Zmiana wzornika druków wprowadzonego Zarządzeniem nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 lipca 2003 r. (znak: 01-021-08-01-2/2003) w sprawie wzornika druków obowiązujących w Lasach Państwowych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2017.8/9.106

Akt jednorazowy
Wersja od: 28 lipca 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 27
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 28 lipca 2017 r.
zmieniające wzornik druków wprowadzony Zarządzeniem nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 lipca 2003 r. (znak: Ol-021-08-01-2/2003) w sprawie wzornika druków obowiązujących w Lasach Państwowych

ZD.7600.5.2017

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach1, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2 - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego m.in. w art. 33 ust. 3 pkt 1a3 ustawy o lasach, a także § 8 ust. 1 pkt 24 i 65 ust. 2 pkt 46 ww. Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe:

§  1. 
W Zarządzeniu nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 lipca 2003 r. w sprawie wzornika druków obowiązujących w Lasach Państwowych wprowadza się w drukach wejściowych do SILP zmiany polegające na:
1)
wycofaniu z obiegu druków, stanowiących część składową ww. zarządzenia, oznaczonych we wzorniku symbolami:

2.5.13. Stary wzór: Raptularz terenowy do szacunków brakarskich - pierwsza strona wzoru nr 1, 1a i 1b,

2.5.14.1. Stary wzór: Raptularz terenowy wzór nr 1 - strona druga, strony trzecia i kolejne,

2.5.14.2. Stary wzór: Raptularz terenowy wzór nr 1a - strona druga i następne,

2.5.14.3. Stary wzór: Raptularz terenowy wzór nr 1b - strona druga;

2)
nadaniu drukowi oznaczonemu w ww. wzorniku symbolem 2.5.13. Raptularz terenowy szacunków brakarskich - pierwsza strona wzoru nr 1, 1a i 1b, nowej treści stanowiącej przedmiot załącznika nr 1 do niniejszego zarządzenia;
3)
wprowadzeniu nowych zasad wypełniania druku oznaczonego w ww. wzorniku symbolem 2.5.13. Raptularz terenowy szacunków brakarskich - pierwsza strona wzoru nr1, 1a i 1b, stanowiących przedmiot załącznika nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Dopuszcza się odmienną kolejność prezentacji poszczególnych elementów druku 2.5.13. Raptularz terenowy szacunków brakarskich - pierwsza strona wzoru nr 1, 1a i 1b w stosunku do jego układu wynikającego z załącznika nr 1, jeżeli wynika to z ograniczeń funkcjonalności programów Brakarz i ACER.
§  3. 
Zwalnia się z obowiązku sporządzania druku 2.5.13. Raptularz terenowy szacunków brakarskich - pierwsza strona wzoru nr 1, 1a i 1b w formie analogowej, jeżeli szacunki brakarskie są dokonywane z użyciem programów Brakarz lub ACER.
§  4. 
Zmian w druku 2.5.13. Raptularz terenowy szacunków brakarskich - pierwsza strona wzoru nr 1, 1a i 1b, tj. aktualizacji druku oraz zmian w instrukcji jego wypełniania, wynikających z odrębnych zarządzeń Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych związanych z planowaniem krótkookresowym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe lub wynikających z modyfikacji SILP zatwierdzonych przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, dokonuje Dyrektor Zakładu Informatyki Lasów Państwowych po uzyskaniu akceptacji proponowanych zmian przez właściwy wydział merytoryczny DGLP oraz Wydział Informatyki DGLP.
§  5. 
Pozostałe postanowienia Zarządzenia nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 lipca 2003 r. pozostają bez zmian.
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

RAPTULARZ

terenowy do szacunków brakarskich na rok ........................

(okładka szacunku brakarskieαo)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZASADY WYPEŁNIANIA PIERWSZEJ STRONY

"Raptularza terenowego do szacunków brakarskich" (okładki szacunku brakarskiego)

1) Adres leśny.

Wpisać adres według zasad obowiązujących w systemie LAS.

2) Grupa czynności.

Wybrać z listy i zaznaczyć właściwą grupę czynności, wpisując "X".

3) Ocena pilności zabiegu.

Po ocenie, czy cięcie winno być koniecznie wykonane w danym roku, czy możliwe jest przesunięcie na rok następny, zaznaczyć tylko jedną wybraną pozycję, wpisując "X".

4) Powierzchnia:

a) manipulacyjna (ar) - wpisać planowaną powierzchnię działki zrębowej, strefy manipulacyjnej, trzebieży czy czyszczenia;

b) do odn./1 raz (ar) - dla rębni wpisać powierzchnię do odnowienia, a dla trzebieży i czyszczeń późnych, na których wykonujemy zabieg po raz pierwszy w danej rewizji planu UL, powierzchnię równą powierzchni manipulacyjnej. W przypadku kolejnego nawrotu dla pozycji trzebieży i czyszczeń późnych wpisać powierzchnię zero;

c) zred. do odn. (ar) - dla rębni wpisać zredukowaną powierzchnię planowaną do odnowienia, a dla czyszczeń późnych i trzebieży wpisać powierzchnię zero.

5) Czynność pozyskania drewna.

Zaznaczyć "X" przy wybranej czynności:

CWDPN - dla pozycji planowanych do pozyskania pilarką (ręczne) w warunkach nizinnych,

CWDPG - dla pozycji planowanych do pozyskania pilarką (ręczne) w warunkach górskich,

CWDMN - dla pozycji planowanych obligatoryjnie do pozyskania harwesterem w warunkach nizinnych,

CWDMG - dla pozycji planowanych obligatoryjnie do pozyskania harwesterem w warunkach górskich,

CWDN-D - dla pozycji planowanych fakultatywnie do pozyskania harwesterem w nizinnych; dopuszczalne pozyskanie ręczno-maszynowe,

CWDG-D - dla pozycji planowanych fakultatywnie do pozyskania harwesterem w warunkach górskich, dopuszczalne pozyskanie ręczno-maszynowe.

6) Stopień trudności pozyskania.

Wpisać cyfrę oznaczającą właściwy stopień trudności z zakresu obowiązującego w katalogu norm czasu pracy przy pozyskaniu drewna (zakres 1-4 w warunkach nizinnych oraz zakres 1-5 w warunkach górskich).

7) Współczynnik trudności.

Wpisać wartości z zakresu od 1.00 do 1.30. W przypadku wystąpienia utrudnień nieuwzględnionych w katalogu nadleśniczy, na uzasadniony wniosek, może zastosować na określonej pozycji mnożnik zwiększający normę czasu do 30%.

8) Strefa trudności zrywki.

Wpisać cyfrę oznaczającą właściwą strefę trudności zrywki w zakresie od 1 do 4 zgodnie z obowiązującym katalogiem norm czasu pracy przy zrywce drewna.

9) Odległość.

Wpisać osobno dla drewna wielkowymiarowego (W) i średniowymiarowego (S) przeciętne odległości i procenty masy drewna podlegającego zrywce oraz podwozowi (podanie wartości mniejszych od 100% oznacza, że dla części masy drewna nie będą liczone koszty zrywki czy podwozu). Odległości zrywki podaje się w pełnych metrach, a podwozu w kilometrach. Koszty zrywki drewna małowymiarowego użytkowego M1 wyliczane są na podstawie odległości wpisanych dla drewna średniowymiarowego (dla drewna M2 nie liczy się kosztów zrywki).

10) Ochrona nalotów i podrostów.

Potrzebę ochrony nalotów i podrostów wskazać, wpisując "X" (informacja wskaźnikowa do oceny zastosowania współczynnika trudności zwiększającego pracochłonność).

11) Cięcia rębne - procent podszytu.

Wpisać procent podszytu, który powinien być usunięty z powierzchni przed rozpoczęciem cięć rębnych.

12) Cięcia rębne - wysokość podszytu.

Znakiem "X" zaznaczyć właściwy przedział wysokości podszytu.

13) Okres niedostępności.

Zaznaczyć miesiące, w których powierzchnia jest niedostępna dla środków transportowych.

14) Całkowity wyrób kosztem nabywcy.

Pozyskanie kosztem nabywcy drewna S3, S4 i M2 wskazać przez wpisanie "X". Wpisuje się "X" tylko w przypadku pozyskania kosztem nabywcy ponad 50% masy danego sortymentu.

15) Procentowy udział M1 w M.

Dla metody posztucznej, porównawczej i masowej wpisać procent udziału drewna małowymiarowego użytkowego M1 w ogólnej masie drewna małowymiarowego M planowanego do pozyskania. Parametr niedostępny dla metody obrębowej.

16) Określenie procentowego udziału kłody krótkiej. Wpisanie % udziału kłody krótkiej (na 3,00 m.b. ustalona została maksymalna długość kłody krótkiej) oznacza:

a) dla szacunków wykonanych metodą masową, porównawczą i obrębową - % kłody krótkiej wyliczany jest z masy kłody ogółem przypisanej do szacunku proporcjonalnie wg klas jakości i klas wymiarowych;

b) dla szacunków wykonanych metodą posztuczną - % kłody krótkiej wyliczany jest z masy kłody ogółem obliczonej dla danego szacunku, proporcjonalnie wg klas jakości i klas wymiarowych z uwzględnieniem parametrów technicznych dla kłód zapisanych w programie Acer.

17) Kłodowanie drewna iglastego.

Wskazać przez wpisanie "X" w polu "PEŁNE" te pozycje szacunków wykonywanych posztucznie, na których planowane jest kłodowanie całych dłużyc drewna wielkowymiarowego iglastego.

Wskazać przez wpisanie "X" w polu "WIERZCHOŁKOWE" te pozycje szacunków wykonywanych posztucznie, na których planowane jest kłodowanie tylko wierzchołków po wymanipulowaniu dłużycy o długości H-MAX ustalonej w parametrach dla drewna wielkowymiarowego iglastego.

18) Uwaga.

Miejsce na wpisanie krótkiej dodatkowej informacji tekstowej (maksymalnie 15 znaków).

Szacunek wykonał(a) - osoba wykonująca szacunek brakarski. W przypadku wypełnienia druku w programie Brakarz dane osoby sporządzającej szacunek generowane są automatycznie na podstawie danych osoby logującej się programu Brakarz.

Sprawdził(a) - osoba sprawdzająca poprawność sporządzanego szacunku.

Wprowadził(a) - numer adresowy oraz podpis osoby wprowadzającej szacunek brakarski do SILP. W przypadku wypełnienia druku w programie Brakarz i przesłaniu elektronicznie do baz SILP dane osoby wprowadzającej szacunek lub korygującej go generowane są automatycznie.