Zmiana Regulaminu Wykonawczego do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.UPRP.2009.2.3

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 grudnia 2009 r.

INFORMACJA
URZĘDU PATENTOWEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 15 grudnia 2009 r.
w sprawie zmiany Regulaminu Wykonawczego do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich

Rada Administracyjna Europejskiej Organizacji Patentowej na podstawie art. 33 ust. (1) (c) Konwencji o udzielaniu patentów europejskich (Dz.U. z 2004 r. Nr 79, poz. 737) podjęła decyzje: CA/D 2/09, CA/D 3/09, CA/D 18/09, CA/D 20/09 w sprawie zmiany oraz wprowadzenia nowych zasad do Regulaminu wykonawczego do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich.
Zmianie uległy zasady: 36, 57 (a), 62a, 63, 64 ust. 1, 69, 135, 137, 141, 161, 164. Wprowadzono również nowe zasady: 70a i 70b. Wszystkie zasady z wyjątkiem zasady 70b i 141, wchodzą w życie w dniu 1 kwietnia 2010 r. Natomiast zasady 70b i 141 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Zasady otrzymują następujące brzmienie:

Zasada 36

Europejskie zgłoszenie wydzielone

(1) Zgłaszający może dokonać europejskiego zgłoszenia wydzielonego z rozpatrywanego wcześniejszego zgłoszenia europejskiego, pod warunkiem, że:

(a) zgłoszenie wydzielone zostanie dokonane przed upływem dwudziestu czterech miesięcy od pierwszego zawiadomienia wystosowanego przez Wydział Badań dotyczącego najwcześniejszego zgłoszenia, dla którego zawiadomienie zostało wydane, lub

(b) zgłoszenie wydzielone zostanie dokonane przed upływem dwudziestu czterech miesięcy od jakiegokolwiek zawiadomienia, w którym Wydział Badań po raz pierwszy zarzucił, że zgłoszenie wcześniejsze nie spełnia wymogów art. 82.

(2) Zgłoszenia wydzielonego dokonuje się w języku postępowania wcześniejszego zgłoszenia. Jeżeli to ostatnie nie zostało zredagowane w języku urzędowym Europejskiego Urzędu Patentowego, zgłoszenie wydzielone może zostać złożone w języku wcześniejszego zgłoszenia; tłumaczenie na język postępowania wcześniejszego zgłoszenia musi zostać złożone w ciągu dwóch miesięcy od dokonania zgłoszenia wydzielonego. Zgłoszenia wydzielonego dokonuje się w Europejskim Urzędzie Patentowym w Monachium, w Hadze lub w Berlinie.

Zasada 57 (a)

"(a) tłumaczenie zgłoszenia, wymagane zgodnie z art. 14 ust. (2), zasadą 36 ust. (2) zdanie drugie, lub zasadą 40 ust. (3) zdanie drugie, zostało dokonane w wyznaczonym terminie;"

Zasada 62a

Zgłoszenia zawierające kilka zastrzeżeń niezależnych

(1) Jeżeli Europejski Urząd Patentowy uzna, że złożone zastrzeżenia są niezgodne z zasadą 43 ust. (2), wzywa zgłaszającego do wskazania, w terminie dwóch miesięcy, zastrzeżeń zgodnych z zasadą 43 ust. (2), w oparciu o które przeprowadzone zostanie poszukiwanie. Jeżeli zgłaszający nie dokona takiego wskazania w wyznaczonym terminie, poszukiwanie zostaje przeprowadzone w oparciu o pierwsze zastrzeżenie z każdej kategorii.

(2) Wydział Badań wzywa zgłaszającego do ograniczenia zastrzeżeń do przedmiotu objętego poszukiwaniem, chyba że Wydział Badań stwierdzi, że zarzut, o którym mowa w ust. (1), był nieuzasadniony.

Zasada 63

Poszukiwanie niepełne

(1) Jeżeli Europejski Urząd Patentowy uzna, że europejskie zgłoszenie patentowe jest niezgodne z przepisami Konwencji w takim zakresie, że wnikliwe poszukiwanie w stanie techniki nie może zostać przeprowadzone w stosunku do całości lub części zastrzeganego przedmiotu, wzywa zgłaszającego do złożenia, w terminie dwóch miesięcy, oświadczenia wskazującego przedmiot, który ma zostać objęty poszukiwaniem.

(2) Jeżeli oświadczenie, o którym mowa w ust. (1), nie zostanie złożone w terminie, lub nie pozwala na usunięcie nieprawidłowości, o których mowa w ust. (1), Europejski Urząd Patentowy wydaje umotywowane oświadczenie, w którym stwierdza, że europejskie zgłoszenie patentowe jest niezgodne z postanowieniami Konwencji, w takim zakresie, że wnikliwe poszukiwanie wstanie techniki nie może zostać przeprowadzone w stosunku do całości lub części zastrzeganego przedmiotu lub sporządza, w miarę możliwości, częściowe sprawozdanie z poszukiwania. Umotywowane oświadczenie, lub częściowe sprawozdanie z poszukiwania uznawane są, dla celów późniejszego postępowania, za sprawozdanie z poszukiwania europejskiego.

(3) W przypadku, gdy sporządzono częściowe sprawozdanie z poszukiwania, Wydział Badań wzywa zgłaszającego do ograniczenia zastrzeżeń do przedmiotu objętego poszukiwaniem, chyba że Wydział Badań stwierdzi, że zarzut, o którym mowa w ust. (1), był nieuzasadniony.

Zasada 64 ust. (1)

"Jeżeli Europejski Urząd Patentowy uzna, że europejskie zgłoszenie patentowe nie spełnia wymogu jednolitości wynalazku, sporządza częściowe sprawozdanie z poszukiwania dotyczące tych części zgłoszenia, które dotyczą wynalazku lub grupy wynalazków w rozumieniu art. 82, wymienionych w zastrzeżeniach jako pierwsze. Europejski Urząd Patentowy powiadamia zgłaszającego, że jeśli sprawozdanie z poszukiwania europejskiego ma obejmować pozostałe wynalazki, za każdy wynalazek, którego dotyczy poszukiwanie, należy uiścić, w terminie dwóch miesięcy, kolejną opłatę za poszukiwanie. Sprawozdanie z poszukiwania europejskiego sporządza się dla części zgłoszenia, odnoszących się do wynalazków, w stosunku do których wniesiono opłaty za poszukiwanie."

Zasada 69

Informacje dotyczące publikacji

(1) Europejski Urząd Patentowy powiadamia zgłaszającego o dacie zamieszczenia w Europejskim Biuletynie Patentowym wzmianki o publikacji sprawozdania z poszukiwania europejskiego oraz zwraca uwagę zgłaszającego na postanowienia zasady 70 ust. (1), art. 94 ust. (2) i zasady 70a ust. (1).

(2) Jeżeli powiadomienie, o którym mowa w ust. (1), wskazuje datę publikacji, która jest późniejsza niż faktyczna data publikacji, datę późniejszą uznaje się za rozstrzygającą dla terminów, o których mowa w zasadzie 70 ust. (1), zasadzie 70a ust. (1), chyba że błąd jest oczywisty.

Zasada 70a

Odpowiedź na poszerzone sprawozdanie z poszukiwania europejskiego

(1) W opinii dołączonej do sprawozdania z poszukiwania europejskiego, Europejski Urząd Patentowy daje zgłaszającemu możliwość ustosunkowania się do poszerzonego sprawozdania z poszukiwania europejskiego i, kiedy jest to właściwe, wzywa go do usunięcia, stwierdzonych w opinii dołączonej do sprawozdania z poszukiwania europejskiego nieprawidłowości oraz do zmiany opisu, zastrzeżeń i rysunków w terminie, o którym mowa w zasadzie 70 ust. (1).

(2) W przypadku, o którym mowa w zasadzie 70 ust. (2), lub jeśli sprawozdanie uzupełniające z poszukiwania europejskiego zostało sporządzone dla zgłoszenia Euro-PCT, Europejski Urząd Patentowy daje zgłaszającemu możliwość ustosunkowania się do poszerzonego sprawozdania z poszukiwania europejskiego i, kiedy jest to właściwe, wzywa go do usunięcia, stwierdzonych w opinii dołączonej do sprawozdania z poszukiwania europejskiego nieprawidłowości oraz do zmiany opisu, zastrzeżeń i rysunków w terminie, który został mu wyznaczony na oświadczenie czy podtrzymuje swoje zgłoszenie.

(3) Jeżeli zgłaszający nie zastosuje się do wezwania, ani nie ustosunkuje się do niego zgodnie z ust. (1) lub ust. (2), zgłoszenie uznaje się za wycofane.

Zasada 135 ust.(2)

"Niedopuszczalne jest dalsze postępowanie w przypadku niedotrzymania terminów, o których mowa w art. 121, ust. (4) jak również terminów przewidzianych w zasadach: 6 ust. (1), 16 ust. (1)(a), 31 ust. (2), 36 ust. (1)(a), (1)(b) i (2), 40 ust. (3), 51, ust. (2) do (5), 52, ust. (2) i (3), 55, 56, 58, 59, 62a, 63, 64 i 112, ust. (2)."

Zasada 137

Zmiana zgłoszenia europejskiego

(1) O ile nie postanowiono inaczej, zgłaszający nie może dokonywać zmian opisu, zastrzeżeń, lub rysunków europejskiego zgłoszenia patentowego, przed otrzymaniem sprawozdania z poszukiwania europejskiego.

(2) Oprócz wniesienia ewentualnych uwag, poprawek lub zmian w odpowiedzi na powiadomienie Europejskiego Urzędu Patentowego dokonane na podstawie zasady 70a ust. (1) lub (2), zasady 161 ust. (1), zgłaszający może, z własnej woli, zmienić opis, zastrzeżenia i rysunki.

(3) Jakiekolwiek inne zmiany mogą być dokonane jedynie za zgodą Wydziału Badań.

(4) W przypadku dokonania zmian zgodnie z ust. (1) do (3), zgłaszający wskazuje te zmiany i ich podstawę w dokonanym zgłoszeniu. Jeżeli Wydział Badań stwierdzi, że nie spełniono któregokolwiek z dwóch wymogów, może zażądać usunięcia tego braku w terminie jednego miesiąca.

(5) Zmienione zastrzeżenia nie mogą dotyczyć przedmiotu nieobjętego poszukiwaniem, który nie jest związany z wynalazkiem lub grupą wynalazków pierwotnie zastrzeżonych i tworzących jeden ogólny pomysł wynalazczy. Zmienione zastrzeżenia nie mogą dotyczyć przedmiotu nie objętego poszukiwaniem stosownie do zasady 62a lub zasady 63.

Zasada 161

Zmiana zgłoszenia

(1) Jeżeli Europejski Urząd Patentowy działał jako międzynarodowy organ poszukiwań i, jeżeli został złożony wniosek na podstawie art. 31 PCT, również jako międzynarodowy organ badań wstępnych dla zgłoszenia Euro-PCT, Europejski Urząd Patentowy umożliwia zgłaszającemu ustosunkowanie się do pisemnej opinii międzynarodowego organu poszukiwań, lub sprawozdania z międzynarodowego badania wstępnego i, kiedy jest to właściwe, wzywa go do usunięcia nieprawidłowości stwierdzonych w pisemnej opinii, lub w sprawozdaniu z międzynarodowego badania wstępnego oraz do zmiany opisu, zastrzeżeń i rysunków w terminie jednego miesiąca, licząc od danego powiadomienia. Jeżeli Europejski Urząd Patentowy sporządził sprawozdanie z dodatkowego poszukiwania międzynarodowego, wezwania, zgodnie z pierwszym zdaniem, dokonuje się w odniesieniu do wyjaśnień udzielonych zgodnie z zasadą 45bis. 7 (e) PCT. Jeżeli zgłaszający nie zastosuje się lub nie ustosunkuje się do wezwania zgodnie ze zdaniem pierwszym lub drugim, zgłoszenie uznaje się za wycofane.

(2) Jeżeli Europejski Urząd Patentowy sporządzi sprawozdanie z dodatkowego poszukiwania europejskiego dla zgłoszenia Euro-PCT, zgłoszenie może zostać zmienione jeden raz, w terminie jednego miesiąca od zawiadomienia informującego o tym zgłaszającego. Zmienione zgłoszenie stanowi podstawę dla dodatkowego badania europejskiego.

Zasada 164

Badanie jednolitości przez Europejski Urząd Patentowy

(1) Jeżeli Europejski Urząd Patentowy uzna, że dokumenty zgłoszenia, które mają służyć za podstawę dodatkowego poszukiwania europejskiego nie spełniają wymogów jednolitości wynalazku, sprawozdanie z dodatkowego poszukiwania europejskiego sporządza się dla tych części zgłoszenia, które dotyczą wynalazku lub grupy wynalazków w rozumieniu art. 82, wymienionych w zastrzeżeniach jako pierwsze.

(2) Jeżeli Wydział Badań stwierdzi, że dokumenty zgłoszenia, na których ma się opierać europejska procedura udzielenia patentu, nie spełniają wymogu jednolitości wynalazku, lub że ochrona wnioskowana jest dla wynalazku nie objętego sprawozdaniem z poszukiwania międzynarodowego lub, zależnie od okoliczności, sprawozdaniem z dodatkowego poszukiwania międzynarodowego albo europejskiego, wzywa on zgłaszającego do ograniczenia zgłoszenia do jednego wynalazku objętego sprawozdaniem z poszukiwania międzynarodowego, sprawozdaniem z dodatkowego poszukiwania międzynarodowego lub europejskiego.

Zasada 70b

Wymóg złożenia kopii wyników poszukiwania

(1) Jeżeli Europejski Urząd Patentowy, w momencie przejęcia zgłoszenia przez Wydział Badań, stwierdzi, że zgłaszający nie dostarczył kopii, o której mowa w zasadzie 141 ust. (1), i że kopia ta nie została uznana za skutecznie złożoną, zgodnie z zasadą 141 ust. (2), wzywa zgłaszającego do złożenia, w terminie dwóch miesięcy, tej kopii lub oświadczenia, że wyniki poszukiwania, o których mowa w zasadzie 141 ust. (1), nie są dla niego dostępne.

(2) Jeżeli zgłaszający nie odpowie na wezwanie w wyznaczonym terminie zgodnie z ust. (1), europejskie zgłoszenie patentowe uznaje się za wycofane.

Zasada 141

Informacja o stanie techniki

(1) Zgłaszający zastrzegający pierwszeństwo w rozumieniu art. 87 składa kopię wyników jakiegokolwiek poszukiwania przeprowadzonego przez organ, w którym dokonano wcześniejszego zgłoszenia wraz z europejskim zgłoszeniem patentowym, w przypadku zgłoszenia Euro-PCT - w momencie wejścia w fazę europejską lub niezwłocznie po udostępnieniu mu tych wyników.

(2) Kopię, o której mowa w ust. (1), uznaje się za należycie złożoną, jeżeli jest ona dostępna dla Europejskiego Urzędu Patentowego i włączoną do akt europejskiego zgłoszenia patentowego, zgodnie z warunkami określonymi przez Prezesa Europejskiego Urzędu Patentowego.

(3) Bez uszczerbku dla postanowień ust. (1) i ust. (2), Europejski Urząd Patentowy może wezwać zgłaszającego do przekazania, w terminie dwóch miesięcy, informacji o stanie techniki w rozumieniu art. 124 ust. (1).

Zasady: 62a, 63, 70a i 137 mają zastosowanie do europejskich zgłoszeń patentowych, dla których sprawozdanie z poszukiwania europejskiego lub sprawozdanie z dodatkowego poszukiwania europejskiego zostały sporządzone w dniu 1 kwietnia 2010 r. lub po tej dacie. Zasadę 161 stosuje się do europejskich zgłoszeń patentowych, dla których przed 1 kwietnia 2010 r. nie wydano żadnego zawiadomienia na podstawie Zasady 161.

Zasady 70b i 141 mają zastosowanie do europejskich zgłoszeń patentowych i zgłoszeń międzynarodowych dokonanych w i po dacie 1 stycznia 2011 r.

Dokładne informacje dotyczące wprowadzonych zmian podane są, w tekstach poszczególnych decyzji, na stronie internetowej Europejskiej Organizacji Patentowej, pod adresem: http://www.epo.org/patents/law/legal-texts/journal/decisions.html