Zmiana Regulaminu wykonawczego do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.UPRP.2016.7

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 września 2016 r.

INFORMACJA
URZĘDU PATENTOWEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 1 września 2016 r.
w sprawie zmiany Regulaminu wykonawczego do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej informuje, że Rada Administracyjna Europejskiej Organizacji Patentowej na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2016 r. podjęła decyzję CA/D 6/16 zmieniającą Regulamin wykonawczy do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich.

Decyzję przyjęto w następującym brzmieniu:

"RADA ADMINISTRACYJNA EUROPEJSKIEJ ORGANIZACJI PATENTOWEJ,

uwzględniając Konwencję o udzielaniu patentów europejskich, w szczególności jej art. 33 ust. 1 lit. c), na wniosek prezesa Europejskiego Urzędu Patentowego,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Regulamin wykonawczy otrzymuje następujące brzmienie:

1.
Zasada 9 ust. 1 otrzymuje następujące brzmienie:

"Europejski Urząd Patentowy jest podzielony pod względem administracyjnym na Dyrekcje Generalne, do których przypisane są wydziały wymienione w art. 15 lit. a) -e) oraz służby ustanowione do zajmowania się zagadnieniami prawnymi i administracją wewnętrzną Urzędu."

2.
Zasadę 12 zastępują następujące nowe zasady 12a, 12b, 12c i 12d:

"Zasada 12a

Organizacja i zarządzanie Wydziałem Komisji Odwoławczych oraz prezes Komisji Odwoławczych

(1) Komisje Odwoławcze i Rozszerzona Komisja Odwoławcza wraz ze swoimi rejestrami i służbami wspierającymi stanowią osobny wydział ("Wydział Komisji Odwoławczych"), którymi kieruje prezes Komisji Odwoławczych. Przewodniczący Rozszerzonej Komisji Odwoławczej pełni funkcję prezesa Komisji Odwoławczych. Prezesa Komisji Odwoławczych powołuje Rada Administracyjna na wspólny wniosek Komitetu, ustanowionego zgodnie z przepisami zasady 12c ust. 1 oraz prezesa Europejskiego Urzędu Patentowego. W przypadku nieobecności lub niedyspozycji prezesa Komisji Odwoławczych jego funkcje przejmuje jeden z członków Rozszerzonej Komisji Odwoławczej zgodnie z procedurą określoną przez Radę Administracyjną.

(2) Prezes Komisji Odwoławczych zarządza Wydziałem Komisji Odwoławczych i w tym celu prezes Europejskiego Urzędu Patentowego deleguje na niego obowiązki i uprawnienia. Wykonując delegowane obowiązki i korzystając z delegowanych uprawnień, prezes Komisji Odwoławczych odpowiada wyłącznie przed Radą Administracyjną i podlega jej w znaczeniu hierarchicznym i dyscyplinarnym.

(3) Nie naruszając przepisów art. 10 ust. 2 lit. d i art. 46, prezes Komisji Odwoławczych przygotowuje umotywowany wniosek budżetowy dotyczący Wydziału Komisji Odwoławczych. Wniosek ten jest analizowany i omawiany we właściwych departamentach Europejskiego Urzędu Patentowego i jest przedkładany przez prezesa Komisji Odwoławczych Komitetowi ustanowionemu zgodnie z przepisami zasady 12c ust. 1 do zaopiniowania, zanim zostanie przesłany prezesowi Europejskiego Urzędu Patentowego do uwzględnienia w rocznym projekcie budżetu. Prezes Europejskiego Urzędu Patentowego zapewnia prezesowi Komisji Odwoławczych niezbędne zasoby, które przewidziano w uchwalonym budżecie.

(4) Prezes Europejskiego Urzędu Patentowego udostępnia prezesowi Komisji Odwoławczych służby, o których mowa w zasadzie 9 ust. 1, w zakresie, w jakim jest to niezbędne i w ramach uchwalonego budżetu.

Zasada12b

Prezydium Komisji Odwoławczych i system podziału zadań w ramach Komisji Odwoławczych

(1) W skład autonomicznego organu w ramach Wydziału Komisji Odwoławczych ("Prezydium Komisji Odwoławczych") wchodzą prezes Komisji Odwoławczych, który pełni funkcję przewodniczącego oraz dwunastu członków Komisji Odwoławczych, w tym sześciu przewodniczących i sześciu innych członków.

(2) Wszyscy członkowie Prezydium są wybierani przez przewodniczących i członków Komisji Odwoławczych na okres dwóch lat roboczych. Jeżeli nie można powołać pełnego składu Prezydium, wolne stanowiska są uzupełniane przez wyznaczenie najstarszych rangą przewodniczących i członków.

(3) Prezydium:

(a) uchwala przepisy proceduralne dotyczące wyboru i wyznaczania członków Prezydium;

(b) przyjmuje, bez uszczerbku dla regulacji przyjętych na podstawie art. 10 ust. 2 lit. c) i art. 33 ust. 2 lit. b), Kodeks Postępowania członków i przewodniczących Komisji Odwoławczych i Rozszerzonej Komisji Odwoławczej, który podlega zatwierdzeniu przez Radę Administracyjną;

(c) doradza prezesowi Komisji Odwoławczych w odniesieniu do propozycji zmian do Regulaminu wewnętrznego Komisji Odwoławczych i Rozszerzonej Komisji Odwoławczej;

(d) doradza prezesowi Komisji Odwoławczych w sprawach dotyczących ogólnego funkcjonowania Wydziału Komisji Odwoławczych.

(4) Przed rozpoczęciem każdego roku roboczego Prezydium, w składzie poszerzonym o wszystkich przewodniczących, przydziela zadania Komisjom Odwoławczym. W tym samym składzie Prezydium rozstrzyga spory pomiędzy dwoma lub kilkoma Komisjami Odwoławczymi dotyczące podziału zadań. Prezydium w poszerzonym składzie wyznacza zwyczajnych członków różnych Komisji Odwoławczych i ich zastępców. Każdy członek Komisji Odwoławczej może zostać wyznaczony na członka więcej niż jednej Komisji Odwoławczej. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, rozstrzygnięcia te mogą zostać zmienione w trakcie trwania danego roku roboczego.

(5) Prezydium może podejmować decyzje jedynie, gdy obecnych jest co najmniej pięciu jego członków, przy czym muszą być obecni prezes Komisji Odwoławczych lub jego zastępca oraz przewodniczący dwóch Komisji Odwoławczych. W sprawach, o których mowa w ust. 4, wymagana jest obecność dziewięciu członków, w tym prezesa Komisji Odwoławczych lub jego zastępcy oraz przewodniczących trzech Komisji Odwoławczych. Decyzje zapadają większością głosów; w przypadku równego podziału głosów, decyduje głos przewodniczącego lub jego zastępcy. Wstrzymanie się od głosu nie jest uważane za oddanie głosu.

(6) Rada Administracyjna może powierzyć Komisjom Odwoławczym zadania, o których mowa w art. 134a ust. 1 lit. c).

Zasada12c

Komitet Komisji Odwoławczych oraz procedura przyjmowania Regulaminu wewnętrznego Komisji

Odwoławczych i Rozszerzonej Komisji Odwoławczej

(1) Rada Administracyjna ustanawia komitet ("Komitet Komisji Odwoławczych"), którego zadaniem jest doradzanie jej i prezesowi Komisji Odwoławczych w zakresie ogólnych kwestii dotyczących Komisji Odwoławczych oraz przyjęcie Regulaminu wewnętrznego Komisji Odwoławczych i Rozszerzonej Komisji Odwoławczej. Komitet składa się z sześciu członków powoływanych przez Radę Administracyjną, w tym z trzech spośród delegacji państw członkowskich w rozumieniu art. 26 i trzech spośród obecnych lub byłych sędziów sądów międzynarodowych, europejskich lub sądów krajowych państw członkowskich. Prezes Europejskiego Urzędu Patentowego i prezes Komisji Odwoławczych mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach Komitetu. Szczegóły dotyczące w szczególności składu Komitetu, zastępców jego członków, organizacji pracy i obowiązków z zakresu doradzania Wydziałowi Komisji Odwoławczych określa Rada Administracyjna w decyzji ustanawiającej Komitet.

(2) Na wniosek prezesa Komisji Odwoławczych i po umożliwieniu prezesowi Europejskiego Urzędu Patentowego przedstawienia opinii, Komitet ustanowiony na podstawie ust. 1, przyjmuje Regulamin wewnętrzny Komisji Odwoławczych i Rozszerzonej Komisji Odwoławczej.

Zasada12d

Powoływanie i powoływanie na kolejną kadencję członków, w tym przewodniczących, Komisji Odwoławczych i Rozszerzonej Komisji Odwoławczej

(1) Przewodniczący Rozszerzonej Komisji Odwoławczej w chwili powołania zostaje równocześnie powołany na członka Komisji Odwoławczych posiadającego kwalifikacje prawnicze.

(2) Na podstawie delegowania przez prezesa Europejskiego Urzędu Patentowego, prezes Komisji Odwoławczych ma prawo proponowania kandydatów na członków, w tym przewodniczących, Komisji Odwoławczych i członków Rozszerzonej Komisji Odwoławczej do powołania przez Radę Administracyjną oraz prawo do konsultowania z nim powoływania ich na kolejną kadencję (art. 11 ust. 3) oraz powoływania i powoływania na kolejną kadencję zewnętrznych członków posiadających kwalifikacje prawnicze (art. 11 ust. 5).

(3) Prawo prezesa Komisji Odwoławczych dotyczące konsultowania z nim powołania na kolejną kadencję, o którym mowa w ust. 2, uprawnia go do przedkładania Radzie Administracyjnej uzasadnionej opinii, w tym oceny wykonania zadań przez członka lub przewodniczącego. Kryteria oceny wykonania zadań określa prezes Komisji Odwoławczych po konsultacjach z Komitetem utworzonym na podstawie zasady 12c ust. 1. Pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii i oceny wykonania zadań oraz uwzględniając liczbę stanowisk, o których mowa w art. 11 ust. 3, przewidzianych w uchwalonym budżecie Wydziału Komisji Odwoławczych, z upływem pięcioletniej kadencji członków, w tym przewodniczących, Komisji Odwoławczych i członków Rozszerzonej Komisji Odwoławczej powołuje się ich na kolejną kadencję zgodnie z przepisami art. 23 ust. 1."

3.
Zasada 13 otrzymuje następujące brzmienie:

"Zasada 13

System podziału zadań w ramach Rozszerzonej Komisji Odwoławczej

Przed rozpoczęciem każdego roku roboczego członkowie Rozszerzonej Komisji Odwoławczej powołani na podstawie art. 11 ust. 3 wyznaczają zwyczajnych członków Rozszerzonej Komisji Odwoławczej i ich zastępców do postępowań, o których mowa w art. 22 ust. 1 lit. a i b oraz zwyczajnych członków i ich zastępców do postępowań, o których mowa w art. 22 ust. 1 lit. c). Decyzje mogą być podejmowane jedynie, jeżeli obecnych jest co najmniej pięciu członków, w tym przewodniczący Rozszerzonej Komisji Odwoławczej lub jego zastępcy; w przypadku równego podziału głosów decyduje głos przewodniczącego lub jego zastępcy. Wstrzymanie się od głosu nie jest uważane za oddanie głosu."

Artykuł  2

Występujące w tekstach prawnych odesłania do zasady 12 i 13 Regulaminu wykonawczego do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich w brzmieniu obowiązującym w dniu 30 czerwca 2016 r. zastępuje się odesłaniem do odpowiednich zmienionych przepisów.

Artykuł  3

Przepisy w brzmieniu wskazanym w art. 1 niniejszej decyzji wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2016 r.".