Zm.: zarządzenie w sprawie ramowego regulaminu studiów w akademiach medycznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1984.11.59

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 października 1984 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 27 października 1984 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie ramowego regulaminu studiów w akademiach medycznych.

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 14, poz. 113 i z 1983 r. Nr 5, poz. 33 oraz Dz. U. Nr 39, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1.
W załączniku do zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 listopada 1983 r. w sprawie ramowego regulaminu studiów w akademiach medycznych (Dz. Urz. MZiOS Nr 1, poz. 3 i Nr 5, poz. 31 z 1984 r.), wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 13 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Do obliczenia średniej arytmetycznej oceny rocznej uwzględnia się wszystkie oceny uzyskane z egzaminów i zaliczeń zakończonych oceną, o których mowa w § 13 ust. 1",

2)
w § 15 ust. 1 liczbę 3 przed wyrazem "dni" zastępuje się liczbą 7,
3)
§ 18 otrzymuje brzmienie:

"§ 18. 1. Studentom wyróżniającym się szczególnymi wynikami w nauce, wzorowym wypełnianiem swoich obowiązków, zdyscyplinowaniem, aktywną postawą społeczną oraz nienaganną postawą obywatelską mogą być przyznane

1) stypendia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,

2) nagrody ufundowane przez instytucje państwowe, towarzystwa naukowe, organizacje społeczne - zgodnie z regulaminami obowiązującymi dla tych nagród,

3) nagrody i wyróżnienia rektora akademii.

2. Stypendium Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej jest najwyższą nagrodą, przyznaną szczególnie wyróżniającym się studentom.

3. Stypendium, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przyznawane jest corocznie i wypłacane miesięcznie w wysokości wynagrodzenia asystenta-stażysty, przez 10 miesięcy w roku.

4. Student pobierający stypendium, o którym mowa w ust. 1 nie może otrzymywać równocześnie innych nagród pieniężnych za wyniki w nauce.

5. Szczegółowe zasady i tryb przyznawania stypendium, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa regulamin stanowiący załącznik do ramowego regulaminu w akademiach medycznych.

6. Nagroda, o której mowa w ust. 1 pkt 3, może być przyznana studentowi, który spełnia warunki określone w ust. 1, zaliczył rok (semestr) w terminie określonym w regulaminie studiów oraz osiągnął średnią ocen nie niższą niż 4,0.

7. Nagroda, o której mowa w ust. 1 pkt 3, może być wypłacana raz lub dwa razy w roku, jednak wysokość nagrody nie może przekroczyć - w skali rocznej - wysokości miesięcznego wynagrodzenia asystenta-stażysty.

8. Nagrody, o których mowa w ust. 1 pkt 3 wypłacane są ze środków na działalność naukowo-dydaktyczną i wychowawczą, będących w dyspozycji akademii.

9. Szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1 pkt 3, ustala rektor akademii.

10. Inne formy wyróżniania studentów określa regulamin studiów danej akademii",

4)
w § 20 w ust. 1 dodaje się pkt 5 w brzmieniu:

"5) w związku z grupowymi wyjazdami krajowymi lub zagranicznymi, organizowanymi przez akademię lub organizacje studenckie i młodzieżowe",

5)
w § 27 w ust. 2 lit. A otrzymuje następujące brzmienie:

"A) średnia arytmetyczna wszystkich ocen z egzaminów i zaliczeń, o których mowa w § 13 ust. 3, uzyskanych w ciągu całego okresu studiów, obliczona zgodnie z § 13 ust. 1, 2 i 4".

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą od 1 października 1984 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN

przyznawania stypendium Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej dla wyróżniających się studentów akademii medycznych.
1.
Stypendium Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, o którym mowa w § 18 ust. 1 pkt 1 ramowego regulaminu studiów akademii medycznych, może być przyznane studentowi, który:
1)
zaliczył - w terminie określonym w regulaminie studiów - co najmniej drugi rok studiów,
2)
uzyskał w okresie zaliczonych lat studiów średnią ocen nie niższą niż 4,5,
3)
posiada konkretne osiągnięcia w działalności naukowej (np. publikacje naukowe, wynalazki, patenty, prace wykonane w ramach studenckiego ruchu naukowego itp.),
4)
wyróżnia się zdyscyplinowaniem i wzorowym wypełnianiem obowiązków studenta,
5)
wyróżnia się nienaganną postawą obywatelską oraz aktywną postawą społeczną.
2.
Stypendium przyznawane jest corocznie na okres 10 miesięcy w roku (poczynając od 1 października) i wypłacane miesięcznie w wysokości wynagrodzenia asystenta stażysty.
3.
Stypendium może być ponownie przyznane studentowi, który już je pobierał, jeżeli nadal spełnia warunki określone w pkt 1. W tym przypadku bierze się pod uwagę średnią ocen uzyskanych przez studenta w okresie pobierania stypendium (średnia nie może być niższa niż 4,5).
4.
Stypendium przyznaje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek rektora akademii.
5.
Z wnioskami o przyznanie stypendium laureatom Konkursu "Primus inter Pares" im. Mikołaja Kopernika może występować również Zrzeszenie Studentów Polskich jako organizator Konkursu.
6.
Wnioski o przyznanie stypendium należy składać w terminie do dnia 15 sierpnia danego roku do Departamentu Szkolnictwa i Nauki.
7.
Wnioski o przyznanie stypendium powinny być sporządzone według następującego wzoru:

............................... dnia ...... 19...r.

(nazwa akademii medycznej)

WNIOSEK

o przyznanie stypendium Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

Zgłaszam wniosek o przyznanie Stypendium Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej:

1. Imię i nazwisko studenta ..................................

2. Kierunek studiów, rok studiów, nazwa Wydziału (Oddziału)

...........................................................

3. Średnia ocen uzyskanych przez studenta w okresie zaliczonych lat studiów ...................................

4. Średnia ocen uzyskanych przez studenta, ponownie zgłaszanego do stypendium, w okresie pobierania stypendium ................................................

5. Przynależność i działalność w organizacjach politycznych, społecznych, naukowych ....................................

6. Szczegółowe uzasadnienia wniosku (zawierające m.in. informację o osiągnięciach w działalności naukowej, dotychczasowym przebiegu studiów, postawie obywatelskiej itp.) ...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

REKTOR"

8.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może pozbawić studenta, któremu stypendium zostało przyznane, prawa do pobierania stypendium - z własnej inicjatywy lub na wniosek rektora akademii, stwierdzający że student nie osiąga właściwych wyników w nauce lub przestał spełniać inne warunki, określone w pkt. 1 regulaminu.
9.
Wypłaty stypendium dokonują akademie ze środków przekazanych na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej.