Zm.: Zarządzenie nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 czerwca 2014 roku w sprawie zasad sporządzania szacunków brakarskich.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2015.3.44

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lutego 2015 r.

ZARZĄDZENIE Nr 14
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 13 lutego 2015 r.
zmieniające Zarządzenie nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 czerwca 2014 roku w sprawie zasad sporządzania szacunków brakarskich

ZD.7600.1.2015

Na podstawie § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe w związku z upoważnieniem zawartym w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (jednolity tekst w Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59, z późniejszymi zmianami), zarządzam, co następuje:

§  1.
W zarządzeniu nr 36/2014 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 czerwca 2014 roku w sprawie zasad sporządzania szacunków brakarskich (Zn. spr: GM-900-3/2014) wprowadza się zmiany:

W treści załącznika nr 1 rozdział I ZASADY OGÓLNE otrzymuje następujące brzmienie:

Szacunek brakarski jest podstawą do sporządzenia planu pozyskania i planu sprzedaży drewna na kolejny rok gospodarczy. Plan sprzedaży danej jednostki wchodzi do łącznej oferty sprzedaży drewna Lasów Państwowych na dany rok.

Szacunkowi brakarskiemu podlegają wszystkie użytki rębne i przedrębne objęte planem pozyskania drewna na dany rok. Na każdej pozycji planu cięć przeprowadza się szacunek brakarski odrębnie. Ostateczny termin sporządzenia szacunku brakarskiego określa dyrektor RDLP, uwzględniając obowiązujące terminy sporządzania planu pozyskania i planu sprzedaży drewna.

Szacunek brakarski, w zależności od rodzaju i wieku drzewostanów, przeprowadza się jedną z poniższych metod:

1. Szacowanie na podstawie wyników z lat ubiegłych z wykorzystaniem bazy danych systemu LAS, w oparciu o strukturę miąższościową drewna klas oraz grup jakościowo-wymiarowych wykonanych cięć na pozycjach planu z lat ubiegłych (metoda "przez porównanie") - do ustalenia rozmiaru pozyskania w użytkach przedrębnych wszystkich klas wieku:

a) na podstawie pozycji planu, wskazanych do obliczeń przez program ACER, według określonych kryteriów porównawczych opisu drzewostanu - "automatyczny nabór",

b) na podstawie "bezpośredniego wskazania" przez leśniczego wykonanej lub wykonanych pozycji planu.

2. Szacowanie posztuczne każdego drzewa do wycięcia na danej pozycji planu cięć w drzewostanach rębnych.

3. Szacowanie miąższości oraz udziału procentowego sortymentów na podstawie oceny drzewostanu, bez wykonywania pomiarów ("metoda masowa") do ustalenia rozmiaru pozyskania w użytkach przedrębnych wszystkich klas wieku, użytkach przygodnych i czyszczeniach późnych z masą (CP-P).

Podstawową metodę sporządzania szacunku brakarskiego w cięciach przedrębnych wszystkich klas wieku określa nadleśniczy.

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.