Zm.: okólnik w sprawie stosowania niektórych przepisów o zasadach weryfikacji wyniku finansowego w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1978.12.25

Akt jednorazowy
Wersja od: 15 grudnia 1978 r.

OKÓLNIK Nr 12/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 30 listopada 1978 r.
zmieniający okólnik w sprawie stosowania niektórych przepisów o zasadach weryfikacji wyniku finansowego w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Okólnik Nr 18/KS Ministerstwa Finansów z dnia 23 listopada 1977 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów o zasadach weryfikacji wyniku finansowego w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 16, poz. 36) uzupełnia się następującymi wyjaśnieniami:
Do § 3 ust. 1, pkt 2:

1. Nie stanowią zysków nieprawidłowych koszty zakupu i ewentualne koszty sprzedaży, zarachowane do ustalenia kosztu własnego stanowiącego cenę zbędnych materiałów budowlanych, odprzedanych pracownikom budującym domy jednorodzinne, jeżeli odprzedaż ma formę pomocy, o której mowa w § 11 ust. 2 pkt 3 uchwały Nr 128 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1976 r. w sprawie rozwoju jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego w latach 1976-1980 (Monitor Polski Nr 31, poz. 134).

Do § 3 ust. 8:

2. Nie uważa się za zysk nieprawidłowy dodatkowej amortyzacji nie naliczonej zgodnie z § 3 uchwały Nr 221/76 Rady Ministrów z dnia 12 listopada 1976 r. w sprawie intensyfikacji zbiórki i dostaw złomu stalowego oraz żeliwnego w 1977 r. - od maszyn i urządzeń postawionych w stan likwidacji przed 31 grudnia 1977 r. lecz nie złomowanych fizycznie i nie przekazanych faktycznie na zaopatrzenie hutnictwa i odlewnictwa. Dodatkową amortyzację od tego rodzaju maszyn i urządzeń należy ustalić według ogólnie obowiązujących zasad i zaliczyć do nadzwyczajnych strat materialnych roku 1978. Postanowienia § 3 uchwały Nr 221/76 Rady Ministrów o możliwości częściowego lub całkowitego zwolnienia od naliczenia dodatkowego odpisu amortyzacyjnego, nie mają bowiem zastosowania do zlikwidowanych w 1977 roku tych maszyn i urządzeń, które nie zostały fizycznie złomowane i przekazane na zaopatrzenie hutnictwa i odlewnictwa. Przepisy uchwały Nr 221/76 Rady Ministrów nie mają również zastosowania do maszyn i urządzeń postawionych w stan likwidacji po dniu 31 grudnia 1977 r.

Do § 4:

3. Zyski nadmierne, o których mowa w § 3 i 4 zarządzenia Nr 24/78 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen z dnia 27 czerwca 1978 r. w sprawie zasad ustalania i aktualizacji cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych (Dz. Urz. Cen Nr 19, poz. 161) ustala się po raz pierwszy w roku 1979 i odpowiednio rozlicza z budżetem oraz ujmuje w księgach roku 1979. Dotyczy to również zysków nieprawidłowych, o których mowa w § 3 ust. 7 zarządzenia Nr 24/78 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen.

4. Przez dokonanie zwrotu zysku nadmiernego odbiorcy wyrobów (usług) lub wpłatę do budżetu, należy rozumieć efektywny przelew środków pieniężnych na rachunek odbiorcy lub budżetu. W przypadkach, gdy z odbiorcą rozrachunki są dokonywane drogą saldowania wzajemnych należności i zobowiązań przez zwrot rozumie się zmniejszenie należności od odbiorcy.

Do § 6:

5. Do wyników niezależnych zalicza się m.in. skutki zmian cen na roboty budowlano-montażowe, dokonane zgodnie z decyzją Nr 128 Prezydium Rządu z dnia 1 września 1978 r. w sprawie cen robót budowlano-montażowych, wpływające zarówno na wartość sprzedaży jak i wysokość kosztów działalności eksploatacyjnej. Skutki tych zmian uwzględnia się następująco:

1) państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa budowlano-montażowe przeliczą normatywny wskaźnik udziału funduszu premiowego w zysku, stosownie do § 6 ust. 5 zarządzenia,

2) pozostałe jednostki, jeżeli nie nastąpiło z tego tytułu przeliczenie normatywnego wskaźnika udziału funduszu premiowego w zysku, dokonują korekty, zmniejszając:

- wartość sprzedaży robót budowlano-montażowych w wysokości 100% uwidocznionej w fakturach różnicy cen, wynikającej z wyceny robót budowlano-montażowych w oparciu o mnożniki M-76 i M-78 oraz

- wartość zakupu robót budowlano-montażowych obciążających koszty działalności eksploatacyjnej w wysokości 100% różnicy cen, wynikającej z wyceny robót budowlano-montażowych w oparciu o mnożniki M-76 i M-78.

6. Nie uważa się za wynik niezależny:

1) progresywnej części podatku od zysku, o której mowa w § 3 ust. 6 zarządzenia Nr 32 Ministra Finansów z dnia 31 maja 1977 r. w sprawie podatku od zysku państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym,

2) dodatkowego podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej wytwarzających wyroby, których ceny detaliczne zostały ustalone w wysokości wynikającej z relacji popytu i podaży lub z relacji wartości użytkowych, wprowadzonego zarządzeniem Nr 24 Ministra Finansów z dnia 22 marca 1978 r. w sprawie dodatkowego podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 2, poz. 6),

3) sezonowych opłat za paliwa gazowe, wprowadzonych uchwałą Nr 118 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1978 r. w sprawie sezonowych opłat za paliwa gazowe dostarczone zakładom przemysłowym gospodarki uspołecznionej oraz podatku obrotowego wprowadzonego decyzją Ministra Finansów Nr 59/78 z dnia 30.9.1978 r. pobieranego od dostawców paliw gazowych w wysokości różnicy pomiędzy wartością sprzedaży paliw gazowych, obliczoną w cenach sezonowo podwyższonych, a wartością tej sprzedaży nie uwzględniającą sezonowej podwyżki opłat.

Do § 7:

7. Można odstąpić od ustalania wyników niezależnych, wywołanych zmianą cen sprzedaży wyrobów (usług), jeżeli skutki tych zmian skompensowane zostały drogą równoległej zmiany stawek podatku obrotowego, dotacji przedmiotowych lub różnic budżetowych.