Zm.: zarządzenie w sprawie uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarki mieszkaniowej i komunalnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1991.12.97

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 35
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 15 października 1991 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarki mieszkaniowej i komunalnej

(znak: BS-3-020-1)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z poz. 01. 5. 01, 01. 5. 02 i 01. 5. 03 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącym załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych w zakresie gospodarki mieszkaniowej na formularzach oznaczonych symbolami:
1)
M-01 - sprawozdanie o zasobach mieszkaniowych, przydziałach mieszkań, remontach kapitalnych i nowo doprowadzonych instalacjach,
2)
M-02 - sprawozdanie o ubytkach zasobów mieszkaniowych.
2.
Formularze sprawozdań oznaczonych symbolami M-01 i M-02 stanowią załączniki nr 1 i nr 2 do zarządzenia.
§  2.
Obowiązek, o którym mowa w § 1, dotyczy odpowiednio:
1)
w zakresie sprawozdania M-01 - osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej władających zasobami mieszkaniowymi, z wyjątkiem gmin, które przekazują dane w tym zakresie na formularzu SG-01; obowiązek dotyczy także spółdzielni mieszkaniowych, które rozpoczęły działalność inwestycyjną w zakresie spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego bądź przygotowują się do podjęcia takiej działalności,
2)
w zakresie sprawozdania M-02 rejonowych organów rządowej administracji ogólnej.
§  3.
Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań na formularzach M-01 i M-02, przekazują sprawozdania z danymi statystycznymi za rok poprzedni, do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa, na terenie którego mają siedzibę, w terminie:
1)
M-01 - do dnia 31 stycznia,
2)
M-02 - do dnia 10 stycznia.
§  4.
W zarządzeniu nr 57 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 8 października 1990 r. w sprawie uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarki mieszkaniowej i komunalnej (Dz. Urz. Nr 20, poz. 110) wprowadza się następujące zmiany:
1)
skreśla się § 1 i § 5, a dotychczasowe § 2-7 otrzymują odpowiednio oznaczenie § 1-5,
2)
w § 2 skreśla się punkt 1 i 2 oraz oznaczenie dotychczasowego pkt. 3,
3)
w § 3 skreśla się ust. 1 oraz oznaczenie dotychczasowego ust. 2.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

M-01

Sprawozdanie o zasobach mieszkaniowych, przydziałach mieszkań, remontach kapitalnych i nowo doprowadzonych instalacjach za rok 199...

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

1. W dziale 1 jednostka podaje dane o własnych zasobach mieszkaniowych (tj. o liczbie mieszkań, liczbie izb i powierzchni użytkowej), pozostających w jej administracji łącznie z własnymi zasobami zleconymi w administrację innej jednostce - jeśli taki fakt występuje.

2. W wierszu 4 działu 1 podaje się dane o mieszkaniach użytkowych przez osoby fizyczne na prawach własności, tj. o mieszkaniach wykupionych w budynkach zakładowych, a w zasobach spółdzielczych o mieszkaniach użytkowych na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

3. W dziale 2 należy podać dane o mieszkaniach uzyskanych do rozdziału - w zasobach oddanych do użytku w roku sprawozdawczym, jak i w zasobach uprzednio użytkowanych (wiersz 2).

4. W dziale 6 należy podać:

- w wierszu 1 - liczbę budynków, w których zakończono remonty kapitalne oraz ogólną liczbę mieszkań znajdujących się w tych budynkach,

- w wierszu 2 - liczbę budynków, w których do końca roku, za który składane jest sprawozdanie, remonty kapitalne nie zostały zakończone oraz liczbę mieszkań znajdujących się w tych budynkach,

- w wierszach 3-9 - liczbę budynków i mieszkań, do których w ramach remontu kapitalnego lub robót modernizacyjnych doprowadzono instalacje, których wcześniej budynki nie posiadały.

5. Pod pojęciem "remont kapitalny budynku" rozumie się roboty remontowe mające na celu przywrócenie budynkowi (mieszkaniom) pierwotnej lub prawie pierwotnej wartości technicznej i użytkowej.

Za remont kapitalny budynku mieszkalnego uważa się remont budynku, w którym co najmniej 60% podstawowych elementów budowlanych i instalacyjnych zostało poddanych naprawom głównym bądź wymianom. Przez naprawę główną rozumie się gruntowny remont obejmujący co najmniej 50% stanu fizycznego poszczególnego elementu budynku lub instalacji.

Do podstawowych elementów budowlanych zalicza się: fundamenty, ściany konstrukcyjne, konstrukcje i krycie dachu, schody, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, stolarkę otworową, podłogi i piece grzewcze.

Do instalacji w budynkach zalicza się instalacje: wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu sieciowego, elektryczną i dźwigową.

6. Zakład pracy posiadający zasoby mieszkaniowe na terenie dwóch i więcej województw, sporządza dla każdego województwa odrębne sprawozdanie M-01 (dział 1, 2, 3, 5B i 6) - wpisując, w miejscu do tego przewidzianym, nazwę właściwego województwa. Komplet tych sprawozdań należy przysłać do wojewódzkiego urzędu statystycznego właściwego terytorialnie dla siedziby jednostki sprawozdawczej.

7. W wierszu 9 działu 6 nie należy sumować danych z wiersza od 3 do 8, lecz wpisać liczbę budynków i mieszkań, do których doprowadzono nowe instalacje, licząc budynek i mieszkanie niezależnie od liczby doprowadzonych nowych instalacji, tylko jeden raz. Przykładowo: jeśli do dwóch budynków doprowadzono instalacje - do budynku dwumieszkaniowego wodociąg, kanalizację i gaz sieciowy, a do budynku dziesięciomieszkaniowego tylko gaz sieciowy, to zapisy w poszczególnych wierszach działu 6B będą następujące: wiersz 3 rubr. 1 - 1, rubr. 2 - 2; wiersz 4 rubr. 1 - 1, rubr. 2 - 2; wiersze 5, 6, 8 we wszystkich rubrykach kreski; wiersz 7 rubr. 1 - 2, rubr. 2 - 12; wiersz 9 rubr. 1 - 2, rubr. 2 - 12.

8. Spółdzielnie mieszkaniowe nie posiadające jeszcze własnych zasobów, które dopiero rozpoczęły działalność inwestycyjną w zakresie spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego bądź przygotowują się do podjęcia takiej działalności wypełniają tylko wiersze w dziale 5 A dotyczące członków spółdzielni i kandydatów.

9. Pojęcia i definicje, którymi należy się kierować przy sporządzaniu sprawozdania M-01 są zawarte w Dzienniku Urzędowym GUS z 1990 r. Nr 6, poz. 19.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

M-02

Sprawozdanie o ubytkach zasobów mieszkaniowych za rok 199...

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA M-02

1. Dla uzyskania danych w przekrojach terytorialnych oraz w podziale na miasta i wieś prosi się o podawanie informacji w kolejności jednostek podziału terytorialnego (miasta, gminy), oddzielając je wyraźnie od siebie. W przypadku połączenia miast i gmin, w których działały wspólne organy samorządowe, należy sporządzić oddzielnie sprawozdanie dla miasta, które zostało włączone do gminy oraz oddzielne dla pozostałej części gminy.

2. Podstawą do sporządzenia sprawozdania są dokumenty, ujmujące faktyczne ubytki mieszkań, tj. zgłoszenia o rozbiórkach obiektów budowlanych, decyzje o nakazie przymusowej rozbiórki, wydane zezwolenia na zamianę sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na inne cele niż mieszkalne, wydane decyzje o nakazie rozbiórki obiektów budowlanych nie użytkowanych, zniszczonych lub nie wykończonych, nie nadających się do remontu, odbudowy lub wykończenia.

3. W sprawozdaniu wykazuje się wszystkie ubytki mieszkań w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych, położonych na terenie danego miasta (gminy) bez względu na formę własności zasobów, które wystąpiły w roku, za który składane jest sprawozdanie.

4. Sprawozdanie obejmuje ubytki mieszkań w konkretnych budynkach, identyfikowanych adresowo, na terenie miast i wsi. Jeżeli budynek wielomieszkaniowy podlega likwidacji łącznie z wykwaterowaniem lokatorów, np. w ciągu dwóch do trzech lat, to w sprawozdaniu wykazuje się tylko te mieszkania, które w nim ubyły w roku, za który składa się sprawozdanie.

5. Pojęcia i definicje, którymi należy się kierować przy sporządzaniu sprawozdania M-02 są zawarte w Dzienniku Urzędowym GUS z 1990 r. Nr 6, poz. 19.

grafika