Zm.: zarządzenie w sprawie ustalenia trybu przeprowadzania egzaminów na maklerów papierów wartościowych oraz opłat egzaminacyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.2002.14.68

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 października 2002 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 14 października 2002 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie ustalenia trybu przeprowadzania egzaminów na maklerów papierów wartościowych oraz opłat egzaminacyjnych.

Na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Nr 12 Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 23 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia trybu przeprowadzania egzaminów na maklerów papierów wartościowych oraz opłat egzaminacyjnych (Dz. Urz. KPWiG Nr 4, poz. 38) w § 2 wyrazy: "450 zł" zastępuje się wyrazami: "500 zł".
§  2.
W załączniku do zarządzenia, o którym mowa w § 1 wprowadza się następujące zmiany:

1. § 4 i § 5 otrzymują brzmienie:

"§ 4. 1. Egzamin odbywa się co najmniej raz w roku w marcu.

2. Z zastrzeżeniem ust. 1, w roku kalendarzowym mogą być przeprowadzone dodatkowe egzaminy.

3. Termin egzaminu jest podawany na stronach internetowych i w Punkcie Informacyjnym Komisji Papierów Wartościowych i Giełd co najmniej na 60 dni przed egzaminem.

4. Na egzaminie wymagana jest znajomość przepisów prawa według stanu prawnego obowiązującego na miesiąc przed przeprowadzeniem egzaminu.

§ 5. 1. W celu zgłoszenia na egzamin maklerski należy przesłać do urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wypełniony formularz wniosku rejestrowego oraz zdjęcie.

2. W celu przystąpienia do egzaminu maklerskiego należy w terminie 21 dni przed datą egzaminu wnieść opłatę egzaminacyjną. Dowód wniesienia opłaty egzaminacyjnej powinien wpłynąć do urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w terminie co najmniej 21 dni przed datą egzaminu.

3. Do kandydata, który spełnił wymogi, o których mowa w ust. 1 i 2, wysyłane jest przez dyrektora Biura Administracyjno-Gospodarczego urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, na co najmniej 10 dni przed terminem egzaminu, zawiadomienie o terminie, miejscu i godzinie egzaminu.

4. W przypadku podwyższenia opłaty egzaminacyjnej kandydat jest zobowiązany do dokonania dopłaty nie później niż w terminie określonym w ust. 2.

5. Komisja zastrzega możliwość przesunięcia terminu przeprowadzenia egzaminu lub jego odwołania z powodu niedostatecznej liczby kandydatów na egzamin. O powyższej decyzji dyrektor Biura Administracyjno-Gospodarczego urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd zawiadomi kandydatów nie później niż 14 dni przed terminem egzaminu.

6. W przypadku przesunięcia terminu przeprowadzenia egzaminu lub jego odwołania, kandydat może wystąpić z wnioskiem do dyrektora generalnego urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o zwrot wniesionej opłaty egzaminacyjnej lub zaliczenie wniesionej opłaty na poczet egzaminu przeprowadzanego w innym terminie.".

2. W § 6 skreśla się ust. 2 i ust. 3.

3. § 16 otrzymuje brzmienie:

"§ 16. 1. Kandydat, który z ważnych, nagłych przyczyn losowych nie może przystąpić do egzaminu w oznaczonym terminie, może wystąpić z wnioskiem do dyrektora generalnego urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o:

a) zaliczenie wniesionej opłaty na poczet egzaminu przeprowadzanego w najbliższym terminie,

b) zwrot wniesionej opłaty.

2. Realizacja wniosków, o których mowa w ust. 1 lit. a i b, wniesionych do urzędu Komisji:

a) w terminie co najmniej na 14 dni przed datą egzaminu - odbywa się bez potrąceń kosztów manipulacyjnych,

b) w terminie krótszym niż 14 dni przed datą egzaminu lub później - odbywa się z potrąceniem równowartości 25% opłaty egzaminacyjnej tytułem kosztów manipulacyjnych.

3. Wnioski wymienione w ust. 1 lit. b zgłoszone z datą egzaminu lub później nie upoważniają do zwrotu wniesionej opłaty egzaminacyjnej.

4. We wszystkich przypadkach określonych w powyższych ustępach decyduje data stempla pocztowego.".

§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z wyjątkiem § 1, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.