Zmiana zarządzenia w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzienniki resortowe

NFZ.2020.57

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 kwietnia 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 57/2020/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 14 kwietnia 2020 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm. zarządza się, co następuje:
§  1. 
W zarządzeniu Nr 45/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 października 2009 r. w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, zmienionym zarządzeniem Nr 15/2010/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 8 marca 2010 r., zarządzeniem Nr 95/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 grudnia 2011 r. oraz zarządzeniem Nr 81/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 lipca 2016 r., załącznik nr 4 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Do wniosków o uzyskanie dostępu do Portalu NFZ złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia stosuje się przepisy zarządzenia, o których mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym zarządzeniem.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania z mocą od dnia 1 kwietnia 2020 r.

UZASADNIENIE

Konieczność wprowadzenia zmian w zarządzeniu Nr 45/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 października 2009 r. w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, związana jest z wejściem w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 567), która postanowieniami art. 5 pkt 8 dokonuje zmian w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.) w zakresie art. 96, nadając nowej grupie zawodowej, jaką są farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu, uprawnienia do wystawiania recept refundowanych wystawianych także w postaci papierowej. W związku z powyższym farmaceuci powinni uzyskać dostęp do Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia w celu pobierania unikalnych numerów identyfikujących recepty. W konsekwencji konieczne było dokonanie zmian w Regulaminie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia przez pracowników medycznych oraz we Wniosku o dostęp do Portalu NFZ.

ZAŁĄCZNIK 

Załącznik Nr 4

Regulamin korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia przez pracowników medycznych

§  1. 
Postanowienia ogólne
1. 
Regulamin korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia przez pracowników medycznych, zwany dalej "Regulaminem", określa zasady uzyskania dostępu i warunki korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia przez pracowników medycznych, o których mowa w ust. 3 pkt 8.
2. 
Portal Narodowego Funduszu Zdrowia, zwany dalej "Portalem NFZ", jest środowiskiem komunikacji służącym do wymiany informacji i danych za pomocą systemów teleinformatycznych, pomiędzy uprawnionymi użytkownikami a Narodowym Funduszem Zdrowia.
3. 
Użyte w Regulaminie określenia i skróty oznaczają:
1)
Administrator - osoba posiadająca uprawnienia lokalnego administratora Portalu NFZ, którym może być wyłącznie pracownik medyczny, o którym mowa w pkt 8. Administrator może również posiadać uprawnienia Operatora;
2)
działalność lecznicza - działalność lecznicza, w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295);
3)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia z siedzibą Warszawie;
4)
wniosek o dostęp do Portalu NFZ -- formularz wniosku udostępniony na stronie internetowej właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu, w celu uzyskania dostępu do Portalu NFZ;
5)
konto Administratora - konto dostępowe w Portalu NFZ założone dla Administratora przez właściwy oddział wojewódzki Funduszu;
6)
konto Operatora - konto dostępowe w Portalu NFZ założone dla Operatora przez Administratora;
7)
Operator - osoba posiadająca uprawnienia operatora usług udostępnionych w Portalu NFZ, którym może być również osoba niebędąca pracownikiem medycznym;
8)
pracownik medyczny - osoba wykonująca zawód medyczny, uprawniona do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie odrębnych przepisów oraz osoba posiadającą prawo wykonywania zawodu medycznego, która zaprzestała jego wykonywania, zachowując ważność prawa wykonywania zawodu;
9)
podmiot wykonujący działalność leczniczą - podmiot wykonujący działalność leczniczą w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej;
10)
Portal Personelu - Portal Personelu Narodowego Funduszu Zdrowia, stanowiący część Portalu NFZ;
11)
SI NFZ - system informatyczny Funduszu;
12)
uprawnienia lokalnego Administratora - uprawnienia umożliwiające administrowanie kontem w Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, w tym zakładanie kont Operatora;
13)
uprawnienia Operatora - uprawnienia do korzystania z usług Portalu NFZ w określonych przez Administratora zakresach uprawnień;
14)
uprawnienia zawodowe - uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, felczera, starszego felczera, pielęgniarki, położnej i farmaceuty potwierdzane aktualnym prawem wykonywania zawodu oraz zaświadczeniem zdobycia przez pielęgniarki i położne dodatkowych uprawnień do wystawiania recept na podstawie odrębnych przepisów;
15)
ustawa - ustawa z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 z późn. zm.);
16)
użytkownik - Administrator lub Operator;
17)
właściwy oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu, w którym wnioskodawca uzyskuje dostęp do korzystania z Portalu NFZ, właściwy ze względu na:
a)
adres miejsca udzielania świadczeń, albo
b)
adres miejsca przyjmowania wezwań w przypadku wykonywania działalności leczniczej w miejscu wezwania, albo
c)
adres miejsca zamieszkania w przypadku wnioskodawców wystawiających wyłącznie recept na leki refundowane pro auctore i pro familiae.
18)
Wnioskodawca - pracownik medyczny, ubiegający się we właściwym oddziale Funduszu o uzyskanie dostępu do Portalu NFZ.
§  2. 
Uzyskanie dostępu do Portalu NFZ
1. 
Wnioskodawca składa do właściwego oddziału Funduszu wniosek o dostęp do Portalu NFZ, którego wzór określony jest w załączniku do zarządzenia.
2. 
W celu uzyskania dostępu do korzystania z Portalu NFZ Wnioskodawca obowiązany jest do:
1)
wypełnienia wniosku o dostęp do Portalu NFZ i przekazania go właściwemu oddziałowi Funduszu w formie elektronicznej i papierowej, z zastrzeżeniem ust. 13;
2)
dokonania potwierdzenia tożsamości we właściwym oddziale Funduszu, z zastrzeżeniem ust. 5;
3)
dokonania potwierdzenia swoich uprawnień zawodowych, o których mowa § 1 ust. 3 pkt 14.
3. 
Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku o dostęp do Portalu NFZ Wnioskodawca składa oświadczenie, że zapoznał się z Regulaminem oraz akceptuje i zobowiązuje się do przestrzegania jego postanowień. Brak akceptacji Regulaminu uniemożliwia wypełnienie wniosku o dostęp do Portalu NFZ oraz jego rejestrację w SI NFZ.
4. 
Wniosek o dostęp do Portalu NFZ należy wypełnić zgodnie ze wzorem wniosku o dostęp do Portalu NFZ oraz instrukcją wypełnienia tego wniosku.
5. 
Dokonanie potwierdzenia tożsamości, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, we właściwym oddziale Funduszu, nie jest wymagane w przypadku, gdy Wnioskodawca:
1)
jest posiadaczem profilu zaufanego w systemie ePUAP i gdy wniosek został poprawnie podpisany tym profilem za pośrednictwem platformy ePUAP, po udostępnieniu takiej funkcjonalności przez Fundusz;
2)
jest posiadaczem kwalifikowanego podpisu elektronicznego i wniosek o dostęp do Portalu NFZ został poprawnie podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, po udostępnieniu takiej funkcjonalności przez Fundusz.
6. 
W przypadku podpisania wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym, po udostępnieniu takiej funkcjonalności przez Fundusz, forma papierowa wniosku o dostęp do Portalu NFZ nie jest wymagana.
7. 
Wnioskodawca, w celu potwierdzenia swoich uprawnień zawodowych, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 14, zobowiązany jest do okazania oryginałów i złożenia kopii dokumentów we właściwym oddziale Funduszu, wraz z formą papierową wniosku o dostęp do Portalu NFZ, z zastrzeżeniem § 2 ust. 5.
8. 
Oryginały dokumentów, o których mowa w ust. 7, Wnioskodawca przedkłada do wglądu na wezwanie oddziału Funduszu w przypadku, gdy złożone kopie budzą wątpliwości co do ich autentyczności lub integralności.
9. 
Po otrzymaniu wniosku o dostęp do Portalu NFZ i weryfikacji złożonych dokumentów, właściwy oddział Funduszu zakłada Wnioskodawcy konto dostępowe do Portalu NFZ, które służy do administrowania udostępnioną częścią Portalu NFZ.
10. 
Fundusz może odmówić Wnioskodawcy założenia konta dostępowego do Portalu NFZ w przypadku wątpliwości co do poprawności lub wiarygodności informacji zawartych we wniosku o dostęp do Portalu NFZ.
11. 
W ramach uzyskanego dostępu do konta w Portalu NFZ, Administrator może założyć konta Operatora upoważnionym przez siebie osobom, które z jego upoważnienia będą korzystać z usług Portalu NFZ na podstawie przyznanych uprawnień.
12. 
Za wszelkie czynności wykonane przez Operatora odpowiada Administrator, który utworzył konto Operatora.
13. 
W uzasadnionych przypadkach, Wniosek wraz z załącznikami, podpisany z wykorzystaniem profilu zaufanego w systemie ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym może zostać złożony wyłącznie w formie elektronicznej. W takim przypadku stosuje się przepis ust. 5.
§  3. 
Korzystanie z Portalu - uprawnienia i obowiązki Użytkownika i Funduszu
1. 
Z Portalu NFZ może korzystać tylko Użytkownik, który uzyskał dostęp do konta w Portalu NFZ, zgodnie z Regulaminem.
2. 
Użytkownik obowiązany jest do przestrzegania postanowień Regulaminu.
3. 
Korzystanie z Portalu NFZ nie może naruszać niniejszego Regulaminu oraz powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
4. 
Użytkownik jest obowiązany do wprowadzania kompletnych, rzetelnych i zgodnych ze stanem faktycznym i prawnym danych.
5. 
Za kompletność i rzetelność danych oraz informacji rejestrowanych w Portalu NFZ odpowiada Użytkownik, który je zamieścił. Użytkownik jest obowiązany do aktualizacji danych w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.
6. 
Fundusz nie ponosi odpowiedzialności za dane, które zostały błędnie wprowadzone przez Użytkownika, a w szczególności za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z korzystaniem przez nie z udostępnionych informacji.
7. 
Administrator może zaprzestać korzystania z konta Administratora w Portalu NFZ i może zgłosić ten fakt do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu.
8. 
Właściwy oddział Funduszu blokuje konto Administratora w przypadku:
1)
zgłoszenia przez Administratora faktu zaprzestania korzystania z konta w Portalu NFZ;
2)
nie korzystania przez Administratora lub jego operatorów z konta przez okres dłuższy niż 24 miesiące.
9. 
Właściwy oddział Funduszu może zablokować konto Administratora w Portalu NFZ ze skutkiem natychmiastowym w przypadku:
1)
nieprawidłowego korzystania z konta w Portalu NFZ, w tym w szczególności w przypadku udostępnienia loginu, hasła osobom trzecim;
2)
nieprzestrzegania niniejszego Regulaminu oraz innych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych;
3)
zgonu Administratora.
10. 
W przypadku automatycznego, tymczasowego zablokowania przez system konta dostępowego w Portalu NFZ w wyniku pięciokrotnego, błędnie wprowadzonego hasła należy po kilkunastu minutach podjąć ponownie próbę uzyskania dostępu do konta w Portalu.
11. 
W przypadku konieczności zmiany hasła należy wykorzystać udostępnione funkcje w Portalu NFZ z wykorzystaniem adresu poczty elektronicznej, o ile został podany i Użytkownik wyrazi zgodę na jego wykorzystanie.
12. 
Odblokowanie konta Administratora w Portalu NFZ, po jego zablokowaniu z przyczyn, o których mowa w ust. 8, następuje na wniosek o dostęp do Portalu NFZ, przekazany do właściwego oddziału Funduszu wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu NFZ (bez konieczności ponownego osobistego potwierdzania tożsamości w siedzibie właściwego oddziału Funduszu).
13. 
W celu uzyskania odblokowania konta dostępowego w Portalu NFZ, po jego zablokowaniu z przyczyn, o których mowa w ust. 9, z wyłączeniem pkt 3, wymagane jest ponowne złożenie wniosku o dostęp do Portalu NFZ, zgodnie z § 2.
14. 
Kontami Operatora, nadanymi przez Administratora, zarządza lokalnie Administrator. W ramach swoich uprawnień Administrator może:
1)
nadawać uprawnienia Operatorom;
2)
blokować konta Operatorom;
3)
odblokowywać dostęp do konta dla Operatorów;
4)
dokonywać zmiany hasła dla Operatorów.
§  4. 
Zasady bezpieczeństwa
1. 
Użytkownik ma obowiązek ochrony parametrów konta przed osobami trzecimi.
2. 
Użytkownik ponosi odpowiedzialność za niewłaściwe posługiwanie się kontem w Portalu NFZ, w tym w szczególności w przypadku udostępnienia loginu lub hasła osobom trzecim.
3. 
Użytkownik jest obowiązany niezwłocznie informować właściwy oddział Funduszu o stwierdzonym przypadku:
1)
nieprawidłowego działania Portalu NFZ;
2)
utraty loginu i hasła;
3)
nieprawidłowego lub nietypowego działania innych Użytkowników lub osób trzecich w zakresie korzystania z Portalu NFZ, w tym przetwarzania w nim danych;
4)
nieautoryzowanego korzystania z Portalu NFZ;
5)
wykorzystywania danych zawartych w Portalu NFZ przez osoby nieuprawnione lub do celów innych niż określone w Regulaminie;
6)
potrzeby wyłączenia dostępu do Portalu NFZ.
4. 
Zabronione jest umieszczanie w Portalu NFZ treści niezgodnych z obowiązującym prawem, a w szczególności informacji i materiałów mogących naruszyć przepisy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
§  5. 
Funkcjonowanie Portalu NFZ
1. 
Fundusz nie ponosi odpowiedzialności za modyfikację, utratę, jak i za ujawnienie danych wprowadzonych przez Użytkownika do Portalu NFZ z przyczyn leżących po stronie Użytkownika, a w szczególności wskutek utraty lub niewłaściwego zabezpieczenia loginu lub hasła.
2. 
Fundusz nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości dostępu do Portalu NFZ wynikający z powodu siły wyższej lub przyczyn od Funduszu niezależnych.
3. 
W przypadku przyczyn, o których mowa w ust. 2, Fundusz niezwłocznie informuje Użytkownika o zaistniałej sytuacji, a w przypadku braku dostępu do Portalu NFZ - na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich Funduszu.
4. 
Fundusz informuje Użytkownika o każdej zaplanowanej przerwie technicznej w pracy Portalu związanej z jego konserwacją lub aktualizacją.
5. 
Uwagi dotyczące funkcjonowania Portalu NFZ, a w szczególności prezentacji i wiarygodności danych oraz informacje o stwierdzonych nieprawidłowościach, Użytkownik niezwłocznie przekazuje do właściwego oddziału Funduszu za pomocą poczty elektronicznej lub pisemnie na adres tego oddziału.
§  6. 
Przepisy końcowe

W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie mają zastosowanie w szczególności przepisy:

1)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 4.05.2016, str. 1);
2)
ustawy z 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2134, z późn. zm.);
3)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE (Dz. Urz. UE L 257 z 28.08.2014, str. 73) oraz ustawę z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 162, z późn. zm.);
4)
ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2131, z późn. zm.).

Załącznik

WNIOSEK O DOSTĘP DO PORTALU NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA DLA PRACOWNIKÓW MEDYCZNYCH

ZASADY WYPEŁNIANIA WNIOSKU O DOSTĘP DO PORTALU NFZ

1. Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku o dostęp do Portalu NFZ należy zapoznać się z "Regulaminem korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia przez pracowników medycznych" oraz złożyć oświadczenie dotycząc zapoznania się z Regulaminem oraz akceptacji i przestrzegania jego postanowień. Brak akceptacji Regulaminu uniemożliwia wypełnienie wniosku o dostęp do Portalu NFZ i jego rejestrację w SI NFZ.

2. Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku o dostęp do Portalu NFZ należy wskazać cel/cele uzyskania dostępu do Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, z niżej wymienionych:

1) uzyskanie dostępu do Portalu NFZ wyłącznie w celu uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept;

2) uzyskanie dostępu do Portalu NFZ wyłącznie w związku z uprawnieniem do wystawiania zleceń na wyroby medyczne;

3. Wniosek o dostęp do Portalu NFZ wymaga podania danych określonych w części I.

4. W trakcie wypełniania wniosku o dostęp do Portalu NFZ należy posługiwać się Instrukcją wypełniania wniosku o dostęp do Portalu NFZ.

5. Wszelkie informacje podawane we wniosku o dostęp do Portalu NFZ muszą być kompletne, poprawne i zgodne ze stanem faktycznym.

6. Po wypełnieniu wniosku o dostęp do Portalu NFZ Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia dotyczącego kompletności, poprawności i zgodności podawanych danych ze stanem faktycznym.

7. Po wypełnieniu wniosku o dostęp do Portalu NFZ Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych Wnioskodawcy przez Fundusz, w celach związanych z wykonywaniem czynności Użytkownika Portalu NFZ.

 Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję zapisy Regulaminu korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia przez pracowników medycznych oraz zobowiązuję się do jego przestrzegania.

Cel przekazania wniosku do właściwego oddziału Funduszu (należy wskazać właściwą opcję):

 Uzyskanie dostępu do Portalu NFZ bez uprawnienia do pobierania numerów recept,

 Uzyskanie dostępu do Portalu NFZ oraz uzyskanie uprawnienia do pobierania, nadawanych przez Fundusz, numerów recept.

WNIOSEK O DOSTĘP DO PORTALU NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

Nazwa właściwego Oddziału Funduszu: ........................................................................

I. DANE REJESTROWE WNIOSKODAWCY

I.1. Dane podstawowe Wnioskodawcy
1Imię/Imiona *
2Nazwisko*
3Nr PESEL*
4Dokument tożsamości - rodzaj
5Dokument tożsamości - seria i numer
6Dokument tożsamości - kraj wydania
7Dokument tożsamości - data wydania
8Dokument tożsamości - data ważności
9Dokument tożsamości - data końca obowiązywania
10Adres zamieszkania - miejscowość*
11Adres zamieszkania - kod pocztowy*
12Adres zamieszkania - ulica
13Adres zamieszkania - numer domu*
14Adres zamieszkania - numer lokalu
15Adres do korespondencji - miejscowość*
16Adres do korespondencji - kod pocztowy*
17Adres do korespondencji - ulica
18Adres do korespondencji - numer domu*
19Adres do korespondencji - numer lokalu
20Adres e-mail
21Numer telefonu*
I.2. Uprawnienia zawodowe Wnioskodawcy
1Rodzaj uprawnienia zawodowego*
2Prawo wykonywania zawodu - numer*
3Prawo wykonywania zawodu - data uzyskania*
4Prawo wykonywania zawodu - organ wydający - kod*
5Prawo wykonywania zawodu - organ wydający -nazwa*
6Zawód/Specjalność - kod*
7Zawód/Specjalność - nazwa*
8Zawód/Specjalność - stopień specjalizacji*
9Zawód/Specjalność - data otwarcia / uzyskania specjalizacji
10Kompetencje - kod
11Kompetencje - nazwa
12Kompetencje - data uzyskania
13Kompetencje - numer zaświadczenia
14Wykształcenie - kod
15Wykształcenie - nazwa

OŚWIADCZENIA:

 Oświadczam, że przedstawione we wniosku o dostęp do Portalu NFZ dane są kompletne, poprawne i zgodne z aktualnym stanem prawnym i faktycznym*.

 Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Fundusz moich danych osobowych, w celach związanych z wykonywaniem czynności Użytkownika Portalu NFZ*.

................................................................ Oddział Wojewódzki NFZ oświadcza, że dane osobowe podane przez Wnioskodawcę we wniosku o dostęp do Portalu NFZ, będą przetwarzane w SI NFZ zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

MIEJSCE PRZEKAZANIA WNIOSKU O DOSTĘP DO PORTALU NFZ

.............................................................Oddział Wojewódzki NFZ

Wydział/Dział ............................................................

ul. ..................................................................................

nr ....................................................

kod pocztowy:..............................

Miejscowość...................................................................

Miejscowość i dataPodpis Wnioskodawcy

* dane oznaczone gwiazdką (*) są wymagane

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA WNIOSKU O DOSTĘP DO PORTALU NFZ

I. DANE REJESTROWE WNIOSKODAWCY

I.1. Dane podstawowe Wnioskodawcy - dane oznaczone gwiazdką (*) są wymagane.

1. Imię/imiona* - należy wpisać imię Wnioskodawcy; w przypadku posiadania dwóch imion, należy podać oba imiona;

2. Nazwisko* - należy wpisać nazwisko Wnioskodawcy;

3. Numer PESEL* - należy wpisać osobisty, 11 cyfrowy numer identyfikacyjny PESEL Wnioskodawcy;

4-9. Dane dotyczące dokumentu tożsamości - wymagane podanie tych danych w przypadku braku numeru PESEL - należy wpisać rodzaj, serię, numer dokumentu tożsamości oraz kraj, w którym wydano dokument tożsamości, datę wydania, datę ważności oraz datę końca obowiązywania, jeżeli dotyczy;

10. Adres zamieszkania - miejscowość* - należy wpisać miejscowość, w której zamieszkuje Wnioskodawca;

11. Adres zamieszkania - kod pocztowy* - należy wpisać kod pocztowy miejscowości, w której zamieszkuje Wnioskodawca;

12. Adres zamieszkania - ulica - należy wpisać ulicę, przy której zamieszkuje Wnioskodawca, jeżeli dotyczy;

13. Adres zamieszkania - numer domu* - należy wpisać numer domu, w którym zamieszkuje Wnioskodawca;

14. Adres zamieszkania - numer lokalu - należy wpisać numer lokalu, w którym zamieszkuje Wnioskodawca, jeżeli dotyczy;

15-19. Adres do korespondencji - dane dot. adresu do korespondencji należy podać, jeśli są inne niż zamieszkania; jeśli adres do korespondencji jest taki sam jak adres zamieszkania, należy przepisać dane z adresu zamieszkania - zakres danych w adresie do korespondencji nie może być pusty;

20. Adres e-mail - adres poczty elektronicznej Wnioskodawcy, jeżeli dotyczy;

21. Numer telefonu* - należy wpisać numer telefonu, który może być, w przypadku Wnioskodawcy ubiegającego się o uprawnienie do pobierania numerów recept, wykorzystany do podania na recepcie, jako numer telefonu do bezpośredniego kontaktu z osobą wystawiającą receptę, zgodnie z art. 96a ust. 1 pkt 3 lit. d ustawy - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.).

I.2. Uprawnienia zawodowe Wnioskodawcy - dane oznaczone gwiazdką (*) są wymagane

1. Rodzaj uprawnienia zawodowego* - należy wpisać lub wybrać ze słownika właściwą opcję z następujących możliwych: lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer, pielęgniarka, położna, farmaceuta;

2. Prawo wykonywania zawodu - numer* - należy wpisać numer prawa wykonywania zawodu nadawany przez właściwy organ;

3. Prawo wykonywania zawodu - data uzyskania* - należy wpisać datę uzyskania prawa wykonywania zawodu;

4-5. Prawo wykonywania zawodu - organ wydający - kod i nazwa* - należy wpisać lub wybrać ze słownika właściwy organ wydający prawo wykonywania zawodu;

6-7. Zawód/Specjalność: rodzaj - kod, nazwa* - należy wpisać lub wybrać ze słownika wykonywany zawód wraz ze zdobytą specjalizacją, jeżeli dotyczy. Również w przypadku pielęgniarek i położnych wymagane jest podanie informacji zgodnie ze słownikiem "Zawód/specjalność, gdyż są w nim pozycje dotyczące specjalizacji pielęgniarek i położnych. Są to pozycje dla pielęgniarek od kodu 222201 - do kodu 222290 i dla położnych od kodu 223201 do kodu 223290. Jeśli pielęgniarka nie posiada specjalizacji wskazuje kod grupy zawodowej 222101, a położna, jeśli nie posiada specjalizacji, wskazuje kod grupy zawodowej 22310.

W przypadku farmaceuty należy wpisać kod:

228101 FARMACEUTA

228201 FARMACEUTA - SPECJALISTA ANALITYKI FARMACEUTYCZNEJ

228202 FARMACEUTA - SPECJALISTA BROMATOLOGII

228203 FARMACEUTA - SPECJALISTA FARMACJI APTECZNEJ

228204 FARMACEUTA - SPECJALISTA FARMACJI KLINICZNEJ

228205 FARMACEUTA - SPECJALISTA FARMACJI PRZEMYSŁOWEJ

228206 FARMACEUTA - SPECJALISTA FARMACJI SZPITALNEJ

228207 FARMACEUTA - SPECJALISTA FARMAKOLOGII

228208 FARMACEUTA - SPECJALISTA LEKU ROŚLINNEGO

228209 FARMACEUTA - SPECJALISTA MIKROBIOLOGII I BIOTECHNOLOGII FARMACEUTYCZNEJ

228210 FARMACEUTA - SPECJALISTA TOKSYKOLOGII

228211 FARMACEUTA - SPECJALISTA ZDROWIA PUBLICZNEGO

228212 FARMACEUTA - SPECJALISTA ZDROWIA ŚRODOWISKOWEGO

228290 POZOSTALI FARMACEUCI SPECJALIŚCI.

8. Zawód/Specjalność - stopień specjalizacji* - należy wybrać właściwą opcję ze słownika "Stopni specjalizacji" lub wpisać właściwą opcję z następujących możliwych: bez specjalizacji, specjalista, 1 st. specjalizacji, w trakcie specjalizacji - dotyczy to również pielęgniarek i położnych. W przypadku posiadania specjalizacji przez pielęgniarkę lub położną powinna być wybrana opcja "specjalista" (kod "2"). Jeśli pielęgniarka nie posiada specjalizacji lub jest w trakcie specjalizacji wpisuje lub wybiera odpowiednio ze słownika "Stopni specjalizacji" opcję "bez specjalizacji" (kod "0") lub "w trakcie specjalizacji" (kod "9");

9. Zawód/Specjalność - data otwarcia/uzyskania specjalności - należy wpisać datę uzyskania specjalności, jeżeli dotyczy;

10-13. Dane dotyczące kompetencji - kod, nazwa, data uzyskania i numer zaświadczenia o zdobyciu odpowiednich kompetencji - wymagane w przypadku pielęgniarek i położnych - należy wpisać kod, nazwę, datę uzyskania oraz numer zaświadczenia o zdobyciu odpowiednich kompetencji. W przypadku pielęgniarek i położnych ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept, które ukończyły kurs specjalistyczny dotyczący ordynacji leków i wyrobów medycznych - należy wybrać właściwą pozycję ze słownika "Kompetencji" o kodzie 0368, i nazwie "Kurs specjalistyczny dot. ordynacji leków i wyrobów medycznych" - dotyczy pielęgniarek i położnych, które ukończyły kurs specjalistyczny, umożliwiający ordynację przez pielęgniarki i położne, określonych leków i wyrobów medycznych, uprawnienia pielęgniarek i położnych, o których mowa w art. 15a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U.2020 r. poz. 562);

W przypadku pielęgniarek/położnych, które nabyły wiedzę dot. ordynacji leków i wyrobów medycznych w ramach kształcenia w szkołach pielęgniarskich i w szkołach położnych lub w ramach szkolenia specjalizacyjnego i których tym samym nie dotyczy obowiązek ukończenia kursu specjalistycznego dotyczący ordynacji leków i wyrobów medycznych, należy wybrać właściwą pozycję ze słownika "Kompetencji" o kodzie 0369 i nazwie "Nabycie wiedzy dotyczącej ordynacji leków i wyrobów medycznych w ramach kształcenia w szkole pielęgniarskiej lub położnych lub w ramach szkolenia specjalizacyjnego, co zwalnia z obowiązku odbycia kursu specjalistycznego w tym zakresie", o czym mowa w art.15a ust. 7 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej;

14-15. Wykształcenie - kod, nazwa - należy wpisać lub wybrać ze słownika rodzaj wykształcenia - właściwy kod i nazwę, zgodnie z posiadanym wykształceniem.

W przypadku pielęgniarek i położnych ubiegających się o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept, które ukończyły studia wyższe medyczne na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, należy obowiązkowo wpisać lub wybrać właściwą pozycję ze słownika "Wykształcenie", jeżeli dotyczy:

* Kod pozycji 0010 - nazwa pozycji: WYŻSZE MEDYCZNE - TYTUŁ LICENCJATA na kierunku pielęgniarstwo,

* Kod pozycji 0011 - nazwa pozycji: WYŻSZE MEDYCZNE - TYTUŁ MAGISTRA na kierunku pielęgniarstwo,

* Kod pozycji 0012 - nazwa pozycji: WYŻSZE MEDYCZNE - TYTUŁ LICENCJATA na kierunku położnictwo,

* Kod pozycji 0013 - nazwa pozycji: WYŻSZE MEDYCZNE - TYTUŁ MAGISTRA na kierunku położnictwo.

Pozycje te mogą być również wskazane w przypadku pielęgniarek i położnych, które ukończyły studia wyższe medyczne odpowiednio na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, nawet gdy nie ubiegają się o uprawnienie do pobierania numerów recept. W przypadku pielęgniarek i położnych, które ukończyły studia wyższe medyczne na innych kierunkach niż pielęgniarstwo i położnictwo (np. promocja zdrowia, zdrowie publiczne), należy wybrać pozycję ze słownika odpowiednio o kodzie i nazwie: 0001 WYŻSZE MEDYCZNE - TYTUŁ MAGISTRA lub o kodzie i nazwie: 0002 WYŻSZE MEDYCZNE - TYTUŁ LICENCJATA.

W przypadku farmaceuty należy wpisać kod i nazwę: 0001 WYŻSZE MEDYCZNE - TYTUŁ MAGISTRA.