Zm.: instrukcja w sprawie świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu urlopu wychowawczego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1984.2.7

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 lutego 1984 r.

INSTRUKCJA
ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 30 stycznia 1984 r.
zmieniająca instrukcję w sprawie świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu urlopu wychowawczego.

znak: Zn-001-2/84

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1984 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie urlopów wychowawczych (Dz. U. Nr 3, poz. 15) Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala, co następuje:

1.
W instrukcji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 lipca 1981 r. w sprawie świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu urlopu wychowawczego (Dz. Urz. ZUS Nr 3, poz. 9, zm.: z 1982 r. Nr 3, poz. 11) wprowadza się następujące zmiany:
1)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Dochód, o którym mowa w ust. 2 ustala się na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wysokości zasiłku rodzinnego.

Do dochodu rodziny nie wlicza się:

1) wynagrodzenia za pracę i zasiłków z ubezpieczenia społecznego, które pracownica otrzymywała przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego,

2) wynagrodzenia za pracę i zasiłków z ubezpieczenia społecznego, które pracownica osiąga w czasie pobierania zasiłku wychowawczego z tytułu pracy w uspołecznionym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą,

3) wynagrodzenia za pracę wykonywaną w ramach zakładowych zespołów gospodarczych.

Kwoty zasiłku wychowawczego nie wlicza się do dochodu rodziny, od którego zależy prawo do zasiłku wychowawczego i jego wysokość".

2)
po ust. 5 dodaje się nowe ust. 5a - 5c w brzmieniu:

"5a. W przypadku, gdy przy ustalaniu prawa do zasiłku wychowawczego i jego wysokości na nowy rok kalendarzowy pracownica oświadczy, że jej mąż w wieku do lat 45 nie pracuje, zakład pracy powinien zażądać z właściwego terenowego organu administracji państwowej zaświadczenia, że mąż pracownicy figuruje w rejestrze poszukujących pracy albo zaświadczenia o wpisaniu do ewidencji przewidzianej w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu wobec osób uchylających się od pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 229) lub o odroczeniu wpisu.

W razie nie przedłożenia takiego zaświadczenia zasiłku wychowawczego nie wypłaca się z powodu braku pełnej dokumentacji. Wypłatę zasiłku podejmuje się po przedłożeniu zaświadczenia - od dnia, w którym zaświadczenie zostało złożone w zakładzie pracy.

5b. W przypadku gdy pracownica oświadczy, że jej mąż w wieku do lat 45 przestał pracować, w związku z czym nastąpiła utrata źródła dochodu, zakład pracy powinien zażądać zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5a.

Do czasu przedłożenia zaświadczenia zasiłek wychowawczy wypłaca się w dotychczasowej wysokości albo nie wypłaca się go wcale, jeżeli do czasu zaprzestania pracy przez męża pracownicy zasiłek nie przysługiwał.

5c. Zaświadczenia, o których mowa w ust. 5a i 5b nie są wymagane w przypadku, gdy mąż pracownicy nie jest obowiązany do rejestracji, o której mowa w przepisach o postępowaniu wobec osób uchylających się od pracy".

3)
w ust. 11 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) gdy pracownica lub jej małżonek jest podatnikiem podatku gruntowego z tytułu użytkowania działki ziemi o powierzchni przekraczającej 0,5 ha użytków rolnych.

Przez użytkowanie ziemi należy rozumieć zarówno użytkowanie w sensie fizycznym, jak i użytkowanie w sensie prawnym, np. poprzez wydzierżawienie ziemi i możliwość uzyskiwania z tego tytułu pożytków w formie czynszu dzierżawnego lub świadczeń w naturze.

Zasiłek wychowawczy nie przysługuje zarówno wówczas, gdy podatnik ziemię faktycznie użytkuje (uprawia) jak i wówczas, gdy podatnik przekazał ziemię w użytkowanie innej osobie. Nie ma natomiast podstaw do pozbawienia prawa do zasiłku wychowawczego użytkownika działki ziemi o powierzchni przekraczającej 0,5 ha użytków rolnych, jeżeli nie jest on z tego tytułu podatnikiem podatku gruntowego.

Zasiłek wychowawczy przysługuje w przypadku, gdy pracownik lub jego małżonek został zwolniony od opłacania podatku gruntowego ze względu na liczbę utrzymywanych dzieci".

4)
w ust. 11 pkt 6 po wyrazach "wynagrodzeniu miesięcznemu pracowników" dodaje się nowe zdanie w brzmieniu:

"W razie podjęcia w okresie urlopu wychowawczego pracy w uspołecznionym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę nakładczą lub wykonywania pracy w ramach zakładowych zespołów gospodarczych zasiłek wychowawczy przysługuje bez względu na wysokość osiąganego z tego tytułu wynagrodzenia.

Zasady organizowania zakładowych zespołów gospodarczych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 listopada 1983 r. w sprawie zakładowych zespołów gospodarczych organizowanych w przedsiębiorstwach produkujących na rynek (Dz. U. Nr 68, poz. 302)".

5)
po ust. 50 dodaje się nowe ust. 50a i 50b w brzmieniu:

"50a. Po dniu 31 stycznia 1984 r. nie należy przeliczać wysokości zasiłków wychowawczych ustalonych na 1984 r. w styczniu 1984 r., chyba że zaistnieją okoliczności podane w ust. 50b.

50b. W przypadku gdy po dniu 31 stycznia 1984 r. zaistnieje konieczność ponownego ustalenia uprawnień do zasiłku wychowawczego lub jego wysokości z uwagi na:

1) zwiększenie się lub zmniejszenie liczby członków rodziny utrzymujących się z dochodu rodziny,

2) uzyskanie lub utratę przez pracownika lub członka jego rodziny źródła dochodu,

3) zmniejszenie się przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny w związku ze zmianą źródła dochodu,

4) powrotu do kraju pracownika skierowanego do pracy za granicę,

uprawnienie do świadczenia i jego wysokość ustala się stosując zasady obowiązujące od 1 lutego 1984 r. - wynikające z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 23 stycznia 1984 r. w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. Nr 4, poz. 21)".

2.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 lutego 1984 r.