Zm.: zarządzenie w sprawie biurowości sądów wojewódzkich i rejonowych (instrukcja sądowa).

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1985.5.19

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 lipca 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 10 czerwca 1985 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie biurowości sądów wojewódzkich i rejonowych (instrukcja sądowa)

Na podstawie art. 46 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1964 r. Nr 6, poz. 40 z późn. zm.) oraz art. 918 § 2 kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 r. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 kwietnia 1983 r. w sprawie biurowości sądów wojewódzkich i rejonowych (instrukcja sądowa) - Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 4, poz. 20 - wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 172 dodaje się nowy Oddział 4 - Wykaz "Ns-p" w brzmieniu:

"Oddział 4

Wykaz "Ns-p"

§ 1721. 1. W sądzie rejonowym, któremu powierzone zostały sprawy z zakresu przepisów o przedsiębiorstwach państwowych i o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego prowadzi się wykaz "Ns-p".

2. Wykaz "Ns-p" prowadzi się dla spraw o rozstrzygnięcie sporu między radą pracowniczą przedsiębiorstwa a dyrektorem przedsiębiorstwa, albo między tymi organami a organem założycielskim lub sprawującym nadzór nad przedsiębiorstwem oraz między radą zrzeszenia przedsiębiorstw lub dyrektorem zrzeszenia a organem sprawującym nadzór nad zrzeszeniem.

3. Wykaz "Ns-p" zawiera następujące rubryki:

1) Numer porządkowy i data wpływu wniosku,

2) Oznaczenie wnioskodawcy,

3) Oznaczenie przedmiotu sprawy,

4) Zarządzenia i czynności w toku postępowania (data, rodzaj),

5) Postanowienie końcowe (data, treść),

6) Środki odwoławcze (data wpływu i data przedstawienia akt do II instancji),

7) Wynik postępowania w II instancji (data, treść),

8) Uwagi.

4. Do wykazu "Ns-p" stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące biurowości w sprawach cywilnych, a w szczególności przepisy § 173-180.";

2)
po § 278 dodaje się nowy Dział IVa w brzmieniu:.

"Dział IVa

Biurowość w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

ROZDZIAŁ 1

Urządzenia ewidencyjne - przepisy ogólne

§ 2781. 1. W sądzie wojewódzkim, w którym utworzony został wydział (wydziały) pracy i ubezpieczeń społecznych (sąd pracy i ubezpieczeń społecznych) prowadzi się repertoria:

"P" - dla spraw z zakresu prawa pracy z powództwa pracownika, przedstawionych sądowi wojewódzkiemu do rozpoznania w trybie art. 18 k.p.c.,

"Pm" - dla spraw z zakresu prawa pracy z powództwa zakładu pracy o odszkodowanie należne od pracownika w związku ze świadczoną przez niego pracą (łącznie ze sprawami z tytułu odpowiedzialności wspólnej) podlegające rozpoznaniu w I instancji przez sąd wojewódzki,

"U" - dla spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych,

"Pr" - dla spraw z zakresu prawa pracy przedstawionych z rewizjami od orzeczeń sądów rejonowych,

"Pz" - dla spraw z zakresu prawa pracy przedstawionych z zażaleniami na postanowienia i zarządzenia wydane w postępowaniu przed sądami rejonowymi.

"Po-Uo" - dla innych spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, rozpoznawanych według przepisów o procesie, a w szczególności dla spraw o wyznaczenie sądu, o wyłączenie sędziego oraz dla spraw dotyczących pomocy sądowej.

2. W sądzie wojewódzkim, o którym mowa w ust. 1, prowadzi się ponadto wykaz "Kas-z" - dla rejestracji wniosków o rozstrzygnięcie sporu zakładowego przez kolegium arbitrażu społecznego, na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216 z późn. zm.). Przepis § 2921 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

§ 2782.1. W sądzie rejonowym, w którym utworzony został wydział pracy (sąd pracy), prowadzi się repertoria:

"P" - dla spraw z zakresu prawa pracy z powództwa pracownika o roszczenia wynikające ze stosunku pracy lub z nim związane, w tym również m.in. roszczenia na tle spółdzielczej umowy o pracę oraz na tle umowy o pracę nakładczą, o odszkodowania dochodzone od zakładu pracy na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych, dla spraw z powództwa członków rodziny i spadkobierców pracownika o roszczenia przysługujące w związku z pracą zmarłego pracownika, jak również dla spraw o uchylenie uchwały organów spółdzielni w wypadku, gdy treść uchwały dotyczy spółdzielczego stosunku pracy,

"Pm" - dla spraw z powództwa zakładu pracy o odszkodowanie należne od pracownika w związku ze świadczoną przez niego pracą (łącznie ze sprawami z tytułu odpowiedzialności wspólnej),

"Po" - dla innych spraw rozpoznawanych według przepisów o procesie, a w szczególności: spraw o odtworzenie akt, spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym, spraw rejestracji protokołów i wniosków przeznaczonych dla innych sądów bądź sądu właściwego, lecz zgłoszonych przed wytoczeniem powództwa, oraz spraw dotyczących pomocy sądowej.

2. W sądzie rejonowym, o którym mowa w ust. 1, prowadzi się ponadto' wykaz "KP" - dla rejestracji wniosków o rozpatrzenie sporu przez komisję pojednawczą przy wydziale pracy (sądzie pracy).

ROZDZIAŁ 2

Repertoria

§ 2783. Sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych podlegające wpisaniu do repertoriów oznacza się symbolami przewidzianymi w wykazie, który stanowi załącznik do zarządzenia, stosując przy tym zasady ustalone w przepisach § 138 i 139.

§ 2784. 1. W repertoriach "Pr", "U" - w rubryce "Oznaczenie stron" i odpowiednio w repertoriach "P" i "Pm" w rubryce "Nazwisko i imię powoda (pozwanego)" wpisuje się imię i nazwisko pracownika lub ubezpieczonego oraz nazwę zakładu pracy lub organu rentowego. Nie wpisuje się natomiast przedstawicieli ustawowych ani pełnomocników stron.

2. W repertoriach "Pr" i "U" - w rubryce, o której mowa w ust. 1, wpisuje się ponadto nazwę województwa, w którym zakład pracy lub organ rentowy ma swoją siedzibę.

3. W wypadku wytoczenia powództwa przez prokuratora na rzecz oznaczonej osoby, w rubryce, o której mowa w ust. 1, należy napisać "prokurator" i zaznaczyć w nawiasie "na rzecz...", określając, na czyją rzecz prokurator wytoczył powództwo.

4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w wypadku wytoczenia powództwa na rzecz oznaczonej osoby przez organizację społeczną ludu pracującego.

5. Wstąpienie do toczącego się postępowania prokuratora lub organizacji społecznej zaznacza się w rubryce, o której mowa w ust. 1, przez dopisanie skrótu "prok." lub "org. społ." oraz daty wstąpienia.

§ 2785. 1. W rubryce "Oznaczenie przedmiotu sprawy" należy zwięźle określić rodzaj dochodzonego roszczenia (dochodzonych roszczeń).

2. W repertorium "P" prowadzonym w sądzie wojewódzkim w rubryce, o której mowa w ust. 1, należy wpisać ponadto nazwę sądu, który przedstawił sprawę do rozpoznania w trybie art. 18 k.p.c.

§ 2786. 1. W repertoriach "Pr" i "U" rubrykę "Rozprawa" należy wypełnić niezwłocznie po wyznaczeniu terminu posiedzenia, wpisując odpowiednio datę, a następnie skrótowo wynik posiedzenia, o ile nie zostało zakończone postępowanie w sprawie (np. w wypadku odroczenia posiedzenia - "odr.").

2. W wypadku odroczenia posiedzenia z jednoczesnym wyznaczeniem następnego terminu - należy wpisać datę następnego posiedzenia jednocześnie z wpisaniem informacji o odroczeniu.

3. W wypadku rozpatrywania sprawy na posiedzeniu niejawnym - datę i wynik posiedzenia wpisać należy odpowiednio w rubryce "Rozprawa", dodając przy tym skrótową informację "niej.".

§ 2787. W repertoriach "Pr" i "U" w rubryce "Uwagi" odnotowuje się dane podlegające wpisaniu, a nie mieszczące się w innych rubrykach - na zasadach ogólnych, a ponadto informacje o wysłaniu stronom odpisów orzeczenia oraz o wysłaniu akt podlegających zwrotowi.

§ 2788. We wszystkich repertoriach prowadzonych dla spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych na prawej krawędzi rubryki "Uwagi" (na marginesie) należy - dla ułatwienia opracowywania sprawozdań statystycznych - odnotować miesiąc, w którym sprawa została załatwiona w danej instancji, oznaczony odpowiednią cyfrą rzymską (od I do XII).

§ 2789. W kwestiach nie unormowanych w niniejszym rozdziale, do repertoriów prowadzonych dla spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych stosuje się odpowiednio przepisy Działu III - Biurowość w sprawach cywilnych, a w szczególności:

- do repertoriów "P" i "Pm" - przepisy § 141-150 dotyczące repertorium "C",

- do repertoriów "Po" i "Po-Uo" - przepisy § 155-160 dotyczące repertorium "Co" oraz § 164-166 dotyczące wykazu "Cps",

- do repertorium "Pz" - przepisy § 161-163 dotyczące repertorium "Cz".

§ 27810. 1. Numer porządkowy sprawy należy zakreślić w repertorium, gdy wydano orzeczenie kończące postępowanie w sprawie w danej instancji oraz gdy sprawę przeniesiono do innego repertorium lub połączono z inną sprawą, a także gdy zakończono postępowanie w przedmiocie udzielenia pomocy sądowej. Przepis § 42 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

2. Poza wypadkami przewidzianymi w ust. 1 zakreśla się numer sprawy jako zakończonej również w wypadku wydania przez sąd wojewódzki postanowienia odmawiającego przyjęcia do rozpoznania sprawy przedstawionej w trybie art. 18 k.p.c.

§ 27811. Numer porządkowy sprawy, w której wydano postanowienia o przekazaniu sprawy według właściwości stanu sądowi, zakreśla się:

1) po wydaniu postanowienia - gdy przekazano sprawę sądowi wyższemu,

2) po uprawomocnieniu się postanowienia - gdy przekazano sprawę sądowi równorzędnemu lub niższemu.

§ 27812. 1. W wypadku zawieszenia postępowania w sprawie, numer porządkowy sprawy zakreśla się w repertorium po upływie 1 miesiąca od dnia zawieszenia postępowania

2. Przed zakreśleniem numeru porządkowego sprawy należy sprawdzić, czy nie ustała przyczyna, dla której postępowanie zawieszono.

ROZDZIAŁ 3

Inne czynności biurowe

§ 27813. Sprawy, w których postępowanie zostało zawieszone, należy ewidencjonować w wykazie spraw zawieszonych oraz oznaczać dodatkowo w repertorium skrótem "zaw." umieszczanym na marginesie z prawej strony tej księgi biurowej. Przepisy § 179 ust. 2 i 3 oraz § 180 stosuje się odpowiednio.

§ 27814. 1. Dla wszystkich repertoriów i wykazów prowadzi się skorowidz alfabetyczno-numerowy.

2. Przewodniczący wydziału może zarządzić prowadzenie odrębnego skorowidza dla jednego repertorium (wykazu) lub dla kilku z nich, jeżeli przemawiają za tym względy celowości.

3. Do skorowidza wpisuje się pod odpowiednimi literami alfabetu nazwisko i imię powoda lub nazwę instytucji będącej stroną powodową oraz nazwisko i imię pozwanego lub odpowiednio - oznaczenie strony pozwanej.

§ 27815. 1. W wydziałach pracy i ubezpieczeń społecznych sądu wojewódzkiego oraz w wydziałach pracy sądu rejonowego dla bieżącej kontroli sprawności postępowania w sprawach przekazanych do wydania opinii prowadzi się kontrolkę "Wab".

2. Wpisowi do kontrolki podlegają wszystkie rozpoznawane przez sąd pracy i ubezpieczeń społecznych (sąd pracy) sprawy, w których zarządzone zostało dopuszczenie dowodu z opinii biegłego, zakładu leczniczego lub innej odpowiedniej placówki.

3. Do prowadzenia kontrolki "Wab" stosuje się odpowiednio przepisy § 171 ust. 2 i 172.

§ 27816. Korespondencję w sprawach z zakresu prawa pracy, a w szczególności w sprawach podlegających wpisaniu do repertorium "P", należy załatwiać bezzwłocznie, poza zwykłą kolejnością spraw.

§ 27817. 1 Wykaz "KP", w którym rejestrowane są wnioski o rozpatrzenie sporu przez komisję pojednawczą przy wydziale pracy (sądzie pracy), zawiera następujące rubryki:

1) Numer porządkowy,

2) Data wpływu wniosku,

3) Imię i nazwisko wnioskodawcy oraz nazwa zakładu pracy,

4) Imię i nazwisko członka komisji pojednawczej,

5) Posiedzenie (data i wynik),

6) Uwagi.

2. Rubrykę "Imię i nazwisko członka komisji pojednawczej" wypełnić należy niezwłocznie po wyznaczeniu przez przewodniczącego komisji osoby, która ma prowadzić postępowanie pojednawcze w danej sprawie. W wypadku zmiany składu komisji wpis nieaktualny należy zakreślić, wpisując jednocześnie właściwe dane.

3. W rubryce "Posiedzenie" datę należy wpisać niezwłocznie po wyznaczeniu terminu posiedzenia pojednawczego przez przewodniczącego komisji. Informacje o wyniku posiedzenia pojednawczego wpisuje się po jego zakończeniu.

4. W rubryce "Uwagi" wpisuje się m.in. informację o przekazaniu sprawy wydziałowi pracy (sądowi pracy) na drogę postępowania sądowego:

§ 27818. Poza wykazem "KP" w wydziale pracy (sądzie pracy) sądu rejonowego - dla potrzeb komisji pojednawczej działającej przy tym sądzie - prowadzi się terminarz posiedzeń komisji oraz skorowidz alfabetyczno-numerowy do wykazu "KP".";

3)
po § 292 dodaje się § 2921 w brzmieniu:

"§ 2921. 1. W sądzie rejonowym, któremu powierzone zostało prowadzenie rejestru organizacji rolniczych ("RKR"), prowadzi się ponadto wykaz "Kas-r" - dla rejestracji wniosków o rozstrzygnięcie sporu, w którym stroną są te organizacje, przez kolegium arbitrażu społecznego, na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217).

2. W wykazie "Kas-r" wpasuje się zwięzłe informacje o czynnościach związanych ze zorganizowaniem kolegium arbitrażu społecznego dla rozstrzygnięcia sporu, którego wniosek dotyczy - stosownie do przepisów uchwały Rady Państwa z dnia 30 grudnia 1982 r. - Regulamin postępowania przed kolegiami arbitrażu społecznego (Monitor Polski z 1983 r. Nr 1, poz. 1) - oraz o wyniku posiedzenia kolegium. W wypadku wydania orzeczenia przez kolegium, należy odnotować jego treść i datę wydania, a także datę doręczenia stronom odpisów orzeczenia z uzasadnieniem.";

4)
załącznik do zarządzenia otrzymuje brzmienie ustalone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 1974 r. o biurowości okręgowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych (instrukcja sądowa) - Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 10, poz. 57.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1985 r.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz spraw cywilnych podlegających symbolizacji

SĄD WOJEWÓDZKI

WYDZIAŁ CYWILNY

rep. "C" - sprawy o:

ochronę naturalnego środowiska człowieka 0131

odszkodowanie z tytułu wypadków komunikacyjnych 014

roszczenia związane z wykonywaniem usług, rękojmią i gwarancją 018

roszczenia z art. 412 k.c. 024

obalenie domniemania w trybie art. 137 k.k.w. 025

ochronę dóbr osobistych 031

ochronę praw autorskich 033

roszczenia z ustawy o wynalazczości 034

spory, w których stroną jest rolnicza spółdzielnia produkcyjna 037

rep. "Co" - sprawy o:

nadanie klauzuli wykonalności 104

uznanie orzeczenia sądu zagranicznego 107

wyznaczenie sądu 108

odtworzenie akt 111

WYDZIAŁ PRACY I UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

rep. "P" - sprawy przedstawione do rozpoznania w trybie art. 18 k.p.c. o roszczenia w sprawach z zakresu prawa pracy - odpowiednio symbole 401-455 (określone dla sądów rejonowych)

rep. "Pm" - sprawy o:

odszkodowanie za mienie nie powierzone 415

odszkodowanie za mienie powierzone (łącznie ze sprawami z tytułu odpowiedzialności wspólnej) 416

rep. "U" - sprawy o:

emeryturę z powszechnego zaopatrzenia emerytalnego 501

rentę inwalidzką z powszechnego zaopatrzenia emerytalnego 502

rentę rodzinną z powszechnego zaopatrzenia emerytalnego 503

górniczą emeryturę lub rentę (z wyjątkiem rent znakowanych symbolem 507 504

kolejową emeryturę lub rentę (z wyjątkiem rent znakowanych symbolem 507) 505

rentę lub emeryturę żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej oraz członków ich rodzin (z wyjątkiem rent znakowanych symbolem 507) 506

rentę inwalidzką lub rodzinną z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej pracownika, żołnierza zawodowego, funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej 507

rentę inwalidzką przewidzianą dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin 508

rentę lub emeryturę członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich rodzin 509

rentę lub emeryturę dla rzemieślników i ich rodzin 510

rentę lub emeryturę dla rolników przekazujących nieruchomości rolne na własność państwa 511p

rentę lub emeryturę dla rolników przekazujących gospodarstwa rolne następcom 511n

rentę lub emeryturę (wraz z dodatkami) dla innych grup ludności 512

rentę inwalidzką lub rodzinną z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej w indywidualnych gospodarstwach rolnych 513

odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym 514

odszkodowanie z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy 515

zasiłek rodzinny 551

zasiłek chorobowy, wyrównawczy lub opiekuńczy 552

zasiłek macierzyński, porodowy lub wychowawczy 553

zasiłek pogrzebowy 554

świadczenia rehabilitacyjne 555

ustalenie istnienia bądź nieistnienia obowiązku ubezpieczenia, jego zakresu lub wymiaru składki z tego tytułu 557

świadczenia z funduszu alimentacyjnego 558

odszkodowania przysługujące w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej lub Służbie Więziennej 559

inne świadczenia 560

oznaczenia uzupełniające symbole:

oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zus

wojskowy organ rentowy wor

milicyjny organ rentowy mor

kolejowy organ rentowy kor

rentowy organ służby więziennej swr

biuro rent zagranicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych brz

rada nadzorcza oddziału ZUS rn

sprawa wszczęta na skutek niewydania przez organ rentowy decyzji we właściwym terminie ("skarga na milczenie") sm

rep. "Po-Uo" - sprawy:

o nadanie klauzuli wykonalności 104

o wyznaczenie sądu 106

o odtworzenie akt 111

dotyczące pomocy sądowej 113

SĄD REJONOWY

WYDZIAŁ CYWILNY

rep. "C" - sprawy o:

roszczenia z art. 231 k.c. 009

opróżnienie lokalu mieszkalnego lub użytkowego 010

wydanie nieruchomości 011

ochronę naturalnego środowiska człowieka 0131

odszkodowanie z tytułu wypadków komunikacyjnych 014

naruszenie posiadania (art. 344 k.c.) 017

roszczenia związane z wykonaniem usług, rękojmią i gwarancją 018

roszczenia z tytułu umowy kontraktacji 019

zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji (art. 841 i 842 k.p.c.) 020

pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności (art. 840 k.p.c.) 021

roszczenia z art. 412 k.c. 024

obalenie domniemania w trybie art. 137 k.k.w. 025

odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy:

- szkół i innych placówek podległych resortowi oświaty 026

- służby zdrowia 027

- podległych Ministrowi Sprawiedliwości

- zakładów karnych 028

- innych 029

- innych resortów 030

uchylenie uchwały organów spółdzielni, z wyłączeniem uchwał dotyczących spółdzielczego stosunku pracy 0353

roszczenia, w których sąd ograniczył lub wyłączył możliwość zaspokojenia wierzyciela z majątku wspólnego (art. 41 § 3 k.r.o.) 036

spory, w których stroną jest rolnicza spółdzielnia produkcyjna 037

rep. "Ns" - sprawy o:

złożenie do depozytu 216

sprawy dotyczące aktów stanu cywilnego 217

stwierdzenie nabycia spadku 2184

dział spadku 2194

podział majątku wspólnego 2204

zasiedzenie 222

ustanowienie służebności 223

zniesienie współwłasności 2244

rozgraniczenie 225

rep. "Co" - sprawy:

dotyczące nadzoru sądu z urzędu nad komornikiem (art. 759 § 2 k.p.c.) 102

w przedmiocie egzekucji sądowej (art. 1050 i 1051 k.p.c.) 103

o nadanie klauzuli wykonalności 104

ze skargi na czynności komornika 106

o zastosowanie art. 41 § 3 k.r.o. 110

o odtworzenie akt 111

WYDZIAŁ RODZINNY I NIELETNICH

rep. "RC" - sprawy o:

ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane 001

zaprzeczenie ojcostwa 002

alimenty:

- zasądzenie po raz pierwszy 003

- zmianę orzeczenia 003z

- wygaśnięcie obowiązku 003w

rozwód 0045

- z zastosowaniem art. 58 § 2 k.r.o. bez zdania pierwszego 004a

- z zastosowaniem art. 58 § 3 k.r.o. 004b

unieważnienie małżeństwa 005

zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami (art. 52 k.r.o.) 006

unieważnienie uznania ojcostwa 007

rozwiązanie przysposobienia 008

roszczenia, w których sąd ograniczył lub wyłączył możliwość zaspokojenia wierzyciela z majątku wspólnego 036

rep. "RNS" - sprawy o:

zezwolenie na zawarcie małżeństwa ze względu na brak wieku (art. 10 § 1 k.r.o.) mężczyzny 203m

zezwolenie na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika 204

zwolnienie od obowiązku przedstawienia dokumentu potrzebnego do zawarcia małżeństwa 205

ustanowienie opieki nad osobą dorosłą 210

rozstrzygnięcie w istotnych sprawach rodziny (art. 24 k.r.o.) 211

złożenie do depozytu 216

sprawy dotyczące aktów stanu cywilnego 217

zastosowanie obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu 228

- zmiana orzeczenia 228z

- ustanie obowiązku 228w

nakazanie wypłacenia wynagrodzenia za pracę

do rąk drugiego małżonka (art. 28 § 1 k.r.o.) 230

ustanowienie kuratora dla osoby częściowo ubezwłasnowolnionej 231

rep. "Nsm" - sprawy o:

przysposobienie 201

pozbawienie, zawieszenie, ograniczenie władzy rodzicielskiej 202

zezwolenie na zawarcie małżeństwa ze względu na brak wieku (art. 10 § 1 k.r.o.) kobiety 203k

zmianę zawartego w wyroku rozwodowym orzeczenia o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania (art. 106 k.r.o.) 206

przywrócenie władzy rodzicielskiej 207

ustanowienie opieki nad małoletnim 208

ustanowienie kuratora dla małoletniego 209

wydanie dziecka 226

rep. "RCo" - sprawy:

o zabezpieczenie alimentów i(art. 142 k.r.o. i 754 k.p.c.) 101

w przedmiocie egzekucji sądowej (art. 1050 § 1051 k.p.c.) 103

o nadanie klauzuli wykonalności 104

ze skargi na czynności komornika 106

o zastosowanie art. 41 § 3 k.r.o. 110

o odtworzenie akt 111

WYDZIAŁ PRACY

rep. "P" - sprawy:

związane z wypowiedzeniem umowy o pracę 401

związane z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy

pracownika 402w

związane z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika 402bw

związane z uznaniem umowy o pracę za wygasłą wobec porzucenia pracy 403

związane z innym sposobem ustania stosunku pracy 404

o odszkodowanie z tytułu niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa

pracy albo opinii 405

o nawiązanie stosunku pracy 406

związane z wypowiedzeniem umownych warunków pracy i płacy 407

o wynagrodzenie za pracę (z wyjątkiem objętych symbolami 401-404 i 409) 408

o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe 409

o urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent pieniężny za urlop 410

związane ze szczególną ochroną pracy kobiet 411

związane ze szczególną ochroną pracy młodocianych 412

inne 413

o uchylenie uchwały organu spółdzielni, w wypadku, gdy treść uchwały dotyczy spółdzielczego stosunku pracy 435

o roszczenia na tle spółdzielczej umowy o pracę 439

o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (nie dotyczy wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym) 451

o sprostowanie protokołu powypadkowego 452

inne, pozostające w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową 455

oznaczenia uzupełniające symbole

alkoholizm, przyjście do pracy w stanie nietrzeźwym lub spożywanie alkoholu w czasie pracy a6

rozwiązywanie umów o pracę na tle reformy gospodarczej, racjonalizacji

zatrudnienia r6

rozwiązywanie umów o pracę lub roszczenia na tle obniżenia wynagrodzenia z powodu trudnienia się spekulacją lub podobną działalnością spek6

rozwiązywanie umów o pracę lub obniżenie wynagrodzenia na tle produkcji złej jakości j6

rozwiązywanie umów o pracę lub pozbawienie wynagrodzenia z powodu samowolnych

przerw w pracy s6

roszczenia członków spółdzielni czsp6

roszczenia osób świadczących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą pn6

rep. "Pm" - sprawy:

o odszkodowanie za mienie nie powierzone 415

o odszkodowanie za mienie powierzone (łącznie ze sprawami z tytułu odpowiedzialności wspólnej) 416

rep. "Po" - sprawy:

w przedmiocie egzekucji sądowej 103

o nadanie klauzuli wykonalności 104

ze skargi na czynności komornika 106

o odtworzenie akt 111

dotyczące pomocy sądowej 113

Objaśnienia

1.
Symbolem 013 oznacza się wyłącznie sprawy, w których przyczyną powstania szkody lub powstania roszczenia było naruszenie jakiegokolwiek elementu naturalnego środowiska człowieka (powietrza, wody, gleby, fauny, flory, krajobrazu lub tp.). Sprawy te należy wyróżnić spośród spraw o odszkodowanie z czynów niedozwolonych, roszczeń dochodzonych z innych podstaw (np. art. 23, 24, 144, 439 k.c.), roszczeń dochodzonych w trybie art. 38 ust. 1 prawa wodnego. Ponadto - spośród czynów niedozwolnych wyróżnia się sprawy o ochronę dóbr osobistych. Innych spraw o odszkodowanie z czynów niedozwolonych, np. za pobicie, kradzież, nie symbolizuje się.
2.
Oznaczenia literowe określające organ rentowy należy umieszczać obok cyfrowego symbolu sprawy np.: "501/zus".
3.
Ze spraw o uchylenia uchwały organu spółdzielni wyłącza się do odrębnego symbolizowania te, w których treść uchwały dotyczy spółdzielczego stosunku pracy (s. 435).
4.
Jeżeli w skład majątku wchodzi gospodarstwo rolne, to po symbolu cyfrowym należy dodać symbol literowy "rol", a jeżeli w skład majątku nie wchodzi gospodarstwo rolne, to po symbolu cyfrowym należy dodać symbol literowy "inne".
5.
Sprawy o rozwód należy symbolizować ogólnym symbolem 004, jednak te sprawy, w których w pozwie występuje żądanie eksmisji, lub sprawy o podział majątku - należy dodatkowo oznaczać literami a lub b. Jeżeli strony wnoszą o eksmisję i o podział równocześnie - literami a b.
6.
Dodatkowe oznaczenia literowe stanowią odpowiednie uzupełnienie symbolu sprawy, zamieszczane po znaku łamania. W wypadku, gdy np. przyczyną rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika było spożywanie alkoholu w czasie pracy, jak również produkcja złej jakości - należy cyfrowy symbol sprawy uzupełnić dwoma uzupełniającymi oznaczeniami literowymi "402w/a/j".