Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

Dzienniki resortowe

NFZ.2017.60

Akt jednorazowy
Wersja od: 26 lipca 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 60/2017/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 26 lipca 2017 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 125/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", zmienionym zarządzeniem Nr 32/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 maja 2017 r., wprowadza się następujące zmiany:
1)
załącznik nr 1a do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone:
a)
w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia,
b)
w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia;
2)
załącznik nr 1b do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone:
a)
w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia,
b)
w załączniku nr 4 do niniejszego zarządzenia;
3)
załącznik nr 1c do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone:
a)
w załączniku nr 5 do niniejszego zarządzenia,
b)
w załączniku nr 6 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
1. 
Zmiany wynikające z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1 w pkt 1 lit. b, w pkt 2 lit. b i w pkt 3 lit. b w zakresie ceny jednostki rozliczeniowej określa się z uwzględnieniem następującego wzoru:

gdzie:

- cena nowej jednostki rozliczeniowej

- aktualna cena jednostki rozliczeniowej w obowiązującej umowie

- cena bazowa przyjęta dla danego typu umowy do wyliczenia nowej ceny jednostki rozliczeniowej

Wartość wynosi 11,49 zł.

2. 
Cena obliczona na podstawie wzoru, o którym mowa w ust. 1, podlega zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku na zasadach ogólnych.
§  3. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  4. 
1. 
Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1 i § 2, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 3.
§  5. 
1. 
Załączniki, o których mowa w § 1:
1)
w pkt 1 lit. a, w pkt 2 lit. a i w pkt 3 lit. a, znajdują zastosowanie do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 1 lipca 2017 r. do dnia 30 września 2017 r.;
2)
w pkt 1 lit. b, w pkt 2 lit. b i w pkt 3 lit. b, znajdują zastosowanie do zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i rozliczania tych świadczeń, udzielanych od dnia 1 października 2017 r.
§  6. 
1. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.
2. 
Załączniki Nr 1, 3 i 5 do zarządzenia obowiązują do dnia 30 września 2017 r.
3. 
Załączniki Nr 2, 4 i 6 do zarządzenia wchodzą w życie z dniem 1 października 2017 r.

Uzasadnienie

Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach".

Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem, zmieniającym zarządzenie Nr 125/2016/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmian niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", związane są z wejściem w życie ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. poz. 844), wprowadzającej regulacje dotyczące systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwanego dalej "systemem zabezpieczenia".

Celem wprowadzanych zmian jest ujednolicenie przepisów zarządzenia w zakresie jednostek sprawozdawczych z przepisami obowiązującymi w tej materii w zakresach świadczeń: leczenie szpitalne, świadczenia wysokospecjalistyczne, rehabilitacja lecznicza, świadczenia odrębnie kontraktowane. Rozwiązanie takie umożliwi wyliczenie wartości ryczałtów systemu zabezpieczenia, o których mowa w art. 136c ustawy świadczeniach.

Jednocześnie, w ślad za wprowadzonymi zmianami do nowelizowanego zarządzenia, skorygowano wycenę punktową świadczeń w związku z ponoszonymi przez świadczeniodawców rosnącymi kosztami, będącymi pochodną wzrostu ogólnych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

W roku 2017, w okresie obowiązywania zarządzenia, skutek finansowy wynikający z wprowadzenia zmiany wyceny za punkt wobec nowelizowanego zarządzenia Nr 125/2016/DSOZ Prezesa NFZ, szacowany jest, przy założeniu identycznej struktury realizowanych świadczeń, na około 2,2 mln zł.

W procesie konsultowania w okresie 13-27.04.2017 r. projektu zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmian niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" zgłoszonych zostało wiele uwag dot. poszerzenia wykazu rodzajów świadczeń, które podlegałyby analogicznej zmianie. W związku z tym podjęto decyzję o poszerzeniu obszaru objętego ww. działaniem, ale jednocześnie z uwagi na ograniczone środki w planie finansowym Funduszu proces ten rozłożono na dwa etapy, od 1 lipca br. oraz 1 października br., co pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa finansowego płatnika.

Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2016 r. poz. 1146), został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych.

W ramach konsultacji publicznych projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych), reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach. W ich wyniku 4 podmioty wyraziły opinię w zakresie udostępnionego projektu, w tym 3 nie zgłaszając do niego zastrzeżeń, uwaga jednego podmiotu miała charakter porządkowy i została uwzględniona.

Nazwa projektuData sporządzenia
Zarządzenie Prezesa NFZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"18.07.2017
Kontakt do opiekuna merytorycznego projektu
Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej
OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
1. Dotychczasowe wartości punktowe i ceny punktów dla produktów rozliczeniowych określonych w poszczególnych zarządzeniach Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia określających warunki zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzajach świadczeń mających stanowić system szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej nie są jednolite dla omawianych rodzajów świadczeń.

2. Zwiększenie kosztów udzielania świadczeń ponoszonych przez świadczeniodawców w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1265).

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
1. Zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem, zmieniającym zarządzenie Nr 125/2016/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmian niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", związane są z wejściem w życie ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. poz. 844), wprowadzającej regulacje dotyczące systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwanego dalej "systemem zabezpieczenia".

Celem wprowadzanych zmian jest ujednolicenie przepisów zarządzenia w zakresie jednostek sprawozdawczych z przepisami obowiązującymi w tej materii w zakresach świadczeń: leczenia szpitalnego, świadczeń wysokospecjalistycznych, rehabilitacji leczniczej, świadczeń odrębnie kontraktowanych. Rozwiązanie takie umożliwi wyliczenie wartości ryczałtów podstawowego systemu zabezpieczenia, o których mowa w art. 136c ustawy świadczeniach.

Jednocześnie, w ślad za wprowadzonymi zmianami do nowelizowanego zarządzenia, skorygowano wycenę punktową świadczeń w związku z ponoszonymi przez świadczeniodawców rosnącymi dodatkowymi kosztami, będącymi pochodną wzrostu ogólnych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

W procesie konsultowania w okresie 13-27.04.2017 r. projektu zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmian niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" zgłoszonych zostało wiele uwag dot. poszerzenia wykazu rodzajów świadczeń, które podlegałyby analogicznej zmianie. W związku z tym podjęto decyzję o poszerzeniu obszaru objętego ww. działaniem, ale jednocześnie z uwagi na ograniczone środki w planie finansowym Funduszu proces ten rozłożono na dwa etapy, od 1 lipca br. oraz 1 października br., co pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa finansowego płatnika.

3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
Centrala NFZ i OW NFZImplementacja postanowień zarządzenia do aplikacji informatycznych obsługujących proces zawierania/aneksowania umów oraz proces rozliczeń.

Organizacja i przeprowadzenie procesu zawierania umów.

Świadczeniodawcy realizujący świadczenia: Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży na II lub III poziomie opieki perinatalnej (KOC II/III), Dziecięca opieka koordynowana (DOK).14 (wg stanu

na dzień 11.04.2017 r.)

Centrala NFZ
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiony został do konsultacji zewnętrznych w okresie 30.05 - 13.06.2017 r. W ich wyniku 4 podmioty wyraziły opinię w zakresie udostępnionego projektu, w tym 3 nie zgłaszając do niego zastrzeżeń, uwaga jednego podmiotu miała charakter porządkowy i została uwzględniona.
5. Skutki finansowe
Skutek finansowy, w okresie obowiązywania zarządzenia, wynikający z wprowadzenia zmiany wyceny za punkt wobec zarządzenia Prezesa NFZ nr 125/2016/DSOZ, szacowany jest na około 2,2 mln zł.
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
1 lipca 2017 r., z zastrzeżeniem obowiązywania części załączników wymienionych w zarządzeniu od dnia 1 października 2017 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Nie dotyczy

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Załącznik nr 1a

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Załącznik nr 1a

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Załącznik nr 1b

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Załącznik nr 1b

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Załącznik nr 1c

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Załącznik nr 1c

grafika