Zmiana zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.

Dzienniki resortowe

NFZ.2017.59

Akt jednorazowy
Wersja od: 26 lipca 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 59/2017/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 26 lipca 2017 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm. 1  zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 56/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, zmienionym zarządzeniem Nr 70/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 czerwca 2016 r., zarządzeniem Nr 79/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 lipca 2016 r., zarządzeniem Nr 125/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 grudnia 2016 r. oraz zarządzeniem Nr 32/2017/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 maja 2017 r., wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 15 w ust. 1 w pkt 23 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"23) rozliczanie z zastosowaniem współczynników korygujących, o których mowa w pkt 18, 19, 21 i 22 nie dotyczy leczenia osób:";

2)
załącznik nr 1 do zarządzenia, otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia;
3)
załącznik nr 1 do zarządzenia, otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  3. 
1. 
Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 2.
§  4. 
Załącznik, o którym mowa w § 1:
1)
pkt 2, znajduje zastosowanie do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w okresie od dnia 1 lipca 2017 r. do dnia 30 września 2017 r.;
2)
pkt 3, znajduje zastosowanie do zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz ich rozliczania od dnia 1 października 2017 r.
§  5. 
1. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.
2. 
Załącznik nr 1 do zarządzenia wchodzi w życie w dniu 1 lipca 2017 r. i obowiązuje do dnia 30 września 2017 r.
3. 
Załącznik nr 2 do zarządzenia wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.

Uzasadnienie

Zarządzenie stanowi wykonanie upoważnienia określonego w art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą o świadczeniach", zgodnie z którym Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia określa przedmiot postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz szczegółowe warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, obejmujące w szczególności obszar terytorialny, dla którego jest przeprowadzane postępowanie w sprawie zawarcia umów ze świadczeniodawcami, z uwzględnieniem taryfy świadczeń w przypadku jej ustalenia w danym zakresie.

Zmiany wprowadzone w niniejszym zarządzeniu dotyczą:

1)
wykreślenia kontraktowanego zakresu świadczeń o kodzie: 04.4700.002.02 - leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi (EW) ze wskazań życiowych, co stanowi dostosowanie przepisów zarządzenia do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 marca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2017 r. poz. 498);
2)
dodania produktu rozliczeniowego do zakresów kontraktowanych w oddziałach psychiatrycznych, leczenia zaburzeń nerwicowych dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz w oddziałach psychogeriatrycznych, rehabilitacji psychiatrycznej, oddziałach psychiatrycznych dla chorych somatycznie o kodzie: 5.15.12.0000274 - leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi zgodnie z postanowieniami załącznika nr 1, lp. 18 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. 2013 r. poz. 1386);
3)
postanowienia zawarte w § 15 w pkt 20 dotyczą leczenia osób, o których mowa w pkt 23.

Jednocześnie, w wyniku wprowadzonych zmian do niniejszego zarządzenia skorygowano wycenę punktową świadczeń w związku z ponoszonymi przez świadczeniodawców rosnącymi kosztami, będącymi pochodną wzrostu ogólnych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, których wyceny nie były kompleksowo podnoszone od 2011 r.

W roku 2017, w okresie obowiązywania zarządzenia, skutek finansowy wynikający z wprowadzenia zmiany wyceny punktu wobec nowelizowanego zarządzenia Nr 56/2016/DSOZ szacowany jest, przy założeniu identycznej analogicznej struktury realizowanych świadczeń w skali sześciu miesięcy, na około 36 mln zł. Z uwagi na ograniczone środki w planie finansowym Funduszu proces ten rozłożono na dwa etapy, tj. od 1 lipca br. oraz od dnia 1 października br., co pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa finansowego płatnika.

Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2016 r. poz. 1146), został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych.

W ramach konsultacji publicznych projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych), reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KATALOG ZAKRESÓW ŚWIADCZEŃ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KATALOG ZAKRESÓW ŚWIADCZEŃ

grafika
Nazwa projektu

Zarządzenie Prezesa NFZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień

Kontakt do opiekuna merytorycznego projektu

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Data sporządzenia

20.07.2017 r.

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
1. Niniejsze zarządzenie ma na celu dostosowanie przepisów zarządzenia Nr 56/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 28 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, do zapisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 marca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W skutek braku w załączniku nr 4 do ww. RMZ, stanowiącego wykaz szczegółowych kryteriów wyboru ofert wraz z wyznaczającymi je warunkami oraz przypisaną im wartością w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, przedmiotu postępowania: leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi (EW) ze wskazań życiowych, konieczne jest wykreślenie zakresu świadczeń: leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi (EW) ze wskazań życiowych na rzecz dodania produktu rozliczeniowego: leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi z nieobligatoryjną możliwością realizacji w ramach zakresów świadczeń: świadczenia psychiatryczne dla dorosłych, świadczenia psychiatryczne dla dzieci i młodzieży, świadczenia psychiatryczne dla chorych somatycznie, świadczenia psychiatryczne dla przewlekle chorych, świadczenia psychogeriatryczne, świadczenia rehabilitacji psychiatrycznej, leczenie zaburzeń nerwicowych dla dorosłych, leczenie zaburzeń nerwicowych dla dzieci i młodzieży.

2. Doprecyzowanie sposobu rozliczania przepustek w przypadku leczenia osób kierowanych na podstawie orzeczenia, postanowienia sądów.

3. Zwiększenie wyceny punktowej w związku z ogólnym wzrostem kosztów świadczeń opieki zdrowotnej.

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
1. Wykreślenie kontraktowanego zakresu świadczeń leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi (EW) ze wskazań życiowych.

2. Dodanie produktu rozliczeniowego do zakresów kontraktowanych w oddziałach psychiatrycznych, leczenia zaburzeń nerwicowych dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz w oddziałach psychogeriatrycznych, rehabilitacji psychiatrycznej i oddziałach psychiatrycznych dla chorych somatycznie.

3. Wyłączenie pkt. 20 § 15 z postanowień pkt. 23.

4. Jednocześnie, w ślad za zmianami wprowadzonymi do nowelizowanego zarządzenia skorygowano wycenę punktową świadczeń w związku z ponoszonymi przez świadczeniodawców rosnącymi kosztami, będącymi pochodną wzrostu ogólnych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, których wyceny nie były kompleksowo podnoszone od 2011 r.

3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
OW NFZwszystkieOrganizacja i przeprowadzenie procesu zmiany umów
Centrala NFZImplementacja postanowień zarządzenia do aplikacji informatycznych obsługujących proces rozliczeń.
Podmioty udzielające świadczeń w rodzaju świadczeń: opieka psychiatryczna i leczenie uzależnieńWszystkie podmioty realizujące umowę o udzielanie świadczeń w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnieńZmiana sposobu rozliczania świadczeń, zmiana poziomu finansowania świadczeń, zgodnie z produktami rozliczeniowymi
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
W ramach konsultacji publicznych projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym, reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust.1 ustawy o świadczeniach. Uwagi zostały zgłoszone przez:

1. Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii

2. Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży

3. Związek Pracodawców Opieki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień

4. Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo - Leczniczy w Gorzycach

5. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii.

5. Skutki finansowe
Skutek finansowy wynikający ze zmiany wyceny punktowej szacowany jest w skali sześciu miesięcy na kwotę ok. 36 mln zł przy założeniu identycznej struktury realizowanych świadczeń w skali sześciu miesięcy.
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania, z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 2017 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Nie dotyczy
1