Zm.: zarządzenie w sprawie organizacji konkursów i olimpiad przedmiotowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1994.5.27

Akt jednorazowy
Wersja od: 25 października 1994 r.

ZARZĄDZENIE Nr 19
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 20 października 1994 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji konkursów i olimpiad przedmiotowych.

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254 z 1993 r. Nr 127, poz. 585 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 53, poz. 215) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 września 1992 r. w sprawie organizacji konkursów i olimpiad przedmiotowych (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 31) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Z każdego przedmiotu ogólnokształcącego lub zawodowego bądź dziedziny wiedzy mogą być organizowane:

1) olimpiady i konkursy, których program merytoryczny obejmuje w całości (lub poszerza) treści programu nauczania jednego przedmiotu objętego planem nauczania przedmiotów obowiązkowych szkoły publicznej, zwane dalej "przedmiotowymi",

2) olimpiady i konkursy, których program merytoryczny obejmuje wiedzę z przedmiotów, które mogą być nauczane w szkole publicznej jako przedmioty dodatkowe (np.: filozofia, logika), zwane dalej "olimpiadami i konkursami z przedmiotów dodatkowych",

3) olimpiady i konkursy, których program merytoryczny łączy elementy treści programów nauczania różnych przedmiotów w szkole publicznej, zwane dalej "interdyscyplinarnymi", (np.: ekologiczne, cybernetyczne),

4) olimpiady i konkursy, których program merytoryczny jest tylko związany z jakimś przedmiotem nauczanym w szkole publicznej lub dziedziną wiedzy, zwane dalej "tematycznymi" (np.: wiedzy o parlamentaryźmie, "razem z muzyką", wiedzy biblijnej).

2. Uprawnienia, o których mowa w § 3 ust. 1 i 2, § 9 ust. 1 pkt 1 i 2, § 11 ust. 1 przysługują jedynie uczestnikom olimpiad i konkursów wymienionych w § 1 ust. 1, pkt 1".

2)
w § 2:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Dla uczniów szkół podstawowych kurator oświaty może organizować konkursy wojewódzkie lub - w porozumieniu z właściwymi kuratorami - konkursy obejmujące więcej niż jedno województwo."

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W regulaminie konkursu określa się w szczególności:

1) program merytoryczny konkursu (ogólny zakres wiedzy i umiejętności przedmiotowych wymaganych na poszczególnych stopniach konkursu),

2) wykaz literatury obowiązującej zawodników i pomocnej nauczycielowi,

3) liczbę stopni konkursu oraz zasady i terminy przeprowadzania zawodów, w tym oceny prac, zatwierdzania i ogłaszania wyników,

4) kryteria kwalifikowania zawodników do kolejnych stopni konkursu oraz warunki uzyskiwania wyróżnień i tytułów,

5) uprawnienia finalistów i laureatów,

6) tryb pracy komisji wojewódzkiej i okręgowych, jeżeli takie zostaną powołane",

3)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

§ 3. 1. Laureat zawodów ostatniego stopnia wojewódzkiego konkursu przedmiotowego:

1) z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, historii, biologii, chemii, matematyki, fizyki i geografii - ma prawo przyjęcia do wybranej przez siebie szkoły średniej bez egzaminu wstępnego, jeżeli z przedmiotów egzaminu, nie objętych konkursem otrzymał na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny co najmniej dobre,

2) z techniki - ma prawo przyjęcia bez egzaminu do liceum technicznego lub innej średniej szkoły zawodowej kształcącej w zawodach technicznych, jeżeli z przedmiotów egzaminu wstępnego, nie objętych konkursem, otrzymał na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny co najmniej dobre,

3) z plastyki i muzyki - ma prawo przyjęcia bez egzaminu do szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie artystycznym (np. renowacji zabytków, wzornictwa przemysłowego), jeżeli z przedmiotów egzaminu wstępnego, nie objętych konkursem, otrzymał na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny co najmniej dobre.

2. Finalista (uczestnik zawodów ostatniego stopnia) wojewódzkiego konkursu przedmiotowego, organizowanego z przedmiotów wymienionych w ust. 1 pkt 1 ma prawo do zwolnienia na egzaminie wstępnym z przedmiotu zgodnego z przedmiotem konkursu. Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej.

3. Podstawą zwolnienia z całości egzaminu wstępnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3 lub zwolnienia z części tego egzaminu, o którym mowa w ust. 2, jest zaświadczenie wojewódzkiej komisji konkursowej".

4)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Laureatom konkursów przedmiotowych nie wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1-3 oraz konkursów z przedmiotów dodatkowych, interdyscyplinarnych i tematycznych przysługuje prawo zwolnienia z dodatkowego sprawdzianu szczególnych uzdolnień kandydatów do szkół średnich ustalonego odpowiednio do profilu (kierunku) kształcenia i zgodnego z dziedziną konkursu."

5)
w § 7 w ust. 3 po wyrazach "uczniowie szkół podstawowych" dodaje się wyrazy "i uczniowie szkół zawodowych",
6)
w § 9:
a)
w ust .1:

– w początkowej treści po wyrazach "komitet główny olimpiady" dodaje się wyraz "przedmiotowej",

– pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) uczestnicy zawodów II stopnia, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów i zostali zakwalifikowani zgodnie z regulaminem zawodów do zawodów III stopnia, otrzymują najwyższą ocenę z przedmiotu zgodnego z przedmiotem olimpiady na zakończenie nauki tego przedmiotu, a także są zwolnieni z egzaminu dojrzałości z przedmiotu zgodnego z programem olimpiady - z zastrzeżeniem § 14 ust. 2 regulaminu egzaminu dojrzałości stanowiącego załącznik do zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 listopada 1991 r. w sprawie zasad przeprowadzania egzaminu dojrzałości (Dz. Urz. MEN Nr 7, poz. 35, z 1993 r. Nr 5, poz. 14 oraz z 1994 r. Nr 4, poz. 19)

– lub z egzaminu z przygotowania zawodowego (nauki zawodu). Zwolnienie jest równoznaczne z wystawieniem oceny najwyższej".

– skreśla się pkt 3

b)
dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Uczniowi klasy niższej niż ostatnia programowo w jego szkole, który zgodnie z ust. 1 pkt 2 uzyskał prawo do najwyższej oceny z przedmiotu zgodnego z przedmiotem olimpiady na zakończenie nauki tego przedmiotu, należy zapewnić możliwość realizacji indywidualnego programu nauczania umożliwiającego stałe rozwijanie zdolności, pogłębianie wiedzy i doskonalenie umiejętności.

4. Laureaci zawodów III stopnia, a także ich finaliści, mogą być zwolnieni w części lub całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych - na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni, podjętych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z 1991 r. Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 54, poz. 254 i Nr 63, poz. 314 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 43, poz. 163 i Nr 105, poz. 509)."

7)
w § 10 w ust. 2 po wyrazach "stosuje się odpowiednio" dodaje się wyrazy "przepisy § 7 ust. 1, a także".
8)
w § 11 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Laureaci zawodów III stopnia mogą być zwolnieni w części lub całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych, na kierunki zgodne z profilem turnieju, na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni, podjętych zgodnie z przepisami ustawy, z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym".

§  2.
Organizatorzy olimpiad, turniejów i konkursów obowiązani są dostosować ich regulaminy do przepisów niniejszego zarządzenia w terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 października 1994 r.