Zm.: instrukcja w sprawie świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1985.6.18

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 września 1985 r.

INSTRUKCJA
ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 6 września 1985 r.
zmieniająca instrukcję w sprawie świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

znak: Zn-001-6/85

W instrukcji ZUS z dnia 6 lipca 1983 r. w sprawie świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. Urz. ZUS nr 6, poz. 19, zm. w 1984 r. nr 6, poz. 15, nr 9, poz. 25) wprowadza się następujące zmiany:

1. W ust. 1 po wyrazach "poz. 143" dodaje się wyrazy "zm. z 1985 r. nr 4, poz. 15" i po wyrazach "poz. 157" dodaje się wyrazy "zm. z 1985 r. nr 35, poz. 165".

2. W ust. 5 dodaje się pkt 10 i 11 w brzmieniu:

"10. Sędziowie i asesorzy sądowi nie mają prawa do zasiłków chorobowych jako uprawnieni do wynagrodzenia za okres choroby na mocy odrębnych przepisów."

"11. Prokuratorzy nie mają prawa do zasiłków chorobowych jako uprawnieni do wynagrodzenia za okres choroby na mocy odrębnych przepisów."

3. Po ust. 17 dodaje się ustępy 17a i 17 b w brzmieniu:

"17a. Aplikanci administracji mają prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zatrudnienia w urzędzie państwowym."

"17b. Urzędnicy państwowi, którzy przed zamierzonym mianowaniem na stanowisko kierownicze lub samodzielne są zatrudnieni na tym stanowisku na podstawie umowy o pracę na czas określony (umowa ta w istocie ma charakter umowy na okres wstępny) mają prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zatrudnienia."

4. W ust. 26 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) z powodu przebywania w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia nałogu alkoholizmu albo zależności od środków odurzających lub psychotropowych."

5. Ust. 38 skreśla się.

6. W ust. 61 skreśla się pkt 1 i 2, a pkt 3-7 otrzymują odpowiednio kolejność od 1 do 5 oraz dodaje się pkt 6 i 7 w brzmieniu:

"6) mianowanemu urzędnikowi państwowemu",

"7) mianowanemu pracownikowi Najwyższej Izby Kontroli."

7. W ust. 62 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) z powodu przebywania w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej w celu leczenia nałogu alkoholizmu albo zależności od środków odurzających lub psychotropowych."

8. W ust. 196 dodaje się pkt 18 i 19 w brzmieniu:

"18) pracowników spółdzielni pracy zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, zatrudnionych w systemie prowizyjnym w usługach dekarskich, odgromowych i malarskich."

"19) pracowników (kierowców) zatrudnionych w Przedsiębiorstwach Transportowo-Sprzętowych Budownictwa".

9. Po ust. 205 dodaje się ust. 205a w brzmieniu:

"205a) Składników wynagrodzenia (premii, dodatków) o charakterze periodycznym, które w myśl obowiązujących w zakładzie pracy przepisów o ich wypłacaniu przysługują w całości lub w części pod warunkiem nieopuszczania przez pracownika pracy z powodu choroby, nie wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Dotyczy to wszystkich premii i dodatków bez względu na ich nazwę przyjętą w przepisach o ich wypłacaniu, które przysługują w całości lub w części m.in. pod warunkiem nieopuszczenia określonej liczby dni pracy z powodu choroby.

Przykład 1.

Według zakładowego regulaminu premiowania (wynagradzania) pracownikowi nie przysługuje w całości (w ogóle) premia jeżeli w miesiącu opuścił pracę z powodu choroby przez okres dłuższy niż 9 dni. Jest to więc premia, do której uprawnienie zostało uzależnione od nieopuszczenia przez pracownika określonej liczby dni pracy z powodu choroby, w związku z tym nie wlicza się jej do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, nawet w przypadku, gdy w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru pracownik premię tę otrzymał, ponieważ w tym czasie nie chorował.

Przykład 2.

Według zakładowego regulaminu wynagradzania pracownikowi w przypadku opuszczenia przez niego pracy z powodu choroby przez okres dłuższy niż 3 dni w miesiącu dodatek miesięczny zmniejsza się o 50%. Jest to więc dodatek, którego wypłata w zmniejszonej wysokości spowodowana jest nieobecnością pracownika w pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 3 dni, w związku z tym nie wlicza się tego dodatku do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, chociażby dodatek ten w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wypłacony był w całości ponieważ pracownik w tym okresie nie chorował.

Przykład 3.

Według zakładowego regulaminu premiowania pracownikowi w przypadku opuszczenia przez niego pracy z powodu choroby, a obok tego i z innych przyczyn - przez okres dłuższy niż 9 dni w miesiącu - premia miesięczna nie przysługuje w całości. Jest to więc premia uzależniona m.in. od warunków nieopuszczenia pracy z powodu choroby, w związku z tym nie wlicza się jej do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego także w przypadku, gdy nie została wypłacona z przyczyny innej nieobecności niż choroba.

Przykład 4.

Według zakładowego regulaminu premiowania pracownikowi przysługuje premia kwartalna w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego, przy czym regulamin nie warunkuje przyznania tej premii w całości lub w części od nieopuszczenia określonej liczby dni w miesiącu z powodu choroby. Kwota tej premii natomiast ulega zmniejszeniu odpowiednio do kwoty wynagrodzenia zasadniczego zmniejszonej z powodu niezdolności do pracy.

Jakkolwiek kwota tej premii jest zmniejszona z powodu choroby, to ponieważ regulamin premiowania nie warunkuje przyznania jej w całości lub w części od nieopuszczenia określonej liczby dni w miesiącu z powodu choroby, to premię tę wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego."

10. Po ust. 232 dodaje się ustęp 232a w brzmieniu:

"232a) W przypadku powstania prawa do zasiłku macierzyńskiego bezpośrednio po zasiłku chorobowym przysługującym za okres dłuższy, niż z którego przyjmuje się wynagrodzenie do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi wynagrodzenia z miesiąca, w którym powstało prawo do zasiłku chorobowego oraz z miesięcy poprzedzających.

W razie wystąpienia nawet jednodniowej przerwy w pobieraniu zasiłku chorobowego, w miesiącu (miesiącach) poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku macierzyńskiego, podstawę zasiłku macierzyńskiego ustala się na nowo, jeżeli zaistniały okoliczności, o których mowa w ust. 204 i pracownik otrzymał wynagrodzenie.

Zasady te mają odpowiednie zastosowanie również do innych zasiłków, z wyjątkiem wyrównawczego.

Przykład:

Pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby od 9 lipca 1985 r. do 29 września 1985 r., a od 1 października 1985 r. przebywała na urlopie macierzyńskim.

Od 1 sierpnia 1985 r. pracownica otrzymała podwyżkę wynagrodzenia. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi uzupełnione wynagrodzenie za miesiąc wrzesień 1985 r., tj. po podwyżce wynagrodzenia."

11. Ust. 240 otrzymuje brzmienie:

"240) Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Sądu Wojewódzkiego, Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji."

12. Ust. 241 otrzymuje brzmienie:

"241) Odwołanie, o którym mowa w ust. 240, wnosi się na piśmie w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do protokołu sporządzonego przez ten oddział."

13. Ust. 242-244 skreśla się.

14. Ust. 245 otrzymuje brzmienie:

"245) Zasady i tryb postępowania odwoławczego określa:

- ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 20, poz. 85),

- ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. nr 20, poz. 86)."

15. W ust. 275 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) - egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych świadczenia alimentacyjne do wysokości 3/5 przypadającej do wypłaty kwoty zasiłku a inne należności do wysokości 1/4."

16. Na końcu ust. 275 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Wolna od potrąceń jest kwota zasiłku odpowiadająca:

- 80% kwoty najniższej emerytury (aktualnie 4.000 zł) - w przypadku świadczeń alimentacyjnych,

- 100% kwoty najniższej emerytury (aktualnie 5.000 zł) - w przypadku innych należności."

17. W ust. 301 po wyrazie "alkoholizmu" dodaje się wyrazy "a także leczenia zależności od środków odurzających lub psychotropowych."

18. Po ust. 325 dodaje się ustęp 325a w brzmieniu:

"325a) W przypadku gdy dziecko posiada obywatelstwo obce, dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku porodowego jest akt urodzenia wystawiony przez zagraniczny urząd, przetłumaczony i uwierzytelniony oraz oświadczenie matki dziecka, że nie otrzymała za granicą świadczenia z tytułu urodzenia dziecka."

19. W ust. 368 po wyrazie "miesięcy" dodaje się wyrazy "tj. 360 dni kalendarzowych."

20. Ust. 373 otrzymuje brzmienie:

"373) Ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego następuje na wniosek pracownika (druk ZUS Np - 7) złożony w oddziale ZUS co najmniej na 4 tygodnie (28 dni) przed wyczerpaniem okresu zasiłkowego."

21. W załączniku nr 1 po ust. 2 dodaje się ustępy w brzmieniu:

"2a) Składniki wynagrodzenia (premie, dodatki) o charakterze periodycznym, które w myśl obowiązujących w zakładzie pracy przepisów o ich wypłacaniu przysługują w całości lub w części pod warunkiem nieopuszczenia przez pracownika pracy z powodu choroby.

2b) Dodatek transportowy (premia) dla pracowników Przedsiębiorstwa Państwowego "Polskie Koleje Państwowe."

22. Postanowienia ust. 9 niniejszej instrukcji stosuje się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków chorobowych i opiekuńczych, do których prawo powstało po dniu 31 sierpnia 1985 r.

W przypadku kontynuowania przez pracownika po dniu 31 sierpnia 1985 r. nieprzerwanej niezdolności do pracy lub nieprzerwanego sprawowania opieki, uprawniających do zasiłku chorobowego i opiekuńczego, zakład pracy nadal wypłaca zasiłek nie zmieniając podstawy wymiaru do czasu powstania przerwy w tej niezdolności.

Przykład:

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 12 sierpnia 1985 r. do 9 września 1985 r. i od 11 września 1985 r. do 20 września 1985 r.

Zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy od 11 do 20 września 1985 r. ustala się w oparciu o dotychczasową podstawę wymiaru, z której wyłącza się składniki wynagrodzenia wymienione w ust. 9 niniejszej instrukcji.

23. Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1985 r.