Zm.: okólnik w sprawie stosowania niektórych przepisów o zasadach weryfikacji wyniku finansowego w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1979.6.12

Akt jednorazowy
Wersja od: 8 maja 1979 r.

OKÓLNIK Nr 6/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 8 maja 1979 r.
zmieniający okólnik w sprawie stosowania niektórych przepisów o zasadach weryfikacji wyniku finansowego w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

W okólniku Nr 18/KS Ministerstwa Finansów z dnia 23 listopada 1977 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów o zasadach weryfikacji wyniku finansowego w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Dz. Urz. Min. Fin. z 1977 r. Nr 16, poz. 36 i z 1978 r. Nr 12, poz. 25) wyjaśnienia Do § 4 otrzymują brzmienie:

"1. Do zysku nadmiernego podlegającego zwrotowi zamawiającemu zalicza się również zysk nadmierny powstały przy sprzedaży nietypowych artykułów objętych wynagrodzeniem ryczałtowym w ramach umów zawieranych przez generalnych dostawców z krajowymi inwestorami zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1974 r. w sprawie ogólnych warunków umów o generalne dostawy maszyn i urządzeń w obrocie krajowym między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 42, poz. 262). Zysk ten jest zwracany inwestorowi przez generalnego dostawcę w takiej wysokości w jakiej został mu zwrócony przez poddostawców.

2. Przez dokonanie zwrotu zysku nadmiernego odbiorcy wyrobów (usług) lub wpłatę do budżetu, należy rozumieć przelew środków pieniężnych na rachunek odbiorcy lub budżetu. W przypadkach, gdy z odbiorcą rozrachunki są dokonywane drogą saldowania wzajemnych należności i zobowiązań przez zwrot rozumie się zmniejszenie należności od odbiorcy.

3. Zyski nadmierne, o których mowa w § 3 ust. 6 zarządzenia Nr 24 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen z dnia 27 czerwca 1978 r. w sprawie zasad ustalania i aktualizacji cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych (Dz. Urz. Cen Nr 19, poz. 161) - zwanego dalej zarządzeniem Nr 24 podlegają przekazaniu do budżetu centralnego w ciągu 45 dni od daty zatwierdzenia nowo ustalonej ceny, natomiast zyski nadmierne, ustalone stosownie do § 3 ust. 9 tego zarządzenia podlegają przekazaniu kwartalnie, to jest w terminie do dnia 28 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, z tym że wpłaty za IV kwartał powinny być dokonane w terminach określonych w § 5 ust. 3 zarządzenia.

4. Nie ustala się zysków nadmiernych przy aktualizacji cen dokonywanej w przypadkach przewidzianych w § 4 zarządzenia Nr 24. Jeżeli jednak stosownie do § 3 ust. 9 zarządzenia Nr 24 odstępuje się od obniżenia ceny tych artykułów, wówczas powstałe na skutek tego zyski nadmierne ustala się kwartalnie; podlegają one przekazaniu do budżetu centralnego w terminach określonych w ust. 3.

5. Zyski nieprawidłowe osiągnięte ze stosowania ceny nie obniżonej lub nieprawidłowo obniżonej bez względu na datę ustalenia tych cen (§ 3 i 4 zarządzenia Nr 24) przekazuje się do budżetu w ciągu 45 dni od daty wystąpienia pokontrolnego, stosownie do postanowień uchwały Nr 79 Rady Ministrów z dnia 2 kwietnia 1976 r. w sprawie kontroli cen (Monitor Polski Nr 19, poz. 84).

6. Jednostki objęte decyzją o obniżeniu ceny lub odstąpieniu od obniżenia ceny obowiązane są w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji zawiadomić o tym właściwy terenowo okręgowy zarząd dochodów państwa i kontroli finansowej (zamiejscowy wydział dochodów państwa)."