Zm.: wytyczne dotyczące stosowania przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego zasad orzekania o inwalidztwie, rencie chorobowej, zasiłku wyrównawczym, dziecku kalekim oraz procentowym uszczerbku na zdrowiu, spowodowanym skutkami wypadków i chorób zawodowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1982.4.13

Akt jednorazowy
Wersja od: 31 marca 1982 r.

WYTYCZNE
PREZESA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 31 marca 1982 r.
zmieniające wytyczne dotyczące stosowania przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego zasad orzekania o inwalidztwie, rencie chorobowej, zasiłku wyrównawczym, dziecku kalekim oraz procentowym uszczerbku na zdrowiu, spowodowanym skutkami wypadków i chorób zawodowych.

znak: Os 70-3/82

Na podstawie § 11, ust. 2, pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie ustroju, zakresu działania komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, trybu odwoławczego oraz nadzoru nad działalnością tych komisji (Dz. U. nr 31, poz. 206 z późniejszymi zmianami) - polecam, co następuje:

§  1.
W wytycznych Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 12 sierpnia 1980 r., dotyczących stosowania przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz lekarzy działających w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego zasad orzekania o inwalidztwie, rencie chorobowej, zasiłku wyrównawczym, dziecku kalekim oraz procentowym uszczerbku na zdrowiu, spowodowanym skutkami wypadków i chorób zawodowych (Dz. Urz. ZUS nr 3-4, poz. 9), wprowadza się następujące zmiany:

1. W § 43 w pkt 2:

a)
po wyrazach "zwiększony zasiłek" dopisuje się wyrazy "albo do takiego zasiłku było uprawnione",
b)
po wyrazach "ust. 1 wytycznych" kropkę zastępuje się średnikiem i dopisuje zdanie: "w stosunku do dziecka, na które nie pobierano przed 16 rokiem życia zwiększonego zasiłku rodzinnego, należy w uzasadnieniu orzeczenia wypowiedzieć się, czy dziecko wymagało i czy nadal wymaga pielęgnacji i opieki innej osoby".

2. § 57 otrzymuje brzmienie:

"§ 57. W stosunku do pracownika zgłaszającego pogorszenie w stanie zdrowia, który przed dniem 1 stycznia 1976 r. został zaliczony do III grupy inwalidów w związku z chorobą zawodową i otrzymał odszkodowanie w wysokości 30.000 zł, należy:

1) na podstawie możliwej do uzyskania dokumentacji lekarskiej pochodzącej sprzed dnia 1 stycznia 1976 r. oraz dokumentacji stanowiącej podstawę do przyznania odszkodowania (orzeczenie ustalające inwalidztwo III grupy, wyrok okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, ew. orzeczenie komisji rozjemczej) ustalić - zgodnie z tabelą - faktyczny procent uszczerbku na zdrowiu istniejący w dacie przyznania temu pracownikowi odszkodowania; ustalony w taki sposób procent uszczerbku na zdrowiu należy wpisać w pkt 4 orzeczenia (N-32),

2) po zapoznaniu się z aktualną dokumentacją lekarską i przeprowadzeniu badania - ustalić i wpisać w pkt 6 orzeczenia obecnie stwierdzony procent uszczerbku na zdrowiu spowodowanego skutkami choroby zawodowej.

W uzasadnieniu orzeczenia należy wpisać różnicę pomiędzy aktualnie stwierdzonym procentem uszczerbku na zdrowiu a procentem uszczerbku na zdrowiu ustalonym w sposób określony w pkt 1 lub stwierdzić, że w stanie zdrowia nie nastąpiło pogorszenie".

§  2.
Wytyczne wchodzą w życie z dniem podpisania.