Zm.: zarządzenie w sprawie dalszego uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie produkcji przemysłowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1991.10.83

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 26
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 12 września 1991 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie dalszego uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie produkcji przemysłowej

(znak: PP-1-020-1/91)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z pozycjami 04.1.03, 05.3.01, 05.3.02, 06.3.02, 06.4.04 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995 stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
W zarządzeniu nr 51 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 7 września 1990 r. w sprawie dalszego uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie produkcji przemysłowej (Dz. Urz. GUS Nr 18, poz. 99) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Obowiązek przekazywania sprawozdań, o których mowa w § 2 mają osoby prawne lub w przypadku osób prawnych w pełni dzielonych samodzielnie bilansujące jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej wchodzące w skład (m.in. spółki jawne i cywilne, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych) oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a w szczególności:

1) na formularzu P-01 według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 - podmioty prowadzące działalność w zakresie przemysłu, zatrudniające powyżej 50 pracowników,

2) na formularzu P-01 mutacja według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 - podmioty zatrudniające powyżej 50 pracowników, których przedmiot działalności obejmuje budownictwo oraz podmioty zatrudniające powyżej 20 pracowników, których przedmiot działalności obejmuje inne działy gospodarki narodowej niż przemysł i budownictwo, produkujące wybrane wyroby przemysłowe,

3) na formularzu P-02 według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 - podmioty zaliczone do działu "Przemysł", zatrudniające powyżej 50 pracowników, produkujące wyroby przemysłowe zamieszczone w aktualnie obowiązującej liście asortymentowej.

2. Kryterium ustalania obowiązków sprawozdawczych, o których mowa w ust. 1, jest liczba zatrudnionych pracowników według stanu w dniu 30 listopada poprzedniego roku, a zmiana tej liczby w ciągu roku nie powoduje zmiany zakresu obowiązków ustalonych na ten rok. Obowiązki sprawozdawcze tworzonych w ciągu roku nowych podmiotów powstają z datą rozpoczęcia działalności.",

2)
wzór formularza P-01 - sprawozdanie o produkcji stanowiący załącznik nr 1 otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

P-01

Sprawozdanie o produkcjia za rok 19...

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA P-01

Objaśnienia ogólne

Do sprawozdania P-01 obowiązuje Wykaz Wyrobów Przemysłowych - wydanie 1990 r., zwany dalej WWP.

Wykazywane w sprawozdaniu informacje należy podawać w następujący sposób:

- dla produkcji wytworzonej - całkowitą produkcję wyrobów wytworzonych w roku sprawozdawczym,

- dla produkcji sprzedanej - ilość i wartość sprzedanych w ciągu roku sprawozdawczego wyrobów i usług przemysłowych i nieprzemysłowych niezależnie od momentu wytworzenia.

Wartość produkcji sprzedanej podaje się w sprawozdaniu w bieżących cenach realizacji.

Dział 1. Produkcja wyrobów przemysłowych

Objaśnienia dotyczące treści wierszy

W wierszu 01 należy podać wartość produkcji sprzedanych w ciągu roku wyrobów gotowych, półfabrykatów i części. Wartość sprzedaży należy podać łącznie z wartością wyrobów sprzedanych, a produkowanych na indywidualne zamówienie ludności zarówno z materiałów własnych przedsiębiorstw, jak i materiałów powierzonych (w przypadku materiałów powierzonych bez ujmowania ich wartości).

Produkcja sprzedana podana w wierszu 01 musi stanowić sumę wartości podanych w dolnych wierszach w rubr. 6 dla gałęzi wyrobów o symbolu dwucyfrowym.

W wierszu 04 i następnych należy podać wyroby, półfabrykaty oraz części i zespoły maszyn i urządzeń (łącznie z regenerowanymi) według układu przyjętego w I części WWP.

Obowiązują przy tym następujące zasady:

a)
wszystkie wyroby produkowane w przedsiębiorstwie muszą być zaliczone do odpowiednich gałęzi, branż i podbranż 5-, 6-i 7-cyfrowych zgodnie z kryteriami przyjętymi w SWW, a następnie ponownie w odpowiednich pozycjach umownych o symbolach dziewięciocyfrowych,
b)
w sprawozdaniu należy wyszczególnić wszystkie gałęzie (grupy o symbolu 2-cyfrowym) oraz branże (grupy o symbolu 3-cyfrowym), do których zaliczone są wyroby produkowane w przedsiębiorstwie. Każdy wyrób powinien być zaliczony do określonej gałęzi i jednocześnie branży, podbranży (grupy 4-cyfrowej, grupy 5-cyfrowej, 6-cyfrowej i 7-cyfrowej). Jeśli zgodnie z WWP nie ma potrzeby wykazywania danego wyrobu w pozycji o symbolu 7- lub 6-cyfrowym, należy go ująć w grupowaniu wyższego rzędu tj. w grupie o symbolu 5-, 4-, 3- i 2-cyfrowym,
c)
gałęzie i branże wyrobów, w skład których wchodzą wyłącznie wyroby nie będące przedmiotem sprzedaży (produkcja na własne potrzeby), należy również podać w sprawozdaniu, wypełniając zarówno symbol branży i symbole grupowań pośrednich: dla rubryk 5 i 6 należy w tym przypadku wstawić znak "x",
d)
Każda grupa wyrobów powinna być podana w tylu wierszach, ile jednostek miary posiada w WWP. Dla wyrobów z jednostkami miary o cyfrach różnych od 012 (mln zł), np. o cyfrach 020 (sztuki), 034 (tony) itp. powinny być podane dane w zakresie ilości ogółem w rubr. 4, a gdy wyrób został sprzedany - również dane w zakresie ilości i wartości produkcji sprzedanej (rubr. 5 i 6).

Jeżeli wyrób występuje w WWP w kilku jednostkach miary wartość produkcji sprzedanej tego wyrobu należy podać tylko przy pierwszej jednostce (tj. jednostce o najniższej wartości cyfrowej), a dla następnych jednostek miary wyrobu należy podać w rubr. 6 "x",

e)
przedsiębiorstwa (zakłady) na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym posiadające oddziały, wydziały itp. położone na terenie innego województwa niż siedziba zarządu wyodrębniają w wytypowanych wyrobach wszystkie województwa, w których te wyroby są produkowane.

Wyodrębnienie dotyczy wyłącznie grup wyrobów oznaczonych w WWP literą "W" w kolumnie piątej.

Dla wyrobów dzielonych na województwa należy podać w rubr. 0 nawę województwa, a w rubr. 1 symbol województwa według niżej podanych zasad:

- w przypadku, gdy wyrób dzielony jest na kilka województw, w wierszu "ogółem produkcja tego wyrobu", należy w rubr. 1 wpisać symbol 99, a w następnych wierszach - odpowiednie symbole województw,

- w przypadku, gdy produkcja danego wyrobu w całości zlokalizowana jest w województwie, w którym jest siedziba zarządu przedsiębiorstwa, produkcję należy podać w jednym wierszu, wpisując w rubr. 1 symbol województwa zgodny z ostatnim członem numeru statystycznego przedsiębiorstwa (siedzibą przedsiębiorstwa),

- w przypadku, gdy produkcja danego wyrobu w całości zlokalizowana jest w innym województwie, niż województwo siedziby zarządu przedsiębiorstwa, wówczas w wierszu "ogółem" produkcja danego wyrobu" należy podać dane: w rubr. 1 wstawić symbol "99", a następnie dane podać drugi raz, a w rubr. 1 podać odpowiedni symbol województwa, którego dotyczy całość wykazanej wyżej produkcji. Symbole województw podano w Wykazie Wyrobów Przemysłowych - wydanie 1990 r.

Wyodrębnienie dotyczy wszystkich jednostek miary wytypowanego wyrobu, przy czym dla pierwszej jednostki miary należy podać dane dotyczące zarówno ilości, jak i wartości (rubr. 4-6), a dla następnych jednostek miary - wyłącznie dane dotyczące ilości (rubr. 4 i 5), wstawiając kreski w rubr. 6.

Objaśnienia do rubryk

Rubr. 0 oznacza numer kolejny wiersza. W przypadku, gdy do zapisów nie wystarczy jeden formularz, należy kontynuować zapisy na następnych formularzach, wprowadzając w rubr. 0 ciągłą numerację wierszy, tj. począwszy od numeru 37.

W rubr. 0 należy podać nazwę grupy wyrobów zgodnie z częścią I WWP.

Rubr. 1 nie należy wypełniać (z wyjątkiem wyrobów dzielonych na województwa).

W rubr. 4 należy podać całkowitą ilość produkcji wyrobów wyprodukowanych w roku sprawozdawczym zarówno z własnego, jak i powierzonego surowca - we wszystkich grupach wyrobów.

W rubr. 5 i 6 należy podać ilość i wartość sprzedanych w ciągu roku wyrobów przemysłowych własnej produkcji.

Dział 2. Usługi przemysłowe według gałęzi przemysłu

W rubr. 1 nie mogą być podane inne symbole usług niż 2-cyfrowe o następujących cyfrach: 01, 02 i 0d 04 do 28.

Dział 3. Produkty i usługi nieprzemysłowe według gałęzi

Do opracowania działu 3 obowiązuje II część WWP. W dziale 3 należy podać wartość sprzedanych w przedsiębiorstwie przemysłowym produktów i usług nieprzemysłowych (materialnych i niematerialnych) zaliczonych do gałęzi od 31 do 99.

Dział 5. Nowe i zmodernizowane wyroby

W wierszach 1-5 wykazuje się wszystkie nowe wyroby oraz wyroby zmodernizowane, których produkcja została uruchomiona w roku sprawozdawczym na skalę przemysłową, wyroby o charakterze prototypów przemysłowych, pochodzące z serii próbnej oraz serii informacyjnej od etapu, na którym zostały zakończone prace nad nowym lub zmodernizowanym wyrobem.

Za wyrób nowy uważa się wyrób spełniający nowe funkcje, zaspokajający nowe potrzeby użytkowników lub wyrób dotychczas produkowany, oparty na nowym rozwiązaniu technicznym.

Za wyrób nowy nie należy uważać wyrobu, który:

a) różni się od dotychczas wytworzonego:

- zawartością głównego składnika, gatunkiem, kształtem, które nie mają wpływu na zasadniczą zmianę użyteczności wyrobu (podwyższenie głównego parametru użytkowania),

- rodzajem zastosowanego opakowania,

- usunięciem wad i usterek;

b) wykonany jest na zamówienie odbiorców zagranicznych według ich wymagań i dokumentacji;

c) stanowi zespół, podzespół lub część zamienną importowanych maszyn i urządzeń;

d) ulega zmianie nie związanej z rozwojem postępu technicznego, lecz ze zmianą zapotrzebowania na skutek dostosowania do aktualnych wymogów mody (oryginalne modele, wzory, kolorystyka, fasony, zdobnictwo itp.).

Nie zalicza się do wyrobów nowych tzw. nowości rynkowych lub nowych asortymentów wyrobów różniących się od dotychczas produkowanych kształtem, zdobnictwem, np. nowych fasonów odzieży, nowych kształtów szklanek, kieliszków itp.

Za wyrób zmodernizowany uważa się wyrób, który powstał przez udoskonalenie konstrukcji (receptury lub wzorca) na podstawie stosowanych już rozwiązań technicznych lub modyfikacji procesów wytwarzania, wskutek czego nastąpiła poprawa jego istotnych właściwości użytkowych.

W rubr. 0 i 1 podaje się nazwę i symbol gałęzi wyrobu według Systematycznego Wykazu Wyrobów.

W rubr. 2 podaje się wartość produkcji w przeliczeniu na skalę roczną obliczoną w następujący sposób: do faktycznej wartości produkcji, tj. uzyskanej od momentu uruchomienia do końca roku sprawozdawczego należy dodać planowaną na rok następny wartość produkcji za miesiące poprzedzające uruchomienie produkcji.

Nie należy przeliczać na skalę roczną wartości wyrobów produkowanych jednostkowo lub w krótkich seriach. Faktyczna produkcja tych wyrobów powinna równać się produkcji w przeliczeniu na skalę roczną.

Należy zwrócić uwagę, że w dziale 7 rubr. 2 powinny być wykazane nakłady finansowe poniesione na uruchomienie nowych wyrobów. Brak nakładów należy wyjaśnić na marginesie formularza.

Dział 6. Środki automatyzacji

Dział 6 obejmuje linie produkcyjne (technologiczne) automatyczne, linie produkcyjne (technologiczne) sterowane komputerem, centra obróbcze, roboty, manipulatory przemysłowe, komputery do sterowania i regulacji procesami technologicznymi zainstalowane w wydziałach bezpośrednio produkcyjnych, w narzędziowniach oraz w innych wydziałach pomocniczych.

W rubr. 1 podaje się liczbę zainstalowanych maszyn i urządzeń wymienionych w wierszach 1-7. Maszyny i urządzenia zainstalowane są to maszyny i urządzenia posiadane (znajdujące się w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa oraz dzierżawione), które zostały oddane do eksploatacji i mogą służyć celom produkcyjnym. Maszyny i urządzenia, które oddano do remontu zalicza się do zainstalowanych.

W wierszach 1 i 2 podaje się liczbę zainstalowanych linii produkcyjnych (technologicznych) automatycznych (wiersz 01) i linii produkcyjnych (technologicznych) sterowanych komputerem (wiersz 02), a nie liczbę maszyn wchodzących w skład danej linii technologicznej.

W wierszu 6 podaje się liczbę komputerów, minikomputerów i mikrokomputerów o pojemności pamięci operacyjnej powyżej 16 Kb, zastosowanych do sterowania i regulacji procesami technologicznymi, jak również do sporządzania dokumentacji i kontroli procesów technologicznych.

Wiersz 7 obejmuje komputery posiadające rozbudowaną konfiguracje urządzeń wyjścia - wejścia oraz pamięci zewnętrznych.

Dział 7. Nakłady finansowe na rozwój techniki

W rubr. 0 podaje się nakłady na rozwój techniki, a w szczególności na prace badawczo-rozwojowe, w tym doświadczalne, na opracowanie i ocenę projektów wynalazczych oraz nabycie licencji, patentów, projektów racjonalizatorskich i wzorów użytkowych, prace dotyczące normalizacji, jak również nakłady na prace wdrożeniowe, prace związane z realizacja projektów wynalazczych itp.

1.
Prace badawczo-rozwojowe obejmują prace naukowo-badawcze oraz prace rozwojowe polegające na doskonaleniu organizacji procesów technologicznych i modernizacji produkowanych wyrobów i usług oraz na przygotowaniu produkcji nowych wyrobów (usług), wykonywane w okresie poprzedzającym decyzje o zastosowaniu ich wyników w praktyce lub w innej formie ich zakończenia (np. w formie sporządzenia dokumentacji). Prace rozwojowe obejmują w szczególności prace:

- konstrukcyjne, technologiczno-projektowe i doświadczalne, w tym budowę i próbną eksploatację urządzeń i prototypów doświadczalnych,

- dotyczące innowacji w organizacji i ekonomice przedsiębiorstwa wynikających z zastosowania wyników prac badawczych,

- dotyczące normalizacji, w tym również unifikacji i typizacji wyrobów, urządzeń oraz procesów produkcyjnych.

2.
Prace wdrożeniowe obejmują prace podejmowane na podstawie decyzji przedsiębiorstwa o zastosowaniu wyników prac badawczo-rozwojowych, w tym również o zastosowaniu projektów wynalazczych zarówno własnych, jak i nabytych w formie licencji, związanych z uruchomieniem produkcji nowych wyrobów lub modernizację wyrobów produkowanych i nowych metod wytwarzania, poprzedzające rozpoczęcie produkcji na skalę przemysłową. Prace wdrożeniowe obejmują w szczególności prace związane:

- ze sporządzeniem pełnej dokumentacji technicznej, w tym również z opracowaniem norm i dokumentacji w zakresie typizacji,

- z wykonaniem prototypu przemysłowego, pierwszego kompletu i narzędzi i oprzyrządowania oraz próbnych instalacji,

- z wykonaniem próbnej serii nowego wyrobu, a w uzasadnionych wypadkach również serii informacyjnej nowego wyrobu, przeprowadzeniem prób oraz wprowadzeniem poprawek po próbach.

Do prac wdrożeniowych nie zalicza się nowych inwestycji oraz prac budowlano-montażowych.

Wyjaśnienia do kontroli sprawozdań na formularzu P-01

Przed wysłaniem sprawozdania należy sprawdzić prawidłowość wypełniania formularza z przepisami niniejszej instrukcji, a w szczególności czy:

1)
w dziale 1:
a)
w przypadku podania ilości produkcji sprzedanej (rubr. 5) występują odpowiadające tej ilości dane wartościowe (rubr. 6), dla jednej (pierwszej) jednostki miary,
b)
dla wyrobów oznaczonych literą "W" w piątej kolumnie WWP prawidłowo wydzielono produkcję występującą na terenie innych województw niż województwo w którym ma siedzibę zarząd przedsiębiorstwa (zakład na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym),
c)
podano dane dla symboli umownych (dziewięciocyfrowych) zgodnie z WWP,
d)
prawidłowo podano symbole województw dla wyrobów oznaczonych literą "W".

Ponadto należy sprawdzić zgodność rachunkową w zakresie wartości produkcji w rubr. 6:

- wiersz 01 = sumie wierszy o symbolach dwucyfrowych,

- suma danych dla gałęzi o symbolach dwucyfrowych równa się sumie danych dla branż o symbolach trzycyfrowych,

- branża wyrobów jest równa lub większa od sumy podbranż wyrobów (grup o symbolu 4-cyfrowym),

- podbranża wyrobów o symbolu 4-cyfrowym jest równa lub większa od sumy wchodzących w jej skład grup o symbolu 5-cyfrowym,

- grupa o symbolu 5-cyfrowym jest równa lub większa od sumy grup o symbolu 6-cyfrowym,

- grupa o symbolu 6-cyfrowym jest równa lub większa od sumy grup o symbolu 7-cyfrowym.

Należy też sprawdzić zgodność rachunkową pozycji podzielonych według województw;

2)
w dziale 3 - symbole gałęzi wyrobów i usług nieprzemysłowych podano zgodnie z II częścią WWP -wyd. 1990.

Ponadto zobowiązuje się przedsiębiorstwo do porównania danych w sprawozdaniu P-01 z danymi w sprawozdawczości finansowej.