Zm.: zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie badań statystycznych prowadzonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MPiPS.1994.3.3

Akt jednorazowy
Wersja od: 10 lipca 1994 r.

ZARZĄDZENIE Nr 50
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 30 czerwca 1994 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie badań statystycznych prowadzonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Nr 26 Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 lutego 1994 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie badań statystycznych prowadzonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (Dz. Urz. MPiPS Nr 2, poz. 3) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 dodaje się pkt 4 w następującym brzmieniu:

"4) MPiPS-03 - sprawozdanie roczne i półroczne z udzielonych świadczeń - pieniężnych, w naturze i usługach wg wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia";

2)
w § 2 dodaje się pkt 3 i 4 w następującym brzmieniu:

"3) wojewódzkich zespołów pomocy społecznej,

4) ośrodków pomocy społecznej.";

3)
w § 3 dodaje się ust. 6 w następującym brzmieniu:

"6.1. Ośrodki pomocy społecznej realizujące zadania pomocy społecznej sporządzają i przekazują do wojewódzkich zespołów pomocy społecznej oraz wojewódzkich urzędów statystycznych sprawozdanie na formularzu MPiPS-03 w terminie:

a) półroczne do dnia 25 lipca,

b) roczne do dnia 25 stycznia.

6.2. Wojewódzkie zespoły pomocy społecznej dokonują kontroli merytorycznej otrzymanych sprawozdań, sporządzają sprawozdanie zbiorcze i przekazują je do Departamentu Pomocy Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz wojewódzkich urzędów statystycznych w terminie:

1) półroczne do dnia 10 sierpnia,

2) roczne do dnia 10 lutego.";

4)
w załączniku Nr 1 do sprawozdania MPiPS-01 (str. 17) - "Bezrobotni według wieku, poziomu wykształcenia, stażu pracy i czasu pozostawania bez pracy" - wyrazy "Staż w ostatnim miejscu pracy (wykazany w boczku)" należy zastąpić wyrazami "Staż pracy ogółem (wykazany w boczku)" oraz wyrazy "Bezrobotna kobieta, która w ostatnim miejscu pracowała" zastąpić wyrazami "Bezrobotna kobieta, która pracowała",
5)
dodaje się załącznik nr 4, który otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§ 2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy danych statystycznych począwszy od stycznia 1994 r.

ZAŁĄCZNIK Nr 4

MPiPS-03

Sprawozdanie półroczne i roczne

z udzielonych świadczeń

pomocy społecznej - pieniężnych,

w naturze i usługach

za ............................... 199...

(pominięty)

Objaśnienia

Dział I. Pracownicy zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej

Punkt 1. Liczbę zatrudnionych (na podstawie umowy o pracę) należy podać na ostatni dzień okresu sprawozdawczego tj. 30.VI. lub 31.XII. Należy podać liczbę pracowników bez względu na wymiar czasu pracy bez przeliczenia na pełne etaty.

Do liczby zatrudnionych nie wlicza się pracowników przebywających na urlopach wychowawczych i opiekuńczych.

W punkcie 04. należy podać liczbę wszystkich dyrektorów ośrodków pomocy społecznej i ich zastępców i liczbę wszystkich kierowników ośrodków pomocy społecznej i ich zastępców bez kierowników sekcji.

Dział II. Udzielone świadczenia

Dany wiersz np. 08 zasiłki okresowe w kolumnie 1, 2 i 3 wypełniamy bez względu na liczbę otrzymanych decyzji i świadczeń. Oznacza to, iż np. w gospodarstwie domowym 3 osobowym, w którym jedna osoba otrzymała decyzją zasiłek okresowy na 2 miesiące - styczeń i luty i następnie również decyzją na kolejne 3 miesiące - lipiec, sierpień i wrzesień, wiersz 08 wypełniamy w następujący sposób:

kolumna
wiersz 08123456
1315x......

wyliczona łączna kwota

w okresie sprawozdawczym

Przy zachowaniu tej zasady wypełniamy wiersze 01- 29.

Za świadczenie należy przyjąć w przypadku:

- zasiłku stałego wyrównawczego - 1 zasiłek miesięczny

- zasiłku stałego w pełnej wysokości -"-

- zasiłku okresowego -"-

- dodatku do zasiłku stałego -"-

- zasiłku na leki - 1 zasiłek miesięczny

- biletu kredytowanego - 1 bilet

- klęski żywiołowej - 1 decyzja przyznająca daną pomoc

- schronienia - 1 nocleg lub 1 zasiłek na nocleg

- posiłku - 1 posiłek lub 1 zasiłek na posiłek.

Za posiłek rozumiemy 1 danie gorące. Wyszczególniamy w tym wierszu posiłki wydawane w oparciu o art. 16.1 ustawy o pomocy społecznej i posiłki dla uczniów w szkole, przy czym w tym przypadku nie należy tych posiłków uwzględniać w wierszu 25-zasiłki celowe.

Uwaga - Za osobę, której decyzją przyznano świadczenie w przypadku posiłków w szkole i kolonii należy liczyć dziecko lub dzieci, które korzystają z tego świadczenia, a nie matkę lub inną osobę na którą jest wystawiona decyzja.

- ubrania - 1 decyzja przyznająca to świadczenie

- usługi opiekuńcze - 1 godzina usługi

- pogrzeb - 1 pogrzeb

W wierszu 14 "Pomoc dla kobiet w ciąży oraz osób wychowujących dzieci" należy wymienić osoby otrzymujące pomoc zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 października 1993 r. w sprawie określenia zakresu i form oraz trybu udzielenia kobietom w ciąży oraz wychowującym dziecko, pomocy w zakresie opieki socjalnej i prawnej (Dz. U. Nr 97, poz. 441 z późn. zm.) przy zachowaniu zasady, iż osobę otrzymującą decyzję świadczenie bez względu na jego rodzaj i ilość należy wykazywać w sprawozdaniu tylko raz. Oznacza to, iż matkę otrzymującą decyzją zasiłek na siebie i dwoje dzieci należy wykazać w kolumnie 3 tylko raz, natomiast w kolumnie 4 "liczba świadczeń" - 3 świadczenia.

Dział III. Rzeczywista liczba osób i gospodarstw domowych objętych pomocą

W kolumnie 3, 4 i 5 należy podać liczbę osób, którym decyzją przyznano świadczenie, liczbę gospodarstw domowych oraz liczbę osób w tych gospodarstwach przy założeniu, że w danym wierszu np. B - zadania zlecone finansowane z budżetu centralnego, daną osobę wykazuje się tylko raz niezależnie od rodzaju otrzymanego świadczenia i liczby świadczeń. Oznacza to, iż w przypadku 5 osobowego gospodarstwa (mąż, żona i troje dzieci), w którym osoby otrzymały:

- mąż - zasiłek okresowy w styczniu, lutym i następnie w kwietniu i maju

- żona - zasiłek na leki w październiku i listopadzie, bilet kredytowany w czerwcu i lipcu, zasiłek celowy w maju

wiersze A, B, C i D należy wypełnić w sposób następujący:

kolumna
345
wiersz A2mąż

żona

korzystają z pomocy bez względu na źródło finansowania (zlecone-własne)15
wiersz B2mążzasiłek okresowy15
żonazasiłek na leki bilet kredytowany
wiersz C1żonazasiłek celowy15
wiersz D---

Przy zachowaniu tej zasady należy wypełnić również wiersz C - zadania własne i wiersz A. Oznacza to, iż osoba, której decyzją przyznano np. zasiłek okresowy (przez okres 2 miesięcy i ponownie przez 3 miesiące), zasiłek celowy oraz świadczenie lecznicze powinna być wykazana tylko raz w wierszu B i tylko raz w wierszu C oraz tylko raz w wierszu A (dotyczy to również liczby gospodarstw domowych oraz liczby osób w tych gospodarstwach). W wierszu A - w kolumnie 3, 4 i 5 należy wykazać osoby, którym decyzją przyznano pomoc niezależnie od rodzaju, liczby i źródeł finansowania (zlecone-własne) oraz liczbę gospodarstw i liczbę osób w tych gospodarstwach.

Przykład

Gospodarstwo domowe 6 osobowe: mąż, żona, 2 dzieci, teść, teściowa otrzymujące:

mąż - zasiłek okresowy przez 5 miesięcy

żona - zasiłek okresowy przez 2 miesiące oraz zasiłek celowy

jedno dziecko - zasiłek celowy - kolonie w lipcu

drugie dziecko - zasiłek celowy - obiady w szkole przez 9 miesięcy

teściowa - świadczenia lecznicze oraz bilety kredytowane w maju i czerwcu

teść - zasiłek stały przez okres 12 miesięcy.

Sposób wypełnienia tabeli:

kolumna
346
wiersz B4mążzasiłek okresowy16
żonazasiłek okresowy
teśćzasiłek stały
teściowabilety kredytowane
wiersz C4żonazasiłek celowy16
1 dzieckozasiłek celowy - kolonie
2 dzieckozasiłek celowy - obiady w szkole
teściowaświadczenia lecznicze
wiersz A4mążzasiłek okresowy16
żonazasiłek okresowy - zasiłek celowy
teśćzasiłek stały
teściowaświadczenia lecznicze bilet kredytowany
dzieckozasiłek celowy - kolonie
dzieckozasiłek celowy - obiady w szkole
wiersz D---

W przypadku pomocy w formie kolonii, obiadów w szkole za osobę otrzymującą decyzją świadczenie należy uznać osobę korzystającą z tego świadczenia, a więc dziecko ew. dzieci.

Podany powyżej sposób wypełniania tabeli pozwoli na wykazanie faktycznej liczby osób, którym decyzją przyznano świadczenie (a także liczby gospodarstw oraz liczby osób w tych gospodarstwach) w ramach zadań zleconych, własnych oraz korzystających z pomocy bez względu na sposób finansowania (zlecone-własne). Pozwoli to uniknąć w danym wierszu A, B, C lub D "sztucznego" zawyżenia liczby osób korzystających z danego rodzaju pomocy.

Wiersz A nie będzie więc sumą wiersza B i wiersza C.

Zarówno w wierszu A, B i C nie podajemy osób, którym pomoc została udzielona wyłącznie w formie pracy socjalnej. Osoby, gospodarstwa domowe, liczbę osób w tych gospodarstwach otrzymujące tę formę pomocy wykazujemy wyłącznie w wierszu D 05.

Oznacza to, iż osoba, która otrzymała pomoc w formie zasiłku okresowego, biletu kredytowanego, zasiłku celowego oraz której udzielono pomoc w formie pracy socjalnej zostanie wykazana raz w wierszu B (zasiłek okresowy, bilet kredytowany), raz w wierszu C (zasiłek celowy), raz w wierszu A (korzysta z pomocy społecznej) oraz raz w wierszu D 04 (otrzymała pomoc w formie pracy socjalnej).

Dział IV. Charakterystyka gospodarstw domowych objętych pomocą.

Charakteryzując gospodarstwo domowe należy podać wszystkie przyczyny trudnej sytuacji życiowej. Oznacza to, iż jedno gospodarstwo domowe może wystąpić w kilku wierszach.

Przykład:

Gospodarstwo domowe otrzymuje pomoc z powodu trudnej sytuacji życiowej spowodowanej np. alkoholizmem i wielodzietnością. Gospodarstwo to należy wykazać raz w wierszu 9 (wielodzietność) oraz raz w wierszu 10 (alkoholizm).

Za wielodzietność należy uznać posiadanie 4 i więcej dzieci.

Dział V. Typy gospodarstw domowych objęte pomocą społeczną.

Należy podać liczbę gospodarstw i liczbę osób w tych gospodarstwach, które otrzymały pomoc niezależnie od rodzaju, formy, liczby oraz źródła finansowania. Oznacza to, iż gospodarstwo domowe, dla którego przyznano pomoc w postaci np.: zasiłku stałego, okresowego, celowego lub w postaci pracy socjalnej wystąpi tylko raz w danym wierszu np. w wierszu 3. Wiersz 01 nie jest sumą wierszy 02-05.