Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia kompleksowe.

Dzienniki resortowe

NFZ.2017.79

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 sierpnia 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 79/2017/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 30 sierpnia 2017 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia kompleksowe

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 38/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia kompleksowe, wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W odniesieniu do świadczeniobiorców objętych kompleksową opieką, którym udzielane są świadczenia w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii (OAiIT), rozliczanie świadczeń z tego zakresu następuje w ramach umowy w rodzaju leczenie szpitalne, w zakresie świadczeń: anestezjologia i intensywna terapia, odpowiednio przez produkt rozliczeniowy o kodzie 5.52.01.0001467 - Hospitalizacja wyłącznie w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii - z katalogu produktów odrębnych, w ramach umowy w rodzaju leczenie szpitalne, lub ewentualnie łącznego rozliczenia produktów dopuszczonych do sumowania w OAiIT z katalogu produktów do sumowania, stanowiącego załącznik nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne. Niezależnie od powyższego, do rozliczenia wykazuje się odrębnie dla każdego dnia pobytu produkty związane z oceną stanu pacjenta w skali TISS - 28 lub TISS - 28 dla dzieci z katalogu produktów do rozliczenia świadczeń udzielanych w OAiIT, stanowiącego załącznik nr 1ts do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne.";

2)
w § 13 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) dopuszcza się łączne rozliczanie grup z katalogu świadczeń kompleksowych, stanowiącego załącznik nr 1k do niniejszego zarządzenia z produktami katalogowymi dedykowanymi do rozliczania świadczeń w OAiIT, zawartymi w katalogu świadczeń do sumowania, stanowiącym załącznik 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne i katalogu produktów do rozliczenia świadczeń udzielanych w OAiIT, określonym w załączniku nr 1ts do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, z zastrzeżeniem pkt 5;";

3)
załącznik nr 1k otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
1. 
Zmiany wynikające z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1 pkt 3, w zakresie ceny jednostki rozliczeniowej określa się z uwzględnieniem następującego wzoru:

gdzie:

Cn - cena nowej jednostki rozliczeniowej

Cu - aktualna cena jednostki rozliczeniowej w obowiązującej umowie

Cb - cena bazowa przyjęta dla danego typu umowy do wyliczenia nowej ceny jednostki rozliczeniowej.

Wartość Cb wynosi 52 zł.

2. 
Cena obliczona na podstawie wzoru, o którym mowa w ust. 1, podlega zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku na zasadach ogólnych.
§  3. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  4. 
1. 
Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1 i 2, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 3.
§  5. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie jest wykonaniem upoważnienia zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach".

Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem zmieniającym zarządzenie Nr 38/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia kompleksowe związane są z wejściem w życie ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. poz. 844) oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń ministra właściwego do spraw zdrowia wprowadzających regulacje dotyczące systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwanego dalej "systemem zabezpieczenia".

Ze względu na strukturę realizowanych świadczeń w ramach systemu zabezpieczenia, który ma zapewnić świadczeniobiorcom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie: leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowanej w poradniach przyszpitalnych, rehabilitacji leczniczej, przy jednoczesnym zagwarantowaniu ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń, konieczne jest ujednolicenie jednostek sprawozdawczych w tych zakresach świadczeń, które będą służyć do wyliczenia wartości ryczałtu systemu zabezpieczenia na dany okres rozliczeniowy.

Konieczność wprowadzenia ujednoliconych wartości punktowych jednostek rozliczeniowych pomiędzy leczeniem szpitalnym a ambulatoryjną opieką specjalistyczną, ma na celu dostosowanie przepisów zarządzenia do postanowień rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2017 r. w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na pierwszy okres rozliczeniowy (Dz. U. poz. 1242) oraz przepisów dotyczących wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania.

Jednocześnie, w ślad za wprowadzonymi zmianami do nowelizowanego zarządzenia skorygowano wycenę punktową świadczeń w związku z ponoszonymi przez świadczeniodawców rosnącymi kosztami, będącymi pochodną wzrostu ogólnych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, których wyceny nie były kompleksowo podnoszone od 2011 r.

W katalogu produktów rozliczeniowych, dla zachowania symetrii świadczeń realizowanych w zakresie kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego oraz w zakresie specjalistycznych świadczeń kardiologicznych w ramach podstawowego systemu zabezpieczenia świadczeń, dla hospitalizacji < 3 dni w grupach zachowawczych wprowadzono wartość punktową na poziomie 50% (dotychczas 30%dla hospitalizacji < 2 dni), a w grupach zabiegowych na poziomie 92% stawki bazowej (dotychczas 90% dla hospitalizacji < 2 dni).

Dodatkowo, wprowadzono zmiany o charakterze porządkowym polegające na dostosowaniu treści zarządzenia do zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne dotyczące modyfikacji w zakresie oceny stanu pacjenta według skali TISS - 28.

W roku 2017, w okresie obowiązywania zarządzenia, skutek finansowy wynikający z wprowadzenia zmiany wyceny punktu wobec nowelizowanego zarządzenia 38/2017/DSOZ Prezesa NFZ, szacowany jest na około 366 tys. zł.

Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2016 r. poz. 1146), został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych.

W ramach konsultacji publicznych projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych), reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach.

Żaden z ww. podmiotów nie zgłosił do projektu uwag.

Nazwa projektu:

Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia kompleksowe.

Komórka odpowiedzialna za projekt:

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia

Data sporządzenia:

30 sierpnia 2017 r.

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Zarządzenie zmieniające zarządzenie Nr 38/2017/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia kompleksowe, wprowadza ujednolicone wartości punktowe jednostek rozliczeniowych w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. poz. 844) wprowadzającej regulacje dotyczące systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Konieczność ujednolicenia jednostek sprawozdawczych w tych zakresach świadczeń (które będą służyć do wyliczenia wartości ryczałtu systemu zabezpieczenia na dany okres rozliczeniowy) jest niezbędna z uwagi, iż dotychczasowe wartości punktowe i ceny punktów dla produktów rozliczeniowych określonych w poszczególnych zarządzeniach Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia określających warunki zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzajach świadczeń mających stanowić system szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej są niejednolite dla omawianych świadczeń.

Jednocześnie, w ślad za wprowadzonymi zmianami do nowelizowanego zarządzenia skorygowano wycenę punktową świadczeń w związku z ponoszonymi przez świadczeniodawców rosnącymi kosztami, będącymi pochodną wzrostu ogólnych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, których wyceny nie były kompleksowo podnoszone od 2011 r.

W katalogu produktów rozliczeniowych, dla zachowania symetrii świadczeń realizowanych w zakresie kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego oraz w zakresie specjalistycznych świadczeń kardiologicznych w ramach podstawowego systemu zabezpieczenia świadczeń, dla hospitalizacji < 3 dni w grupach zachowawczych wprowadzono wartość punktową na poziomie 50% (dotychczas 30%dla hospitalizacji < 2 dni), a w grupach zabiegowych na poziomie 92% stawki bazowej (dotychczas 90% dla hospitalizacji < 2 dni).

Dodatkowo wprowadzono zmiany o charakterze porządkowym polegające na dostosowaniu treści zarządzenia do zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne dotyczące modyfikacji w zakresie oceny stanu pacjenta według skali TISS - 28.

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
W zarządzeniu zostały przeliczone dotychczasowe wartości punktowe poszczególnych produktów rozliczeniowych na nową liczbę punktów - przy założeniu, że średnia wartość punktu będzie wynosić 1 zł. Rozwiązanie takie umożliwi wyliczenie wartości ryczałtów podstawowego systemu zabezpieczenia, o których mowa w art. 136c ustawy o świadczeniach.

Jednocześnie, skorygowano wartości punktowe, rekompensując świadczeniodawcom dodatkowe koszty udzielania świadczeń.

3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
1. Podmioty wykonujące działalność leczniczą realizujące umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie kardiologia, jednocześnie zapewniające infrastrukturę (wymaganą rozporządzeniem szpitalnym) do realizacji świadczeń, tj. ośrodek/oddział rehabilitacji kardiologicznej oraz poradnię kardiologicznąok. 130

podmiotów

System informatyczny Narodowego Funduszu Zdrowiazmiana poziomu finansowania świadczeń w typie umowy hospitalizacja planowa oraz rozliczanych grupami zachowawczymi w przypadku hospitalizacji < 3 dni.
2. Centrala NFZImplementacja postanowień zarządzenia do aplikacji informatycznych obsługujących proces zawierania umów oraz proces rozliczeń.
3. Oddziały Wojewódzkie NFZOrganizacja i przeprowadzenie procesu zmiany/zawierania umów.
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2016 r., poz. 1146), został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych na okres na okres 14 dni. Do projektu nie wpłynęły żadne uwagi.
5. Skutki finansowe
W roku 2017, w okresie obowiązywania zarządzenia, skutek finansowy wynikający z wprowadzenia zmiany wyceny punktu wobec nowelizowanego zarządzenia 38/2017/DSOZ Prezesa NFZ, szacowany jest, przy założeniu analogicznej struktury realizowanych świadczeń, na ok. 366 tys. zł.
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Nie dotyczy.

ZAŁĄCZNIK

Załącznik nr 1k do zarządzenia Nr 38/2017/DSOZ, Prezesa NFZ
KATALOG PRODUKTÓW ROZLICZENIOWYCH DEDYKOWANYCH DO ROZLICZANIA ŚWIADCZEŃ KOMPLEKSOWYCH
L.p.Moduły opieki kompleksowejKod produktu rozliczeniowegoKod grupyNazwa produktu rozliczeniowegoJednostka rozliczeniowaTaryfa ustalona przez AOTMiTWaga punktowa produktu rozliczeniowegoLiczba dni pobytu finansowana grupąWartość punktowa hospitalizacji

< 3 dni

Wartość punktowa osobodnia ponad ryczałt finansowany grupąświadczenie wykonywane w trybie hospitalizacjiświadczenie wykonywane

w trybie ambulatoryjnym

świadczenie wykonywane w trybie domowymUwagi dodatkowe
1234567891011121314
Zakres świadczeń: 03.4100.500.02 - KOMPLEKSOWA OPIEKA PO ZAWALE MIĘŚNIA SERCOWEGO (KOS-zawał)
1I Moduł diagnostyka inwazyjna, leczenie zachowawcze lub leczenie inwazyjne5.51.01.0005010E10OZW - diagnostyka inwazyjna *punkt74,70 **4 040x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

25.51.01.0005011E11OZW - leczenie inwazyjne dwuetapowe > 3 dni *punkt282,49 **15 27713324x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

35.51.01.0005090E12GOZW - leczenie inwazyjne *punkt177,70 **9 610x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

45.51.01.0005015E15OZW - leczenie inwazyjne > 7 dni z pw *punkt246,71 **13 342x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

55.51.01.0005016E16OZW > 69 r.ż. lub z pwpunkt61,03 **3 301191 650216x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

65.51.01.0005091E17GOZW - leczenie zachowawczepunkt52,79 **2 8551 427x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

7I Moduł diagnostyka inwazyjna, leczenie zachowawcze lub leczenie inwazyjne5.51.01.0005092E23GAngioplastyka wieńcowa z implantacją jednego stentu *punkt94,16 **5 092x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

85.51.01.0005093E24GAngioplastyka wieńcowa z implantacją nie mniej niż 2 stentów lub wielonaczyniowa *punkt138,56 **7 493x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

95.51.01.0005026E26Angioplastyka wieńcowa balonowa *punkt80,05 **4 329x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

105.51.01.0005004E04Pomostowanie naczyń wieńcowych z plastyką *punkt35 3682332 539324x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

115.51.01.0005005E05Pomostowanie naczyń wieńcowych > 69 r.ż. lub z pw *punkt21 8482320 100324x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

125.51.01.0005006E06Pomostowanie naczyń wieńcowych < 70 r.ż. bez pw *punkt20 7132319 056324x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

135.51.01.0005007E07Pomostowanie naczyń wieńcowych > 75 r.ż. i > 16 dni*punkt23 2002321 344324x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

14I Moduł diagnostyka inwazyjna, leczenie zachowawcze lub leczenie inwazyjne5.53.01.0005008Plan kompleksowego leczenia po zawale sercapunkt108x- obejmuje opracowanie indywidualnego planu leczenia pacjenta po zawale serca przez lekarza kardiologa wspólnie z lekarzem rehabilitacji medycznej, z uwzględnieniem świadczeń wchodzących w zakres kompleksowej opieki oraz koordynację procesu leczenia

- do rozliczenia jednorazowo w całym procesie kompleksowej opieki po zawale serca

- produkt dedykowany do sumowania przy rozliczaniu właściwej JGP ujętej w I module

155.53.01.0005009Wizyta koordynująca - kontrolnapunkt108x- wizyta koordynująca (kontrolna) zrealizowana w okresie 7-10 dni od wypisu pacjenta z oddziału, obejmuje badanie elektrokardiograficzne i badania laboratoryjne: morfologia krwi, stężenie potasu we krwi, stężenie kreatyniny we krwi, stężenie białka C-reaktywnego (CRP), a także edukację pacjenta przez personel pielęgniarski

- do rozliczenia jednorazowo w całym procesie kompleksowej opieki po zawale serca

- produkt dedykowany do sumowania przy rozliczaniu właściwej JGP ujętej w I module

16II Moduł rehabilitacja kardiologiczna5.11.02.9100073RKZRehabilitacja kardiologiczna w ramach opieki kompleksowej po zawale mięśnia sercowego w warunkach stacjonarnychpunkt200x- zgodnie z kryteriami kwalifikacji określonymi w rozporządzeniu rehabilitacyjnym

- za każdy zrealizowany osobodzień

- łączna liczba osobodni na rzecz jednego świadczeniobiorcy może obejmować:

a) osobodzień w rehabilitacji w oddziale stacjonarnym dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego (rozliczanie na warunkach określonych dla grupy RKZ, lub

b) osobodzień w rehabilitacji w oddziale/ośrodku dziennym dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego, lub

c) osobodzień w telerehabilitacji dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego

175.11.02.9000063Rehabilitacja kardiologiczna w ramach opieki kompleksowej po zawale mięśnia sercowego w ośrodku lub oddziale dziennympunkt76x
185.11.02.9000064Kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa w ramach opieki kompleksowej po zawale mięśnia sercowego w warunkach domowychpunkt76x
19III Moduł elektroterapia5.51.01.0005034E34Wszczepienie/ wymiana kardiowertera-defibrylatora jedno-/ dwujamowego *punkt393,09**21 258x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

205.51.01.0005036E36Wszczepienie/ wymiana CRT-D > 17 r.ż.*punkt625,53**33 829x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP,

- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne

21IV Moduł kardiologiczna opieka specjalistyczna5.52. 01.0001507Specjalistyczna opieka kardiologicznapunkt379x- obejmuje co najmniej 3 porady w okresie objęcia KOS-zawał - rozliczane ryczałtem po ich zrealizowaniu;

(pierwsza konsultacja kardiologiczna powinna odbyć się nie później niż w 6 tygodniu od momentu wypisu pacjenta ze szpitala, kolejne porady specjalistyczne kardiologiczne zgodnie z indywidualnym planem leczenia);

225.52. 01.0001508Specjalistyczna opieka kardiologiczna - bilans opiekipunkt162x- porada specjalistyczna kończąca opiekę w ramach KOS-zawał zrealizowana nie wcześniej, niż 6 tygodni przed zakończeniem opieki KOS-zawał

- obejmuje przeprowadzenie u pacjenta po zawale mięśnia sercowego bilansu opieki w ramach KOS-zawał (badania i ocena zgodnie z indywidualnym stanem pacjenta)

(*) oznaczenie grup o charakterze zabiegowym

(**) taryfa ustalona w obwieszczeniu Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji z dnia 29 czerwca 2016 r.

Warunki rozliczenia produktów rozliczeniowych
E Choroby serca
E04 Pomostowanie naczyń wieńcowych z plastyką
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E05 Pomostowanie naczyń wieńcowych > 69 r.ż. lub z powikłaniami i chorobami współistniejącymi
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E06 Pomostowanie naczyń wieńcowych < 70 r.ż. bez powikłań i chorób współistniejących
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E07 Pomostowanie naczyń wieńcowych > 75 r.ż. i > 16 dni
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E10 OZW - diagnostyka inwazyjna
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E11 OZW - leczenie inwazyjne dwuetapowe > 3 dni
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E12G OZW - leczenie inwazyjne
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E15 OZW - leczenie inwazyjne > 7 dni z powikłaniami i chorobami współistniejącymi
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E16 OZW > 69 r.ż. lub z powikłaniami i chorobami współistniejącymi
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E17G OZW - leczenie zachowawcze
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E23G Angioplastyka wieńcowa z implantacją jednego stentu
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E24G Angioplastyka wieńcowa z implantacją nie mniej niż 2 stentów lub wielonaczyniowa
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E26 Angioplastyka wieńcowa balonowa
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E34 Wszczepienie/ wymiana kardiowertera-defibrylatora jedno-/ dwujamowego
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
E36 Wszczepienie/ wymiana CRT-D > 17 r.ż.
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne,
RKZ - Rehabilitacja kardiologiczna w ramach opieki kompleksowej po zawale mięśnia sercowego w warunkach stacjonarnych
wymagane wskazanie:

minimum 3 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej RKZa

minimum po 2 razy kazdej procedury ICD-9 z listy dodatkowej RKZb

minimum 3 procedur ICD-9 z listy dodatkowej RKZc

minimum 3 procedur ICD-9 z listy dodatkowej RKZd

rozpoznania zasadniczego z listy RKZW01

rozpoznania współistniejącego z listy dodatkowej RKZ02

lub

minimum 3 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej RKZa

minimum po 2 razy kazdej procedury ICD-9 z listy dodatkowej RKZb

minimum 3 procedur ICD-9 z listy dodatkowej RKZc

minimum 3 procedur ICD-9 z listy dodatkowej RKZd

rozpoznania zasadniczego z listy RKZ01

rozpoznania współistniejącego z listy dodatkowej RKZ03

EF≤ 35% lub EF>35% i klasa III wg skali NYHA

lub

minimum 3 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej RKZa

minimum po 2 razy kazdej procedury ICD-9 z listy dodatkowej RKZb

minimum 3 procedur ICD-9 z listy dodatkowej RKZc

minimum 3 procedur ICD-9 z listy dodatkowej RKZd

rozpoznania zasadniczego z listy RKZ01

3. stopnia wg skali Rankina (zgodnie z zał. nr 2 do rozporządzenia rehabilitacyjnego)

Listy dodatkowe
RKZa ICD-9
93.1202 Ćwiczenia czynne wolne
93.1301 Ćwiczenia izometryczne
93.1303 Ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem
93.1304 Ćwiczenia izotoniczne
93.1305 Ćwiczenia izokinetyczne
93.1812 Czynne ćwiczenia oddechowe
93.1813 Ćwiczenia oddechowe czynne z oporem
93.1901 Ćwiczenia równoważne
93.1909 Ćwiczenia ogólnousprawniające indywidualne
93.1910 Ćwiczenia ogólnousprawniające grupowe
93.3601 Trening interwałowy na bieżni lub cykloergometrze rowerowym
93.3602 Trening ciągły na bieżni lub cykloergometrze rowerowym
93.3603 Trening stacyjny
93.3604 Trening marszowy
93.3605 Trening marszowy z przyborami
RKZb
89.01 Profilaktyka i promocja zdrowia
89.08 Inna konsultacja
RKZc
94.08 Ocena stanu psychicznego
93.86 Terapia psychologiczna lub neurologopedyczna
94.335 Trening autogenny
94.336 Terapia behawioralno-relaksacyjna - inne formy
94.36 Psychoterapia w formie zabaw
94.37 Psychoterapia integrująca
RKZd
87.495 RTG śródpiersia
88.721 Echokardiografia
89.385 Ergospirometria
89.41 Badanie wysiłkowe serca na bieżni ruchomej
89.43 Badanie wysiłkowe serca na ergometrze rowerowym
89.442 Sześciominutowy test marszu
89.522 Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami (z opisem)
89.541 Monitorowanie czynności serca przy pomocy urządzeń analogowych (typu Holter)
RKZ01 ICD-10
I21.0 Ostry zawał serca pełnościenny ściany przedniej
I21.1 Ostry zawał serca pełnościenny ściany dolnej
I21.2 Ostry zawał serca pełnościenny o innej lokalizacji
I21.3 Ostry zawał serca pełnościenny o nieokreślonym umiejscowieniu
I21.4 Ostry zawał serca podwsierdziowy
I21.9 Ostry zawał serca, nieokreślony
I22.0 Ponowny zawał serca ściany przedniej
I22.1 Ponowny ostry zawał serca ściany dolnej
I22.9 Ponowny ostry zawał serca o nieokreślonym umiejscowieniu
RKZ02 ICD-10
C38 Nowotwór złośliwy serca, śródpiersia i opłucnej
C38.1 Śródpiersie przednie
C38.2 Śródpiersie tylnie
C38.3 Śródpiersie, część nieokreślona
D15.1 Nowotwór niezłośliwy serca
E10.2 Cukrzyca insulinozależna (z powikłaniami nerkowymi)
E10.3 Cukrzyca insulinozależna (z powikłaniami ocznymi)
E10.4 Cukrzyca insulinozależna (z powikłaniami neurologicznymi)
E10.5 Cukrzyca insulinozależna (z powikłaniami w zakresie krążenia obwodowego)
E10.6 Cukrzyca insulinozależna (z innymi określonymi powikłaniami)
E10.7 Cukrzyca insulinozależna (z wieloma powikłaniami)
E10.8 Cukrzyca insulinozależna (z nieokreślonymi powikłaniami)
E10.9 Cukrzyca insulinozależna (bez powikłań)
I23.0 Krwiak osierdzia jako powikłanie występujące w czasie ostrego zawału serca
I23.2 Ubytek przegrody międzykomorowej jako powikłanie występujące w czasie ostrego zawału serca
I23.3 Pęknięcie ściany serca bez krwiaka osierdzia jako powikłanie występujące w czasie ostrego zawału serca
I23.4 Pęknięcie strun ścięgnistych jako powikłanie występujące w czasie ostrego zawału serca
I23.5 Pęknięcie mięśnia brodawkowatego jako powikłanie występujące w czasie ostrego zawału serca
I23.6 Skrzeplina w przedsionku, uszku przedsionka i komorze jako powikłanie występujące w czasie ostrego zawału serca
I23.9 Inne powikłania występujące w czasie ostrego zawału mięśnia sercowego
I24.0 Zakrzepica tętnicy wieńcowej bez zawału serca
I24.1 Zespół Dresslera
J44.0 Przewlekła obturacyjna choroba płuc z ostrym zakażeniem dolnych dróg oddechowych
J44.1 Przewlekła obturacyjna choroba płuc w okresie zaostrzenia, nieokreślona
J44.8 Inna określona przewlekła obturacyjna choroba płuc
J44.9 Przewlekła obturacyjna choroba płuc, nieokreślona
N18.0 Schyłkowa niewydolność nerek
R57.0 Wstrząs kardiogenny
Z94.1 Transplantacja serca
Z94.3 Transplantacja serca i płuc
Z95.1 Obecność pomostów naczyniowych aortalno-wieńcowych omijających typu bypass
Z95.2 Obecność protez zastawek serca
Z95.3 Obecność ksenogenicznej zastawki serca
Z95.4 Obecność innych protez zastawek serca
Z95.8 Obecność innych implantów i przeszczepów sercowo-naczyniowych
Z95.9 Obecność implantów i przeszczepów serca i naczyń krwionośnych, nieokreślonych
RKZ03 ICD-10
I50.0 Niewydolność serca zastoinowa
I50.1 Niewydolność serca lewokomorowa
I50.9 Niewydolność serca, nieokreślona