Zm.: zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie działalności kulturalnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1993.14.89

Akt jednorazowy
Wersja od: 5 października 1993 r.

ZARZĄDZENIE Nr 28
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 27 września 1993 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie działalności kulturalnej

(znak: DS-7k-059-8)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1989 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) oraz w związku z poz. 01.6.04 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
W zarządzeniu nr 38 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 14 września 1992 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie działalności kulturalnej (Dz. Urz. GUS Nr 20, poz. 85) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 pkt 3 po wyrazach "filii bibliotecznych" dodaje się wyrazy "i innych bibliotek publicznych",
2)
wzór formularza oznaczonego symbolem K-03 - sprawozdanie biblioteki publicznej, stanowiący załącznik nr 3 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje począwszy od sprawozdań za 1993 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

K - 03

Sprawozdanie biblioteki publicznej

za 199... r.

grafika

OBJAŚNIENIA

Dział 1.

W rubryce 1 należy podać wszelkie materiały, które zostały wprowadzone do zbiorów w drodze: kupna, darów, wymiany itp.

W rubryce 2, w wierszach 1-6 - należy wykazać zgodnie z zapisem w księgach inwentarzowych:

- w wierszach 1-2 - wydawnictwa zwarte (książki i broszury wydane po 1800 r.) w woluminach (tomach) oraz wydawnictwa ciągłe (gazety i czasopisma) w woluminach (zazwyczaj roczny zbiór numerów jednego tytułu stanowiący jedną pozycję inwentarzową);

- w wierszu 3 - zbiory specjalne, tj. rękopisy, stare druki (wydane do 1800 r.), zbiory kartograficzne, muzyczne, graficzne, ekslibrisy, numizmaty, druki życia społecznego, mikrofilmy, fotokopie, normy, patenty itp. - obliczane w jednostkach ściśle określonych dla każdego z rodzajów zbiorów (zwój, płyta, mapa, kaseta, taśma, norma);

- w wierszu 4 - rękopisy, tj. teksty napisane ręcznie niezależnie od rodzaju pisma, materiału pisarskiego i techniki; także nie powielone maszynopisy;

- w wierszu 5 - mikroformy, tj. zminiaturyzowane formy dokumentów piśmienniczych: mikrofilmy, (utrwalone na taśmie filmowej - zwojowej) i mikrofisze (utrwalone na materiale fotograficznym w postaci błony płaskiej);

- w wierszu 6 - dokumenty zawierające utrwalony zapis obrazu lub dźwięku, jak: filmy, przeźrocza, płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe itp.;

- wiersz 7 - dotyczy gazet i czasopism wydanych w roku sprawozdawczym: zaprenumerowanych, otrzymywanych bezpłatnie lub zakupionych.

Dział 2.

W wierszu 1 należy podać (bez znaku po przecinku) łączną powierzchnię pomieszczeń bibliotecznych (wypożyczalnia, magazyn, czytelnia).

W wierszu 2 należy wpisać łączną liczbę stałych miejsc przeznaczonych do korzystania ze zbiorów w placówce bibliotecznej; nie należy wliczać miejsc organizowanych doraźnie, np. przy stoliku bibliotekarza.

Wiersz 3 - dane dotyczą osób i instytucji zarejestrowanych w bibliotece, które dokonały przynajmniej jednego wypożyczenia w roku sprawozdawczym. W przypadku bibliotek publiczno-szkolnych, nie należy wykazywać jako czytelników uczniów i pracowników szkoły ani dokonanych przez nich wypożyczeń.

Dział 3 dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych w działalności podstawowej: pełno- i niepełnozatrudnionych w osobach, bez przeliczania na pełne etaty. Nie należy wykazywać osób oddelegowanych, korzystających z urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego oraz tych, z którymi zawarto umowę-zlecenie. W rubryce 2 należy wykazywać również osoby mające wykształcenie równorzędne z wyższym bibliotekarskim.

Dział 5 wypełniają biblioteki (filie biblioteczne) prowadzące punkty biblioteczne i oddziały dla dzieci. W wierszach 1 i 2 należy podać dane zgodne z lokalizacją punktów bibliotecznych i oddziałów dla dzieci: w mieście (wiersz 1) i na wsi (wiersz 2). Dane dotyczące działalności punktów bibliotecznych powinny być uwzględnione również w dziale 2 i 4 sprawozdania.

Dane w dziale 6 w rubryce 1 należy wykazać według zasad określonych dla poszczególnych materiałów bibliotecznych w dziale 1.