Zm.: regulamin organizacyjny Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGPSP.2002.2.6

Akt jednorazowy
Wersja od: 21 października 2002 r.

Zarządzenie Nr 2
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
z dnia 21 października 2002 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie art. 39 ust. 6 w związku z ust. 8 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 1999 r. Nr 82, poz. 929, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 102, poz. 1116 i Nr 154, poz. 1799 i 1800) zarządza się, co następuje:
§  1.
W załączniku nr 1 do zarządzenia nr 2 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 3 lipca 2000 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej (Dz. Urz. KG PSP Nr 2, poz. 5, z 2001 r. Nr 2, poz. 2 oraz z 2002 r. Nr 2, poz. 5) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 3:
a)
pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) Inspektorat Kontroli,",

b)
pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) samodzielne stanowisko do spraw audytu wewnętrznego.";

2)
w § 2 w ust. 8 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) Wydział Infrastruktury,";

3)
w § 2 w ust. 10 dodaje się pkt 5 w brzmieniu:

"5) Służba BHP.";

4)
po § 5a dodaje się § 5b w brzmieniu:

"§ 5b. 1. Komisja Kwalifikacyjna, zwana dalej "Komisją", jest zespołem opiniodawczo-doradczym Komendanta Głównego w sprawach podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego przez strażaków pełniących służbę w Komendzie Głównej oraz pracowników w niej zatrudnionych.

2. Do zadań Komisji należy w szczególności:

1) opiniowanie wniosków pracowników i strażaków dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego,

2) proponowanie przyznawania dodatkowych świadczeń osobom wymienionym w pkt. 1.

3. Skład Komisji oraz zasady jej działania określa regulamin Komisji zatwierdzony przez Komendanta Głównego.";

5)
po § 12 dodaje się § 12a w brzmieniu:

"§ 12a. 1. Komórki organizacyjne wykonują zadania w zakresie ustalonym przepisami regulaminu organizacyjnego, a harmonogram realizacji zadań ustalany jest corocznie w planie pracy Komendy Głównej.

2. Projekt planu pracy przygotowuje dyrektor Biura Organizacji i Nadzoru na podstawie propozycji kierowników wszystkich komórek organizacyjnych i przedstawia do zatwierdzenia Komendantowi Głównemu.

3. Propozycje, o których mowa w ust. 2 należy przedłożyć do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok, na który plan jest opracowywany.

4. Sprawozdania z realizacji zadań kierownicy komórek organizacyjnych sporządzają po zakończeniu każdego kwartału i przekazują do Biura Organizacji i Nadzoru, nie później niż do 10 dnia miesiąca rozpoczynającego kolejny kwartał.

5. Plan pracy może być na bieżąco korygowany w trybie, o którym mowa w ust. 2, jednak nie później niż do końca trzeciego kwartału danego roku kalendarzowego.";

6)
po rozdziale 4 dodaje się rozdziały 4a i 4b w brzmieniu:

"Rozdział 4a

Zasady opracowywania, uzgadniania i wydawania oraz opiniowania w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej aktów normatywnych i aktów kierownictwa wewnętrznego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i Szefa Obrony Cywilnej Kraju.

§ 12b. 1. Komórki organizacyjne są obowiązane analizować akty normatywne i akty kierownictwa wewnętrznego należące do ich właściwości, pod względem ich obowiązywania, aktualności, celowości i skuteczności.

2. Projekt aktu normatywnego i aktu kierownictwa wewnętrznego opracowuje się zgodnie z zasadami techniki prawodawczej, ustalonymi w odrębnych przepisach.

3. Przy opracowywaniu projektu aktu normatywnego należy w szczególności:

1) dążyć do całościowego, usystematyzowanego, a w miarę możliwości - również kompleksowego ujęcia przepisów związanych z regulowanym zagadnieniem,

2) nie zamieszczać przepisów zawartych już w innych aktach normatywnych ani postanowień nie mających charakteru normatywnego,

3) opracować i przedłożyć do Zespołu Prawnego projekt aktu normatywnego będącego wykonaniem delegacji ustawowej w terminie umożliwiającym wejście tego aktu w życie wraz z ustawą,

4) dołączyć uzasadnienie spełniające wymagania wynikające z odrębnych przepisów oraz projekty przepisów wykonawczych, jeżeli projekt aktu normatywnego przewiduje ich wydanie.

4. Opracowanie projektu aktu prawnego o podstawowym znaczeniu dla ochrony ludności lub działalności Państwowej Straży Pożarnej wymaga uprzedniej akceptacji Komendanta Głównego.

5. Projekt aktu prawnego opracowuje właściwa merytorycznie komórka organizacyjna oraz uzgadnia z właściwymi pozostałymi komórkami organizacyjnymi i innymi jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej.

6. Projekt aktu prawnego dotyczącego właściwości więcej niż jednej komórki organizacyjnej opracowuje i uzgadnia ta komórka organizacyjna, której zakresu działania akt prawny w największym stopniu dotyczy.

7. Jeżeli wydanie projektowanego aktu prawnego powoduje skutki finansowe, projekt wymaga uzgodnienia z Biurem Finansów.

8. Każdy projekt aktu normatywnego przygotowany w Komendzie Głównej wymaga uzgodnienia z Biurem Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej pod względem zgodności z prawem Unii Europejskiej.

9. Po przeprowadzeniu uzgodnień, o których mowa w ust. 4-8 projekt aktu prawnego przekazuje się Zespołowi Prawnemu w celu przeprowadzenia kontroli formalno-prawnej i nadania dalszego biegu legislacyjnego.

§ 12c. 1. Akty kierownictwa wewnętrznego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i Szefa Obrony Cywilnej Kraju podpisuje Komendant Główny (Szef Obrony Cywilnej Kraju) bądź imiennie upoważniony zastępca.

2. Akty prawne, o których mowa w ust. 1 przedkłada do podpisu Zespół Prawny, z parafą dyrektora, wicedyrektora Zespołu Prawnego lub radcy prawnego oraz dyrektora lub zastępcy dyrektora właściwej merytorycznie komórki organizacyjnej.

§ 12d. 1. Projekty aktów normatywnych przekazane do zaopiniowania lub uzgodnienia Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, skierowane następnie przez dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do Zespołu Prawnego, w celu zaopiniowania projektu w ustalonym terminie, Zespół Prawny kieruje do zaopiniowania do właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych.

2. Uwagi do projektów, o których mowa w ust. 1 właściwa merytorycznie komórka organizacyjna przekazuje Zespołowi Prawnemu po uprzednim uzyskaniu aprobaty Komendanta Głównego lub jego zastępcy, któremu podlega bezpośrednio ta komórka.

3. Stanowisko Komendanta Głównego dotyczące opiniowanego lub uzgadnianego projektu aktu normatywnego opracowuje Zespół Prawny, na podstawie opinii, o których mowa w ust. 1.

4. W przypadku rozbieżności stanowisk pomiędzy komórkami, o których mowa w ust. 1 lub odmiennej opinii Zespołu Prawnego, o ostatecznej treści stanowiska rozstrzyga, na wniosek Zespołu Prawnego, Komendant Główny albo upoważniony zastępca.

5. W zakresie opiniowania i uzgadniania projektów, o których mowa w ust. 1 obowiązują terminy wyznaczone przez dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

§ 12e. 1. Zasady określone w § 12 d stosuje się odpowiednio w przypadku opiniowania i uzgadniania projektów aktów prawnych przekazywanych przez inne komórki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji lub jednostki nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

2. W sprawach nie uregulowanych w regulaminie organizacyjnym, do opracowywania, uzgadniania i wydawania oraz opiniowania w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej aktów normatywnych i aktów kierownictwa wewnętrznego stosuje się przepisy zarządzenia nr 9 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 marca 1999 r. w sprawie opracowywania, uzgadniania, wydawania i ogłaszania aktów normatywnych w resorcie spraw wewnętrznych i administracji (Dz. Urz. MSWiA Nr 2, poz. 18, z 2000 r. Nr 1, poz. 2 i 6 oraz z 2001 r. Nr 3, poz. 7 i Nr 6, poz. 12).

Rozdział 4b

Zasady organizacji zagranicznych podróży służbowych oraz przyjmowania delegacji zagranicznych.

§ 12f. 1. Obsługę merytoryczną i organizacyjną zagranicznych podróży służbowych Komendanta Głównego i jego zastępców, a także obsługę organizacyjną zagranicznych podróży służbowych innych pracowników Komendy Głównej oraz przyjmowania delegacji zagranicznych zapewnia Biuro Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej.

2. Kierownicy komórek organizacyjnych są odpowiedzialni za merytoryczne przygotowanie pracowników biura wyznaczonych do udziału w zagranicznej podróży służbowej i przyjęcia delegacji zagranicznych.

§ 12g. 1. Kierownicy komórek organizacyjnych w terminie do 30 listopada każdego roku zgłaszają do Biura Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej propozycje zagranicznych podróży służbowych oraz przyjęć delegacji zagranicznych w roku następnym, określając ich cel i planowane efekty, organizatora przedsięwzięcia oraz miejsce i termin realizacji, liczbę uczestników, a także przewidywane koszty i sposób ich pokrycia.

2. Biuro Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej w terminie do 31 stycznia każdego roku, w ramach przyznanego limitu środków finansowych, opracowuje i przedkłada Komendantowi Głównemu do zatwierdzenia roczny plan zagranicznych podróży służbowych oraz roczny plan przyjęć delegacji zagranicznych, uwzględniając rezerwę tych środków nie mniejszą niż 20%.

§ 12h. 1. Kierownicy komórek organizacyjnych, za pośrednictwem dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej, nie później niż 14 dni przed planowanym wyjazdem występują do Komendanta Głównego o zgodę na zagraniczną podróż służbową, określając cel i przewidywane efekty wyjazdu, załączając kopię zaproszenia, programu pobytu i innych posiadanych dokumentów.

2. Wniosek o delegowanie na zagraniczną podróż służbową przygotowuje i przedkłada do zatwierdzenia Komendantowi Głównemu dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej.

§12i. Delegowany, a w przypadku wyjazdów grupowych kierownik lub inny wyznaczony przez niego uczestnik delegacji, jest obowiązany w terminie 14 dni od dnia powrotu z delegacji:

1) sporządzić rozliczenie i rozliczyć się z otrzymanych na ten cel środków finansowych,

2) przedłożyć Komendantowi Głównemu do akceptacji, za pośrednictwem dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej, pisemne sprawozdanie z przebiegu zagranicznej podróży służbowej, zawierające w szczególności cel wyjazdu, skład delegacji, miejsca i terminy oraz przebieg i zakres spotkań, ustalenia stron, deklaracje i wnioski.

§ 12j. 1. Kierownicy komórek organizacyjnych, za pośrednictwem dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej, najpóźniej 30 dni przed przewidywanym terminem przybycia delegacji zagranicznej przedkładają do akceptacji Komendantowi Głównemu:

1) program wizyty,

2) szacunkowe koszty wizyty,

3) kandydaturę opiekuna przyjmowanej delegacji.

2. Podstawą uzyskania środków finansowych na przyjęcie delegacji zagranicznej jest, sporządzony przez Biuro Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej i zatwierdzony przez Komendanta Głównego, wniosek o przyznanie środków finansowych zawierający wykaz planowanych na ten cel wydatków.

§ 12k. Kierownicy komórek organizacyjnych, w terminie 14 dni od dnia zakończenia wizyty, za pośrednictwem dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej przedkładają do akceptacji Komendantowi Głównemu pisemne sprawozdanie z przyjęcia delegacji zagranicznej.

§ 12l. 1. Opiekun delegacji zagranicznej, w terminie do 14 dni od dnia zakończenia wizyty, jest obowiązany sporządzić rozliczenie kosztów przyjęcia delegacji i rozliczyć się z otrzymanych na ten cel środków finansowych.

2. W przypadku przekroczenia wysokości środków finansowych przyznanych na przyjęcie delegacji zagranicznej do rozliczenia, o którym mowa w ust. 1, opiekun przedkłada uzasadnienie zaakceptowane przez dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej i zatwierdzone przez Komendanta Głównego.

§ 12m. 1. Obsługę finansową zagranicznych podróży służbowych oraz przyjmowania delegacji zagranicznych prowadzi Biuro Finansów.

2. Wzory wniosków i rozliczeń, o których mowa odpowiednio w § 12h ust. 2, § 12i pkt 1, § 12j ust. 2 oraz § 12l ust. 1, ustala dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Finansów.";

7)
w § 15:
a)
skreśla się pkt 4,
b)
pkt 16 otrzymuje brzmienie:

"16) dokonywanie oceny stanu przygotowań obrony cywilnej.",

c)
pkt 25 otrzymuje brzmienie:

"25) wykonywanie audytu wewnętrznego w Komendzie Głównej według odrębnych przepisów.";

8)
w § 16:
a)
pkt 10 otrzymuje brzmienie:

"10) określania założeń do planów obrony cywilnej województw, powiatów, gmin i przedsiębiorców, w merytorycznym zakresie działania biura,",

b)
skreśla się pkt 12,
c)
pkt 13 otrzymuje brzmienie:

"13) określania założeń dotyczących ewakuacji ludności i mienia na wypadek masowego zagrożenia,",

d)
skreśla się pkt 14;
9)
w § 17 ust. 2 pkt 15 otrzymuje brzmienie:

"15) organizowanie komisji kwalifikacyjnych w zakresie uznawania kwalifikacji i uprawnień w ratownictwie wysokościowym i wodnym strażakom, którzy ukończyli szkolenie poza Państwową Strażą Pożarną";

10)
w § 23 ust. 3 dodaje się pkt 18 w brzmieniu:

"18) realizacja zadań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w Komendzie Głównej.";

11)
w § 22 dodaje się pkt 7, 8 i 9 w brzmieniu:

"7) przekazuje wymagające ogłoszenia akty prawne Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i Szefa Obrony Cywilnej Kraju do publikacji w Dzienniku Urzędowym Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej,

8) prowadzi ewidencję aktów prawnych Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i Szefa Obrony Cywilnej Kraju,

9) sporządza w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na trzy lata, wykaz obowiązujących aktów prawnych Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i Szefa Obrony Cywilnej Kraju.";

12)
w § 24 dodaje się pkt 6, 7 i 8 w brzmieniu:

"6) prowadzenie i odpowiednio koordynowanie spraw obronnych właściwych dla Szefa Obrony Cywilnej Kraju określonych w odrębnych przepisach,

7) koordynacja prac w zakresie określania założeń do planów obrony cywilnej województw, powiatów, gmin i przedsiębiorców,

8) koordynacja prac w zakresie uzgadniania projektu planu obrony cywilnej państwa.";

13)
dotychczasowe załączniki nr 1 i 2 do regulaminu organizacyjnego otrzymują brzmienie określone w załącznikach nr 1 i 2 do zarządzenia.
§  2.
Traci moc decyzja nr 46 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej - Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 24 listopada 2000 r. w sprawie opracowywania, uzgadniania, wydawania i ogłaszania rozkazów, decyzji, instrukcji, regulaminów i zarządzeń w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  1

SCHEMAT ORGANIZACYJNY KOMENDY GŁÓWNEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Lp.StanowiskoKomendanciCKRGKBOBZBSBKBFBTBMWZPIOBAGRazem
FFCFCFCFCFCFCFCFCFCFCFCFCFC
1Komendant Główny110
2Z-ca Komendanta Głównego330
3Dyrektor biura/zespołu11111111111111
4Z-ca dyrektora biura/zespołu211111111111103
5Główny księgowy110
6Doradca Komendanta Głównego3690
7Radca Komendanta Głównego303
8Główny specjalista63,522,5814271121211113314
9Radca prawny404
10Naczelnik wydziału31121123312155
11Z-ca naczelnika wydziału534423412111283
12Dyżurny operacyjny kraju330
13Starszy specjalista13235123744,5363423220,54831,0
14Z-ca dyżurnego operac. kraju660
15Kierownik sekcji1120
16Pomocnik dyżurnego operac. kraju330
17Specjalista51111283
18Kierownik kancelarii tajnej101
19Starszy inspektor3331227134221352219
20Inspektor31,551138139,5
21Starszy technik1118110
22Starszy ratownik-kierowca880
23Rzemieślnik specjalista101
24Starszy kierowca000
25Konserwator505
26Sprzątaczka11011
27Portier101
Razem4508,51515,5277180,01510,028820915631207873224,5235115
OGÓŁEM (F + C)458,530,53418253629211571556,5350
Oznaczenia:

1) BF, BK itd. - oznacza biuro lub samodzielną komórkę organizacyjną według symboli użytych w regulaminie,

2) litera "F" - oznacza funkcjonariusza pożarnictwa,

3) litera "C" - oznacza pracownika cywilnego.