia

";

3)
w załączniku nr 4a do zarządzenia w poz. 2.4 uchyla się pkt 14.
§  2. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  3. 
1. 
Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 2.
§  4. 
Przepisy zarządzenia stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 1 listopada 2017 r.
§  5. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania.

Uzasadnienie

Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, ze zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach".

Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem, zmieniającym zarządzenie 125/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", mają charakter porządkowy i polegają na wprowadzeniu dwóch produktów dotyczących żywienia dojelitowego dedykowanych dla wcześniaków do ukończenia 4 tygodnia życia wieku korygowanego oraz chorych noworodków, które nie mogą być karmione piersią, do 4 tygodnia życia.

Konieczność wprowadzenia ww. modyfikacji ma na celu uwzględnienie przepisów obwieszczenia Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 30 grudnia 2016 r. r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, do czego zobowiązują Prezesa NFZ przepisy art. 146 ustawy o świadczeniach, jak i ujednolicenia sposobu finansowania analogicznych świadczeń realizowanych również w ramach umowy w rodzaju leczenia szpitalne (LSz), które zostały dopuszczone do realizacji w ramach rodzaju LSz zarządzeniem nr 57/2017/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 26 lipca 2017 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne.

Stosownie do ww. obwieszczenia uchylono przepisy dotyczące współczynnika o wartości 1,01 stosowanego dotychczas przy rozliczaniu świadczeń neonatologicznych w zakresie KOC II/III, związanych z leczeniem noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości, rozliczanych grupami: N21KOC, N22KOC, N23KOC, N24KOC, N25KOC, przez świadczeniodawców, którzy wykorzystują do żywienia tych noworodków odciągnięte mleko biologicznej matki lub mleko z Banku Mleka Kobiecego.

Modyfikację zarządzenia w zakresie wdrożenia dwóch produktów dotyczących żywienia dojelitowego stosuje się do świadczeń udzielanych od dnia 1 listopada 2017 r. i jest ona spójna z analogiczną modyfikacją zarządzenia określającego realizację świadczeń Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży KOC I.

W związku z tym, iż wprowadzone modyfikacje w zarządzeniu mają charakter porządkowy, ujednolicający sposób rozliczania analogicznych świadczeń realizowanych w ramach obowiązującego już zarządzenia Prezesa NFZ w rodzaju leczenie szpitalne, w którym wdrożono przepisy odnoszące się do nowych taryf AOTMiT, projekt zarządzenia nie podlegał wymogowi dotyczącemu konsultacji wynikającemu z art. 146 ust. 2 ustawy świadczeniach oraz z przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ustawy o świadczeniach.

Wejście w życie niniejszego zarządzenia nie będzie powodowało skutku finansowego.

Nazwa projektu

Zarządzenie Prezesa NFZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"

Kontakt do opiekuna merytorycznego projektu

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Data sporządzenia

25.09.2017

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Zróżnicowanie produktów dotyczących żywienia dojelitowego wcześniaków do ukończenia 4 tygodnia życia wieku korygowanego oraz chorych noworodków, które nie mogą być karmione piersią, do 4 tygodnia życia w ramach realizacji świadczeń Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży.
2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem, zmieniającym zarządzenie 125/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", polegają na wprowadzeniu dwóch produktów dotyczących żywienia dojelitowego dedykowanych dla wcześniaków do ukończenia 4 tygodnia życia wieku korygowanego oraz chorych noworodków, które nie mogą być karmione piersią, do 4 tygodnia życia.

Konieczność wprowadzenia niniejszej modyfikacji zarządzenia wynika z przepisów Obwieszczenia Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 30 grudnia 2016 r. r. w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, do czego zobowiązują Prezesa NFZ przepisy art. 146 znowelizowanej ustawy o świadczeniach, jak i ujednolicenia sposobu finansowania analogicznych świadczeń realizowanych również w ramach umowy w rodzaju leczenia szpitalne (LSz), które zostały dopuszczone do realizacji w ramach rodzaju LSz zarządzeniem nr 73/2017/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 22 sierpnia 2017 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne.

W ślad za powyższym obwieszczeniem uchylono przepisy dotyczące współczynnika o wartości 1,01 stosowanego dotychczas przy rozliczaniu świadczeń neonatologicznych w zakresie KOC II/III, związanych z leczeniem noworodków z grup wysokiego ryzyka, w tym o znacznej niedojrzałości, rozliczanych grupami: N21KOC, N22KOC, N23KOC, N24KOC, N25KOC, przez świadczeniodawców, którzy wykorzystują do żywienia tych noworodków odciągnięte mleko biologicznej matki lub mleko z Banku Mleka Kobiecego. Modyfikację zarządzenia w zakresie wdrożenia dwóch produktów dotyczących żywienia dojelitowego stosuje się do świadczeń udzielanych od dnia 1 listopada 2017 r. i jest ona spójna z analogiczną modyfikacją zarządzenia określającego realizację świadczeń Koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży KOC I

3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
Centrala NFZ i OW NFZImplementacja postanowień zarządzenia do aplikacji informatycznych obsługujących proces zawierania/aneksowania umów oraz proces rozliczeń.
Świadczeniodawcy realizujący świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie - KOCII/III15 (wg stanu na dzień 14.09.2017 r.)Centrala NFZ
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nie podlegał wymogowi dotyczącemu konsultacji wynikającemu z art. 146 ust. 2 ustawy świadczeniach oraz z przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ustawy o świadczeniach, ponieważ wprowadzone w zarządzeniu modyfikacje mają charakter porządkowy, ujednolicający sposób rozliczania analogicznych świadczeń realizowanych w ramach obowiązującego już zarządzenia Prezesa NFZ w rodzaju leczenie szpitalne. w którym wdrożono przepisy.
5. Skutki finansowe
Wejście w życie niniejszego zarządzenia nie będzie powodowało skutku finansowego
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
1 listopada 2017 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Nie dotyczy